Skocz do zawartości
IGNORED

Lenco L 75


stefanB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie himan. Ten dość aberracyjny wpis powyżej niech cie nie zniechęca. I słusznie powiadasz: początki są trudne. Swoją drogą ten gramofon kosztował w latach 70 blisko 30 funtów: to była cena zaporowa dla studenta:) kupowali go np. lekarze i maklerzy, no i oczywiscie sklepy, stacje radiowe i kluby.

Trudno także by talerz nie zwalniał pod naciskiem 2,5 grama:) Słowem spoko loko i kombinuj dalej.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj to jest tak z tą oceną, że uszy to uszy. Rega gra tak jak rega, odwiedź sklep i poproś o odsłuch na gramofonie regi, najlepiej P3 bo tam jest rb300 montowane. Weź swoją wkładkę i przedwzmacniacz. Tylko tak da się to stwierdzić. Rega P3 gra ciepło i bardzo ale to bardzo miło z ładnymi wysokimi tonami. Na lenco dostaniesz wszystko po prostu większe, pełniejsze i energiczniejsze - to słychać na perkusji bardzo dokładnie. Kłopotem moim zdaniem są wysokie tony, które na idlerach są zawsze wycofane. Trudno mi w tej chwili powiedzieć dokładnie, bo moja lampa do bardzo lampowych należy i w ogóle gra z oberwaną górą. I kopułka w audio note należy do raczej zwiewnych niż dosłownych.

Nic nie zastąpi odsłuchu. Rega to raczej ramię jakby to powiedzieć "spięte". Osobiście wolę pod pewnymi względami ramiona na zawieszeniu punktowym. Ale jest naprawdę dobra. Na lenco to wszystko brzmi pełniej, bardziej otwarte i płynniejsze.

Nie spiesz się jednakże, zacznij od naprawy ramienia oryginalnego: ono jakiś tam potencjał ma choćby do porównań. Odkręć osłonę pivota i sprawdź gumowe podkładki pod nożami łożyska, koniecznie zapomnij o oryginalnych kablach, to naprawdę badziewie. Sprawdż również stan podkłądki do mocowania carta i staraj sie to jakoś wszystko wypoziomować. No i dowiedz się jaka to wkłądka ADC jest, mm raczej, a jak sądzę nie zadziała pod taką masą prawidłowo, pomijając już jej stan - zapewne marny. Raczje nie montuj shura bo ta podatnośc w tym ramieniu to zguba dla zawieszenia wkładki.

Czytaj i próbuj bez gwałtownych ruchów, to rzecz prosta nie jest i cała i zabawa i ambaras polega na testach, próbach i rozczarowaniach niekiedy także: to jest hobby a nie forumowe brednie i nonsensowne uwagi o studiach za granicą oraz posiadaniu transrotora. Zamknij się w sobie i nie w dawaj w polemiki o dupie maryni.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oskar20051>>

 

jak już coś czytasz to czytaj uważnie i cytuj z sensem:

 

nie transrotor lecz transcriptor bylo kiedyś takie cudo "Transcriptor Reference hydraulic" którego egzemplarz znalazł się nawet w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, nie studia za granicą, lecz student który kupil korespondencyjnie za granicą (a student to za granicą owszem tylko pracował)

jak byś się czuł jagby ktoś pomylił twoje ukochane Lenco z Dualem?

i masz rację uszy to uszy i nie chciałem obrażać czyiś uczuć, gramofon to pieknne hobby, ale droga po nim wyboista, a że kiedyś na swojej drodze rozwoju spodkałem sie z takim fenomenem jak lenco, więc chciałem sie podzielic swoimi swoimi impresjami, życzę powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar. Tak odkrecilem oslone pivota. Sa tam takie dwa klint ktore trzymaja ramie. One sa nierowno wyrobione bardzo i ramie wisi krzywo.

 

Jakich kabli urzyles? Rozumiem ze w ramieniu cardasow?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamhiend. Wybacz lekki sarkazm. Problem z tym forum jest taki, że więcej tu gadu gadu niż prawdziwego szukania sensu. Rozmawiajmy po prostu o zagadnieniu i nie wymieniajmy się historiami życia lub opiniami. Przepraszam za

reakcję i pozdrawiam.

Himan: tak Cardasa, ale ramię Regi rb300 takich złych kabli nie ma. W Polsce ktoś je sprzedaje okazjonalnie za skandaliczną cenę, link do Canady -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Te podkładki pod noże ramienia można kupić w Szwecji za coś około 7 dolarów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Napisz do nich zdaje się że mają nadal.

 

Na razie po prostu je wyjmij i wytnij z 5 milimetrowej gumy dwie podkładki. Nie muszą mieć V - które służy tylko temu żeby sie ramię nie przemieszczało w transporcie. Ramię jest tak ciężkie że porusza poziomym lołyżskiem i bez tego "V".

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

himan>>

 

na oryginalnym z wkładka Shure M75EB, w sklepach w tym ramieniu widziałem zwykła M75MB (wowczas to był taki standard Shure plus Lenco), ale w Angli u Laski'ego(wówczas siec tanich sklepów ze sprzetem Hi-Fi) tanio mieli eliptyczne wkładki Shure, więc szarpnąłem sie na elipsę, jak szalec to szaleć, juz nie pamietam czy lenco mialo możliwość wymiany ramienia, niemniej pamietam, że trzeba to robic z firmowym szablonem, który ustala odpowiednia odleglość od osi talerza i nastepnie odpowiednio ustala sie przesięg igły,moje pierwsze dobre ramie zrobiłem jak miałem 16 lat, z rurki od parasola, przeciw waga z lożyska kulkowego, a uchwyt na wkladkę skleiłem z plastiku, oczywiście całość była montowana to ówczesnego polskiego gramofonu, którego nazwy nie pamietam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oskar20051, 13 Lis 2006, 14:26

 

> Uważam jednak, że ten oryginalny gra, i to po swojemu. Nie bardzo podobał mi się na przykład rezultat brzmieniowy > po założeniu podkładu lakierskiego i lakieru samochodowego. Tak więc uważaj żeby tego nie wytłumić za bardzo.

 

Poza zmianą koloru malowanie ma zamaskować otwory po starym ramieniu. Trochę mnie zmartwiłeś tym, że może mieć to negatywny wpływ na brzmienie. Swoją drogą na necie widziałem modyfikacje polegające na wytłumieniu chassis matami bitumicznymi.

 

Sprawdzałeś może, czy założona pokrywa ma wpływ na brzmienie? Standardowy patent utrudnia jej zdejmowanie, więc zastanawiam się, czy przy okazji renowacji nie zmodyfikować jej na nakładaną.

 

Wczoraj chciałem kupić wkładkę Denona, okazało się, że muszę czekać około miesiąca (sklep w Gdyni). Ramienia niema, wkładki niema; polscy dystrybutorzy są rozbrajający. :/

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu dzwoniles czy maja na stanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar>> Ta wkladka to Audiodynamics. Malo jest na jej temat w sieci.Bardzo malo. Jeden czlowiek pisze, ze igla starcza na 70-100 godzin. A drugi, ze nacisk 2g-5g- ale to nie sa potwierdzone informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam szukałem i faktycznie wiele tego nie ma. Ja mam kłopot z tą podatnością i masą efektywną. Słusznie pisze adamhiend że mogli sprzedawać Shura z Lenco, bo i rezonans o ile nieprawidłowy to jednak nie jest tragiczny. Może warto wbrew temu co pisałem spróbować szura. Istnieje też jakaś różnica między podatnością statyczną i dynamiczną (czym się różnią Bóg jeden wie) i dlatego na przykład mało podatny denon pasuje mimo wszystko do regi.

 

Ja znalazłem takie dane, znacznie różne od Twoich

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wygląda że bardzo lekki nacisk rzędu 1 g, i że MM zdecydowanie. Waga 6,5 grama i przy podatności c. 15 przy ramieniu lenco powinna świetnie pasować.

 

O nie wierzę w te 100 godzin, starsze wkładki żyły znacznie znacznie dłużej. 100 godzin to trzeba na jej ułożenie.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptysiu. Zuber to dobry adres chyba, sam widziałem że mają i raz dzwoniłem - też mieli od ręki. Moim zdaniem maty raz że drogie dwa że tłumią zbyt mocno. Próbowałem z prostą wykładziną gumowo - bitumiczną. Bez większych zmian, no może trochę spokojniej. Plinta zmienia znacznie więcej. Znacznie. Nie próbowałem robić pokrywy, mogę zakładać, że lepiej podeprzeć chassis od spodu w kilku dodatkowych punktach (bliżej łożyska), raz że odciągnie wibracje, dwa że poprawi sztywność chassis. Taki też patent stosują masowo garrardowcy.

 

Regę kup po prostu na ebayu, ceny nie najniższe, ale też nie tragiczne.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptysiu, nie zrozumiałem o co chodzi z tą pokrywą. No pewnie warto zmienić na nakładaną, od tego podnoszenia zwariować można.

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lenin

 

Dzięki, mieli na stanie ostatnią sztukę, więc jeden krok do przodu :)

 

> Oskar

 

Poluję na ebay'u, ale ostatnio jakoś niema 250-tek.

 

Gdzieś czytałem, że założona pokrywa może mieć zły wpływ na dźwięk. W wielu gramofonach pokrywa wsuwana jest w zawiasy, więc bardzo łatwo ją zdjąć i odłożyć na bok. W L75 patent zakładania jej na zawias jest fatalny i nie uśmiecha mi się taka perspektywa przed każdym odsłuchem.

 

Pomyślałem więc, że jeżeli pokrywa degraduje dźwięk, to zmienię ją na nakładaną (po prostu leży na obudowie), a jeżeli nie, to problem zdejmowania odpada i zostaję przy starych zawiasach.

 

Pytałem się, czy to ma znaczenie, bo jeszcze nie mogę tego sprawdzić samemu, a już bym chciał skończyć pokrywę.

 

Mam nadzieję, że teraz napisałem trochę jaśniej :)

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że chciałem kupić OEMową wersję RB250 - OL1 u dystrybutora Origin Live, i co?

Oczywiście niema, będzie za miesiąc.

 

Niech żyją polscy dystrybutorzy!

 

Smutny Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptysiu,

Ja po prostu kupiłem rb300 i po krzyku. Trzeba jednak pamiętać, że popyt na takie coś jak ramię do gramofonu jest ogromnie mały, trochę trudno im się dziwić. Pomysl o kupnie OL250 po prostu w Origine Live - zapewne wyślą od razu.

Co do pokrywy - nie ma co chyba kruszyć kopii - w zwykłym użytkowaniu w ogóle się jej nie używa. Wpływ na dzwięk - wątpię aby był większy niż samych głośników.

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Himan: tak odkręć ale nie do końca małą śrubkę w tubce łożyska. Swobodnie wychodzi pivot. Ja smaruję kulkę smarem zaś na pivot daję 2-3 krople Mobil one. NIe zgub kulki - bardzo o to łatwo. Potem wszystko na odwrót i gotowe.

O.

 

PS Silnik to trochę skomplikowane. Musze ponownie się mu przyjrzeć. W każdym razie smaruje się ciężkawym smarem tylko miejsca gdzie stykają się końcówki z plastikowymi łożyskami na sprężynach. W żadnym wypadku nie smaruj niczym samego "bębna".

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest spowodowana duza ilosc trzeskow slyszalna w czasie grania?

 

Czy tylko jakosc plyty o tym decyduje?

 

Jestem zachecony do zmiany ramienia ale musze przemyslec jak to wszystko pokonac.

 

Czy lepsze ramie duzo poprawi?

 

Jakiego interkonektu uzywacie od ramienia do prempu??

 

Wogle to musze wypoziomowac szafke bo widze ze jest fatelnie pod tym wzgledem

 

Pozdrowionka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście nie tylko płyta. Głownie nie płyta. Cały system ma znaczenie. I wkładka i ramię (bardzo słabo tłumione to Lencowe) i przedwzmacniacz. Jeśli lampowy to zwykle mocniej szumi. Na redze i denonie nie słychać nic lub prawie nic. MIędzy utworami jak makiem zasiał - robi wrażenie.

 

Sygnał z preampu do wzmacniacza jest już bardzo wysoki i każdy w zasadzie interkonekt będzie pasował.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o kabelek z ramienia do prempu.

 

Czyli w ramieniu masz cardasa. A od ramienia do prempu to pewnie kabelek oryginalny jaki byl w ramieniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ah rozumiem, cardas się ciągnie aż do samego phonostage. Po jednej stronie zapinki do wkładki po drugiej wtyki neutrica.

Dwa kable w ramionach to raczej kwestia praktyczna. Nie może być za krótki i tyle.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar:)

 

Chodzi mi o to jaki kabelek masz w redze w ramieniu i czy warto go zastosowac. Ponadto chodzilo mi o to jaki kabelek od ramienia do phono uzywasz?

 

Pozdrowionka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisałem. Nie używam oryginalnego kabla w redze. Używam od wkładki do preampu tylko cardasa. No albo czegoś ja nie rozumiem.

O,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Himan. Mam tu nowy przykład wpływu tłumienia. Dla hecy wysypałem piasek z podstawek głośników. No i niby nic, a zupełnie się zmieniło. Gra ciemniej, pełniej, nie tak rozdzielczo, głębiej i bardziej lampowo. Bardzo duża zmiana. Warto tęgo się pomęczyć nad podstawami wszelkiego rodzaju.

Pozdrowienia, pisz jeśli coś zrobisz nowego z pożytkiem dla dżwięku, ale też gdy coś nie wyjdzie po Twojej myśli.

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn ze bez piachu gra lepiej?

 

Ja wypoziomowalem stolik i jeszcze raz sprobowalem ustawic ramie i jest lepiej. Aczkolwiek mam wrazenie ze poczatek plyty gra lepiej a koncowke gorzej-jakby wiecej znieksztalcen. Prawdopodobnie to kwestia ustawien ktorych nie umiem zrobic prawidlowo.

 

Koncepcja ogolna jest taka ze bede chcial zakladac ramie SME ale nie wiem jak to zrobic zeby nie robic nowej obudowy.I czy wogle da sie to ramie w tej obudowie zamontowac. Podoba mi sie jak gra w oryginalnej obudowie i chcialbym przy tym zostac.

 

Silnik lenco ma tak malo wibracji ze chyba nie warto ladoac sie w ciezka plinte. On prawie nie ma drgan jak na moj gust.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie. Moim zdaniem gra bez piachu lepiej, lżej, zwiewniej i w bardziej otwarty sposób.

Co do ustawienia wkładki masz zapewne źle ustawiony kąt prowadzenia igły w rowku, to jest musisz zrobić dwie rzeczy.

a) Ustalić przesięg (overhung) dla ramienia (położenie zwykle winno wynosić bezpiecznie 17 milimetrów od igły do pivota głównego łożyska gramofonu i starać się tak ulokować wkładkę by mniej więcej w środku płyty była ustawiona dokładnie równolegle do ścieżki. Taka metoda na oko moim zdaniem wystarcza.

 

Co do SME. Moim zdaniem nie da się tego zamontować w chassis Lenco . Gdybyś nawet zrobił nową plintę to i tak będziesz musiał ulokować ramię na dłuższym boku (na tym gdzie talerz biegnie tuż nad krawędzią chassis), bo tylko tam będzie miejsce do instalacji ramienia w stosownej odległości.

 

Dlatego pomyśl czy nie zrobić tak jak ja zrobiłem żeby właściwie ustawić regę. Zrobiłem dla niej podstawkę z brązu z dziurką na kabel i ustawiłem całość obok gramofonu na dłuższym boku, w ten sposób ramię nie styka się wcale z obudową i jest we właściwej pozycji. Tanio i w dodatku nie psuje oryginalnego wrażenia.

 

W przypadku ekstremalnym i zapewne docelowym trzeba rozwiercić chassis tak by ramię weszło i to w dobrej odległości. Nie rób jednak od razu i może zrób takie rozwiązanie pośrednie jak ja.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.