Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory ceramiczne - jaki wplyw?


lete

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od pewnego czasu zastanawiam sie, czy aby nie zabrac sie za wymiane kondensatorow ceramicznych, znajdujacych sie na glownej plycie (koncowka mocy) mojego wzmacniacza (A-9000). Wczesniej wymienilem na tej plycie wszystkie kilkanascie juz wiekowych elektrolitow (z pozytkiem dla dzwieku). Obecnie nurtuje mnie problem, jaki moze miec wplyw istnienie pozostalych 22 kondensatorow ceramicznych - przykladowe wartosci (oznaczenia):

 

C703 - 100uF/50V

C704 - 100uF/50V

C715 - 15pF/125V

C716 - 15pF/125V

C717 - 100pF/125V

C718 - 100pF/125V

C719 - 100pF/125V

C720 - 100pF/125V

C724 - 0,22uF/50V

C722 - 0,22uF/50V

C721 - 0,22uF/50V

C723 - 0,22uF/50V

 

Jak sadzicie, czy wymiana tych kondensatorow na jakies przyzwoite (np. Silver Mica lub nawet w niektorych przypadkach elektrolity - powiedzmy Elna Silmic II) da wyczuwalna poprawe jakosci dzwieku? Jezeli tak, to czym polecacie zastapic?

Na chwile obecna moj A-9000 gral bedzie, jako klasyczna koncowka mocy (przy czym dzwiek wyprowadze dodatkowo na potencjometr - niebieski Alps - aby zachowac sterowanie glosnoscia).

 

Czy zabawa z wymiana kondensatorow ceramicznych ma sens???

 

Pozdrawiam,

Lete

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/33964-kondensatory-ceramiczne-jaki-wplyw/
Udostępnij na innych stronach

100 uF i ceramik eeeeee:))

 

ceramiki potrafa pod wplywem temperatury robic dziwne chocki klocki-trzeszczec szelescic pyrkac :))

jesli sa stare zastanowil bym sie nad ich wymiana

jednak do odsprzegania W.cz sa b dobre -nie wiem czy foliowce beda lepsze czy gorsze

Wymiana kondensatorów ceramicznych nie ma sensu.Służą one najczęściej do bocznikowania zasilania i są prawie niezniszczalne.Mam kondensatory z lat 30 i ich parametry są prawie niezmienne.Piszę prawie,ponieważ technologia była wtedy taka sobie i pewnie dzisiaj nikt nie tolerowałby upływności którą się charakteryzują.Kondensatory te nie mają żadnego wpływu na dźwięk.Wymiana może za to znacząco poprawić samopoczucie,a to zawsze polecam.

>...jezeli siedza jako bocznik w zasilaniu to moze lepiej zalozyc dobry elektrolit a ceramika

>wywalic?

 

Broń Boże! One tam powinny pozostać!

 

Czasami się zdarza, że kondensatorki ceramiczne pękają nawet bez żadnych widocznych śladów na zewnątrz. Może się tak zdarzyć np. od naprężeń płytki drukowanej. Autor wątku pisze, że wymieniał wszystkie elektrolity. Jeśli obchodził się z płytką niezbyt delikatnie mógł je uszkodzić. Ale jest całkiem prawdopodobne, że one siedzą tam sobie w doskonałej kondycji i wymiana wcale nie jest potrzebna.

Wymiana ceramików w sprzężeniu zwrotnym na coś innego ( polipropylen, polistyren) niekoniecznie mikowe daje poprawę przeważnie wysokich tonów( no dobra raz mi sie zdarzyło że NPO był najlepszy;) )

W przypadku wzm o bardzo duzym pasmie przenoszenia i duzym sprzezeniu zwrotnym sa konieczne. Oczywiscie male tylko do wcz. Dodatkowo sa konieczne blokowe/wieloplytkowe i elektorlity. Taki zestaw wystarcza.

Idea bocznikowania elektrolitów jest taka, że one mają pewną znikomą indukcyjność szeregową, co powoduje, że zakłóceń w.cz. nie flitrują zbyt dobrze, a od pewnego pasma w ogóle. Dotyczy to raczej "popularnych" elektrolitów. Największy sens ma bocznikowanie w sprzętach cyfrowych, ale nie tylko. Jeżeli wzmacniacz lub preamp ma duże pasmo przenoszenia, to odpsrzęgając op-ampom zasilanie także ceramikami zabezpiecza je dodatkowo przed wzbudzeniami na w.cz., bo podstawowym zabezpieczeniem przed tym jest właściwe sprzężenie zwrotne, nieraz odpowiednio skompensowane - zależnie od typu op-ampa.

Tych 15pF-100pF raczej nie ma co ruszać, tym bardziej, że są na wyokie napięcie i powinny być stabilne (bez takich zmian pojemności w funkcji napięcia jak np. takie używane do blokowania zasilania w CD na 25V).

Tylko 100nF-220nF na zasilaniu można wymienić na foliowe, bo one psują dźwięk, no chyba że będzie za ostro, dużo góry po wymianie.

najważniejsze to dobrać dokładnie wartosć aby układ był maksymalnie szybki i stabilny i przenosił pięknie wysokoczęstotliwościowe przebiegi prostokątne. Poźniej warto jak najbardziej wymienić na dobrej klasy kondensator jak silver mica, chociaż wartosći w bardzo szybkich układach wzmacniaczy rzędu 2-3 pF nie mają aż tak dużego wpływu na dźwięk jak w wolniejszych gdzie są nawet kilkadziesiat pF i wymiana tych na lepsze daje sporą poprawę. Zaskoczony byłem tunigując CD gdzie wymiana 8szt ceramików na silver mica dała ogromną poprawę jakosci wysokich tonów chociaż cięły częstotliwości powyżej 200kHz.

W trakcie usuwania konta.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.