Skocz do zawartości
IGNORED

Audioromy FU-29 - regulacja i tuning


dankam

Rekomendowane odpowiedzi

jak sądzicie czy wymiana na POLIPROPYLENOWY BENNIC XPP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ma sens. Robiłem kiedyś podmiankę z chińskich noname w mancie V5 własnie na takie i róznicę było słychać zwłaszcza w dolnych rejestrach. Ale czy zamiast Wimy to poprawa czy nie koniecznie?

 

i mam jeszcze drugie pytanie która z lamp 6n1p/6CG7/6FQ7 cz 6n2p ( lub po przeróbce na ecc83/12AX7 ) w tym schemacie może miec większy wpływ na dźwięk. W które lepiej zainwestować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dankam, moim zdaniem jak chcesz grać na tym wzmacniaczu jeszcze przez jakiś czas to wymiana kondów na te z allegro raczej nie ma sensu. jak chcesz z FU29 obcować jeszcze kilka lat, odłóż parę groszy i wymien na jakieś sprzęgające z wyższej półki (z prawdziwego zdarzenia :)), np. Jupitery po 20 parę $ - świetne kondzie.

Co do lamp to male mam doświadczenie z tymi, które wymieniłeś, jedynie ogólnikowo z tych, które słyszałem mogę powiedzieć, że brzmienie ruskich lamp to nie moja bajka. Poobserwuj ebay bo czasami można trafić fajne okazje. I bez pośpiechu ;) Słuchaj muzyki, oswój się z brzmieniem, ulepszaj powoli.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kondensatory sprzęgające to te oznaczone na schemacie od dankana numerem 7,8,21,22? Czy takie będą odpowiednie :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawcio, 12 Sty 2009, 19:46

 

>dankam, moim zdaniem jak chcesz grać na tym wzmacniaczu jeszcze przez jakiś czas to wymiana kondów

>na te z allegro raczej nie ma sensu. jak chcesz z FU29 obcować jeszcze kilka lat, odłóż parę groszy

>i wymien na jakieś sprzęgające z wyższej półki (z prawdziwego zdarzenia :)), np. Jupitery po 20 parę

>$ - świetne kondzie.

 

Bzdurny pomysł, po wmontowaniu Jupiterów wzmacniacz się zepsuje po kilku godzinach pracy. Te kondy grają świetnie, ale wytrzymują max 50 stopni, a wewnątrz tego Audioromy jest gorąco jak w piekle!

Jak będziesz słuchał takich rad to daleko nie zajdziesz. Już lepiej wstaw te ICELe z allegro. Nie są złe, a na pewno lepsze niż te kondy zasilaczowe co je chinole wstawili w ścieżkę sygnałową.

 

>Co do lamp to male mam doświadczenie z tymi, które wymieniłeś, jedynie ogólnikowo z tych, które

>słyszałem mogę powiedzieć, że brzmienie ruskich lamp to nie moja bajka.

 

"Ruskie" lampy bywają bardzo dobre, ale nie te współczesne, tylko z dawnej produkcji. W stosunku do chinoli sowieckie NOS 6N1P dodadzą brzmieniu swierzości, dynamiki, rozmachu i przestrzeni. Wstawienie na ich miejsce 6CG6/6FQ7 nie wymaga przeróbek, tyle ze będzie grać nieco ciszej, na 6CG7 wzmacniacz najprawdopodobniej zagra cieplej, spokojniej, ciemniej, mniej detalicznym, mniej przestrzennym dźwiękiem. Generalnie mnie się nie podoba, IMHO te lampy w stosunku do sowieckich 6N1P wprowadzają zmulenie, ale nie będę mówił głośno bo zaraz mnie tu zakrzyczą, że żadne zmulenie tylko barwa i subtelność. Cóż, nie moja bajka, wolę gładkość, dźwięczność i detal z 6N1P.

 

Z 6N2 radzę na razie nie kombinować, tylko wstawić sowieckie NOSy, są tanie, a od chińskich o niebo lepsze.

 

>Poobserwuj ebay bo czasami

>można trafić fajne okazje. I bez pośpiechu ;) Słuchaj muzyki, oswój się z brzmieniem, ulepszaj

>powoli.

 

To prawda, potwierdzam. Co ciekawe, na tzw. "zachodzie" lampy pochodzące z byłych "demoludów" są cenione, i niektóre osiągają zawrotne wręcz ceny. Nie to co u nas, u nas do takich lampek podchodzi się z pogardą i uprzedzeniami, a ceny na allegro są zwykle bardzo niskie. Tymczasem niejednokrotnie się przekonałem że pogardzane lampy "od Ruskich" czy też od "Pepików", "Madziarów", "Jugoli", tudzież z "EneRDowa" potrafią czasem zagrać nie gorzej a nawet lepiej od markowych NOSów. Kup więc te sowieckie NOSy, wydasz może ze 40zł na wszystkie, a wzmacniacz Ci zagra na pewno wyraźnie lepiej niż na chińszczyźnie. Potem na spokojnie możesz się zastanawiać czy pójść dalej. Jedno jest pewne - nawet tani sowiecki NOS będzie grał lepiej niż znakomita większość jego odpowiedników ze współczesnej produkcji. Zatem na współczesne lampy szkoda fatygi (nie dotyczy lamp mocy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz artykuł o kondensatorach:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyjechał sterownik od zdalnego sterowania i od innych rzeczy, umożliwia między innymi opóźnienie załączenie napięcia anodowego. Jako, że chcę oszczędzać lampki, moje pytania brzmią:

1 - jak zlokalizować napięcie anodowe, które to mogą być kabelki?

2 - czy będzie to napięcie tylko lamp mocy czy także lamp sterujących?

3 - jako, że wszytko mam na wierzchu, czy warto jeszcze coś pomierzyć, nie wiem, n.p napięcie żarzenia?

4 - czy kondensatory sprzęgające to te oznaczone na schemacie od dankana numerem 7,8,21,22?

 

Dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 14 Sty 2009, 12:09

 

>Bzdurny pomysł, po wmontowaniu Jupiterów wzmacniacz się zepsuje po kilku godzinach pracy. Te kondy

>grają świetnie, ale wytrzymują max 50 stopni, a wewnątrz tego Audioromy jest gorąco jak w piekle!

>Jak będziesz słuchał takich rad to daleko nie zajdziesz.

 

Jupitery podałem jedynie jako przykład dobrych kondensatorów sprzęgających. Nie mam pojęcia jak gorąco jest w środku tego wzmacniacza. Poza tym wybierając, jakby nie patrzeć dość drogie elementy, rozsądnym jest chyba co nieco o nich poczytać a przy okazji jupiterów zawsze zaznaczają, że nie lubią wysokich temperatur. W końcu to wosk pszczeli. Tak czy inaczej to jedynie przykład i moim zdaniem w kondensatory sprzęgające warto zainwestować bo to bardzo "newralgiczny" element w torze.

 

>Już lepiej wstaw te ICELe z allegro. Nie są złe

 

Chyba troszkę się różnimy w kwestii tzw. upgread'u sprzętu. Wstawianie elementów, które po prostu nie są złe jest dziwnym pomysłem. Zawsze to jednak lepiej niż wsadzić złe ;)

 

>"Ruskie" lampy bywają bardzo dobre, ale nie te współczesne, tylko z dawnej produkcji.

 

całkiem możliwe, nie wiem, nie moja bajka. Wolę DHT.

 

>wolę gładkość, dźwięczność i detal

 

Pełna zgoda :)

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawcio, 15 Sty 2009, 21:38

 

>Chyba troszkę się różnimy w kwestii tzw. upgread'u sprzętu. Wstawianie elementów, które po prostu

>nie są złe jest dziwnym pomysłem. Zawsze to jednak lepiej niż wsadzić złe ;)

 

Ano właśnie. W tym wypadku "wstawianie elementów, które po prostu się roztopią jest dziwnym pomysłem" ;-)))

A Jupitery się roztopią po kilku godzinach. Więc w tym wypadku są "złe".

 

A ICELe podałem jako przykład kondów które są znacznie lepsze od chińszczyzny, i mogą pracować w piekiełku jakie się tworzy wewnątrz obudowy Audioromy. A to, ile ktoś zechce wydać na kilka kondensatorków do wzmacniacza kupionego za kwotę poniżej 2000zł, to kwestia indywidualnego wyboru, nieprawdaż? Nikt tu nie odradza kupowania np. Mundorfów Silver Oil, odradza się tylko kondensatory które zaraz się zepsują.

 

>>"Ruskie" lampy bywają bardzo dobre, ale nie te współczesne, tylko z dawnej produkcji.

>

>całkiem możliwe, nie wiem, nie moja bajka. Wolę DHT.

 

Ależ sowieckie DHT też istnieją! Choćby słynne GM70. Albo bardzo ciekawe 6C4C które są bardzo podobne do 2A3. Albo potężne tetrody strumieniowe GU13... no dobra, te ostatnie to nie całkiem na temat ;-)

 

pzdr

Mac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver a nie masz jakiegoś sprawdzonego sposobu na uciszenie grzejnika DHT?

Lampka jest w preampie i cały syf grzejnika jest dodatkowo wzmacniany :|

Walczę już trzeci dzień i jest co prawda coraz lepiej ale do ideału jeszcze daleko.

sorry za OT ;)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuję, tylko spodziewam się że tu kluczem do sukcesu jest nie tyle "odśmiecenie" zasilania żarnika, co raczej porządna symetryzacja zasilania żarzenia względem gleby. Ale to tylko gdybanie, jak już wspomniałem Twoją lampkę znam jedynie z obrazka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, pomocy.

 

Po wymianie potencjometru i przeniesieniu dwóch kondensatorów wzmak zaczął wariować, chyba dostaje bardzo wysokie napięcie anodowe, lampy bardzo szybko rozgrzewają się prawie do czerwoności, nie starcza czasu na żadne pomiary. Help, co mam zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie.

Zakładając że połączeń dokonałeś prawidłowo i nie ruszałeś regulacji wzmacniacz się wzbudza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwałem przy lutowaniu jedną ścieżkę do której potek jest podłączony, od masy, po doprowadzeniu masy do najbliższego miejsca-lutu wszystko wróciło do normy. Dzięki za nakierowanie na potka, bo przy okazji robiłem kilka innych rzeczy i bałem się, że coś poważniejszego się stało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do opóźnionego napięcia anodowego, na rysunku numerkiem 1 oznaczyłem kabelki doprowadzające napięcie 440V do płytki, takie same napięcie przekazywane jest dalej kabelkami nr 2 na górne "czółenka" lamp mocy, jak mniemam są to anody lampy. Jak myślicie, czy mogę wpiąć kabelki nr.1 do modułu opóźnionego startu? Czy odłączenie tych kabelków z napięciem anodowym wymaga jakiś dodatkowych zabiegów zabezpieczających?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafikkk, 18 Sty 2009, 16:25

 

>Przerwałem przy lutowaniu jedną ścieżkę do której potek jest podłączony, od masy, po doprowadzeniu

>masy do najbliższego miejsca-lutu wszystko wróciło do normy. Dzięki za nakierowanie na potka, bo

>przy okazji robiłem kilka innych rzeczy i bałem się, że coś poważniejszego się stało.

 

 

wiem to z tego bo tak samo zarobiłem :)

 

tak szczerze naprawdę szczerze podoba ci się jak gra ten wzmacniacz ja sie skusiłem mocą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utopia: Bardzo mi się podoba jak gra, a skusiła mnie niska cena ;) Nie mam dużego doświadczenia, wcześniej grałem na KD261 i było nieźle, ale ten go przebija w każdym stopniu, zostanie u mnie na pewno na długo. A Ciebie co zniechęciło do niego? Kilku forumowiczów raczej przychylnie się wypowiadało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już opisywałem jakoś mi nie podpasował ,włożyłem dwa razy tyle w wymianę elementów ale nie zagrał jak chciałem myślałem ,że będzie podobnie do gm70 a , tu nawet namiastki nie było .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy tyle niż cały wzmak... nieźle, może kolumny nie pod pasowały.

 

Wracając do tematu napięcie anodowego - widzę, że schemat dankama się już nie wyświetla, więc wklejam na przypomnienia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.