Skocz do zawartości
IGNORED

Lenco L 75


stefanB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

adamhiend

Dzięki za pomoc przeczytałem twój wpis. Mam tylko pytanie. Jeżeli teoretycznie ustawię pętelkę żyłki np. na rowku 3. (Zależy to od masy wkładki) to teraz żyłka która odchodzi na poskrecany pałąk powinna odchodzić prostopadle do tego wysięgnika. Nie wiem jak to opisać. Załączam rysunek. Czy mogę ustawić żyłkę w położeniu nr.2 na rysunku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gracz: witam i pozdrawiam, to okropnie trudne pytanie. Za mało mam chyba doświadczenia aby odpowiedzieć wiążąco: ludziska np. zachwycają sie wczesnym ramieniem thorensa tp-15, mnóstwo jest wpisów o decca international jako o najbardziej muzykalnym i energicznym ramieniu. Osobiście na razie testuję ramię do lenco l-85 z bardzo miłymi rezultatami. A jednak rega rb300 wydaje się taka gładka i dokładna, bardzo audiofilska choć trochę zbyt powściągliwa i spokojna, bas świetny, trochę martwa góra i niezbyt romantyczny środek. Tyle zmiennych, że trudno wyrokować.

Warto jednakże bawić się w vintage, no bo jednak w Polsce o ramiona nowe bardzo trudno: są kosmicznie drogie SME i ramiona w RCM, tak więc to w zasadzie jedyna możliwa a sensowna droga uprawiania gramofonowego hobby.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do AN to są AN J/D. Podstawowa zdaje się wersja J. O bardzo są kapryśne, ale tak dokładnie rejestrują wszelkie zmiany w torze, że aż strach. Uwielbiam to, choć mają i wady, ale te trudno mi wymienić, bowiem tak wiele zależy np. od kabli, że już sam nie wiem czy cokolwiek ma swoją sygnaturę, czy liczy się tylko całość.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian Majer: witaj w świecie lenco.

 

Co do główki: najwyraźniej nie masz takiej blaszki która była montowana między wkładką a główką. Ją się mocuje do środkowej najmniejszej dziurki i na niej jak na szynach przesuwa się wkladkę. Co do szablonu użyj któregoś albo berwalda albo stevensona (znajdziesz na vinylengine.com). Ja używam stevensona i pasuje. Pamiętaj tylko aby wydrukować szablon w 1:1 na dobrej drukarce i dobrze wyciąć otwór na pivot talerza. Overhung musi być w granicach 17 mm dla tego ramienia, położenie horyzontalne wkładki wg. tych szablonów daje się ustawić dość latwo.

 

Co do gumek. można je zamówić w sieci, jest o tym wyżej w wątku podobnie jak o regulacji antyskatingu: załączyłem copię dokumentacji do tej części. Zerknij wyżej.

 

Co do wkładki: mam kłopoty by dziś polecić inną wkładkę niż denon dl-103. Nie zagłębiając się w detale: pasuje idealnie do oryginalnego ramienia. I jest to najlepsza wkładka do 1500 złotych jaką słyszałem a sama kosztuje 400.

 

Pozdrawiam,

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oskar20051

Dziękuję za wszelką pomoc. W główce mam blaszkę którą się montuje do główki za pomocą jednej śrubki na środku. Nie ma ona jednak szyn a tylko wywiercone 2 rzędy otworów. Jak sciągnę sobie szablony to zobaczę w który otwór najlepiej wkręcić wkładkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian Majer: To tylko oczywiście przenośnia co piszę o szynach. Idzie o tę blaszkę właśnie.

 

Co do nowych osiągnięć. Mam taką wersję zawieszenia, zdaje się z późniejszych wersji l-75. Jak widać sprężyny są niejako odwrotne niż we wcześniejszych egzmplarzach. I są umocowane bezpośrednio do chassis.

 

Obecny setup jest taki: te sprężyny stoją zanurzone w butelkach po jakimś napoju dla niemowlaków wypełnionych w połowie piaskiem i olejem silnikowym.

 

Obecnie uważam że to jest najlepsze co udało się osiągnąć. Tanio można rzecz przetestowac. Znacznie lepsza artykulacja i czysto. Dynamika na pięć, a spokój i elegancja.

 

Warto.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy walki z Lenco. Dodałem podkładki gumowe pod noże w ramieniu. No dobra ramię jest prosto względem płyty. Ale na tych gumach noże można przesuwać do przodu i tyłu. Czyli jak przesuwa mi się ramię to nie ma możliwości ustawienia wkładki według szablonu. Jak wy wykonaliście swoje gumki. Jak wstawić te gumki aby mi się ramię nie przesuwało. Gumki jakie zastosowałem są od podkładek do zamocowania transformatora.

Jaki wy patent zastosowaliście.

Postaram się jeszcze coś wymyślić z tymi podkładkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian: ja po prostu wyciąłem je mniej więcej w oryginalnym kształcie z gumy opony samochodowej za pomocą żyletki. Namęczyłem się okropnie. Ale w końcu wyszło ładnie. Dość twarda ta guma - twardsza niż oryginalna. Ale działa.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wypróbowałem i wsadziłem taką piankę w którą wsadza się układy scalone. Ramię już tak nie lata ale jeszcze nie jest do końca poprawnie. Będę jeszcze próbował wyciąć z gumy takie rowki jak proponujesz. Im więcej się z nim męczę tym bardziej mi się podoba, tylko że chciałbym już zacząć słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem można poczytać sobie trochę na temat restauracji tego gramofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastosowałem pianki ale mam jeszcze problem. Jak założe ciężarek do ustawienia siły nacisku igły, to jednak mimo wszystko ramię trochę przechyla się. Po prostu ciężarek przechyla ramię na jedną stronę. Powoli zaczynam rozumieć dlaczego wszyscy w tych gramofonach zmieniają ramiona. Czy można sobie z tym jakoś poradzić. Chyba jednak się skuszę i zamówię orginalne gumki. Czy jest ktoś chętny do wspólnego zamówienia. Czy macie może namiary na jakieś ciekawę ramię do sprzedaży do tego gramofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gumkach musisz wyciac rowki. Inaczej ramie bedzie za wysoko i bedzie docisniete do elementoe mocujacych zbytnio .

Przeciwwage mozna regulowac na boki. W ten sposob mozna zmienic wywazenie ramienia na boki.

 

Mam ramie SME 3009 seria II do sprzedania ale trzeba by pruc obudowe lenco albo robic nowa plinte zeby go zamontowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciołem gumki. Mam dosyć miękką gumę więc nie jest idealnie wycięta. Muszę ją jeszcze pomęczyć. Ale jak wsadzę noże w gumki to ramię nie porusza się płynnie w górę, dół. Czyli nie chodzi płynnie jak chcę wypoziomować ramię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach piłowanie, szlifowania, wycinania gumek wreszcie uruchomiłem gramofon. Co mogę napisać. Zawsze uważałem że najważniejsza jest wkładka, a napęd jak napęd ma kręcić płytą. Niestety teraz wiem jak strasznie się pomyliłem.

Wcześniej posiadałem kilka gramofonów cały czas budżetowych. Ale dopiero ten Lenco pokazał klasę. Posiadam wkładkę Ortofona 510mkII. Dziś zagrało pięknie. Szczegółowość dynamika. Ale najlepsze wrażenie jak dla mnie to z gramofonu to dźwięk który nie wiem jak opisać. Może to aura wokół instrumentów, to rozedrgane powietrze wokół gitary. Nie wiem nie potrafię opisać. Za kilka dni mi przejdzie i będę szukał dalej. Na razie słucham koncertu Oregon In Performance po prostu pięknie. Dziękuję wszystkim za pomoc.

A sprawdziłem jeszcze moje Lenco mój model ma numer 038402 kółko gumowe oraz cały wylewany talerz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rochu

 

Mysle, ze jak najbardziej warto. Trzeba duzo czasu poswiecic ustawieniom w lenco ale dosc duzo potrafi nawet na firmowym ramieniu goldringa.

 

Czekam na ramie heliusa, ktore bede montowal do lenco. Sam jestem ciekaw zmian. Z tym, ze to ramie idzie i nie moze dojsc cos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

himan>

Jestem ciekaw jak się sprawdzi te nowe ramię. Napisz jak już dojdzie, jaka jest różnica między firmowym ramieniem Lenco.

Jak dla mnie te ramię Lenco coś za mało precyzyjne mechanicznie jest. Montaż wkładki do główki poprzez tą blaszkę oraz te gumowe podkładki pod noże w ramieniu. Nie wiem może za bardzo przesadzam. Na razie się cieszę i słucham. Za jakiś czas znowu coś pogrzebię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian. To wielka uciecha słyszeć, że ktoś ma dobre rezultaty z Lenco.

Nie mogę zaprzeczyć opinii o oryginalnym ramieniu - jest naprawdę dziwaczne w konstrukcji. Pisz koniecznie co kombinujesz.

 

Na razie odrzucam ideę dużej masy i silnego tłumienia: u mnie jest zupełnie przeciwstawna sytuacja - odsprzęgnięcie od masy jak się da. Sprężyny z wersji późnej (te montowane bezpośrednio do chassis) osadzone na aluminiowych rurkach i bardzo lekka półka z profili aluminiowych montowanych do ściany. Talerz z dot-matą z gumowych kawałków.

 

I w tej wersji gra najczyściej i najpiękniej - dla mnie. Warto spróbować.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Modyfikacji ciąg dalszy: z płyty wiórowej i MDF-u zrobiłem nową podstawę.

Poprawiłem umiejscowienie oraz głębokość otworów pod sprężyny (w oryginale zabrakło szwajcarskiej precyzji) i aby umożliwić poziomowanie, dodałem regulowane kolce.

 

Przy okazji gramofon zmienił się optycznie, ale mam wątpliwości, czy na lepsze...

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6705-100000822 1170308179_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptyś, 29 Gru 2006, 10:34

 

 

Lepsze..nie lepsze ...;) wrażenia estetyczne to kwestia gustu..

na pewno jest wyjątkowy i niepowtarzalny odosobnione dzieło samotnego twórcy;)

a to już dodaje mu uroku...

 

mi się podoba..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach. Moim zdaniem możnabyło uniknąć zmian w wyglądzie plinty. Ale sam rozwój konstrukcji jest jak najbardziej w dobrą stronę. Ja podobnie jak Ptyś nie widzę powodu by rozwijać osobną plintę skoro można starą konstrukcję postawić na nowej i kombinowanej podstawie. Nie jestem jeszcze pewien czy iść tą drogą co na zdjęciach to jest dodawać nowe warstwy pod podstawę sprężyn i pod jakimi warunkami z nich rezygnować. Zakłada, że jeśli podstawa jest naprawdę duża i wielowarstwowa nie trzeba ich używać.

 

Co do wyglądu faktycznie zrobi się z tymi paskami nieco przyciężko, tym bardziej że napewno n ie skończy się na jednej warstwie nowej podstawy.

 

Trzymam kciuki i wyglądam komentarzy do nowych ramion - o ile już ktoś nowe ma. Lub do wrażeń z ramieniem oryginalnym do ciekawym zestawieniu z wkładkami.

 

Pozdrawiam

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i uwagi do zmian w stereofonii pod wpływem podstawy pod gramofon.

 

Dam głowę po licznych próbach, że:

 

Im lżejsza podstawa: u mnie albo mocowana do ściany quasipółka z aluminiowego szkieletu albo superlekki aluminiowy stojak (krzyżakowy) to tym lepsze zmiany w sterefonii i barwie.

 

NP. Talerze perkusji przestały wreszcie rozbiegać się na przód do głośników (co moim zdaniem jest stałą przypadłością średnio ustawionych napędów), odległości między grupami głosów w chórach nie są wreszcie puste, są bliżej siebie i ładniej wypełniają przestrzeń, w dodatku znacznie poprawia się skala przy dużych natężeniach skomplikowanych składów. Co więcej duży bęben jest krótszy i z większą mikrodynamiką.

 

Warto popróbować, co nie znaczy, że kombinowanie z cienkimi wielomawarstwami pod spręzyny się nie opłaca.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze a propos kolców: kiedyś próbowałem i wydawało mi się, że jest lepiej, ale na dłuższą metę odradzam kolce przy którymkolwiek segmencie, a zwłaszcza gramofonie: wychodzi strasznie cienko i sucho. Oczywiście przydają się jeśli są regulowane, ale mają więcej wad niż cech pozytywnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na razie moje modyfikacje dotyczą tylko wyglądu i sprawności mechanicznej. Jazda pewnie się zacznie, jak w końcu zdobędę ramię. Myślałem, że przy okazji poprawienia podstawy zwiększę jej wysokość, ale nie za bardzo mi się to podoba.

 

Panowie, podzielcie się fotkami swoich gramofonów, zrobimy galerię polskich modyfikacji L75.

 

Pozdrawiam

Ptyś

 

P.S. Po rozmowach z Trimexem i Digital Audio System (niby dystrybutor Origin Live) wiem, że RB250 nie kupię w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oskar20051 wrzuć zdjęcia jak wygląda obecnie Twoje Lenco z ramieniem od L85.Może jakieś podsumowanie dotyczące plinty i dotychczasowych eksperymentów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.