Skocz do zawartości
IGNORED

Bocznikowanie - gdzie, po co? Kompendium


Rekomendowane odpowiedzi

>Po prostu chciałbym zrozumieć, co napisałeś.

 

Chodzi mi o sprzężenie zwrotne zrealizowane na układzie górnoprzepustowym, może być układ różniczkujący RC + odpowiednio dobrany dzielnik napięcia. W takim układzie sprzężenie zwrotne dla małych częstotliwości wynosi zero, gdyż kondensator ich nie przepuszcza, a dla dużych częstotliwości sprzężenie zwrotne wynosi tyle, co dzielnik napięcia razy wzmocnienie całego stopnia objętego NFB. Jeżeli zapas fazy jest właściwy (trzeba policzyć, zmierzyć, wyeksperymentować), wtedy mamy tłumienie danego pasma w.cz. dzięki NFB.

I tu koledzy sie myla. Wzm moze sie wzbudzic i bez typowej nfb - na pojemnosciach wew tranzystora i indukcyjnoscia zew. Choc na schemacie nie ma petli nfb ale ona moze sie pojawic poprzez zasilanie lub mase dla duzych pradow oczywiscie. Choc nie zawsze. I nie raz zaobserwowalem gdy same wtormiki siebie pobudzaly w stopniu mocy. Dlatego trzeba umiejetnie przeciwdzialac takim zjawiska. jest stara zasada budowniczych wzm ze kolejny stopien musi miec 10-20 razy wieksze pasmo od stopnia poprzeniego. Lacznie ze stopniem mocy na wtornikach. Nastepnie na charakterystyce czest. nie moze byc podniesionego pasma i nawet na krancach przenoszenia na spadkunie moze byc zadnej gorki. Dotyczy to f az do 20-50mhz. najlpiej sprawdzac wzm i op sterujac je od wyjscia czyli duzej mocy rezystor do wyjscia i drugim wzm sterujemy badany. Jak na dloni widac wszystkie rzeczy tego badanego. Np. damfak mnie dnerwuje bo w chwili wylaczenia ma tendencje do wzbudzenia. Na przebiegu pojawia sie na chwile lekka mgielka. Dlatego uzywam nalesnika. A ostatnio Hybrydka bo ten teraz jak skala jak Tarzan z zelaznymi jajami - nie do zabicia.

  • 4 tygodnie później...

Chcialbym wrocic do bocznikowania i problemu, ktory ostatnio napotykam...

 

Wykonalem nastepujace bocznikowanie (polaczenie rownolegle kondensatorow):

 

- glownych kondensatorow w zasilaczu (2x Nichicon KZ 1000uF/50V oraz 2x Nichicon KZ 470uF/50V) bocznikami Wima 0,47uF/63V

- glownych kondensatorow w koncowce mocy (4x Nippon Chemicon 6800uF/71V) bocznikami 2x SCR MKP 3.9uF oraz 2x SCR MKP 5.6uF (pary symetrycznie na lewym i prawym kanale).

 

Wlaczylem wzmacniacz, pomierzylem sygnal (wszedzie jest, lutowanie przeprowadzone na 100% dobrze), skrecilem i podlaczylem CD. Sluchalem muzyki kilka chwil, po czym wylaczylem calosc... Przy probie ponownego wlaczenia uslyszalem maly trzask, spalily sie dwa oporniki 1ohm/1Wat w koncowce mocy... No coz, pomyslalem, ze musialem cos zle polutowac, a wiec wymienilem oporniki, sprawdzilem calosc jeszcze raz, poprawilem luty, znow podlaczylem i jeszcze raz z miernikiem sprawdzilem napiecia - wszystko zdawalo sie byc ok... Slucham sobie muzyki pare chwil i wylaczylem sprzet. Po ponownym wlaczeniu (w momencie uruchamiania) ponowny "strzal" i ponownie oporniki spalone (te same)...

Sprawdzalem plytke zasilacza (kondensatory maja prawidlowe napiecia na nozkach, calosc polutowana i skrecona dobrze). Sprawdzalem koncowke mocy - rowniez napiecia ok...

 

Co moze byc przyczyna takiego zachowania? Moze to byc kwestia tego, iz owo bocznikowanie w jakis sposob "wzbudza" uklad i powoduje wzrost napiecia na koncowce? Mial juz ktos taka sytuacje?

 

Serwisowka tej czesci koncowki w zalaczeniu.

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może za wcześnie włączasz po wyłączeniu? Dlaczego nic złego się nie dzieje, kiedy włączasz po raz pierwszy? Może trzeba zbocznikowac opornikiem 100 k, 5W, zeby zeszło napięcie? W moich lampiakach nie mogę włączyć zaraz po wyłączeniu, muszę czekać jakieś 5 min.

Moze to kwestia obciazenia? Wzmacniacz dziala bez problemu i mozna go wlaczyc/wylaczyc, kiedy slucham na wyjsciu sluchawkowym. Po podlaczeniu kolumn i zalaczeniu koncowki juz niestety opory "strzelaja"... Ale to raczej malo prawdopodobne, bo na te okolicznosc jest zabezpieczenie i automatyczne rozlaczenie koncowki - przy zwarciu na kolumnie wzmacniacz sam wylacza koncowke (charakterystyczne "pyk").

 

Dzieje sie tak zatem w momencie, gdy mam wszystko wpiete w system, cd odtwarza i w tym momencie wlacze wzmacniacz z juz zalaczona koncowka dla wyjsc glosnikowych... Co ciekawe, musze to jeszcze sprawdzic, jezeli najpierw wlacze wzmacniacz i puszcze sygnal na terminale glosnikowe, a dopiero potem uruchomie cd i delikatnie odkrece glosnosc, to wszystko jest ok - moge potem swobodnie zwiekszyc moc i nic sie nie dzieje (do czasu, az wylacze wzmacniacz przy grajacym cd i zalacze go ponownie, nawet jak jest wzmocnienie nieduze - strzal i po zabawie).

 

Pozdrawiam,

Lete

To raczej nie bedzie przyczyną ale czy faktycznie wymieniając C787 i C788 (470u/100V) wstawiłeś po 470u/50V ?

W tych głęziach chyba jest po ok +/-57V.

>Leszek B

 

>To raczej nie bedzie przyczyną ale czy faktycznie wymieniając C787 i C788 (470u/100V) wstawiłeś po

>470u/50V ?

 

Zastosowalem 470uF/63V (Nichicon Gold), wiec powinno byc dobrze (jest zawsze jakies 10% zapasu, a i sam kondensator tez winien przeciez miec zapas od wartosci nominalnej, jezeli sie nie myle?). Co wiecej, podobna zmiane zrobil moj brat w swoim A-9000 - na tych samych podzespolach i o tych samych wartosciach - i u niego te objawy nie wystepuja. Jedyna roznica jest taka, iz ja u siebie w zasilaczu mam kondensatory dostosowane do "ciut" wyzszych napiec, niz te, ktore byly w oryginale, czyli:

 

- 1000uF/35V zamienilem na 1000uF/50V

- 470uF/35V zamienilem na 470uF/50V

- 100uF/16V zamienilem na 100uF/25V

 

To jednak nie powinno miec zadnego wplywu w tym sensie, chyba ze sie myle?

 

Pozdrawiam,

Lete

 

 

Pozdrawiam,

Lete

Jak napisał Leszek B - tam trzeba pomierzyć napięcia przed i za mostkiemi za tymi rezystorami. Być może za wysokie napięcie przebija kondensatory a pali oporniki.

Ja bym dał 12-15 ohm zamiast 1ohm. To napięcie jest dalej ograniczane na rezytorach i chyba zasila przedwzmacniacz.

>Ja bym dał 12-15 ohm zamiast 1ohm. To napięcie jest dalej ograniczane na rezytorach i chyba zasila

>przedwzmacniacz.

 

Mowisz, aby dac tam az 12-15 ohm? W oryginale w serwisowce ma ten rezystor ledwie 0.25Ohm... Nie chcialbym, aby po wsadzeniu rezystora 12ohm poszedl impuls, ktory by mi co prawda rezystora nie upalil, ale upali cos wazniejszego...?

 

Pozdrawiam,

Lete

lete

>Zastosowalem 470uF/63V

 

No chyba ze tak.To w porządku.

Jeśli nie znajdziesz przyczyny proponuję aby boczniki dla sprawdzenia odłączyć (wylutować) i zobaczyć jak się bedzie zachowywał układ.Jeśli nadal beda się rezystory paliły to przynajmniej coś wykluczysz :)

 

Te rezystory co się pala są 1/4W ?

>Molibden

>Lete, ale na schemacie jest 1 ohm, a 0.25 to moc?

 

Masz racje, przejezyczylem sie - rezystory maja 1R i 0.25W...

 

W zalaczeniu dalsza czesc ukladu (niestety, kiepska jakosc, ale tylko to mam...).

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moje personalne zdanie na ten temat jest takie ze bocznikowania nalezy unikac. Chcac osiagnac najlepsze rezultaty, powinno sie uzyc tylko jeden (pojedynczy) i odpowiednio dobrany kondensator w danej aplikacji. Tylko wtedy dzwiek bedzie prawdziwie naturalny.

 

Bocznikowanie porownalbym do uzycia equalizera w systemie: pierwsze wrazenie jest zwykle imponujace ale z czasem dochodzimy do wniosku ze jest to tylko cheap trick. Jedna z pierwszych rzeczy jaka robie przy modyfikacjach, to wlasnie usuawanie wszystkich dodatkowych kondensatorow bocznikujacych, szczegolnie w ukladach digital.

 

Ciekawy poglad odnosnie bocznikowania mozna znalezc tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziekuje wszystkim za podpowiedzi - sprawa okazala sie bardzo banalna! Mialem w zasilaczu urwany delikatnie jeden z przewodow (w taki sposob, ze nie bylo tego na pierwszy rzut oka widac). Po jego ponownym przylutowaniu wszystko dziala OK!!! A wiec bocznikowanie jest bezpieczne i nie byl to powod moich problemow!

Serdeczne dzieki Leszku B, Molibdenie, Peterze Danielu, Toptwenty, stefanB! Jestescie niezastapieni :)))

 

Pozdrawiam,

Lete

Wracamy zatem do tematu bocznikowania i od razu mam pytania :)

 

1. Czym bocznikujecie kondensatory elektrolityczne, np. w zasilaniu (chcialbym zweryfikowac bocznikowanie w zasilaniu CD i wzmacniacza, moze troche pobawilbym sie w bocznikowanie przy koncowce mocy - glowne kondy filtrujace o duzej pojemnosci, przykladowo 6800uF kazdy)?

 

Ktore beda lepsze - Wima MKS4, czy moze polipropyleny MKP (Jantzen), a moze jeszcze inne sugestie?

 

2. Jak dobierac stosunek pojemnosci bocznika do elektrolitu, na ktorym go montujemy? Stosowac wszedzie "rowno", np. po 1uF, czy moze dobierac tak, aby na pojemnosc elektrolitu np. 1000uF wrzucac pojemnosc bocznika 1uF? Moze inaczej?

 

Innymi slowy - prosze o prezentacje po krotce reguly, ktora stosujecie w aspekcie bocznikowania.

 

Pozdrawiam,

Lete

No dobrze, to moze chociaz pomoc w konkretnym przypadku? :)

 

Otoz:

 

1. Chcialbym zbocznikowac glowne kondensatory filtrujace w koncowce mocy - sa to 4x Nippon Chemicon 6800uF/71V.

 

Czy zastosowac tutaj Wima MKS4 1uF, czy moze jakis polipropylen - np. Jantzen Audio MKP 1uF/400V? A moze cos lepszego? Jakis SCR KP 1uF? Czy pojemnosc 1uF bedzie odpowiednia? Prosze o praktyczna porade, wynikajaca z doswiadczenia.

 

2. Chcialbym zbocznikowac wiekszosc kondensatorow w zasilaniu wzmacniacza. Sa to odpowiednio: Nichicon Muse KZ o pojemnosciach 2x1000uF/50V, 2x470uF/50V, 2x330uF/25V - lacznie 6 kondensatorow. Czy tutaj analogicznie stosowac pojemnosc bocznikujaca 1uF dla kazdego kondensatora, czy moze przyjac jakas regule, zaleznosc? Jakich kondensatorow bocznikujacych tu uzyc - Wima MKS4, Jantzen MKP, a moze SCR MP lub cos innego?

 

3. Chcialbym zbocznikowac kondensatory w odtwarzaczu CD. Obecnie sa to:

- w zasilaniu Matsuschita (pozniej Philips) 10000uF/16V oraz 2200uF/16V;

- w sekcji audio wysokiej klasy Shoei 2200uF/35V

 

Czy takze i tutaj wystarczy stosowac Wima MKS4 1uF, czy moze Jantzen MKP, a moze jednak SCR MP lub inne?

 

---

 

Zasadniczo, zalezy mi na praktycznej poradzie, gdyz nie moge sobie finansowo pozwolic na zakup reklamowki kondensatorow dobrej klasy (np. w przypadku SCR MP sa do juz spore pieniadze za kazda sztuke) i o roznych pojemnosciach w celu przetestowania samodzielnego. Chcialbym skorzystac z szybszej sciezki - Waszego doswiadczenia. Prosze o pomoc w prostej formie, np.

"W zasilaczu wstaw wszedzie Wima MKS 4 1uF i to wystarczy, a w koncowce daj nieco wieksze Jantzen MKP - po 2uF. W CD wystarczy Wima MKS 4 1uF".

 

Prosze o mozliwie precyzyjne porady (to, ze jest to wiedza raczej praktyczna, malo udokumentowana i raczej nie posiadajaca okreslonych wzorow stosowania, a oparta na doswiadczeniu - jest to dla mnie zrozumiale).

 

Pozdrawiam i dziekuje,

Lete

Lete, dlaczego myslisz ze SCR'y sa duzo lepsze od jantzenow? Bo sa drozsze i nie-polskie?

Poza tym jantzen mkp to teraz jakies inny kondy, niebieski.

A wracajac do tematu, wg. mnie jezeli miejsce Ci pozwala na mkp to kup ruskie olejaki lub teflony i rzeczywiscie bedziesz mial duzo lepiej od SCR i jantzen.

W torze kondow bym nie bocznikowal, tylko w zasilaczu.

lete>>

dawaj nie mniej niż 1uF. Typem dopasujesz sobie barwę - wiadomo,że MKS zagra chłodniej niż MKP itd.

Wymieniałeś diody prostownicze?

Nikt kto się zna nie doradzi Ci "w ciemno". Doświaczenia można zdobywać ogólne, a konkretne to tylko do konkretnego CD czy wzmacniacza. Bez wiaderka części i mnóstwa czasu się nie obejdzie. To wbrew pozorom nie jest prosta sprawa zrobić to dobrze

>bartezzz

 

Diody prostownicze zostawilem w oryginale, ale z czasem i o nich pomysle :)

Jezeli chodzi o CD, to nie chcialbym tu wiele "gmerac", bo na tyle nie mam wiedzy, aby zrobic to dobrze, a nie wymieniac dla samej wymiany...

Ruskie olejaki sa zdaje sie wielkie i jezeli mam w zasilaczu wzmaka okolo 6 kondow bocznikujacych, to bylaby to niezla bateria - nie wiem, czy to mi sie zmiesci (jakie polecasz MBGO, czy inne?).

Bede stosowal pojemnosci 1uF, bo nie chce dzwieku za bardzo "zmulic" - teraz mam pieknie prowadzony detalik, lekkosc i jednoczesnie wypelnienie, tam gdzie trzeba. Wiele zmieniac nie chce - moze nieco rozjasnic i dodac "gorki".

 

Pozdrawiam,

Lete

A wiec... Tak naprawde, z tego co wyczytalem, nie ma jednej i 'naukowej' metody realizacji tego dzialania, totez bede prosil Was o konkretna podpowiedz...

 

Jak zatem zbocznikowac:

 

1. Kondensatory w zasilaniu (Nichicon Muse KZ: 1000uf/50v, 330uF/50V, 220uF/25V...) - obecnie mam Wima MKS4 0,47uF;

2. Kondensatory przy koncowce mocy (Nippon Chemicon 6800uF/71V) - obecnie mam symetrycznie montowane dla lewego i prawego kanalu SCR MKP 2x 5,6uF i 2x 3,9uF, ale nie czuje, ze "to jest to".

 

Zalezy mi na precyzyjnej poradzie - sproboj dac XXX o pojemnosci YYY, etc. :)

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9651-100005093 1175387491_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli Nelson Pass wstrzymuje się przed podawaniem gotowych recept w tym temacie, to chcesz żeby ktoś z tego forum podawał takie? Może jedynie senicz takie zna .... bo jest genialny :)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Rambo, ja wiem ze nie jest to takie proste... No ale chociaz o jakies uwagi poprosze - np. "Czlowieku, co Ty zes tam zamontowal na tych Nipponach! Wywal to w cholere, albo zaloz chociaz pojemnosci od 2 do 10uF, koniecznie polipropyleny, a nie jakies tandetne Wima!".

No :) Mniej wiecej o takie sugestie mi chodzi :) Chce wiedziec, czy popelniam jakies ewidentne bledy - pytam generalnie praktykow :)

 

A nawiasem mowiac... kiedys zrobie z tego hi-end :P

 

Pozdrawiam,

Lete

  • 1 rok później...

Czy ktoś może pomóc dla nowicjusza (jeśli chodzi o elektronikę) i podpowiedzieć jak zbocznikować takie coś jak na rysunku. odnosi się to do zwrotnic głośnikowych.

Czyli dwa kondensatory elektrolity połączone szeregowo ( + do +) no właśnie i teraz mam to zbocznikować kondensatorem foliowym. Jak to zrobić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W tym wypadku musisz mieć dwa kondensatory bocznikujące, (dla każdego bocznikowanego osobno)

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.