Skocz do zawartości
IGNORED

Monitory do triody single ended


mofo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów.Czytając forum nie trudno dojść do wniosku, że tworzą go ludzie o dużym doświadczeniu w dziedzinie stereo.Dlatego chciałbym skorzystać z okazji prosić o opinię, poradę dotyczącą wspólpracy słaba trioda i głośnik wysokiej skuteczności. Moje preferencje opisałem w "mój profil". Chciałbym się zapytać czy ktoś z Was słuchał głośników amerykańskiej firmy www.omegaloudspeakers.com?W Stanach można je kupić po bardzo atrakcyjnej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto wypróbować monitory LothX? Wprawdzie nie miałem okazji ich posłuchać, ale wg opisu producenta mają 94db/2.83 V/m przy 8 omach... Widziałem je chyba w sklepie Audioforte na Rejtana (W-wa).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja recepta na dobry dźwięk z lampy jest w zasadzie jedna. Wzmacniacz lampowy ( może być w układzie SE ale raczej na triodzie ) o przyzwoitej mocy minimum te 12-15W i głośniki o nie tak znowu dużej efektywności powiedzmy 89-90dB (ale nie oszukanej). Bardzo ładnie w takich połączeniach wypadają kolumny na głośnikach Audax`a z mambranami areożelowymi + kopułka tytanowa. Sam kiedyś takie zmontowałem i to było to. Odradzam natomiast kolumn zbudowanych o wysokoefektywne głośniki. Często poza dużą efektywnością nic dobrego nie oferują. I tak naprawdę nigdy ich brzmienie mi się nie podobało i tobie też to odradzam. Według mnie oferują dość specyficzne brzmienie które nie jest do końca naturalne i znacznie lepsze efekty oferują tradycyjne konstrukcje. Ponadto nie wieżę że są to rewelacyjne konstrukcje skoro w USA kosztują około 1000$. Niestety na tamtym rynku to niemożliwe. Jak ma tam ktoś coś dobrego to kosztuje to odpowiednio i na pewno nie 1000$. Oczywiście jest to moje zdanie i nie wszyscy się mogą z nim zgodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nie wierze by wystarczyl jeden glosnik szerokopasmowy do wiernego przekazania muzyki.

Warto sie zainteresowac innymi kolumnami. Firma Cabasse na w swojej ofercie kolumny o stosunkowo duzej efektywnosci, lecz jednoczesnie brzmiacych dobrze. Ostatnio slyszalem kolumny Cabasse Agea II, ktore doskonale radzily sobie z lampowym wzmacniaczem. Co prawda sa to drozsze kolumny, lecz tansze modele rowniez to potrafia.

Parsec

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mofo,

 

jezeli lubisz wokale i jazz to moze sprobuj Focala. JMLaby 905 albo PS 5.1. Jeszcze ewentualnie wstega z jakims wysokoefektywnym niskosredniotonowym np. PHL'em, chociaz tego sotatniego akurat nie slyszalem. Nie mowiac o Tannoyach np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z troche bardziej przystepnych Tannoy ma przeciez w ofercie serie Saturn, ktora jest troche niedoceniana a gra bardzo uczciwie.

 

Na allegro jest to cudo, ale trzeba bardzo uwaznie by sie przypatrzec bo to egzotyka i nie wiadomo jak traktowana:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Parsec

wspomniany przeze mnie monitor LotxX BS1 to kolumna dwudrożna z tekstylną kopułką i papierowym 'wooferem'. Głośniki szerokopasmowe są w wyższych modelach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam porade kolegi Amplifona. Dopasowywanie kolumn do wzmacniacza SE urasta juz do kolejnej miejskiej legendy. A tak naprawde nie ma co tracic czasu i pieniedzy na szukanie za wszelka cene wysokoefektywnych kolumn. Jezeli nie uzywasz swojego wzmacniacza do naglasniania stolowki podczas studniowki, tylko normalnego pokoju, znajdz najpierw kolumny, ktore odpowiadaja Ci brzmieniem, potem podlacz je do swojego zestawu i ocen jak gra.

 

Na rec.audio.tubes (czy jakos tak) czytalem kiedys watek o dobieraniu kolumn do malych SE na 300b . Ktos tam nawet uzywa ich z 83decybelowymi elektrostatami.

 

Frisky

 

PS. Trzeba miec duzo szczescia, zeby wydobyc dobry dziwiek z Lothow BS1. Sa bardzo "suche". Ja nie slyszalem w nich nic z lampowego ciepla. Bylo to blizej megafonu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są "ideologiczne" poglądy w grupie, na zespoły głośnikowe proponowane przez Ancient Audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) rozwiązanie może praktyczne, w każdym razie rozwiazujące problemy z basem, niektórych konstrukcji lampowych, ale czy do przyjęcia przez ortodoksyjnych miłośników lamp?

 

PS. chodzi mi bardziej o ocenę tej koncepcji, a nie lament nad ceną tej konstrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajac kolumn wysokoskutecznych z tuba lub glosnikiem szerokopasmowym (np Lowther) mam zawsze odczucie braku naturalnosci dzwieku.

Wszystko jest sztucznie powiekszone i niesamowicie przyblizone do sluchacza.

Jesli ktos lubi taka prezentacje, to juz inna sprawa.

Wg mnie lepsze sa zestawy o przecietnej skutecznosci, ale z aktywnym dolem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za opnie.

>amplifon

zgadzam się z Pana opinią.Tym bardziej, że mile wspominam użytkowanie Pańskich dwóch wzmacniaczy (WL36 i Wt 30) z kolumnami o takiej efektywności.Tak jak napisałem w postcie chodziło mi o poradę i za nią dziękuję.Co do cen na pewno częściowo ma Pan rację.Ale nie zawsze do końca jest tak,że coś dobrego musi dużo kosztować.A'propos cen Omega model TS1 to w USA kosztuje 699$ a dealer szwajcarski proponuje cenę 1790 CHF, 10% upustu przy wpłacie zaliczki 10%,reszta przelewem po dostawie na koszt firmy.10 lat gwarancji.Pomijam czy dzwięk jest tego wart.

>Parsec

zgadzam się, że dźwięk z takich głośników jest nie do końca naturalny.Chaciażby z tego powodu,że potrzeba mu dołu.Omega proponuje subwoofer. Ale takiego zestawienia jeszcze nie słuchałem.

>Hiena-podrobka

dobry pomysł.Tak się składa, że mieszkam niedaleko Trójmiasta.Do Wejherowa to rzut beretem.Porozmawiam z Panem Albeckim ( chyba nie pomyliłem nazwiska).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitorów Loth-X słuchałem i była to, jak mawia jeden znajomy sprzedawca, porażka.

 

Proponuję lampowy pre + tranzystorowa końcówka + szeroki wybór głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko prawda, ale..... owszem bardzo ładnie grają SET z "tradycyjnymi " głośnikami, zwłaszcza o równej impedancji ( zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że jest to DUŻO ważniejszy parametr niż efektywność ) jednak tak naprawdę odsłuch głośników szerokopasmowych, w tubie czy też bez, daje prawdziwy odjazd. Każda tradycyjna kolumna przez fakt posiadania zwrotnicy dusi dźwięk. Nietwierdzę, że da się zrobić kolumnę pełnopasmową z jednego głośnika, ale przynajmniej zakres powiedzmy 500 - 8000 Hz powinien być puszczony bez zwrotnicy i z jednego głośnika o wysokiej efektywności ( lowther to jeszcze nie koniec świata, są jeszcze goodmansy, FAL, Aer, PHY, fertin, nawet suprawoxy i kilka innych spełniających te warunki). Dopiero gdy srodek jest OK można kombinować co z tym fantem dalej począć. A słuchając dajmy na to spendorów czy proacków z lampką, osiągamy tylko uczciwą średnią tego co można osiągnąć. Owszem jest to koncepcja bardziej uniwersalna, ale......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos opinii generalizujących osądy nad jakością brzmienia takich czy innych rozwiązań kolumn głośnikowych itp. na podstawie jednostkowych odsłuchów.

Proszę zaintreresowanych, jeśli COŚ stoi pod lasem i ma cztery nogi, to nie koniecznie m u s i być to krowa...

Gdyby sądzić po ilości "porażek" odsłuchów wzmacniaczy tranzystorowych, lampowych, głośników dynamicznych, tubowych czy jakichkolwiek innych, chciałbym zauważyć, że nie mielibyśmy czego sluchać, bo K A Ż D Y RODZAJ SPRZĘTU ma za sobą na koncie negatywne oceny, czyli dalej idąc tym tropem, jest do bani...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->patefonik

Jesli równa impedancja jest ważna, to może warto spróbować z głośnikami z przetwornikiem Heila (ADAM Compact, Aulos, a może Elac 510)???

Jesli dobrze pamiętam, na ostatnim Audioshow Elaki były podłączone do wzmacniacza JJ (?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wszystko zależy od własciwej konfiguracji. Np. jak się podłączy najnowsze monitory B&W z tanim chińskim lampowcem w słabo wytłumionym pomieszczeniu, to tanie dvd okazuje się lepsze od dwu-trzykrotnie droższych cd.

 

Czarne, pod lasem, na czterech nogach, to oczywiście nie krowa tylko czterech kulawych murzynów, przecież wiadomo :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takich mocno kulawych...

 

Przypomnę serię zagadek:

 

Czarne na jednej nodze - kulawy murzyn

Na dwóch nogach - dwóch kulawych murzynów

Na trzech - fortepian, ostatnio też Primare :-)

...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ancient Audio też używa Audaxów i Focali w swoich głosnikach pracujących z lampowcami SE. Dwa lata temu Aktiv Monitor + Silver Integra + Lektor grały znakomicie. W zeszłym roku zestaw Galaxy już nie był taki dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audax`y grają według mnie znacznie lepiej od Focal`i. Miałem Zolery Imaginetion ( sory nie wiem czy dobrze napisałem) w naszej prasie wychwalone pod niebiosa i niestety daleko im było do moich pierwszych (wysoce niedoskonałych po prostu niedopracowanych) kolumn na Audax`ach. Audaxy mają swój charakter pełen szczegółów i detali podanych w bardzo wyrazisty sposób lecz nie natarczywy i nie męczący. Z piękna średnicą. Ponadto dźwięk jest bardzo szybki. W zasadzie wszystko to mają również Focale ale są według bardziej natarczywe i męczące przy dłuższym słuchaniu nawet w połączeniu z mięko brzmiącą lampą. Nie wyobrażam sobie połączenia z twardym tranzystorem. Te ich wysokotonówki robią niesamowite wrzenie w salonie gdy ich słuchamy 30 mnin po kilku godzinach miałem ich serdecznie dosyć. Mają gorszą średnicę i są mniej naturalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim Audioshow można było posłuchać elektroniki Jeff Rowland z głośnikami JM Lab z serii Electra. Jak dla mnie, natarczywość wysokich tonów była trudna do zniesienia. O ile pamiętam, za źródło posłużyła najnowsza dzielona Audiomeca...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Waszą opinią,Focale brzmią czasami ostro.Wymagają precyzyjnej konfiguracji.Audax jest bardziej łagodny zachowując przy tym zalety Focala ( szybkość etc.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowcipy się was trzymają :) Woofery Focal Audiom to chyba czołówka światowa. Audax przy tym to żart rysunkowy.

A że ktoś zrobił na Focalach zestaw i nie gra, to inna sprawa.

Porównywanie Fiata do BMW to niedorzeczność - z całym szacunkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze telarowy głośnik Focala ( taki jak w utopiach ) + SET 300B + Sonic Fontiers SFd2 Mk2 + transport Mephisto = prawie najlepsza góra jaką słyszałem. i żadna wstęga się do tego nawet niezbliża....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że wofery Focala to światowa czołówka i Audax może się od nich uczyć. Lecz co do średnich a już na pewno wysokich tonów to niestety Focal może się uczyć od Audaxa. Zresztą te wofery o których mowa kosztują tyle że aż się słabo się robi zresztą tyle samo kosztują pozostałe głośniki z serii AUDIOM. Pozostała tańsza produkcja niestety jest już znacznie gorsza i często przegrywa z konkurencją. Słuchałem na wystawie we Frankfurcie najnowszych Utopi na wysokotonówce z najnowszej serii berylium i muszę przyznać że jest świetna lecz niestety też dla mnie męcząca. Długo bym jej nie posłuchał. Kosztuje natomiast tyle że .... . Mówię o całej kolumnie bo z tego co wiem pojedyncze głośniki nie są sprzedawane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawą informację o Telarze 57

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.