Skocz do zawartości
IGNORED

HDMI czy Component ?


MarCichy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Czym lepiej podłączyć dvd do telewizora, złączem cyfrowym HDMI czy komponentem... pewnie zobaczył bym sam różnicę gdybym miał dobre kable, a tak nie wiem jaki lepiej kupić ? Może macie doświadczenia w takich połączeniach ?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/
Udostępnij na innych stronach

>Czym lepiej podłączyć dvd do telewizora, złączem cyfrowym HDMI czy komponentem... pewnie zobaczył

>bym sam różnicę gdybym miał dobre kable, a tak nie wiem jaki lepiej kupić ? Może macie doświadczenia

>w takich połączeniach ?

„Szukajcie a znajdziecie” Jeden z bardziej roztrząsanych tematów na forum.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-682749
Udostępnij na innych stronach

juz kiedyś była o tym mowa - przy projektorach i przy kablach - poszukaj...

 

dla ułatwienia podaje że są dwa obozy zwolenników:

 

YPbPr - dla użytkowników bardziej wymagających ( możliwość korekty obrazu, ustawień, ect. )

HDMI ( DVI) - dla użytkowników bardziej zafascynowanych prostot połączeń i szczegółowością obrazu ( zwłaszcza przy LCD )

 

To jest tak jak z dzwiękiem ( patrz np. forum STEREO ). Są zwolennicy SACD, DTS, 5.1 i cyfrowych połączeń ale większość "melomanów" woli analogowe połączenie stereo poprzez czincze ...

 

i jak z projektorami: jedni wolą LCD inni DLP ...

 

p.s. Ja ogladam filmy "przynajmniej 2 razy" ( oczywiście te warte ogladania ):

raz po łączu analogowym przy wykorzystaniu Pixel Plus i Digital Natrual Motion w TV ( aby mieć przyjemność "pseudo 3D" i wciągnąć sie w akcje )

drugi raz po cyfrowym ( aby dostrzec elementy scenografii, rekwizytów, faktur i... prace operatora )

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-682754
Udostępnij na innych stronach

>To jest tak jak z dzwiękiem ( patrz np. forum STEREO ). Są zwolennicy SACD, DTS, 5.1 i cyfrowych

>połączeń ale większość "melomanów" woli analogowe połączenie stereo poprzez czincze ...

 

To nie jest tak jak z dzwiekiem. Wzmacniacz audio jest analogowy wiec dostarczanie mu analogowego sygnału ma jak najbardziej sens. Natomiast nowoczesne tv to czysta cyfra. Zakładając że mamy odtwarzacz dvd, tuner cyfrowy sat czy tez komputer to jaki ma sens konwertować sygnał na analog żeby potem za chwile konwertować go z powrotem na cyfrę w tv....

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-682807
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślałem, bo z komputera do monitora LCD sygnał puszczony kablem DVI jest znacznie lepszy niż złączem analogowym... w temacie dyskusji chyba zabrakło konkretów ( o ile to ma wpływ ) źródłem ma być Denon 2930, a odbiornikiem jakieś LCD 40" Sony. I tu powstaje kolejne pytanie... lepiej kupić Denona 2930 czy 3930... ja wiem że to klasa wyżej, ale czy w obrazie przekłada się to na znacznie wyższą cenę ?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-682981
Udostępnij na innych stronach

Mar Cichy -> skoro wiesz co chcesz to poco pytasz ? Wiesz że "lampowe jest lepsze" a wiec po co słuchać DTS ? Nie szukasz tu porady tylko potwierdzenia swoich decyzji ...

 

MiśFiut -> kolega zapytal czym "lepiej połączyć" 2 użądzenia które mogą być połączone w dwojaki sposób ( analogowo lub cyfrowo ) i pytał o różnice w odbiorze. wiec dla porównania przytoczyłem skrajnie różne podejścia do odtwarzania muzyki nie określając urządzeń,które sie podłącza ...

 

A jak kolega chce zobaczyć różnice połączenia wizji cyfrowo a analogowo to prosze zapomniec o wschodnich użądzeniach ( zarówno Japońskich jak i chińskich ).

 

Stare przysłowie mówi, że"jak Japończycy odnowili Kaplice Sykstyńską to była wyraźniejsza i bardziej kolorowa niż orginalma Michała Anioła "...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-683034
Udostępnij na innych stronach

Panie "użądzenie" qot, może najpierw by tak się podszkolić w ortografii zanim się zabierzesz za obrażanie innych?

 

PS: Wiem o co pytam i odpowiedziałem na temat, jeśli nie zrozumiałeś to tłumaczę - wg mnie logiczniejszym połączeniem jest hdmi. można konwertować obraz w te i we w te tylko po co?

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-683132
Udostępnij na innych stronach

>lepiej kupić Denona 2930 czy 3930... ja wiem że to klasa wyżej, ale czy w obrazie przekłada się to

>na znacznie wyższą cenę ?

 

Jeśli liczysz że kupując droższy odtwarzacz z DVD zrobi się HD to lepiej szybko wytrzeźwiej :) Różnica w obrazie będzie pomijalna. Co więcej prawdopodobnie pomijalna też od dobrego DVD w cenie < 1000 Jeśli już kupować coś tak drogiego to HD-DVD. Droższe denony idą w stronę lepszej sekcji dźwięku analog. Z obrazem nagranym w PAL lub co gorsza NTSC na prawde nie da się wiele zrobić :)

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-683138
Udostępnij na innych stronach

MarCichy, 9 Sty 2007, 02:43

 

>Hej.

>Czym lepiej podłączyć dvd do telewizora, złączem cyfrowym HDMI czy komponentem... pewnie zobaczył

>bym sam różnicę gdybym miał dobre kable, a tak nie wiem jaki lepiej kupić ? Może macie doświadczenia

>w takich połączeniach ?

 

Najlepiej wypożycz oba kabelki połączeniowe i przekonaj się na własne oczy i uszy co jest lepsze, bo są przypadki gorszego odbioru HDMI niż Component. Dotyczy to głównie tańszych urządzeń. Zależy od użytej technologii HDCP.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-683937
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam plazmę HITACHI42PD9700 i odtwarzacz DVD DENON DVD-3910. Zupełnie przypadkime kilka dni temu dokonałem zaskakującego odkrycia. Otóz Denonek odmówił posłuszeństwa i trzeba było go wysłać do serwisu (problemy z czytaniem płyt, samoczynne wyłaczanie po około godzinnym seansie a czasami i wcześniej). Tak na marginesie żonka powiedziała: "napraw go i sprzedaj, tyle kasy a takie g.." Ale i tak polubiłem Denona ;-) Żeby nie być bez wizji przytaszczyłem z drugiego pokoju mój stary odtwarzacz Onkyo DV-SP500 i pojawił się problem. Denon był podłaczony po HDMI przewodem QEDa a jak budowali Onkyo to o HDMI nie mieli pojęcia. Postanowiłem więc zwykłym kablem chinch (za 2,50) podłaczyć go do wejścia VIDEO. I w tej chwili nastąpiło olśnienie!!! Obraz żyleta, kolory żywe, widać więcej szczegółow - nić ująć, nic dodać. Miałem wrażenie jakbym zdjął z plazmy kiepskiej jakości folię ochronną. Zafascynowany tym odkryciem (przed wysyłką do serwisu) podłączyłem raz jeszcze Denona po HDMI i dodatkowo tym samym kablem co Onkyo na VIDEO. Za którymś razem Denonek wystartował z Władcą Pierścieni na pokładzie, nacisnąlem pauzę w odtwarzaczu i zacząłem przełączać wejścia w plażmie. Jakie wnioski????? Na zwykłym kablu za 2,5 przesyłany z wyjścia VIDEO obraz był znacznie lepszy (widocznych więcej szczegółów, naturalna, bardziej żywa kolorystyka, brak mgły na obrazie) niż po HDMI. Myślałem, że zgupiałem i poprosiłem o pomoc moją żonkę nic jej nie mówiąc na czym eksperyment ma polegać. Wybrałem kilka scen i na stop klatce przełączałem wejścia sygnału w TV. Za każdym razem za zdecydowanie jakościowo lepszy obraz uznała ten z wejścia VIDEO. Dodam tylko, że moja kochana żonka jest laikiem w tych sprawach i obce są jej wszelkie audio i videofilskie uprzedzenia. Jedna rzecz przykuła tylko moją uwagę. Przez HDMI obraz miał normalne proporcje tzn nie był zniekształcony (wiadomo cienkie czrne paseczki u dołu i u góry). Po VIDEO paseczki stawały się grubsze a głowa Aragorna szczuplejsza. Nic nie zmieniałemj w ustawieniach DVD i nie wiem co jest tego przyczyną. Czy ktoś ma jakąś koncepcję odnośnie tego problemu? Czyu możliwe że kabelek HDMI jest uszkodzony dlatego jakość jest gorsza???

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-689417
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem?

Podłączyłeś DVD do plazmy po sygnale kompozytowym i masz lepszy (w zasadzie bardzo dobry) obraz niż po HDMI? Nieprawdopodobne ale faktycznie albo masz walnięty kabel HDMI albo walnięte wyjście HDMI w Denonie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-689442
Udostępnij na innych stronach

Naocznie stwierdzony fakt. Czy te oczy mogą kłamać??? A tak na serio jest tak jak napisałem. Nie mam możliwości sprawdzenia kabla ale jakś sobie z tym poradzę. Moja pierwsza myśl była też taka, że HDMI w Denonku jest wadliwe. Z drugiej strony jeżeli po HDMI i dobrym kabelikem przesłany sygnał będzie o niebo lepszy od tego z wyjścia VIDEO to jestem (będę) w siudmym niebie;-)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-689481
Udostępnij na innych stronach

Z natury połączenia HDMI wynika, że nie może być to walnięty kabel... problem z odtwarzaczem również jest bardzo mało prawdopodobny. Często czytam o podobnie drastycznych doświadczeniach i najczęściej przytrafiają się dwie przyczyny takiego stanu rzeczy, obie związane z setup'em.

 

Pierwszą jest dobór odpowiedniej rozdzielczości oraz trybu przeplotu na wyjściu cyfrowym. Wszystkie płaskie odbiorniki wyświetlają obraz progresywnie. Natomiast materiał wejściowy może być nie tylko przepleciony ale również progresywny. W przeważającej większości przypadków materiał dvd jest właśnie progresywny. Jeżeli na wyjściu cyfrowym odtwarzacza dvd ustawi się tryb 1080i to wymuszamy tym samym dwukrotną konwersje p->i->p. Czasami lepiej pozostawić obraz w formacie źródłowym przez całą drogę do odbiornika.

Każdy panel czy tego chcemy czy nie wykonuje skalowanie do fizycznej rozdzielczości wyznaczonej przez liczbę pikseli w pionie i w poziomie. Jeżeli ustawiamy wyjście hdmi w tryb 1080i to mamy konwersje: 480->1080i->fizyczna panela. Nie zawsze taka ścieżka jest optymalna.

Ogólną zasadą jest brak zasad. Trzeba eksperymentować. Upscalujące dvd ustawiać w różne tryby rozdzielczości na wyjściu HDMI (co najmniej 2 są zawsze do wyboru 720p i 1080i). Różnice są zawsze znaczne (ostrość, ilość szczegółów, płynność dynamicznych scen) i uzależnione od jakości skalerów oraz deinterlacerów w obu współpracujących urządzeniach.

 

Drugą jest rzadziej spotykana kwestia przestrzeni barw. Część odtwarzaczy dvd ma możliwość współpracy na złączu HDMI bądź DVI nie tylko z odbiornikami telewizyjnymi ale równierz ekranami lcd. Oba połączenia ogólnie uważane za tożsame takie w rzeczywistości nie są. LCD (jak i cała technika komputerowa) używa zakresu 0-255 w palecie kolorów natomiast w technice telewizyjnej używa się skali o zawężonej dynamice 16-235. Niedopasowanie obu formatów skutkuje wypraniem z kolorów i słabą czernią.

Jest to też częsty problem nieprawidłowo zestawionych połączeń paneli TV z komputerami.

Ogólną zasadą jest dokładne przejrzenie setupów i sekcji HDMI/DVI zarówno odtwarzacza jak i odbiornika TV, a w przypadku połączenia do peceta zadbanie by k.graficzna prawidłowo wykryła odbiornik jako HDMI/DVI TV a nie HDMI/DVI LCD.

 

Oczywiście nie zawsze jest tak prosto. Czasami ścieżka analogowa jest w odbiornikach TV wzbogacona o filtry i enhancery, których pozbawiona jest ścieżka cyfrowa i to niekoniecznie ze względów technicznych, czasami również licencyjnych. W takich wypadkach nic nie poradzimy grzebaniem w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-689505
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest to wg mnie związane z tym co pisze Piotrek! Od dawna to powtarzam że skaler w DVD nie ma żadnego sensu jeśli panel nie ma dokładnie rozdzielczości 1280x720 bądź 1920x1080. Tylko jakoś mnie nikt nie słucha ;-)

 

Ustaw w Denonie na wyjściu HDMI rozdzielczość 576p bądź 480p w zależności od materiału i wtedy porównuj. Powinno być trochę lepiej niż na analogu. A jeśli nie lepiej to tak samo.

 

PS: I moja druga teza się potwierdza: nie ma większego znaczenia czy to hiendowy denon czy stare tanie DVD - z tego formatu nic więcej się nie wyciśnie.. jakie by nie było DVD to przy np filmie HD-DVD full HD wygląda to jak filmik MPEG-1 320x200 oglądany w streamingu przez Internet :D

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-689610
Udostępnij na innych stronach

Misfit, 17 Sty 2007, 14:03

 

>Od dawna to powtarzam że skaler w DVD nie ma żadnego sensu jeśli panel nie ma dokładnie rozdzielczości 1280x720 bądź 1920x1080. Tylko jakoś mnie nikt nie słucha ;-)

 

Czyli najprościej będzie omijać szerokim łukiem te ekrany, które mają takową rozdzielczość i kłopot z głowy... ;-)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-690171
Udostępnij na innych stronach

->Misfit i inni fani technik cyfrowych...

To dlaczego gdy ustawiam w DVD "AUTO" przy sygnale unsamplingu z DVD mój TV ( panel 480x860 ) automatycznie zasysa sygnał 1080i ? Czemu nie dobiera 480p, który jest dla niego "odpowiedni" ?

Znów porównam do dzwieku ( tak na złość tym co wierzą tylko w szkiełko i oko ) ludzki zmysł słuchu odbiera tylko ograniczony zakres czestotliwosci a jednak znacznie lepiej słucha sie zrodel, ktore potrafia przeniesc znacznie wiecej ( dotyczy to głownie niskich wartosci )

Oko ludzkie tez moze byc "dopieszczane" i "oszukiwane" (w kwesti rozdzielczosci również) ... liczy sie EFEKT !

 

Dla tego jeszcze raz polecam sprawdzić na własne oczy jaki obraz nam odpowiada ...

 

( przypadek compozytu vs HDMI to raczje skrajny wyjatek ;) )

 

p.s. W kinach IMAXA tez nieda sie wysiedziec dłuzej niz 2 godziny ...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-691829
Udostępnij na innych stronach

>got

To nie odbiornik lecz nadajnik wymusza określony tryb transmisji obrazu. Odbiornik sygnalizuje jedynie maksymalne dostępne parametry. Nadajnik wybiera najwyższy bowiem nie wie jaka jest fizyczna rozdzielczość odbiornika (i być może jest to 1920x1080) zaś odbiornik nie może ograniczyć raportowanego maksimum bo wówczas nie współpracowałby w ogóle ze źródłami HD.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-691859
Udostępnij na innych stronach

Piotrek_PP, 19 Sty 2007, 22:56

 

>>got

>To nie odbiornik lecz nadajnik wymusza określony tryb transmisji obrazu. Odbiornik sygnalizuje

>jedynie maksymalne dostępne parametry. Nadajnik wybiera najwyższy bowiem nie wie jaka jest fizyczna

>rozdzielczość odbiornika (i być może jest to 1920x1080) zaś odbiornik nie może ograniczyć

>raportowanego maksimum bo wówczas nie współpracowałby w ogóle ze źródłami HD.

 

dokładnie - nie ma mowy o jakimś zasysaniu i to co jest automatyczne nie zawsze jest najlepsze

 

a co do unsamplingu - nie ma czegoś takiego - ale może być up- down- czy już nawet re-sampling

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-691864
Udostępnij na innych stronach

"Ogólną zasadą jest dokładne przejrzenie setupów i sekcji HDMI/DVI zarówno odtwarzacza jak i odbiornika TV, a w przypadku połączenia do peceta zadbanie by k.graficzna prawidłowo wykryła odbiornik jako HDMI/DVI TV a nie HDMI/DVI LCD."

a jak ja moge to zmienic? samsungi z seri "R" "L" po kanlu DVI----HDMI nie dzalaja poprawnie z PC co jest przyczyna?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-692030
Udostępnij na innych stronach

cytat:

"Poki co TV ten mam podlaczony do komputera z grafika 8800GTX. Od poczatku kiedy go zakupilem byl podlaczony kablem analogowym (SUB-D 15 pin) i wszytsko dzialalo OK. Rozdzialka 1920x1080 (1080p w ustawieniach karty graficznej). Wpadlem na pomysl ze byc moze delikatnie poprawi sie jakos obrazu dzieki kablowi DVI-HDMI (w koncu jest to sygnal cyfrowy a nie analogowy jak w przypadku poprzedniego kabla).

 

No i wielkie rozczarowanie i problem.

 

1. Rozczarowanie - obraz jest znacznie gorszy niz przez zlacze analogowe - nie naturalny

 

2. Pulipt jest obciety z kazdej strony - bez znaczenia jaka jest rozdzielczosc probowalem wszytskie dostepne tryby i nic nie pomoglo. Gora i dol sa sciete (nie widac paska narzedzi), tak samo jak i boki - po prawej stronie jezeli umiescisz kosz w dolnym rogu to go nie bedzie widac, zarowno jak i pierwszego rzedu ikon po lewej stronie.

 

Czy ktos z Was spotkal sie juz z takim problemem? Moze jakies pomysly?"

 

"Witam,

Posiadam TV LCD Samsung LE32R72B. Mam problem z podłączeniem komputera poprzez HDMI-DVI. Sterownik karty bezproblemowo wykrywa nowy wyświetlacz jednak obraz nie jest wyświetlany prawidłowo. Niezależnie jaki tryb wyświetlania wybiorę - standardowe rozdzielczości w tym również 1360x768 oraz ustawienia typowe dla HDTV, obraz jest tragiczny. Im większą rozdzielczość ustawię tym jest gorzej. Przepatrzyłem już wszystkie możliwe opcje w sterowniku i nadal zero rezultatu. TV podłączony poprzez standardowe złącze D-SUB (1360x768)sprawuje się wyśmienicie. Docelowo jednak chciałbym korzystać z DVI - odpada problem przełączania kabla i ponoć jakość jest lepsza... Bardzo proszę o pomoc... Czy jest to wina kabla, karty gr. czy czegoś innego."

 

 

takie... ze obraz obciety, za jakosc itd itp

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30736-hdmi-czy-component/#findComment-692745
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.