Skocz do zawartości
IGNORED

Wzamcniacz - łatwo powiedzieć...


darekdz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Darekdz , mam prośbę , mógł byś porównać jakość dźwięku z erc-1 podłaczone cyfrowo do umc , oraz podlaczone analogowo do usp , chodzi mi głównie od dynamike.Mam upa + umc , słucham głównie muzyki na tym sprzecie , ale też ogladam filmy , zastanawiam się czy nie uderzyć w osobny zestaw do 2 kanałow, choć chciał bym tego uniknąć.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matias, poniewaz mnie tez to zaciekawilo to zadalem sobie trud i pogrzebalem w kabelkach.

Przyznam, ze wyniki porownania sa ciekawe.

 

Polaczenia:

1. ERC -> RCA -> USP -> RCA -> XPA2

2. ERC -> OPTIC -> UMC -> RCA -> USP HT BYPASS -> RCA -> XPA2

 

1. Czysto, analitycznie z dobrze okreslona lokalizacja wokalu po srodku sceny bez upiekszania.

2. Scena wydaje sie szersza ale mam obawy, ze jest to zludzenie oparte na ociepleniu dzwieku przez UMC. Dodatkowo wokal nie jest mozliwy do zlokalizowania.

 

Dynamika raczej porownywalna, bez wiekszych roznic. Roznice polagaja raczej na innym odbiorze. Sam nie wiem co jest lepsze bo i tu i tu sa elementy, ktore moga sie podobac.

Moze poczekaj na ich nowy produkt. Ma byc w III/IV kwartale zewnetrzny DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , właśnie się zastanawiam nad xda , kiedy wyjdzie pomyśle nad nim , tylko jak sensownie połączyc xda z umc (jesli zostanie) mając jedno żrodło cyfrowe (htpc).Dwóch osobnych systemów wolał bym uniknąć.Szczerze mowiac nie jestem zachwycony dzwiekiem z umc , bawie sie z nim juz od jakiegos czasu i nie do konca jestem zadowolony , dzwiek jest malo dynamiczny i plaski.Poprzedni sprzet hk 745 ktorego miałem wygrywał z umc jako pre.Moze to poprostu moje preferencje , bo nie spotkałem negatywnej opinii o umc jesli chodzi o jakosc dzwieku ,wszyscy mowią ze jest znakomita.Czasem słysze lekkie zniekształcenia w partiach basowych , ale to moze wina beta firmwearu ,sam nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisalem umc moim zdaniem podbarwia. fakt zdelokalizowanego wokalu zlanego ze scena to chyba nie jest dobry objaw. w kinie nie mam zastrzezen. nie wiem czy go kalibrowales. ja zostawilem bez kalibracji. odleglosci ustawilem recznie, poziomy kanalow na zero. korekcji nie ruszalem w ogole. poczekam na finalny firmware. mialem wczesniej AVR-3806 Denona i przejscie na USP w zakresie stereo bylo widoczne a kasa mniejsza. to samo z ERC w stosunku do 3800BD Denona. Emotiva sama twierdzi, ze do stereo sa pre stereo. powiem tak, porownalem, posluchalem i nadal zostaje przy USP. moze lepszym porownaniem byloby posluchac tego przy polaczeniach analogowych. to moze byc wina samego przetwornika w UMC. nie pamietam co jaki jest w UMC ale w ERC jest bardzo przyzwoity na tym poziomie cenowym.

dziwi mnie to co piszesz o dynamice. moze to wina innego elementu systemu. z tego co wiem to UPA sa cieplejsze i spokojniejsze a XPA przezroczyste i dynamiczne.

 

co do jednego zrodla to poszukaj na ich stronie lub w sieci bo cos o tym bylo jak laczyc.

 

kiedys tez nie chcialem budowac dwoch systemow ale sie nie dalo inaczej niestety...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina leży po stronie umc , koncowka jest moim zdaniem swietna.Hk 745 ma lepsze dac`i pewnie stąd ta roznica.KAlibracja na nie wiele sie zdaje , dzwiek jest dośc płaski czy to przy wlaczonym eq czy wylaczonym.Jeszce zobaczymy co finalowy soft zrobi , byc moze jest to wina softu , gdyz mialem wrazenie ze jak wylacze i wlacze sprzet dzwiek jest lepszy , dopoki nie przelacze czegos zmienie trybu lub nawet sciezki w nagraniach , wtedy pojawiaja sie lekkie znieksztalcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylo cos na ich forum o tym co piszesz i chyba wina lezala po stroni zle dzialajacego EQ. Moze sproboj zresetowac UMC do ustawien fabrycznych i zobacz co bedzie. nie wazne czy masz wlaczone czy wylaczone EQ. wazne, ze go w ogole odpaliles.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam beta2.Ludzie skarzyli sie na bug`i typu znikanie audio czy zla equalizacje suba , ale ja rzadko mam problem z zanikaniem , a sub ma swoj parametryczny equalizer.Natomiast nikt o plaskim dzwieku nie wspominal , moze po prostu mi nie odpowiada takie brzmienie.Jutro przeladuje jescze firmware i zobacze czy jest jakas poprawa.Moja połowka ,ktora slucha przewaznie muzy jednym uchem gdy drugie ma wbite w sofe powiedziala ze strachem w oczach ze cos nie tak i co bylo zlego z tym starym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze powinienes udac sie do DIY i pomyslec o wlasnym DACu na probe?

pomimo tego, ze USP ma przyzwoity pre gramofonowy ja uzywam DIY by Ahaya. to jest doskonaly projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam na DAC od emotivy ,w XDA maja byc dobre przetworniki .Moze poprostu HK745 byl tak dobry ,ze trudno bedzie znalezc nastepce.Zastanawiam sie czy majac xda do kompletu bede potzrebowal jeszcze 2 kanalowa koncowke , czy bedzie sie dalo to jakos polaczyc razem w formie bypassu z umc-upa.Jezeli nawet dokupie koncowke to pewnie zrodla tez beda musialy byc dwa , jedno do filmow i muzy wielokanalowej , a drugie do muzyki stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie czytam w sieci na temat XDA i okazuje sie, ze bedzie na tym samym DACu co moj ERC. Moze to jest powodem, ze nie widze tego problemu dynamiki, o ktorym piszesz.

 

"The DAC used in the XDA is the AD1955 which is the same DAC as used in the ERC-1, But the real magic is in the analog drive stage after the DAC. In the ERC it has a single stage drive where the XDA uses a Dual Differential input stage with cross linked current sources, Darlington VAS stage and Darlington output stages. The discrete output stage can easily produce in excess of 2 amps of current and swing in excess of 12v. So it will completely take all cables out of the equation."

 

Moze tu znajdziesz jakies informacje dla siebie. Przyznam sie, ze nie czytalem bo mnie to nie interesowalo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W harmanie jest ad1852 na multichanel , a cs4391 na stereo , ten cs z tego co czytam jest dosc dobry,pewnie tu jest pies pogrzebany.Moze finalowy firmware rozwiaze ten problem , kto wie , do kina sprzet jest super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nie ma lepszego producenta jak AD. Dobierajac opy do pre gramofonowego przerobilem cala mase roznych kostek ale tak naprawde tylko AD8599 spelnialo moje oczekiwania. Swietny dzwiek, czytelnosc i rewelacyjna dynamika. Naprawde roznice pomiedzy AD a innymi kostkami byly bardzo wyrazne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musze lekko zmodyfikowac swoja wczorajsza opinie na temat roznic w dynamice.

Wlasnie wrocilem do domu i pozwolilem sobie na odrobine glosniejszy test.

Dzis moge przyznac, ze dzwiek z UMC w stereo jest plaski. Masz racje.

W pryzpadku USP ma kopa. Bez przesady ale ma i rozni sie zdecydowanie.

Co prawda porownalem ERC po analogu przez USP i OPPO83 po optyku przez UMC. W sumie jest roznica w zrodle ale chyba o DACi nam tu chodzi. Nie chcialo mi sie juz grzebac w kablach bo to u mnie wymaga niemal akrobatyki;) Dodatkowo sub gra inaczej przez UMC i inaczej przez USP. Niby idzie przez ten sam filtr a jednak. Na UMC jest przesterowanie basu. Pomimo, ze mam Velodyne DD15 i po kalibracji chodzil znakomicie to pod kontrola UMC jest w stereo slabiutko.

Przy okazji jest odpowiedz na pytanie ktore tu juz padlo 'czy pre stereo w tym zestawie to nie przesada'. Jak widac nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno... aby uzyskac glosnosc z tylko podobna dynamika na UMC jak na USP przy galce na 1/2 trzeba go rozkrecic na 60 z 80. Malo tego, ze nie ma tego efektu dynamiki to w dodatku robi sie straszny jazgot i balagan. UMC wg mnie jest tylko do kina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki serdeczne , wiedzialem ze cos brakuje.Mysle ze firmware tu moze pomoc tez troche , gdyz wlasnie dalem stara wersje przed beta i jest jakby lepiej , mozna przynajmniej podglosic i nie ma takiego jazgotu.Bede experymentowal , ale wydaje mi sie ze bez preampu+dac sie nie obejdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie nurtuje jedna sprawa. Skoro jakiś przedwzmacniacz 5.1 jest kiepski w stereo, to jak może być (jako wielokanałowy przedwzmacniacz) dobry w 5.1.

Skoro jakość toru analogowego jest kiepska dla L i R (co wychwytujemy w stereo), to tak samo kiepska jest dla pozostałych kanałów. Czyli mamy całościowo kiepski przedwzmacniacz wielokanałowy. Być może lepszy niż sekcja pre w amplitunerze, tylko pytanie w tej sytuacji: czy i o ile?

Od dzielonego zestawu oczekuję jednak uniwersalności pre, to ma być też solidny przedwzmacniacz stereo.

Pytanie tylko, czy to jest w ogóle możliwe w rozsądnym zakresie cenowym. Wybór nader skromny, pozycji poniżej 5 000 PLN nie uświadczysz w ogóle. Coś tam rotel wypuszcza, ale czy aby na pewno to będzie duży improvemet, to trzeba sprawdzić samemu w bezpośrednim porównaniu z sekcją pre własnego amplitunera...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowcie co chcecie ale system dzielony ma to do siebie, ze do stereo jest stereo a do mch jest procesor. nie zgodze sie z tym ze zle stereo odbija sie na zlym L/R w mch. inne zrodlo dzwieku, dekodery a jedynie wyjscia sa te same. w kini esprawuje sie swietnie. DTS CD i SACD tez super.

bylem o krok od zakupu Yamahy Z11 i naprawde sie ciesze, ze do tego nie doszlo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepski umc na pewno nie jest , skoro ludzie porownuja go do topowych denonów czy onkyo , nawet widzialem gdzies porownanie do pre onkyo czy integry za 2000 tys dol i umc wygrywa jesli chodzi o dzwiek.Natomiast ja po przesiadce z avr745 czuje niedosyt , co moze tylko swiadczyc jakim dobrym ampli jest hk.

Ale nic to , walke trzeba podjac jakas i wlasnie rozgladam sie za dac`iem .Ciekawe tylko czy jak podlacze daca do we analogowych w umc to nic sie nie zdegraduje?

Darekdz moze jakbys mial ochote , nie sprawdzilbys czy podlaczajac usp do we analog w umc nastepuje jakas degradacja w trybie direct?W sumie to tylko 2 kabelki trzeba przepiac.MAm wielka prośbe.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdze, ze jest rewelacyjny. Twierdze tylko, ze nie ma sensu wydawac wiecej kasy na procesor kina. Spokojnie zastepuje duzo drozsze modele "renomowanych" firm. Porownujac go z naprawde markowymi procesorami za ogromne pieniadze bez problemu znajdzie sie lepszy rywal tylko czemu musi kosztowac 20x tyle co UMC? Podstawa tego sprzetu to procesory i dekodery reszta to zasilanie, ladna obudowa i soft. Czy to jest warte takiej kasy? dla mnie nie...

Pamietam jakies fotki z amerykanskich stron i Integra miala chyba w sobie klona Emotivy.

 

Nie znam zupelnie sprzetu HK ale mozliwe, ze ta barwa bardziej Ci pasowala.

Moze zanim kupisz DACa zrob testy na czyims bo jak wydasz kase i nadla nie bedzie to to czego szukasz to co wtedy?

 

Nie moge Ci tego obiecac bo o ile optyka jest latwo wymacac reka to juz z tym polaczeniem nie bedzie prosto. Musze wyjac koncowke i UMC a w tym celu musze wszystko rozlaczyc. Czy podlaczenie ERC po analogu do UMC cos Ci da? to bedzie chyba latwiejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce układy cyforwe w procesorach i (tych droższych) amplitunerach są pewnie takie same.

Nie wiem, czy jest jakaklowiek różnica w tym względzie pomiędzy szczytowym Onkyo i procesorem tej samej firmy.

Różnica powinna imo być widoczna właśnie w torach analogowych, czyli ścieżce sygnału już po opuszczeniu sekcji cyfrowej. Tu ważne jest dobre (np. odseparowane od częsci cyfrowej) zasilanie i stopień wyjściowy. Czyli elementy, które generalnie decydują o jakości np. odtwarzaczy CD.

No bo co z tego, że procesor jest OK, jak dalsze obwody już nie bardzo? A skoro przy pracy jako preamp stereo urządzenie mocno odstaje od preampu pure stereo, to mam tu właśnie obawy o jakość w/w układów.

Pamiętam, że np. procesor Rotela z poprzedniej serii (taki z telewizorkiem na froncie) miał w sekcji zasilania trzy oddzielne toroidy. I w testach wypadał świetnie właśnie jako preamp CD.

Zerknijcie na linka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podlaczenie ERC po analogu do UMC cos Ci da? to bedzie chyba latwiejsze.

 

W sumie to właśnie chyba lepiej by bylo sprawdzić to połączenie , pomijając dac w umc , bo może się okazać ze kupno samego dac`a nic nie wniesie.Jezeli by nie sprawiło kłopotu to b.prosze.

 

Jesli chodzi o soft to ja tez podejrzewam ze cos moze byc nie halo wlasnie z kodem.Jeżeli są różnice miedzy beta1 a beta2 w brzmieniu to chyba coś poprawiaja i pracuja na dzwiekiem.Dodam że przy cichym/srednim słuchaniu jakość dzwieku jest b.dobra , jest wszystko co potrzeba , jednak po podkreceniu powyżej 50-60 dynamika spada i wszytsko gra inaczej.Dla 90 proc uzytkownikow moze to nie stanowic problemu , jednak ja lubie głośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno , sprawdze jak harman gra bez korekcji pomieszenia , moze tu być problem ,moje pomieszczenie plus zle dzialajacy system korekcji emoq.Z tego co pamietam po korekcji ezsetem harman grał całkowicie inaczej (lepiej) niz przed korekcja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie przetestowac to polaczenie ale wolalbym abys nie kierowal sie tylko moim zdaniem bo mozemy slyszec inaczej ;) Ten test bedzie porownywalny o tyle, ze chyba dam rade wypuscic z ERC po analogu rownolegle dwa sygnaly - na UMC i na USP. Powinno sie dac porownac bezposrednio poprzez zmmiane wejsc na USP z CD na HT Bypass. Rozumiem, ze jest Ci wszystko jedno, pod ktore wejscie analogwe podlacze ERC w UMC?

 

Moze poza autokorekcja pokrec troche korektorem manualnie, jest regulacja podbicia i tonow na poszczegolnych kanalach. Ja mam wszystko na zero bo nie lubie upiekszac ale jesli ich autoEQ zacznie w koncu dzialac poprawnie i bedzie to mialo sens to nie wykluczam, ze uzyje. W denonie nie uzywalem.

 

Co do toru analogowego to dokladnie slychac bylo u mnie roznice pomiedzy ERC a 3800BD Denona. Zakup ERC byl z zamiarem ewentualnej odsprzedazy jesli by sie okazalo, ze Denon gra lepiej (w koncu ma cala mase super extra bajerow poprawiajacych tor analogowy mocno reklamowanych). Podlaczylem ERC bez zdejmowania folii z obudowy, bez otwierania pilota i w bialych rekawiczkach aby odsprzedac go dokladnie tak jak przyszedl z fabryki. Szczerze nie wierzylem w to, ze COS co kosztuje 350USD pogoni playera za 2 tys USD. Podlaczylem, szybki test i do pudelka poszedl denon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,wszystko jedno pod ktore wejscie w umc.Byłem własnie na lanchu w domu i podkrecilem troche glosnosc na jakiejs plycie air , i slychac wraznie zniekształcenia w srednicy , slychac taki przydzwiek podobny do przesterowania , podobny efekt jest po zmniejszeniu na 8 bit w karcie dzwiekowej.

Jeszcze jedno pytanie czy oppo moze wyslac jednoczesnie dzwiek przez spdif oraz hdmi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matias, wlasnie potestowalem ERC poprzez analog na UMC i USP rownolegle.

Nie trwalo to dlugo bo i nie bylo takiej potrzeby. Moge przyznac, ze o dynamike z DACa ERC nie nalezy sie martwic zarowno poprzez USP jak i UMC w trybie DIRECT koniecznie. Gra to zupelnie inaczej niz wczoraj. Roznice sa w detalach. Poprzez USP jest odrobine wiecej gory oraz glebszy bas, super zwarty i punktowy. W UMC jest bardzo ladnie i na gorze i na dole ale bas tak stanowczo nie punktuje. Natomiast jest bardzo ladnie zaznaczony. Mysle, ze mozna to skorygowac poprzez autokorekcje suba poprzez UMC lub podkrecenie korektora w samym UMC.

Glosnosc byla ustawiona w USP na ok 30-35% a w UMC na 54/80 (wyrownanie poziomow glosnosci).

 

Bron Boze nie wlaczaj trybu Stereo w UMC robi sie z tego masakra. W DIRECT jest ok.

 

Nie moge sie doczekac XDA. Ciekawe co zrobi jeszcze z USP skoro juz jest super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.