Skocz do zawartości
IGNORED

Fala stojąca.


marko3T

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad problemem występowania fali stojącej w obudowie kolumny głośnikowej.

Wiadomo można z nią walczyć wytłumieniem, ale skuteczniej jest wkleić ukośną przegrode. Pomijam tutaj obudowy z zaokrąglonymi lub pochylonymi ściankami.

 

Wszystkie moje podłogówki miały ukośnie wklejoną przegrode , ale buduje teraz kolumne która będzie mieć komore dla głośnika niskotonowego o wymiarach +/- 50x21x30 i będzie wypełniona kratownicą a'la matrix i pojawił się mały prolem z umieszczeniem ukośnej przegrody.

 

Podsumowując czy w obudowie woofera pracującego do 300hz i wysokości komory 50cm pełnej w/w wzmocnień można się spodziewać powstania fali stojącej?

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/
Udostępnij na innych stronach

Można sie spodziewać :(

 

W takiej obudowie mogą wystąpic nietylko rezonanse cało falowe ale również jego wielokrotności , dla ok 340Hz wystąpi w twojej obudowie rezonans półfalowy dla 680Hz calofalowy . Pozostałe rezonanse wynikłe z wymiarów obudowy będą juz powyżej 1kHz i mogą nie mieć większego znaczenia . Nie można też zapomnieć o tym że w materiale z którego zrobiona jest obudowa też twożą się fale stojące , tu sytuacja jest nieco gorsza bo nie można tego wytłumić watą (słomą) ale można pokryć ścianki jakimś stratnym materiałem (matą bitumiczną) . W sumie przekonałem się o wyższości takich konstrukcji w których głębokość obudowy jest dość znaczna w stosunku do wysokości (nawet > 0.5) wtedy możemy pierwszy rezonans ( odbicie gdy fala w obudowie ma jeszcze dosć sporo energi ) przesunąć jak najniżej ale też mamy więcej 'miejsca' na tłumienie tego rezonansu .

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-631457
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź i za zainteresowanie tematem.

 

Dużo nad tą konstrukcją myślałem i miałem cichą nadzieje na uniknięcie problemu fal stojacych akurat w wypadku tej konstrukcji.

Tak naprawdę mogę tam umieścić tą skośną ścianke tylko komplikuje mi to trochę budowe.

Cóż będe musiał chyba jednak przerobić kratownice.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-631557
Udostępnij na innych stronach

Senicz >

 

Nie śmiem nawet dyskutować z tobą w tej kwestji .... SŁOMA RULE'Z hehhe :)

 

Zastanawia mnie jeszcze wpływ wacików kosmetycznych na rozkład ciśnienia wewnątrz obudowy ich nie regularna struktura powoduje rozbijanie czoła fali głównej dzięki czemu możemy rozpraszać energie fali na składowe we wszystkich kierunkach , powoduje to GOOD SOUND QALITY and FAST IMPULSE RESPONSE !!! inaczej niż słoma która jest w postaci "brykietów" bądź też snopków i nie jest już tak nieregularna jak waciki kosmetyczne , ale posiada większą stratność mechaniczną i jest odporna na ściskanie ( w odpowiednim zakresie sił przyłożonych ) dzięki temu że jest pusta w środku i ma kształt koncentrycznych rurek , wzajemne naprężenia powierzchniowe wywołane zmiennym ciśnieniem akustycznym się znoszą , co w rezultacie daje silne tłumienie drgań własnych a przy okazji powierza cuklicznie spręzanego w obudowie głośnika .

 

Reasumując :

 

Waciki kosmetyczne znajdą zastosowanie tam gdzie nie może występować słoma , ich nieregularna struktura i lużna ułożenie w obudowie powoduje rozpraszanie fali , bardzo trudno wprowadzić pojedyńczy wacik w drgaia własne , więc nie podbarwia on dźwięku w zadnym zakresie co ważne jest w systemach najwyższej jakości

 

Natomiast słoma jako materiał tłumiący polecana jest do większych gabarytowo obudów w których spełnia rolę dodatkowego usztywnienia obudowy ale należy dobrać eksperymentalnie ( słuchowo) jej ułożenie względem czoła fali , napewno dyskusji nie podlega jej "kierunkowość" tzn charakterystyka tłumienia słomy silnie zależy od jej ułożenia względem głośnika ( czy wzdłuż czy w poprzek) . Stosując ułożenie mieszane możemy tłumić silnie lokalne rezonase w różnych miejscach obudowy , bądż też stosując klej budapren przyklejać ją wprost do ścianek obudowy wzdłuż ścianek co daje w efekcie bardzo silne tłumienie fal stojących w ściankach obudowy .

 

POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH !!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-632076
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że temat jeszcze nie zakończony a moja poprzednia wypowiedź to stek technicznego bełkotu :)

Myślę że zagadnienie fal stojących jest bardzo poważne ale i bardzo trudne , praktycznie nie mozliwe jest wyeleminowanie tego zjawiska trzeba z tym żyć i cieszyć się tym co jest . Na tym forum jest wielu ludzi o praktycznym podejściu do budowy głośników i na pewno mają więcej do powiedzenia na ten temat niż ja . W swoim krótkim zyciu zbudowałem 4 zestawy głośnikowe ale w żadnym nie zwracałem aż takiej uwagi na fale stojące i powiem ci że to też grało . Książki z elektroakustyki mają całe działy poświecone fozchodzeniu się fal ale nikt nie podaje skutecznego sposobu walki ze zjawiskiem (innego niż ogólnie znane) ale jesli mogę wyrazić swoją opinie na temat Twojej konstrukcji to jestem pewien że więcej zyskasz na kratownicy niż na ukośnych płaszczyznach . Kratownica też w pewien sposób będzie rozpraszała fale i tworzy niewielkie odgrody akustyczne o różnych rezonansach . Dobrym pomysłem było by aby każda z nich miała troche inną pojemnośc co oznaczało by trochę więcej lokalnych rezonansów ale o mniejszej dobroci (mniej zaznaczonych) ale przewidywalnej częstotliwości , po prostu tworzą się wtedy wewnątrz obudowy niewielkie rezonatory każdy o troche innej częstotliwości . Pomyśl jak można to wykorzystać niwelując pewne nieliniowości w cha-ce głośnika . Fala stojąca nie jest przekleństwem . Obudowa BR jest też takim rezonatorem w którym główną role odgrywa fala stojąca ale jakoś nikt się na to nie zwraca uwagi . Konstruktor obudowy głośnika musi mieć świadomość różnych zjawisk a najlepiej żeby potrafił określić prędkość dźwięku w różnych materiałach i wiedzieć jaki jest mechanizm powstawania rezonansów .

 

To tylko teoria - poprawce mnie jeśli się myle.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-632241
Udostępnij na innych stronach

Kratownica jest już tak zbudowana ,że nie ma jednakowych odległości pomiędzy poszczegółnymi wzmocnieniami.

Chodziło też o wydzierżawienie miejsca na rure b-r.

Zbudowałem już kilkanaście podłogówek i zawsze dmuchałem na zimne wklejając jednak ukośną ścianke , ale to były srzynki mające wew.wymiary najczęsciej 95/100 x 13/18. Zgodnie z teorią właśnie w takich wysokich i wąskich obudowach fale są najgroźniejsze. W wypadku tej skrzynki to jest wysokość w granicach jak pisałem 50cm +ta kratownica z prostokątnymi otworami.

Na wszelki wypadek wkleje jednak jakąś łamaną przegrode.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-632324
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady brak cyfraka , ale może za miesiąc się szarpne na jakiś aparat i wtedy życie będzie prostsze.

Tylko że za miesiąc ta kolumna musi już byc pomalowana.

Poszperam jeszcze w sieci i prasie zobaczę co się tam pisze.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-632562
Udostępnij na innych stronach

a wy kretacze techniczni nie mozecie wreszcie wsadzic tej slomy w te dudniace kolumny i uciszyc je? pierdzicie na ten temat a zaden z was nawet tego nie sprawdzil. No jeden jednak sprawdzil i potwierdzl moje odkrycie. Moze za dziesiec lat wszystkie hiendy beda wypchane sloma? wyjednak jak dzieci biadolicie ze sliniaczek zbyt slodki!!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-632601
Udostępnij na innych stronach

nic se nie robicie ? przyczyna jest pewnie wrodzona nieufnosc he he nieufnosc do ..............

gdyby slome uzyl kef b7w albo focal wszysscy by cmokali z zachwytu a tak................. no coz geniusie trudne maja zycie co? i nic na to nie poradze ze sloma jest najlepsza choc atawistyczne geny wielu brzydza sie sloma bo to im pochodzenie przypomina? zaraz przyjedzie do mnie kolega aby odebrac naprawiany wzm darmo oczywiscie moze go namowie na jakis busines? moze aktywne kolumny bez fali stojacej? na e88cc/lm38386 ???

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-632653
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś wklejałem to zdjęcie .

Jak widać kolumna chociaż wąska i wysoka nie ma ukośnych przegród, ale wyklejona jest po brzegi gąbką.

Ja ze swojego doświadczenia nie jestem przekonany do aż tak mocnego tłumienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-633850
Udostępnij na innych stronach

senicz, 26 Paź 2006, 16:13

>Jestescie uparci jak osly. Hm, osly jedza slome?

 

Jeżeli Ty jesz to znaczy że jedzą:-)

Widzisz tak się składa że gąbka jednak tłumi ,a gdybyś zbudował chociaż jedną kolumne wiedział byś że tłumi tak "złe" jak i "dobre" fale.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-634421
Udostępnij na innych stronach

Flagowiec firmy Tidal. Mocna modułowa konstrukcja , ale co ciekawe brak ukośnych przegród i wylot b-r teoretycznie w najgorszym miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-637321
Udostępnij na innych stronach

Jednak dla świętego spokoju wkleiłem ukośną przegrode łatwo nie było, bo musiałem przerobić nieco wzmacniającą kratownice , która (jak pojawiły się głosy w wątku) też zmniejsza powstawanie fal stojących.

 

Jaki waszym zdaniem jest wpływ fali stojącej na brzmienie? Zdudnienie? Brak kontroli basu? Słaby impuls?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-641674
Udostępnij na innych stronach

marko3T>>

 

Wydaje mi się że głównie na podbarwienie podzakresów wysokiego basu w ok 300Hz w niewielkich obudowach , oraz rozmycie się impulsów przez zwiększoną dobroć mechaniczną układu jako całości co może objawiać się jako słaby impuls albo utrata kontroli .

 

Ale myślę że twoja konstrukcja będzie grać super !

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-641733
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja jest do d. bo zbyt duzo jednolitych elementow typu wneki i podobne. Wiecej asymetri panie. Choc chlopcy uganiaja sie za symetrycznymi dziewczynami to w kolumnach asymetria jest wskazana.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-641815
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Nie taka fala straszna jak ją malują:-) Od czasu założenia tego wątku zbudowałem kilka dużych podłogówek w których zrezygnowałem z ukośnych przegród. Miałem okazje później odsłuchać te kolumny , dyskomfortu nie było. Czym że więc jest ta fala stojąca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10226-100009483 1203632705_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-1024349
Udostępnij na innych stronach

o takie cos...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-1024725
Udostępnij na innych stronach

to najprostszy przyklad fali stojacej i w dodatku idealnej czyli takiej ktora sie nie przemiesza, oczywiscie na koncach powinny byc strzalki a nie wezly bo "nasza" fala nie jest idealna i sie przemieszcza po obszarze jakim jest kolumna. to nic innego jak odbijanie sie fali od scianek i gdy owe sa rownolegle znacznie pozniej gasna niz w przypadku powierzchni nie rownoleglych - chyba :) jak zle mowie to poprawcie

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/29018-fala-stoj%C4%85ca/#findComment-1024775
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.