Skocz do zawartości
IGNORED

Linux


Gość stary bej

Rekomendowane odpowiedzi

stary bej,

>9.04 jest lepsze niż MDV

 

Mocno powiedziane :)

 

Wydaje mi się, że:

Domyślnie ubuntu to GNOME a mdv to KDE i przyzwyczajenie do danego środowiska decyduje, który system (środowisko) nam bardziej pasuje oraz łatwość instalacji oprogramowania. To co się kryje pod płaszczykiem środowiska (z pewnością obie bazują na tym samym kernelu) ma już niewielki wpływ dla końcowego albo lepiej zwykłego użytkownika, przyzwyczajonego do okienek (np. M$). Obie dystrybucje to duża liczba oprogramowania, z którego wykorzystuje się i tak tylko niewielką część.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

marivs

To prawda, a czy mocno powiedziane, hmmm ?.

 

Raczej poparte godzinami spędzonymi na jednym jak i zaledwie "minutami" utrzymywania na dysku drugiego OS-a, tu mi wszystko działa.

 

Czy kwestia przyzwyczajenia do okienek ?, na pewno tak, ale im dłużej "skaczę" po różnych Linuksach, tym trudniej jest mi powrócić do M$.

Na dzień dzisiejszy nawet nie przewiduję takiego powrotu.

 

W moim przypadku nie liczą się cukireczkowate pulpity, natomiast szybkość, funkcjonalność, stabilność i możliwości konfiguracyjne, na pewno tak.

I krew mnie zalewała jak w jednym, "to" działało w innym już nie.

 

Kiedyś czytałem artykuł (pierwsze moje zainteresowania Linuksem) o przewadze systemu plików deb rpm, nie pamiętam, a nie chcę palić głupa i wypisywać jakieś zmyślone historie.

Dość że były te wypowiedzi poparte jakimiś konkretnymi przykładami.

 

Może to sprawa autosugestii, że zawsze mi było bliżej OS-ów debiano-pochodnych niż zbudowanych na rpm-ach.

 

Fedora, MDV, PCLinuksOS, openSuse, itd. - rpm

Debian, (K)Ubuntu, Knoppix, Mepis, itd. - deb

 

Patrząc tak z perspektywy czasu poświęconego na badaniu możliwości w/w OS-ów (nie wszystkie wymieniłem), to mam takie wrażenie że jednak bardziej "spójnymi" i przewidywalnymi są te debianowate, są one chyba bardziej dopracowane.

 

Nie wiem na czym polega taka budowa (jednych i drugich) plików, ale różnice są i przekładają się na sposób działania systemu.

Ale jest to tylko moje prywatne zdanie i moje przemyślenia "na gorąco".

 

Ale najważniejszym jest jednak to, że posiadając i użytkując różne systemy operacyjne potrafimy o nich rozmawiać, o ich wadach i zaletach, i za ich pomocą porozumiewać się w tak kulturalny sposób w tym temacie. :)

 

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bliżej mi właśnie do mandrivy ze środowiskiem KDE i przyznać muszę, że ubuntu chyba nigdy u mnie nie zagościło - nie licząc 3 godzinnej męki instalacyjnej, po której nie dało się używać tej dystrybucji (8.10).

Opis uzależniony od posiadanego sprzętu w telegraficznym skrócie:

Bardzo dobra dystrybucja to 2008.1 PWP;

2009 niestety okazała się porażką (podobny problem jak w ubuntu) a KDE 4.1 było dla mnie mało konfigurowalne, żeby nie powiedzieć utrudniające użytkowanie;

2009.1.rc2 z KDE 4.2 to na razie nowo postawiony system ale użytkowanie w porównaniu do KDE 4.1 dużo łatwiejsze (może stabilniejsze - nie wiem?), szybkość zamykania i otwierania systemu mocno wyprzedziło 2008.1 a sama instalacja FREE jest szybsza o ok. 10 min., chwilowo nie mam wsparcia sprzętowego do akceleracji 3D (chromium działa ale nie w 100% płynnie) - mam nadzieję, że to się zmieni a lekiem na pewne niedociągnięcia może być oficjalne wydanie 2009.1 - sądzę, że dodanie repo wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

"przyzwyczajenie do okienek = możliwość wyklikania wszelkich operacji"

 

To już poza "konkursem", choć dla mnie jest to pierwszoplanowa funkcja w każdym współczesnym OS-ie.

 

Co do wcześniejszych wydań Ubuntu, mam podobne zdanie, podważyła je właśnie w moim przypadku wersja 9.04.

Zobaczę co dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie lamerskie :)

 

jaki linux będzie najbardziej strawny dla łindołsowca?

chodzi mi o podobne narzędzia, obsługę, konfigurację i wykrywanie sprzętu

jaki soft należy zapodać żeby chodziły programy z M$? coś w stylu Wine itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

josef, 23 Kwi 2009, 14:14

 

>pytanie lamerskie :)

>

>jaki linux będzie najbardziej strawny dla łindołsowca?

>chodzi mi o podobne narzędzia, obsługę, konfigurację i wykrywanie sprzętu

>jaki soft należy zapodać żeby chodziły programy z M$? coś w stylu Wine itp.

 

 

jakikolwiej z VirtuaBox, qemu, bosch czy VMware ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a serio, josef, napisz jakich narzedzi/programow uzywasz pod win?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

josef

 

"2 Kwi 2009, 20:11

4 lata pracuję z konieczności na linuchu i ciągle go nie lubię - chyba jestem stracony ;)"

 

Niezły jajcarz z Ciebie. :)

Ale zaraz może uda mi się wkleić listę wszystkich możliwych zamienników LinuksWindows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, sam kiedys tylko dla jednej aplikacji na laptopie uzywalem VB z winXP, ale juz nie uzywam :) wine daje rade :) tak wiec, winXP odpalam sporadycznie, tak sporadycznie, ze nawet przez jakis czas nei mialem go ustawionego w boot loaderze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jaki linux będzie najbardziej strawny dla łindołsowca?

 

Poprzez podobieństwo do windowsowego Menu to środowisko graficzne KDE ale należy zaznaczyć, że pierwsze spojrzenie na nazwy programów może przyprawić o ból głowy - na szczęście programy są posortowane tematycznie a do każdego z nich jest podświetlana podpowiedź do czego służy - czy tak jest w M$? :)

 

Zazwyczaj podczas instalacji Linuks bardzo dobrze radzi sobie z wykrywaniem i konfiguracją sprzętową (domyślnie) i już niewiele pozostaje do zrobienia przez użytkownika... na siłę można próbować instalować sterowniki od kart graficznych - niepowodzenie kończy się jedynie reinstalacją systemu a doświadczeni wiedzą co i gdzie kliknąć aby zapobiec reinstalacji.

 

Programy typowo wyciągnięte z windowsa np. gra WarCraft3 spokojnie poleci przez WINE, osobiście używałem jeszcze napiprojekt (linuksowo: Qnapi), Pity2008.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Niestety, obiecanej listy nie będzie, ale tylko na razie.

Ubuntu dał "ciała".

Może to i wina tych zawsze najnowszych pakietów ?, jak stwierdzają Debianowcy.

 

Płyta w napędzie, nie można jej odtworzyć jak i wysunąć z CD-romu.

Znikają z pulpitu foldery, restart pozwala ją wyciągnąć na etapie wstawania systemu i powracają ikony.

I tak w kółeczko :(

 

Mała klęska w wielkiej bitwie o wolność, zobaczę co dalej.

Przede mną openSolaris, do Ubuntu jeszcze powrócę, ale już chyba do stabilnej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje niestabilne to raczej strata czasu - lepiej się od tego czymać z daleka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra - uproszczę sprawę, ma mieć:

- przejrzyste GUI

- szybki

- obsługiwać GTX260 z wszystkimi dobrodziejstwami, tuner TV Winfast 2000 XP na chipe Conexant CX 23881, EMU 1212M i Realteka ACL888, modem kablowy USB Motorola SB5101E

- jakiś soft do emulacji windozy

 

i jeszcze jedno - są pod linuxa jakieś softy do obsługi chipów kontrolujących odczyt temperatury i obrotów wiatraków? z drugiej strony pewnie nie będę pod nim grał więc teoretycznie mógłbym na stałe poustawiać w BIOSie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma tuner Pinnacle PCTV 110i i dla przykładu mdv2008.1 PWP bezbłędnie wykryła urządzenie. TVtime wyświetlił obraz na tzw. "dzień dobry" jedyne co należało wykonać "ręcznie" to zmusić przesyłanie dźwięku z tunera na kartę dźwiękową - inaczej nieme kino :/

 

Wypróbuj mdv 2008.1 free albo coś z nowych propozycji.. może oficjalne wydanie ubuntu 9.04 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowałem U9.04 narazie pod virtualboxem

jednak tak nie da rady się pobawić bo mam rozdziałkę 800x600 i nie da się więcej :/

jutro poszukam wolnego HDD i spróbuję na niego to walnąć

ale już widzę, że będzie trzba nad tym posiedzieć (nie ma polskich lokali, dziwny layout - może zainstaluję KDE i potem będę wybierał)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej, 23 Kwi 2009, 15:03

 

Myślę, że openSolarisem się zawiedziesz. Do tego nie wiadomo jaka ma przyszłość z racji, że Oracle kupiło Suna co oczywiście nie musi o niczym świadczyć, ale mimo wszystko i tak w moim mniemaniu jeszcze za mało okienkowa jest dla początkujących.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

josef, 23 Kwi 2009, 15:14

 

>i jeszcze jedno - są pod linuxa jakieś softy do obsługi chipów kontrolujących odczyt temperatury i

>obrotów wiatraków?

 

Wiem, że w superkarambie można dodać takie aplikacje. Gnome pod tym względem nie wygląda za ciekawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej,

Nie poddawaj się tak łatwo z 9.04; Jak masz postawiony system to zrób aktualizacje, sporo rzeczy zostanie poprawionych - być może to z czym walczysz? Kiedy dodałem repo do mdv 2009.1.rc2 to zaktualizowało mi ponad 470(!) pakietów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wiem, że w superkarambie można dodać takie aplikacje. Gnome pod tym względem nie wygląda za

>ciekawie.

 

 

jest gdesklets

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Slav

Wszystkiego trzeba spróbować choćby "polizać" :)

OpenSolaris był dla mnie niestrawny, całkowicie brak spolszczenia i takich programów jakie lubię i używam.

Choć z Gnome, bo takie środowisko oferuje na starcie, to graficznie naprawdę dopracowany, prawie jak KDE

Ale już wyleciał z dysku.

 

Marivs

Co do Ubuntu to możliwe że powrócę, choć nieprędko, niech ustabilizuje i napełni się baza poprawek.

Na pierwszy ogień niech niech pójdą bardziej doświadczeni Linuksiarze, to od nich zależy przyszłość rozwoju każdego OS-a.

Tylko boje się tego ze kolejne uaktualnienia systemu mogą przynieść jego spowolnienie i utratę stabilności, eeech te ciągłe nowe pakiety z pogranicza testing.

 

Jako że bez systemu trudno coś wklepać w temacie, to powróciłem do PCLinuksOS 2009.1, po premierze już trochę czasu minęło. więc i system bardziej staje się "przyjaznym" dla takiego "testera" jak ja.

Na dzień dobry 296 aktualizacji i jak na razie żadnych problemów.

Pokrewny MDV, bo to i taki sam system plików, a i mnie bliżej Gnome, więc tak jak lubię.

Brakuje mi tylko akceleracji 3D i nie wiem gdzie to ustawić, więc bez tego się jak na razie obywam.

 

file:///media/M%C3%B3j%20dysk/linuksowe%20zamienniki/zamienniki.html

 

...obiecana stronka, z tego distra płytka otworzyła się momentalnie i z rzeczoną zawartością.

Może Wam się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sbej, chodzi mi o ten fajny adres :) file:///media/M%C3%B3j%20dysk/linuksowe%20zamienniki/zamienniki.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.