Skocz do zawartości
IGNORED

Kable z miedzi beztlenowej. Dlaczego?


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

W innym wątku nie dotyczącym kabli odpowiedziałem:

Głośnikowe rzeczywiście mogą zmodyfikować brzmienie w skrajnych okolicznościach, natomiast IC jak go modyfikują to świadczy to o lichości wejść/wyjść kostek. W IC raczej słyszymy zakłócenia (pętle mas). Jak ktoś przydźwięki i inne takie, nazywa modyfikacją brzmienia ;-).

A co to są te nadzwyczajne okoliczności? Ano wzmacniacz o kiepskiej wydajności prądowej, kolumny o wyrafinowanych filtrach, zwyczajnie kiepskie rozwiązania w końcówkach wzmacniaczy i kolumn, długie kable, udziwnione kable.

Jestem w stanie zauważyć różnice w podejściu do wzmacniacza lampowego o niedużej mocy i specjalnie dobranych do niego kolumn. Są różne podejścia do różnych rozwiązań, to oczywiste. Ale jak ktoś słyszy różnicę pomiędzy dwoma kablami o tym samym przekroju, tylko jeden jest bardziej beztlenowy, to zwyczajnie kpi z reszty.

Grzegorz7

 

Zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Przez moje rece przeszło już trochę kabelków odsłuchiwanych w różnych systemach, także tych z najwyższej półki. Spośród wszystkich kabli to właśnie GŁÓŚNIKOWE najmniej wpływały na brzmienie:) Każdy IC, podobnie jak sieciówka, modelują brzmienie systemu. Accu, BAT'a, Luxmana, Naima o lichość nie posądzam. Wręcz przeciwnie. Uważam, że nie masz żadnego doświadczenia z kablami, stąd wypisujesz koszały - opały. Przejdź się chłopie do dobrego salonu i potestuj te kabelki na jakimś dobrym sprzęcie. Na takim zrobionym przez siebie, może i faktycznie nie słychać:) Może w ogóle niewiele słychać:)

Nie ekscytuj się firmami. Przecież napisałem wyraźnie, że uzasadnienie dla wpływu na tor kabli sieciowych wiąże się tylko z problemem pętli mas. Słyszysz albo więcej albo mniej zakłóceń. A co do IC to może u mnie rzeczywiście obowiązują inne prawa fizyki.

Zadam pytanie: Czy wspomniane firmy dostarczają swój sprzęt z kablami? Jak tak to po co podłączasz inne? Żadna z tych firm nie dostarcza kabli, które degradują dźwięk.

Wij walcz na argumenty!

Wij, 7 Sty 2009, 15:38

 

>Grzegorz7

>

>Zupełnie się z Tobą nie zgadzam. ....... Każdy IC, podobnie jak sieciówka, modelują brzmienie systemu.

 

 

modelują brzmienie systemu!!!

 

dobre, a nawet bardzo dobre, uwielbam takie wpisy, prosze o więcej,

bo wytłumaczenie tego fenomenu chyba się nie doczekam

Grzegorz7

>Wij walcz na argumenty!

Ale po co jakaś walka? Każdy ma swój słuch i własne argumenty. Jak chcesz tak "pogadać", to "pogadaj" sobie z takim ehem... nawiedzonym trzyliterowcem na innym forum, czeka na ciebie.

A ten temat zostaw w spokoju.

amen

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

kurka wodna, kolejny wątek kablowy... już nawet nie polecę wyszukiwarki bo od razu wyskoczy minimum kilkadziesiąt wątków na ten sam temat. A dlaczego z miedzi? Bo tańsza od srebra!

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

To samo dotyczy i reszty, proponuję odpowiednie nawiedzone wątki. Yancho, to nie do ciebie;)

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Grzegorz7, 7 Sty 2009, 14:56

>Ale jak ktoś

>słyszy różnicę pomiędzy dwoma kablami o tym samym przekroju, tylko jeden jest bardziej beztlenowy,

>to zwyczajnie kpi z reszty.

 

Nieprawda, kolego. To ty kpisz z całej reszty którzy tą różnicę słyszą. Pętle masy to czynnik oczywisty ale nie jedyny. Wyszukiwarka.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

to jeszcze raz zapytam, jakie parametry można zmierzyć na końcówce głośnikowej wzmacniacza?(pewnie napięcie , prąd , ale co dalej ?

jak już to zmierzymy, to potem proszę zmierzyć to samo na końcu kabla i porównać na różnych kablach, jakie będą różnice między miedzią beztlenową (sam przewód) a topowym kablem z salonu muzycznego z nie wiadomo jakimi końcówkami (ale o takim samym przekroju)

czy różnice jakie zmierzymy (bo zakładam że jakieś będą) mają wpływ na dźwięk , na różnice w odsłuchu , czy z wiedzy, jaką posiada "człowiek" na obecnym poziomie nauki, nie ma prawa usłyszeć tych różnic??

>szand

>dzwiek w kablu to nie tylko prad ,czy napiecie

 

a co w tym kablu "płynie" , zgodzę się, że na końcu słyszymy dźwięk, ale wcześniej na końcu kabla przed kolumną i zwrotnicą są prąd i inne parametry elektryczne, może magnetyczne (nie znam się dlatego o nie pytam ) ale nie jest to "dżwięk" z technicznego punktu widzenia (może jakaś fala elektromagnetoprotonowoelektronowofotonowistyczna:-)))ale nie dźwięk)

przyjmę krytykę jeśli nie mam racji

Wpływ kabli zasilających na system może być słyszalny.

Argumenty typu- jak w ścianie mam jakieś tam kable, to co

da mi lepszy zasilający? - są nietrafione.

 

Elektrownia jest tylko źródłem napięcia, nie prądu. Prędkość upłynna elektronów

to kilka cm na sekundę. To pole elektryczne rozchodzi się z prędkością c.

Najpierw należy to zrozumieć.

nie zakładaj nic z góry; bądź nieskazitelny w słowach; nie bierz nic do siebie; rób wszystko najlepiej jak potrafisz.

grzechniks, 7 Sty 2009, 19:55

 

Elektrownia jest tylko źródłem napięcia, nie prądu. Prędkość upłynna elektronów

>to kilka cm na sekundę. To pole elektryczne rozchodzi się z prędkością c.

>Najpierw należy to zrozumieć.

 

jeśli masz rację (a tego nie wiem bo się nie znam na elektryce i elektronice to zakładając, że od elektrowni podawane jest napięcie to w którym momencie jest odbiór w gniazdku czy na transformatorze wzmacniacza ? bo jeśli na trafie wzmacniacza to to co jest miedzy gniazdkiem a wzmacniaczem nie ma znaczenia jakie jest ważne żeby nie było bardziej "destrukcyjne" niż wszystko po drodze od elektrowni.

zgadza się...?

podsumowując wątek:

Dobre kable z miedzi beztlenowej będą grać dużo lepiej... np. po roku... bo w tym czasie inne badziewne kable by skorodowały itd. więc wg. mnie warto kupić dobry kabel.

tdrozd, 7 Sty 2009, 19:30

 

>szand

>dzwiek w kablu to nie tylko prad ,czy napiecie

 

dzięki za taką perełkę, uwielbiam taki tekst

 

a zatem: to co jest w kablu oprócz prądu i napięcia??

trzeba pamietac ze to co porusza membranami nie jest pradem stalym czy zmiennym -przemiennym i nie ma prostej jednorodnej struktury

jest faza ,sa harmoniczne i bog wie jeszce co:)

szand

 

> to co jest miedzy gniazdkiem a wzmacniaczemnie ma znaczenia jakie jest ważne żeby nie było bardziej "destrukcyjne" niż wszystko po drodze od

>elektrowni.

>zgadza się...?

 

Nie zgadza się. Właśnie to ma znaczenie- to co jest między gniazdkiem a wzmakiem.

To co jest między gniazdkiem a elektrownia przenosi tylko pole elektryczne. Tutaj przewód

nie ma żadnego znaczenia- pole ma być propagowane.

 

To co zaczyna się wraz z gniazdkiem to możliwość wpływu na jakość przekazu chmury elektronów, czyli przepływu prądu. Ten ruch może być mniej zniekształcony.

Elektrownia zapewnia pole elektryczne niezbędne dla uporządkowanego poruszania się elektronów, a warunki w jakich się one się będą poruszały w naszym domu to inna kwestia.

nie zakładaj nic z góry; bądź nieskazitelny w słowach; nie bierz nic do siebie; rób wszystko najlepiej jak potrafisz.

tdrozd, 7 Sty 2009, 20:41

 

>trzeba pamietac ze to co porusza membranami nie jest pradem stalym czy zmiennym -przemiennym i nie

>ma prostej jednorodnej struktury

>jest faza ,sa harmoniczne i bog wie jeszce co:)

no to pytam jak bardzo różnią się te wszystkie parametry i Bóg wie co na końcu różnych kabli tych bez miedziowych i innych przed kolumną i czy te różnice później zamienione na dźwięk można usłyszeć, z naukowe punktu widzenia. bo odpowiedzi, że ten kabel obniża bas a tamten poprawia przestrzeń to nie odpowiedź, jeśli te kable to robią to w jaki sposób do tego dochodzi , chciałbym to wiedzieć , bo nadal jestem sceptycznie nastawiony do "słuchania kabli" a nie muzyki

Jorgen, 7 Sty 2009, 20:27

 

>tdrozd, 7 Sty 2009, 19:30

>

>>szand

>>dzwiek w kablu to nie tylko prad ,czy napiecie

>

>dzięki za taką perełkę, uwielbiam taki tekst

>

>a zatem: to co jest w kablu oprócz prądu i napięcia??

 

Kolega miał na myśli, że elektryczne przebiegi muzyczne to jest coś nieporównywalnie bardziej złożonego od przebiegu o częstotliwości łatwo i jednoznacznie mierzalnej np. 50Hz, 230V z dodatkiem masy śmieci wysoko i niskoczęstotliwościowych. Sygnał muzyczny przekazywany przewodami do głośników jest konglomeratem różnych częstotliwości podstawowych, ich harmonicznych parzystych i nieparzystych itd. Nie wystarczy pomierzyć sobie napięcie i/lub pobór prądu, częstotliwości żeby nawet w sposób przybliżony ocenić własności akustyczne zarówno przewodów jak i elektroniki - zbyt dużo zmiennych mających wpływ na efekt ostateczny słyszalny ludzkim, precyzyjnym instrumentem - słuchem.

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

grzechniks, 7 Sty 2009, 20:45

 

To co zaczyna się wraz z gniazdkiem to możliwość wpływu na jakość przekazu chmury elektronów, czyli

>przepływu prądu. Ten ruch może być mniej zniekształcony.

>Elektrownia zapewnia pole elektryczne niezbędne dla uporządkowanego poruszania się elektronów, a

>warunki w jakich się one się będą poruszały w naszym domu to inna kwestia.

 

przyznam, że nie do końca to logiczne , czy chodzi o to że przewód w ścianie inaczej oddziałuje niż ten łączący gniazdko ze wzmacniaczem? czyli przykładając wzmacniacz teoretycznie całkowicie do gniazdka będzie super a stosując 0,5 może 1 m przedłużenia już nie tak całkiem pięknie .

bo przecież nie chodzi o gniazdko :-) ( bo wtedy na końcu każdego kabla byłoby gniazdko zamiast wytczki :-) taki żarcik)

skyrobin, 7 Sty 2009, 20:51

 

>Kolega miał na myśli, że elektryczne przebiegi muzyczne to jest coś nieporównywalnie bardziej

>złożonego od przebiegu o częstotliwości łatwo i jednoznacznie mierzalnej np. 50Hz, 230V z dodatkiem

>masy śmieci wysoko i niskoczęstotliwościowych. Sygnał muzyczny przekazywany przewodami do głośników

>jest konglomeratem różnych częstotliwości podstawowych, ich harmonicznych parzystych i nieparzystych

>itd. Nie wystarczy pomierzyć sobie napięcie i/lub pobór prądu, częstotliwości żeby nawet w sposób

>przybliżony ocenić własności akustyczne zarówno przewodów jak i elektroniki - zbyt dużo zmiennych

>mających wpływ na efekt ostateczny słyszalny ludzkim, precyzyjnym instrumentem - słuchem.

 

ale teoretycznie i chyba empirycznie da się to pomierzyć ( nie mówię że łatwo i w domowych warunkach ale skoro wyłapujemy różnice na słuch to na pewno obecny sprzęt sobie poradzi)

a skoro się da to chyba ktoś gdzieś kiedyś robił lub zrobi takie pomiary i wtedy poznali byśmy różnice między kablami miedzianymi i innymi. jeśli ktoś zna takie porównania to czy różnice wychodzące w takich badaniach dają podstawy naukowe jednoznacznie stwierdzić, że wpływają te rózżnice na odsłuch i ludzkie ucho je słyszy (jakby nie było jako ludzie słyszymy bardzo niewiele w świecie przyrody i nauki)

chciałbym poznać takie opracowanie naukowe

>szand

 

>no to pytam jak bardzo różnią się te wszystkie parametry i Bóg wie co na końcu różnych kabli tych

>bez miedziowych i innych przed kolumną i czy te różnice później zamienione na dźwięk można usłyszeć,

 

Generalnie, nie ma wielkich różnic (na stosunkowo niewielkich długościach) w przewodności pomiędzy kablami tymi bez czegoś i tymi z czymś...

Jednak te różnice wynikłe z geometrii, konstrukcji, przekroju, zastosowanych materiałów izolacyjnych zmiany długości tego samego przewodnika można usłyszeć.

 

 

>z naukowe punktu widzenia. bo odpowiedzi, że ten kabel obniża bas a tamten poprawia przestrzeń to

>nie odpowiedź, jeśli te kable to robią to w jaki sposób do tego dochodzi , chciałbym to wiedzieć ,

>bo nadal jestem sceptycznie nastawiony do "słuchania kabli" a nie muzyki

 

W sposób popularno-naukowy, nie podpierając się aparatem matematycznym opisującym zjawiska fizyczne jest bardzo ciężko dywagować o tych sprawach i nie wydaje mi się, że ktoś udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi. Kogo tak naprawdę interesują te subtelne zmiany wprowadzane przez kable poza audiofilami i ciekawskimi chcącymi poprawić/dostosować brzmienie pod swój gust metodami 'bezinwazyjnymi'...

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

>ale skoro wyłapujemy różnice na słuch to na pewno obecny sprzęt sobie poradzi)

>a skoro się da to chyba ktoś gdzieś kiedyś robił lub zrobi takie pomiary i wtedy poznali byśmy

>różnice między kablami miedzianymi i innymi. jeśli ktoś zna takie porównania to czy różnice

>wychodzące w takich badaniach dają podstawy naukowe jednoznacznie stwierdzić, że wpływają te

>rózżnice na odsłuch i ludzkie ucho je słyszy (jakby nie było jako ludzie słyszymy bardzo niewiele w

>świecie przyrody i nauki)

>chciałbym poznać takie opracowanie naukowe

 

Nawet jeśli sprzęt w laboratorium świetnie sobie poradzi z pomiarem, wykazaniem różnic pomiędzy dwoma różnymi przewodami o których mówisz to nie ma pewności w jaki sposób ucho ludzkie odbierze te zmiany (jak usłyszymy) w dwóch różnych systemach audio. Te kabelki są tylko jednym z elementów całego, długiego toru audio.

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

szand,

 

po prostu: prąd to elektrony w twoich kablach i z twoich kabli!

To nie elektrony płyną z elektrowni, propagowane jest pole elektryczne.

 

Poruszają się elektrony z twoich kabli, nie te, które przypłyną na latającym

dywanie z elektrowni!

 

Ich nie ma.

nie zakładaj nic z góry; bądź nieskazitelny w słowach; nie bierz nic do siebie; rób wszystko najlepiej jak potrafisz.

Nie należę do osób, które uważają, że zastosowanie drogiego kabla sieciowego wpływa korzystnie na brzmienie urządzenia (zestawu) audio.

Niewłaściwe połączenie urządzeń może być przyczyną ich nieprawidłowej pracy.

Na przykładzie schematu zaprezentowanego na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) widać, że jest utworzona pętla obwodu uziemienia ABDC, która jest niekorzystna. Proponowane przez autora rozwiązanie polegające na zastosowaniu kabla sieciowego o mniejszym przekroju, jako panaceum na rożnego rodzaju problemy związane z zasilaniem urządzeń jest delikatnie określając dziwne i należy domyślać się, że pomysłodawca nie ma wykształcenia technicznego w tej dziedzinie, a jeżeli ma , to moim zdaniem podąża niewłaściwą drogą w swym rozumowaniu – nie ''leczy” przyczyn a jedynie usiłuje zmniejszyć objawy.

Należy zlikwidować w/w pętlę uziemienia, gdyż ona może być powodem różnego rodzaju niepożądanych zjawisk (przy krótkich połączeniach nie musi to wyraźnie słyszalne ale ...). Jak to uczynić ? Nadzwyczaj prosto – zlikwidować połączenia punktów AB i AC a punkty A i D

będą połączone ze sobą poprzez przewody uziemiające kabli sieciowych.

W kablach sygnałowych należy odłączyć ekran z jednej jego strony i zaizolować, by nie stykał się on z metalową obudową wtyku oraz bolcem sygnałowym. Kable po takim zabiegu w dalszym ciągu będą ''ekranowały'' sygnał – zaindukowane w oplocie ekranu napięcie zakłócające spłynie poprzez punkt A do D a nie ABD i ACD. W zupełności wystarczą standardowe porządne zrobione kable sieciowe.

Pozdrawiam.

post-16308-100007392 1231361017_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sh

 

Proponuję znaleźć salon gdzie mają Mexcela. Zabrać ze sobą standardowy dobrze wykonany kabel i oczywiście wpinać jeden i drugi wszedzie gdzie pozwolą:) Jak nie bedzie różnic to ja zmieniam płeć:)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.