Skocz do zawartości
IGNORED

Uziemienie sprzetu


WanEpan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niestety moja instalacja elektryczna w domu jest dwuprzewodowa a chcialbym

dobrze uziemic sprzet - jak najlepiej wykonac w miare dobre i pewne uziemienie -

jak gleboko wkopac/wbic w ziemie i jaki pret (miedziany, aluminiowy...) - jaki

przekroj kabla poprowadzic od ziemi do sprzetu... jakie polaczenie zastosowac w

miejscu pret - przewod - lutowane czy skrecane a moze jeszcze jakies inne?

Czy wogole takie uziemienie a'la piorunochron ma sens?

 

Dzieki za podpowiedzi

WanEpan

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/
Udostępnij na innych stronach

uziemienie sprzetu to moze byc dosc istotna sprawa. Kiedys przeczytalem ciekawą porade, udalo mi sie ja odszukac. Autor:Bruce Carter.

 

GROUNDING

This is an extremely important, but is almost always overlooked. It is very inexpensive, so why skip it?

 

 

If you have a lousy ground, you will get lousy reception. The ground quality depends a lot on the soil in your area, which is beyond your control, but you CAN help things along. You are looking for moist soil - moisture almost always causes the soil to conduct better. The easiest way to find moist soil is to go down deep. My favorite way to do it is to get one of those steel re-enforcing rods like they embed in concrete - and pound it into the ground with a sledge hammer. Wear hearing protection! A 2 or 3 foot scrap is probably fine. Once you get it pounded in, leaving a few inches above the ground, you can connect to it using a small automotive hose clamp. Aluminum wire, about 1/8 of an inch in diameter, used to be sold for grounding. I haven't looked for any in a long time, but if you can't find it - any large guage wire will do. Just connect the grounding rod to the metal chassis of your tuner and that's it!

 

 

>Frycu, jak ci minął dzis dzien?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69609
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę kombinować z uziemieniem w sieci, gdzie jak sądzę stosuje się zerowanie ochronne. Należy w gniazdku sieciowym odszukać przewód zerowy-to ten który nie uruchamia próbnika neonowego- i połączyć go z bolcem gniazda. Wten sposób otrzymujemy gniazdo z zerowaniem i od niego prowadzimy już kable zasilające trzyżyłowe. Możemy teraz prowizorycznie sprawdzić, czy zerowanie mamy skuteczne, tzn czy bezpiecznik zadziała w chwili pojawienia się fazy na obudowie. Bierzemy próbni neonowy i wtykamy go w gniazdo na fazę wtedy neonówka świeci. Nasępnie trzymając neonówkę-próbnik zapaloną dotykamy palcem bolca. Świtlenie neonówki próbnika powinno wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69619
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie razcji troche ... ale tu zaczyna sie moja racja.

 

Jesli komus cos sie stanie z tego powodu ze kolega zle wykona instalacje, pierw zostana sprawdzone dokumentacje a pozniej jej zgodnosc z zastanym stanem, pozniej kolega zostanie poproszony o pokazanie zniam w dokumentacji elektrycznej budynku z odpowiednim podpisem osoby do tego uprawionej - jesli tego nie bedzie = kraty

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69622
Udostępnij na innych stronach

Frycu zgadzam się. Mój wpis może jest zbyt szczegółowy. Czasami zakładam ,że ludzie mają trochę pojęcia o "elektryce", szczególnie Ci słuchający. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach to wizyta w zakładzie instalatorskim może mu raczej tylko pomóc. Co jakiś czas czytam wpisy o pociągnięciu nowej linii od zabezpieczeń i nikt się nie martwi, że ktoś żle poprowadzi instalację. Ja zachęcam do wizyty u elektryka, szczególnie posiadaczy lamp. Nie zalecam wykonywania uziemienia w instalacjach z zerowaniem, a takie mamy chyba wszyscy. Jak ktoś nie wie, to dzwonić na posterunek energetyczny i tam się dowiadywać.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69635
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatatnio pociagnalem sobie kabelki wprost ze skrzynki rozdzielczej, poprawa nastapila, no moze z wyjatekim tego, ze jak monotwalem listwy maskujace kable to przewiercilem kabel od oswietlenie parteru i sie troszke staruszek zdenerwoawal. nie mniej jednak poleceam wykonanie odidzielnej instalacji elektrycznej do zasilania sprzetu audio. A przedewszystkim skonsultowanie sie w tej sprawie z elektrykiem.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69637
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo ze wychodze tu na jakiegos bufona wszytko-wiedzacego.

Ale zdazaja sie juz takie numery, ze az naprawde sie boje co z tego wyjdzie ...

 

Mysle, ze jesli ktos mysli o tym powaznie musi liczyc sie z pewnymi kosztami

w ktorych dobrze zeby byla tez opinia osoby na tym sie znajacej. Nie mowie o wojku elektryku, ktory tam kiedys cos ... a dostajac wylacznik roznicowo-pradowy do reki nie wie z ktorej strony to podlaczyc ....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69642
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze o tym wojku ... ostatnio bylem w tym domu i mialem okazje byc swiatkiem jakosci instalacji ... jak pralka przechodzila na wirowanie wyskakiwaly korki z kuchni ... piekarnik mogl dzialac tylko z max 2 wlaczonymy stanowiskami do grzania na kuchni elektrycznej. Nowa super szybka suszarka tez wyprawiala cuda z ta instalacja ...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69644
Udostępnij na innych stronach

Frycu nie jestes bufonem, no moze prawie wszystko wiesz ale i tak Twoje opinie bardzo cenie :))

Co do instalacji elektrycznej to uziemienie nie musi byc az tak wielkim kosztem (ok 500 pln). A kazdy kto rozumie jezyk polski powinien zrozumiec ogolno dostepne normy budowlane.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69646
Udostępnij na innych stronach

=>Harvi

Jasne ... wiadomo. Ale nie masz prawa tego wykonac. Albo nawet jak to zrobisz mozna spytac o poprawnosci.

 

Ciezko mi powiedziec, ale jak moj kolega budowlaniec zjedzie do domu poprosze aby spytal sie ojca ktory ma wszytkie uprawnienia elektryczne jaka jest grzywna za takie majstrowanie :)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69648
Udostępnij na innych stronach

No dobra Frycu ujawnie sie mam papier technika elektronika i papiery SEP wiec w mojej instalacji moge sobie grzebac bez zadnych ograniczen :)))) W miejsuc gdzie stoi moj sprzet instalacja byla bardzo podla (pare puszek kable 1,5 mm2, lacznie z linka !!!) po zaminie na 2,5 mm2 ciaglego przewodu jest duza porpawa no i ten kondycjoner DIY by Piotrek608.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69652
Udostępnij na innych stronach

Dla dobra tego Forum i wszystkich jego Uczestników stanowczo przestrzegam przed jakimikolwiek własnymi kombinacjami związanymi z uziemieniem. Jeśli instalacja jest już gotowa i jest dwuprzewodowa tzn. z tzw, zerowaniem to wszelkie przeróbki mogą być niebezpieczne. Ja w każdym razie odcinam się od ewentualnych tragicznych skutków (odpukać), które mogą wyniknąć w wyniku radosnej twórczości na podstawie informacji uzyskanych z netu, czy dyskusji na Forum. Instalację może projektować tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i instalacja taka musi zostać odebrana co jest poświadczone odpowiednim dokumentem.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69657
Udostępnij na innych stronach

=>Harvi

No sam widzisz ...

 

Moj ojciec podczas wiercenia tez zrobil tzw "niekontrolowany wwiert" w faze pracujaca wiertarka ... wiertlo stopione ze 3cm wiertara prawie sie zapalila, a moj stary wygladal jak rycerz z gwiezdnych wojen ... od teraz nie dotyka sie pradu - chyba sie przestraszyl.

 

Ja tylko pamietam betoniarke podlaczona do szafy w ktorej chyba nie bylo bezpiecznika w trakcie nalewania wody na budowie ... wygladala jak kosmiczny pojazd ... tentno mi podskoczylo do chyba 250HR

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69658
Udostępnij na innych stronach

==>Frycu

ja tez prawie swiecielm, jedyne co mnie uratowalo to wiertlo o dlugosci 75 cm no i potem dobry humor staruszka :))) ktory zjadl kolacje przy swiecach zanim naprawilemv awarie.

==>ggg

kombinacje z uziemieniem powinny byc jak najbardziej przemyslane, jest to pewna odpowiedzialnoc aczkoliwek mysle, ze wiekszosc po przeczytaniu informacji w necie i skonsultowaniu sie z jakas firma jest w stanie wykonac to samodzielnie.

Wiem, ze to wymaga potwierdzenia przez goscia z papierem, ale to juz inna sprawa

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69660
Udostępnij na innych stronach

HRVI

Jeśli masz papiery SEP i ich posiadanie poparte jest odpowiednią wiedzą (zarówno merytoryczną jak i dotyczącą spraw normalizacji i prawa) to jak możesz twierdzić, że możesz sobie gmerać w instalacji bez ograniczeń.

Wygłąszając takie stwierdzenia powinieneć ukrywać, że masz przy tym jakiekolwiek uprawnienia. Pomyśl. A jeśli ktoś dozna obrażeń opierając się na Twoich nonszlanckich poglądach.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69661
Udostępnij na innych stronach

Panowie , myślę że większość zaglądających na to forum ma skonczoną przynajmniej szkołę średnią więc myślę że paniczny strach przed prądem w gniazdku jest nieco przesadzony. Ja osobiście w instalacji z zerowaniem połączyłem w gniazdku bolec uziemienia z zerem i jest wszystko ok , choć tez mnie korciło żeby zrobić osobne uziemienie dla sprzętu. Polecam lekturę wątku 2953.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69663
Udostępnij na innych stronach

Z racji wykonywanego zawodu mam okazję zapoznawać się z protokoami z oględzin miejsca wypadku przy pracy. Są tam również wypadki (w tym ciężkie urazowe i nawet śmiertelne) związane z gmeraniem w instalacji elektrycznej. Nawet sobie nie wyobrażacie jakie głupoty potrafią robić ludzie (w tym osoby z wyższym wykształceniem technicznym). Gdybyście obejrzeli sobie zdjęcia "popalonych" ludzi, którzy robili przeróbki instalacji na podstawie zasłyszanych patentów to byście być może byli tak nerwowi jak ja czytając ten wątek.

Przy okazji przepraszam, za może zbyt twardą wypowiedź, ale moim zdaniem jedyną odpowiedzią na zadane pytanie powinno być skierowanie do odpowiedniego specjalisty. I na tym bym poprzestał dla dobra Forum. Powtarzam, a co będzie, gdy osoba poszkodowana powoła się na to Forum, że tutaj poradzono jej wykonanie modyfikacji instalacji na własną rękę?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69666
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, zerownie w gniazdku, tzn zrobienie dla sprzętu uziemienia z neutrala moze jeszcze pogorszyc dźwiek. Bo neutral nie jest uziemieniem tylko 'brudnym' o zmieniajacym sie napięciu powrotem.

I na Boga, nie podłaczajcie nic do kaloryferów!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69668
Udostępnij na innych stronach

Chyba was troche ponioslo - troche instaacji uziemien w zyciu widzialem, miedziane sztaby bite na kilkanascie metrow wglab, polaczone bednarkami w trojkat - w zaleznosci od wymagan (1 lub 5 ohm) do tego uziemienia podlaczno ekrany kabli sygnalowych (dla sygnalow niskopradowych 4...20mA - dla niewtajemniczonych standardowy sygnal pradowy dla pomiarow w przemysle).

Do takiego uziemienia podpina sie rowniez obudowy wszelkiego rodzaju aparatury. dlatego powstalo moje pytanie o uziemienie sprzetu - nie mam ochoty robic uziemienia na trojkacie o bokach 10m w ogrodku....

Ale widze ze najpierw wrzask... Zaskodzi to waszym uszom...

Nie mam zamiaru wpinac tego uziemienia jako PE(!!!) do sieci elektrycznej...

 

Pozdrawiam

WanEpan

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69689
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Czy ktoś z obecnych nie podjąłby się napisania o uziemianiu instalacji artykułu do odp. działu? Albo do FAQ? Pytania często się powtarzają, a potem wątek ginie w piaskach czasu, i po pół roku zaczyna się na nowo. A pamiętam że kupa interesujących informacji na ten temat się przewinęła.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-69916
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
Gość PAWCIO_bydg

(Konto usunięte)

Ja mialem zrobione zerowanie na bolcu( sma zrobiłem) czyli zerujacy podpiołem do bolca. Było w miarę OK, Jednak gdy zaistalowałem do sieci w mieszkaniu różnicówkę był problem:-(. Różnicówka ciągle się wyłączała, gdyż przez przewód antenowy były jakieś mini przebicia na neutralny ( gdyż ekran anteny był podłaczony do obudowy sprzętu a obudowa poprzez przewód ochronny do gniazdka a w gniazdku ochronny łaczył się z zerowym. W takim przypadku pomiedzy anteną a neutralnym coś przepływało i wtedy różnicówka się wyłączała. Dla niewtajemniczonych różnicówka ma tak , że ile prądu wypłynie przez fazowy musi wrócić przez neutralny ( a wtedy z neutralnego coś przeskakiwało i upływało przez antene.

Wymyśliłem prosty sposób na to.

ABy nie ciągnąć kilometrów kabli. Bolec podłaczyłem przewodem do rury kaloryferoiwej. Teraz mam neutralny (zerowy) i Fazowy w gniazku ( ktory idzie z różnicówki) a uziemienie mam bolca do kaloryfera, co się sprawdza rewelacyjnie. Przecież rury kaloryferowe w piznicy łaczą się z rurami gazowymi i wodociągowymi wraz z bednarką dla wyrównywania potencjałów. Tym prostym sposobem mam uziemienie w gniazdku i dzieki temu jakość działąnia sprzętu jest rewelacyjna!

Polecam!

(tylko się nie pozabijać)!!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-76804
Udostępnij na innych stronach
Gość Przemski

(Konto usunięte)

W wypadku gdy mamy instalację dwuprzewodową i wykonanie ewentualnego uziemienia nie będzie pełniło roli uziemienia całej instalacji budynku, a jedynie tych urządzeń, które do niego podłączymi, pomijając BHP dlaczego tak bardzo to odradzacie?

 

Druga kwestia to uziemienie do gazowej instalacji grzewczej. Faktem jest że obecne instalacje są wykonane z rur PCV i taka forma prowizorycznego uziemienia mija się z celem, ale jeśli przynajmniej część instalacji byłaby żelazna to dlaczego nie? Nie jest to rozwiązanie dobre, ale stanowczo lepsze niż nie stosowanie żadnego.

Wystarczy to sprawdzić na urządzeniach wrażliwych na jakość uziemienia - wzmacniaczach gitarowych - różnicę słychać od razu.

 

Trzecia rzecz - pytanie do kolegi po fachu - technika elektronika, który się pochwalił papierami umożliwiającymi legalną modyfikację instalacji elektrycznych - chciałem zapytać o to w jaki sposób i gdzie można je pozyskać, ile trwają kursy itp. Jesli to nie kłopot to będe wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4838-uziemienie-sprzetu/#findComment-77007
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.