Skocz do zawartości
IGNORED

odtwarzacze CD marki DUAL


yayacek

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie w dualu (model jak w o mnie) nie ma zegara kwarcowego - jest coś takiego na scalakach (fot.2). zastanawiam się czy zostawić ten układ, czy wymienić na precyzyjny zegar. co radzicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-12649-100004874 1175690831_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny układ. Zegar (kwarc) siedzi chyba w tym małym układzie DIL8 i jest to może jakiś specjalnie dobrany wysokostabilny generator, a reszta wygląda na skomplikowany dzielnik dający odpowiednią wielkkrotność Fs.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

ten układ dil8 nazywa się NE555P (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). tak czy inaczej jak myślisz zmieniać to, czy zostawić? w cd zmieniłem dotychczas trochę kondensatorów, opampy, usunąłem tranzystory mutujące - wyszło to cd jak najbardziej na korzyść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaskoczyłeś - bo NE555 nie nadaję się na precyzyjny generator zegara do CD bo nawet nie może pracować z takimi czestotliwościami i nie wiem co on tam robi... ale wszytko jest możliwe. W takim razie przeznaczenie tej płytki nadal pozostaje nierozpoznane. Naprawdę nie ma tam kwarcu? Może jest gddzieś zaklejony jakąś gąbką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

Kwarcu nie ma ani na głównej płycie, ani na tej małej. Ten NE555P to "precision timer" (nie wiem dlaczego link, który podałem przeszedł w inną stronę), i tylko on w połączeniu z resztą scalków może "robić" za zegar. nic innego z "czasem" związanego nie ma w tym cd.

 

pytanie jest takie - czy jest to dobre rozwiązanie (może ktoś spotkał się z czymś podobnym w innych cd), czy raczej nie, i warto je zastąpić czymś bardziej standardowym. z tego, co udało mi się ustalić to lata produkcji tego modelu to '88, '89.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do moich wcześniejszych wpisów odnośnie Duala 5150 Audiophile Concept - cedek niestety nie wpasował się idealnie w mój system :( Do niskich tonów nie mam raczej zastrzeżeń bo bas choć najszybszy może nie jest to schodzi nisko i dodaje potęgi ale wysokie tony niestety przy głośniejszym odsłuchu kaleczą moje uszy. Zarówno moje kolumny po modyfikacjach jak i wzmacniacz raczej można zaliczyć do jasno brzmiących i w tym zestawie do niedawna dobrze choć bez większego czaru radziła sobie lekko zamulona Yamaha cdx-580 - równowaga tonalna całego systemu była zedcydowanie lepsza i przy głośnym słuchaniu nie trzeba było obawiać sie o uszy a i detaliczność pozostawała na IMHO dobrym poziomie - poprostu nie było hałasu który teraz powodowany jest przez nadmiar wysokich tonów.

Zastanawiam się teraz czy oddać go w dobre ręce i zmodyfikować np. opampy na tyle żeby wygładzić męczącą górę pasma (będę również wdzięczny za info kto bawi sie w modyfikacje cedeków opartych na philipsie), czy poprostu sprawić sobie "muła" np. od Ymahay, Kenwooda albo NADa który powinien teoretycznie dużo lepiej wpasować się mój system podobnie jak CDX-580.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>alcol

u mnie po wymianie opampów dźwięk stał się bardziej wyrównany, nic sobie nie przeszkadza - a wcześniej rzeczywiście można było narzekać na natarczywość wysokich. tak czy inaczej to moje subiektywne odczucia. poza tym "nasze" modele różnią się zasadniczo wykorzystanymi w nich elementami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 25 Mar 2007, 22:37

 

>Niebieskie kondensatory to oczywiście Philipsy, te czarne SME to zwykłe Nippon Chemicon. Opampy

>takie jak - pisałem - możnaby wstawić tam te same ale Texas Instruments lub Signetics, ew. coś z

>OP/OPA BB lub AD.

 

Rambo, 25 Mar 2007, 22:44

 

>nippony są fajne i zapewne z rozmysłem zastosowane - w zasilaczu zwykłe to akurat może być wielka

>zaleta a przy części cyfrowej i mcz już niestety nie widać typów; jrc 5532 raczej nie lubię ich.

>ostatnio wymieniłem na sygnetics 5532 w cdp227 i była spora różnica na korzyść, potem jeszcze na

>inne ale trudno było dobrać lepsze od sygnetics.

 

Nigdy nie bawiłem sie w wymiane opampów i stąd mam pytanie: czy powyższe sugestie wymiany jrc 5532 na te same tylko Texas Instruments lub Signetics zaokrągliłyby i trochę złagodziły górę pasma bez większej utraty detaliczności (ewentualnie inne propozycje). Generalnie chrakter brzmienia tego Duala naprawdę mi sie podoba i nie chciałbym się z nim rozstawać jeżeli tylko można niewielkim kosztem lekko skorygować wysokie tony tak żeby lepiej dopasować cedeka do mojego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

chciałbym zastąpić w swoim dualu transformator firmowy mocniejszym - czy tst 40/2x8, prąd nominalny 2,5A będzie dobry?. firmowy jest taki jak na schemacie poniżej (czy różnica 0,5V jest dopuszczalna?). czy "0" z uzwojeń wtórnych nowego transformatora mogę ze sobą złączyć na pcb? i o co chodzi z tym prądem nominalnym? czy diody muszą "wytrzymywać" taką wartość?

z góry dzięki za odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-12649-100003282 1191584688_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Ktoś poszukiwał pilota do CD 5150, Dual reaguje na pilota od wzmacniaczy Marantza np. 6010 albo 8000 (pewnie ten sam). nie pamiętam jaki jest jego numer. miałem Marantza i obsługiwałem z pilota również CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Dotarł do mnie Dual CD40. Czyli jak by nie było jest już komplecik najwyższych klocków Duala. A jeśli nie najwyższych to swego czasu najdroższych - CD40 kosztował ok 1400 marek, a CD41 około 1000. Co ciekawe nawet taki sam kolor wyświetlacza mają, choć w prospektach była inna zieleń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Na fotce (ustawienie do zdjęcia) od lewej od góry CD40, CV 441RC, CD5070RC, CT441RC. A niewidoczne grają CL730. Teraz czas na odsłuchy. Na dole fotki widać fragment Denona DCD-890 zmodyfikowanego przez Piotrka608 - to z nim będzie się mierzył CD40.

post-12122-0-39771400-1321361169_thumb.jpg

post-12122-0-93950700-1321361184_thumb.jpg

post-12122-0-46913400-1321361489_thumb.jpg

post-12122-0-39771400-1321361169_thumb.jpg

post-12122-0-93950700-1321361184_thumb.jpg

post-12122-0-46913400-1321361489_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze, a nawet lepiej niż się spodziewałem. Miałem wcześniej kontakt z Dualem CD 1065 i cały czas mam CD 5070. Dźwięk przyjemny, przestrzenny, lekki, ale mało dynamiczny z brakiem niższego basu, szczególnie w 1065. W 5070 dodatkowo wkrada się jakiś lekki bałagan na górze (mam go nadal bo ma świetne wyjście słuchawkowe i czyta CD-Ry). DCD-890 po drobnej modyfikacji Piotrka608 (kondensatory, gniazdo zasilające, wytłumienie i w sumie nie wiem co tam jeszcze było robione) gra dynamicznie, z mocnym, nisko schodzącym i konturowym basem, z klarowną, otwartą i szczegółową górą, ale generalnie trochę zimno, z wycofaną niższą średnicą (szczególnie w moim systemie). Ciężko za nieduże pieniądze o podobnie dobre i w miarę uniwersalne granie. Ale mi się marzy dźwięk jaki mi gra tuner CT441 Duala, jak to mówią analogowy. Jest on niezwykle przestrzenny, z pięknym, głębokim basem i czystą górą. Ciepły i zarazem szczegółowy. Ech takie Cd mieć...

Pierwsze dzisiejsze podłączenie Duala CD40, takie próbne, bez porównywania jeszcze, dało mi nadzieję. No i zacząłem przełączać i przerzucać płyty pomiędzy Dualem i Denonem, i :

Bas, dynamika na tym samym poziomie, z tym że ten dualowski troszkę, naprawdę minimalnie dociążony i równie głęboki. Góra bardzo podobna, trochę mniej dająca o sobie znać w Dualu, ale równie szczegółowa. Wokale cieplejsze, ale co ciekawe nie niższe w barwie od tych w Denonie. Czyli reasumując jest troszkę cieplej i przyjemniej. Dla mnie bomba, ale w ślepym teście chyba bym nie potrafił wskazać na 100% który CD gra.

CD 40 - wizualnie może to nie jest szał, podobnie z ergonomią i funkcjonalnością, szczególnie w porównaniu z DCD-890, czy nowszymi grajkami, ale dźwiękowo jest naprawdę dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bomba, ale w ślepym teście chyba bym nie potrafił wskazać na 100% który CD gra.

A jednak po przerzuceniu iluśtam płyt różnice są większe niż na początku uważałem. Wokale słyszane z Duala są lekko wypchnięte do przodu, bardziej wyodrębnione i wyraźne, "rysujące" wręcz wokalistę - naprawdę fajnie, bo idzie za tym przestrzeń i głębia. W brzmieniu całości uzupełniony też został zakres średni/wyższy bas - gdzieś tu miałem małą "dziurę" w paśmie. Generalnie CD40 dobrze uzupełnił resztę toru, ale się zastanawiam, czy przypadkiem z jakimś cieplejszym wzmakiem nie byłby zbyt misiowaty (cv441 jest jednak po chłodniejszej stronie neutralności).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.