Skocz do zawartości
IGNORED

Franek Zappa - już tyle lat bez Frania...


broy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.10.2021 o 12:16, Maju napisał:

Tak Franka zachwalacie że muszę się do niego przekonać.....będzie kolejne podejście, dobrze by było byście mi podsunęli takie nagrania bym się znowu nie zniechęcił.  😉

ze względu na rozstrzał bardzo trudne, nie wiem czy wykonalne zadanie. Franka poznałem dość przypadkowo gdy wieki temu kolega sam z siebie podrzucił mi na kasecie Tinseltown Rebelion. To była moja pierwsza płyta a Fine Girl pierwszym utworem. Z początku "nie no, jakieś jaja, kumpel chyba zwariował" ale po przesłuchaniu z zaskoczeniem odkryłem że chodzi po głowie. Uwielbiam ten album po dzień dzisiejszy i tak sobie myślę że jak Frank ma wskoczyć to wskoczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rasputin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Mysza 13 napisał:

Wiesz , ile jeszcze masz do słuchania[?]

to był circa 1995 rok, zdążyłem łyknąć resztę od tego czasu 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz włączę Tinseltown Rebelion , bo ostatnio zgłębiam parę innych : Zoot Aleurs , Joe's Garage , Sleep dirt i jeszcze coś ..

.. Gra i od razu wiem , że to akurat nie jest moja czołówka Franka .... Ale wiesz , ile jest do wyboru  .. Wiesz ..

Fakt , że jak miesiąc temu skompletowałem wszystko [oczywiście prawie ] , to jeszcze mi długo zajmie ustalenie swojego rankingu ..

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mysza 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2021 o 13:11, Mysza 13 napisał:

Mysza13 nie żyje..

pogrzebales się za żywota? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2021 o 18:19, Mysza 13 napisał:

Fiona Purey [może przekręcam nazwisko]..

Prawdopodobnie chodzi o:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Frank i Lisa na scenie.

spacer.png

 

9 godzin temu, Mysza 13 napisał:

Zoot Aleurs , Joe's Garage , Sleep dirt i jeszcze coś .... Gra i od razu wiem , że to akurat nie jest moja czołówka Franka

Tytuł to: "Zoot Allures".

To akurat JEST czołówka!

spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zombywoof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Mysza 13 napisał:

.. Gra i od razu wiem , że to akurat nie jest moja czołówka Franka .... Ale wiesz , ile jest do wyboru  .. Wiesz ..

jasne że nie czołówka, dla mnie wartość przede wszystkim sentymentalna no i lubię ględzenie Zappy ze sceny, nie wiedzieć w sumie czemu 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Zombywoof napisał:

Prawdopodobnie chodzi o:

Dzięki ... Dalej mam zgryz , bo pamięć mam dobrą i kolega wyraźnie mówił : Fiona Piurej [fonetycznie] , czyli pewnie Fiona Purey [?] i to miała być osoba bardziej istotna w twórczości Franka .... Fakt , że sam nie mogę znaleźć też świadczy o tym , że albo on mnie wprowadził w błąd , albo [?].. Ciężko tego kolegę znaleźć ... 

      Ściskam łapkę przednią [prawą] 

P.s.Zapomniałem wczoraj dodać , że Grand Wazoo , to płyta , która w 100% wpadła do dużego pliku [ ok. 5 godzin muzy]..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUZYKA FRANKA ZAPPY - DOBRY START

PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 

Jako że w to miejsce nie trafiają tylko wytrawni znawcy muzyki Zappy, ale także początkujący słuchacze, których przytłacza ogrom jego dorobku, warto pomóc im odnaleźć się w jego królestwie muzycznym. Na początku znajomości zazwyczaj pojawiają się problemy natury „adaptacyjnej”. Trzeba się z tą muzyką trochę osłuchać i przede wszystkim przyzwyczaić. Ważny jest właściwy dobór płyt na początku. Przed laty, będąc jeszcze nastolatkiem, zaaplikowałem sobie „Lumpy Gravy” i mocno mnie to pokąsało, choć wcześniej spodobało mi się „We’re Only In It For The Money”. Przez następnych kilkanaście miesięcy podchodziłem do muzyki Franka jak pies do jeża. Później, gdy posłuchałem „Joe’s Garage”, „Does Humor Belong In Music”, „One Size Fits All”, wszystko zaczęło się ładnie układać w głowie. Dobrze jest sobie wybrać na początku płytę, która reprezentować będzie styl, który jest nam bliski . Muzyka Zappy to przepotężny konglomerat różnorodnych odmian stylistycznych i gatunkowych, często wymieszanych w obrębie jednej płyty. Dla wielu na początku jest to trudne do zdzierżenia. Dlatego dobrze we wstępnej fazie poznawania jego twórczości sprawdzają się płyty bardziej jednorodne stylistycznie („Hot Rats”, „Joe’s Garage”, „The Grand Wazoo”). Rzecz jasna, jak na standardy Zappy.


Jak zatem bezkolizyjnie wkroczyć do uniwersum Zappy? Każdy, zważywszy na jego indywidualne preferencje muzyczne, może znaleźć własny klucz do twórczości Franciszka Wielkiego. Możliwości jest wiele. Jeśli się uda – znakomicie, jeśli nie – trudno, jest w końcu wiele innej wybornej muzyki. Nie ma odgórnego nakazu, że musimy rozkoszować się muzyką Zappy. Od jakiej płyty zacząć muzyczną podróż? Z mojej perspektywy, ów klucz mógłby wyglądać tak:

a.) dla fanów rocka progresywnego: Hot Rats, One Size Fits All, Roxy & Elsewhere

b.) jazzu – Hot Rats, The Grand Wazoo, Waka-Jawaka

c.) bluesa – Bongo Fury

d.) mainstreamu, pop-rocka – Sheik Yerbouti, You Are What You Is

e.) muzyki elektronicznej – Jazz From Hell

f.) rocka – Joe's Garage, Apostrophe ('), Overnite Sensation

g.) muzyki lat 60. - Freak Out, Absolutely Free, We’re Only In It For The Money

h.) zwolenników rockowej awangardy – Uncle Meat

i.) muzyki współczesnej – Yellow Shark, Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger

j.) fanów sztuki gitarowej - Shut Up'n Play Yer Guitar

k.) doo-wopu - Cruising With Ruben & The Jets

l.) miłośników nagrań koncertowych - Roxy & Elsewhere, Zappa In New York

 

Mocno zindywidualizowana muzyka, wielce specyficzny humor, mnogość stylów i konwencji to bynajmniej nie wszystko. Z Zappą problem jest tej natury, że trudno jest podzielić jego dyskografię na albumy studyjne i koncertowe. Na wielu krążkach studyjnych jest jedno, czasem nawet kilka nagrań koncertowych. Czasem słychać to ewidentnie („Uncle Meat”, „The Ship Arriving Too Late To Save A Drowning Witch”), w innych wypadkach jest to tak zmiksowane, że trudno się połapać („One Size Fits All”). Z drugiej strony, płyty koncertowe bardzo często zawierały sporo materiału premierowego, co jest zazwyczaj rzadkością w świecie rocka. Zappa, jak to on, często wymykał się wszelkim klasyfikacjom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiona Purey? Najbardziej prawdopodobny wydaje mi się wariant, że Twój kolega coś namieszał. Na żadnej płycie Franka nikt taki nie zagrał, ani nie zaśpiewał. Generalnie, nie kojarzę takiego nazwiska w jego kontekście. Jedyna Fiona, jaka przychodzi mi do głowy , to anonimowa kobieta, która pojawiła się na solowej płycie Dweezila Zappy "My Guitar Wants To Kill Your Mama" (1988).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mahavishnuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, mahavishnuu napisał:

Najbardziej prawdopodobny wydaje mi się wariant, że Twój kolega coś namieszał.

Może tak być , bo facet całkiem niegłupi , ale i trochę podtruty ,,procentami".To odwołujemy poszukiwania tej pani.

Dziewczyny , które udzielały się w nagraniach już zlokalizowałem .. Lubię konwersacje Franka z Dale Bozzio [Mary] ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mysza 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej panienek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Zombywoof napisał:

więcej panienek

Szukając tej [zagadkowej] Fiony Purey też to znalazłem , a szukałem , jak kontroler US jednego ,,zeta"..

Ze wszystkich kobiet , które na płytach Franka śpiewały , grały , piszczały i.t.d. , szczególnie Dale Bozzio wprowadza mnie w ,,sympatyczny" nastrój . Całkiem niebrzydka była z niej dziewczyna , gdy się na płytach Franka udzielała .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, rasputin napisał:

Dweezila

Pobieżnie zbadałem jego twórczość i nie zrobiła na mnie wrażenia [subiektywnie]...

37 minut temu, rasputin napisał:

Scheila Gonzalez

Nie mogę znaleźć płyty firmowanej jej nazwiskiem .. Może jakaś kapela , gdzie można jej posłuchać [?]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Mysza 13 napisał:

Pobieżnie zbadałem jego twórczość i nie zrobiła na mnie wrażenia [subiektywnie]...

mam podobne odczucia, Dweezil jak już to tylko w kontekście Zappa Plays Zappa czyli grania muzyki Franka.

Scheila nie popełniła chyba nic solo: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rasputin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widziałem .. Akurat słucham Dale Bozzio . Popełniła kilkanaście płyt . Nie wstrząsnęło to pewnie historią muzyki , ale podświadomość , że ona [i mąż] z Frankiem coś stworzyli skłania mnie do wysłuchania tej lekkiej pop -rockowej muzyczki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Mysza 13 napisał:

Szukając tej [zagadkowej] Fiony Purey też to znalazłem , a szukałem , jak kontroler US jednego ,,zeta"..

Ze wszystkich kobiet , które na płytach Franka śpiewały , grały , piszczały i.t.d. , szczególnie Dale Bozzio wprowadza mnie w ,,sympatyczny" nastrój . Całkiem niebrzydka była z niej dziewczyna , gdy się na płytach Franka udzielała .

Myślę, że kolega mógł przerobić Florę Purim na Fionę Purey, która brała udział z Frankiem (na gitarze) na albumie Georga Duke'a "Feel" z 1974 roku, w albumie wzięli udział również John Heard , Airto Moreira i Leon „Ndugu” Chancler. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, jamelo napisał:

mógł przerobić Florę Purim na Fionę Purey

To bardzo możliwe . Zwłaszcza te możliwości wokalne .. Ostatecznie upewnię się , jak tego kolegę spotkam [nie jest to tak oczywiste] ... Już mi tu Koledzy rozwiali nadzieję na jakikolwiek udział ,,Fiony Purey" w twórczości Franka .. Zamykam poszukiwania .. Dzięki .

p.s. Sam też zwątpiłem , bo w necie ,,0" ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mysza 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
22 godziny temu, Zombywoof napisał:

W 1:24 pojawia się postać Franka

U mnie dziś pojawił się tuż po śniadaniu i nie licząc przerwy [Świątek vs Collins] grał cały dzień . Tak , prawdę mówiąc , to nie tylko dziś , ale prawie codziennie odrabiam zaległości . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Kolejny kapitalny koncertowy box Zappy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tego i nie mogę się nadziwić czemu teraz dopiero wychodzą te świetne koncerty, które są lepsze od tych wydawanych w epoce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.