Skocz do zawartości
IGNORED

jaki wzmacniacz + jakie głosniki ???


Gość ciekawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pawelm11

(Konto usunięte)

Czarne jagody jak sa czerwone to sa jeszcze zielone ;-) Podobnie rosmieszyl mnie tekst z Hair ( ze czarni walcza za bialych z zoltymi dla zydow ;-))

Wejdz do sklepu audiofilskiego i posluchaj ;-)

Ostatnio na innych forach toczą się batalie , o to czy wzmacniacz może być mocniejszy od kolumn.

Jeżeli inspiracją Twojego pytania były właśnie tamne miejsca to odpowidam Ci, że wzmacniacz może być mocniejszy.

  • Redaktorzy

Dodam że wzmacniacz (zwłaszcza tranzystorowy!) zdecydowanie nie powinien być słabszy od kolumn, bowiem grozi to generowaniem zniekształceń groźnych dla głośników. Wyjątek - Sugden 21, który podobno może wszystko.

Apropos mocy wzmacniacza względem kolumn.

Jak sądzicie - jeśli z mojego amplitunera wychodzi 100W/6 om lub 70W/8om to czy jeśli podłącze do niego kolumny Phonar Volume 90W mocy znamionowej i impedencji 6 om to czy wzmacniacz daje 70 czy 90W mocy na te kolumny i czy 100W 6 omów z kolumnami 6 omów jest porównywalne ze 100W 8 omów z kolumnami 8 omów ?

Pozdrawiam

Jeszcze raz bo omylnie napisałem " ......czy wzmacniacz daje 70 czy 90W........"

 

Apropos mocy wzmacniacza względem kolumn.

Jak sądzicie - jeśli z mojego amplitunera wychodzi 100W/6 om lub 70W/8om to czy jeśli podłącze do niego kolumny Phonar Volume 90W mocy znamionowej i impedencji 6 om to czy wzmacniacz daje 70 czy 100W mocy na te kolumny i czy 100W 6 omów z kolumnami 6 omów jest porównywalne ze 100W 8 omów z kolumnami 8 omów ?

Pozdrawiam

  • Redaktorzy

Dałby 100, gdyby to była prawda, ale poniewaz 70W/8 ohm we wzmacniaczu 5 kanałowym oznacza, że musiałby oddawać łącznie 350 W (czyli jakby 2x175 w stereo), to ja zupełnie w te moce nie wierzę. Przypuszczam że daje raczej w pobliżu połowy tych wartości. A po co ci ta wiedza? Co do tzw. mocy kolumny, jest to maksymalna dopuszczalna, obliczona też zapewne ze sporym zapasem. To też nie znaczy, że wzmacniacz o wyższej mozy uszkodzi kolumne - zrobiłby to najwyżej wówczas, gdyby zmusić go do oddania pełnej mocy.

Z amplitunerami KD to jest pewien chwyt. One niedoczekały się norm odnosnie pomiarów mocy i producenci podają ją wg. sprzetu stereo. Czyli jak piszą, że ma 5*100W to ma mniejwięcej tyle jak są obciążone 2 kanały :))). Chociaż spotkałem już uczciwych gdzie pisało np: 2*100W lub 5*45W.

  • Redaktorzy

To nawiasem mówiąc ciekawe, że podstawowy sprzęt z tego największego i jakoby najważniejszego sektora rynku nie ma norm na pomiar mocy, a więc jednego z parametrów najistotniejszych z marketingowego punktu widzenia. Polowanie na jeleni w skali całej planety, ot co. Hasło: kombinować, póki biora.

Myslę że nie dokońca tak jest.

Oczywiście ja też niewierzę że mój amplityner AV Denon 1602 daje 5x100W/6 omów ale przecież jak przejdę z systemu np. 5-ST na zwykłe STERO to wówczas amplituner oddaje moc jedynie na kolumny frontowe i wówczas odrazu słychać że głośność na frontach zwiększyła się o połowę.

Awięc mogę przypuszczać że wówczas te 100W 6 omów (70W 8 omów) jest prawdziwe zwłaszcza że przed Denonem miałem Technicsa stereo 2x 40W 8 omów i po zmianie na Denona AV czuć było duży przyrost mocy.

 

A co do tego po co pytam to właśnie z tej ciekawości że ostatnio jest zalecane żęby nominalna moc ze wzmacniacza była większa niż nominalna kolumn i ciekawi mnie czy jeśli podłącze do mojego Denona Phonary Volume 2 które mają 90W mocy znamionowej 6 omów to czy maksymalna moc ze wzmacniacza będzie większa od tych 90 W (100W) czy mniejsza (70W).

 

Pozdrawiam

Większość uznawanych za dobre wzmacniaczy tranzystorowych ma zasilacze o mocy znacznie przewyższającej sumę maksymalnej mocy oddawanej na obu kanałach przy obciążeniu 4 ohm. W przypadku popularnych amplitunerów A/V to się raczej rzadkość, chlubnym wyjątkiem jest Harman Kardon. Z drugiej strony chyba rzadko się zdarza, aby wszystkie kanały używały jednocześnie pełnej mocy. No i w zakresie energochłonnego basu mamy wspomaganie przez aktywny subwoofer.

  • Redaktorzy

Moc się zwiększy, jeśli wąskim gardłem wzmacniacza mocy jest tylko zasilacz. Natomiast rzeczywiście duże zwiększenie mocy daje zmostkowanie, dostępne jednak tylko w bardzo nielicznych amplitunerach wielokanałowych (wiem o jakimś modelu technicsa, może coś jeszcze).

  • Redaktorzy

Już pisałem, że w idealnej sytuacji 100. Natomiast nie mając dostępu do rzetelnych pomiarów przeprowadzonych na obciążeniu dwukanałowym, nie masz oczywiście 100% pewności że to będzie 100, 90 czy 70. W końcu to 100 mogło być mierzone i na jednym kanale. Jeśli masz szczęście, to twój receiver był testowany przez Audio, oni przeprowadzają właśnie tego typu pomiary, jakich potrzebujesz. Ale z punktu widzenia użytkowego nie ma to sczególnego znaczenia. Ja mam u siebie 45 wat na kanał, i żyję.

-> bilantus

 

Nie ma żadnych zasad dotyczących stosunku mocy wzmacniacza i kolumn; jedyne zalecenie brzmi: "rozsądek". Po prostu, wzmacniacza nie nalezy "rozkręcać" na tyle mocno, by wpadał w przesterowania, lub by pojawiało się zniekształcenie dźwięku spowodowane przeciążeniem kolumn. Od parametrów zależeć będzie co najwyżej kolejność wystąpienia tych objawów. I tyle. Sam używam wzmacniacza o mocy >280 W/kanał (zmierzone) podłączonego do kolumn, które prawdopodobnie by takiej mocy nie wytrzymały. I nie ma żadnego problemu, po prostu nie odkręcam potencjometru na maksa. Uszkodzić kolumny można zarówno wzmcniaczem "zbyt" mocnym, jak i "zbyt" słabym - dowcip polega jednak na tym, że przy rozsądnym użytkowaniu nie spotykamy się z żadnym "zbyt".

 

Istotna jest za to impedancja kolumn, zbyt niska może eliminować niektóre wzmacniacze. Także dosłownie.

>bilantus

Ujął bym to raczej tak – jak przełączasz na tryb wielokanałowy, to głośność spada o połowę.

 

Być może głośność rośnie bo sygnał z pięciu kanałów jest downmixowany w dwa a nie dlatego, że zasilaczowi łatwiej obsłużyć mniej kanałów, aczkolwiek to też pewnie ma znaczenie. Albo ta sama pozycja potencjometru daje inny poziom wzmocnienia w zależności od trybu pracy, choć wydaje mi się to dziwne. Tak czy inaczej takie porównania trzeba robić przy wyłączonych wszelkich funkcjach korekty barwy.

  • Redaktorzy

Downmiksowany analogowo? Trochę nie wierzę. To się musi odbywać w postaci cyfrowej, a więc nie ma z mocą oddawaną nic wspólnego. Widzi mi się jednak, że to tylko kwestia odciążenia zasilacza. Darkul, co ty na to?

-> jozwa maryn

 

Mostkowanie w amplitunerach? Eeeejże... T*****cs robił (robi?) jakiś wynalazek, w którym w trybie dwukanałowym kolumny przednie obsługiwane były przez podwójny zestaw końcówek mocy, ale polegało to na bi-ampingu. Włączało się toto przyciskiem opisanym, dla zmylenia przeciwnika, jako "bi-wire". Audio popełniło swego czasu spory artykuł o tym czymś.

jozwa maryn - niewchodźmy w szczegóły, tylko ogólnie czy jeśli podłączę do mojego amplitunera kolumny 6 omowe to będę miał większą moc na wyjściu amplitunera niż gdybym podłączył kolumny 8 omowe ?

Tak będziesz miał nieznacznie wiekszą moc.

Dodam, że subiektywne podwojenie głośności uzyskuje się przy 10-krotnie zwiększonej mocy. Więc te kilka, czy kilkanaście wat nierobi zbytniej różnicy.

bilantus

 

jezeli nie wchodzimy w szczegoly (roznica miedzy kolumna 8 Ohm a 6 jest bardzo umowna), to przy podlaczeniu mniejszej opornosci przy tym samym polozeniu potencjometru bedzie Ci gralo glosniej. Chociaz pewnie skala w tym przypadku predzej sie skonczy.

 

pozdrawiam

Dzięki za odpowiedzi.

Swoją drogą to i tak mój amplituner ma znaczną nadwyżkę mocy w stosunku do tego co potrzebuję ale przyjemnie jest "liznąć" trochę teorii.

Za to podziele się z Wami jutro (jeśli jestescie zainteresowani) opinią o kolumnach Phonar Volume 2 bo zaraz po nie jadę !

Pozdrawiam

Wiem, że ciężko sobie to wyobrazić, ale 10-krotne. Z tym, że na skrajach pasma słyszalności efekt ten następuje prędzej. Wraz ze zwiekszaniem mocy wzrasta czułość słuchu w zakresie niskich i wysokich częstotliwości. Dlatego te 10 razy należy traktować jako wartość orientacyjną.

Bilantus:

 

w twoim konkretnym przypadku (Denon ) amplituner jest w stanie oddac wieksza moc przy 6 niz przy 8 Ohmach.

 

Nie jest to ale generalna odpowiedz gdyz:

a) w sprzecie stereo przewaznie przy nizszej impedancji glosnikow wzmak oddaje wiecej mocy (do okreslonej sensownej granicy)

b) w sprzecie KD nie ma reguly:

- sa amplitunery ktore znosza nizsze impedancje oddajac wiecej mocy (jak np. Denon, Pioneer)

- sa amplitunery ktore nie znosza nizszych impedancji i oddaja wiecej mocy przy wyzszych impedancjach (jak np. bardzo popularny Yamaha 440)

 

jozwa maryn:

 

Mostkowanie w amplitunerach jest raczej malo sensowne, gdyz wiekszosc z nich juz w normalnych warunkach ma problemy z nizsza impedancja glosnikow ( i wymaga np. za pomoca odpowiednich przelacznikow doboru typu glosnikow sterujacego napieciem zasilania). Jesli wzmak zmostkujesz, defacto koncowka widzi jeszcze nizsza impedancje (polowe) co doprowadziloby do exitusa!!!

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

 

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

>bilantus

To zależy czy te 8 ohmowe nie należą do popularnego gatunku „impedancja 8 ohm (min 3 ohm)”

 

Krótko mówiąc, to co w specyfikacjach wypisują producenci nt. impedancji, w większości można rozbić o kant d.

 

No i porównywane głośniki muszą mieć taką samą efektywność. 4 ohmowe 86 dB zagrają ciszej niż 8 ohmowe 89 dB, bo prawie żaden wzmacniacz nie podwaja mocy przy dwukrotnym spadku impedancji obciążenia. A wielu producentów podaje efektywność swoich kolumn tak jakby miały 8 ohm – w dB/2,83 V/m. Przy takim napięciu głosnik 4 ohm ściąga ze wzmacniacza 2 W a nie 1 i jego faktyczna efektywność jest o 3 dB niższa niż podana.

 

Wszystkie powyższe rozważania są oczywiście czysto teoretyczne, bo przecież charakterystyki impedancji nie są liniowe, zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.