Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny polskich wytwórców.


Apetyczny

Rekomendowane odpowiedzi

whitesnake-> kolega chyba z ekonomii opuścił trochę wykładów, ale to nie istotne, chodziło mi o generalną myśl,że coś z tymi cenami w Polsce ,w szczególności jest nie tak i to nie tylko w naszej ukochanej branży....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

whitesnake, 10 Lis 2009, 21:55

 

>dywan102, 10 Lis 2009, 21:42

>

>>Czemu na Audio Show nie wystawia sie Akustyk???

>

>Może dlatego, że nie ma żadnych kolumn zbudowanych do końca.

>Spędziłem troche czasu ostatnio szukając kolumn.

>

>Nawet przekonujaco o nich opowiadał, bardzo kompetentnie - ale pomysł płacenia za kota w worku, bez

>mozliwości odsłuchu nie bardzo mi sie spodobał. Nie mam takiej wiedzy, żeby wyobrazic sobie

>brzmienie na podstawie projektu. Płacisz, czekasz az sie zrobi (średnio ok 2 miesięcy) i odbierasz

>-prznajmniej w drozszych konstrukcjach. Mnie to nie przekonało.

 

 

mam akustyki cc145rse i to byl strzal w dziesiatke. swietne przetworniki ktore siedza w konstrukcjach za 15-20 tysiecy i drozszych a zaplacilem za glosniki detalicznie, obudowy i zwrotnice...sory ale tu nie ma konkurencji

konstrukcje tego pana sa naprawde bardzo dopracowane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mam akustyki cc145rse i to byl strzal w dziesiatke. swietne przetworniki ktore siedza w

>konstrukcjach za 15-20 tysiecy i drozszych a zaplacilem za glosniki detalicznie, obudowy i

>zwrotnice...sory ale tu nie ma konkurencji

>konstrukcje tego pana sa naprawde bardzo dopracowane

 

Wierzę. Brzmiał bardzo profesjonalnie i przekonujaco. Wczesniej uzywałem kolumn, które zaprojektował i były rewelacyjne. Nie znam się jadnak na tyle, żeby ocenić wartość projektu po montowanych przetwornikach, czy pojemności skrzynki. Dlatego nie zdecydowałem sie wydać ponad 10tyś bo tyle by to kosztowało, za coś czego nie miałem szansy usłyszeć. Od niego rozpocząłem poszukiwania i gdyby miał cos na pokładzie, pewnie juz stałoby u mnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Habakuka, 10 Lis 2009, 22:37

 

>whitesnake-> kolega chyba z ekonomii opuścił trochę wykładów, ale to nie istotne, chodziło mi o

>generalną myśl,że coś z tymi cenami w Polsce ,w szczególności jest nie tak i to nie tylko w naszej

>ukochanej branży....

 

 

Trafiłeś w sedno...

zgadza się, kiedy ma je kto za mnie poprowadzić to zawsze opuszczam je z przyjemnością ...:)

 

Patrząc subiektywnie, ceny zawsze są za wysokie. Szczególnie podczas negocjacji ze sprzedającymi, do których gorąco zachęcam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

whitesnake, 10 Lis 2009, 22:52

 

>Nie znam się jadnak na tyle, żeby ocenić wartość projektu po montowanych

>przetwornikach, czy pojemności skrzynki. Dlatego nie zdecydowałem sie wydać ponad 10tyś bo tyle by

>to kosztowało, za coś czego nie miałem szansy usłyszeć. Od niego rozpocząłem poszukiwania i gdyby

>miał cos na pokładzie, pewnie juz stałoby u mnie...

 

To nie jest kwestia "oceny wartości projektu po montowanych przetwornikach, czy pojemności skrzynki". Projekty Akustyka są kompetentne z technicznego punktu widzenia, ale z drugiej strony jest kwestia jak się one będą miały do Twoich upodobań? Jak będą pasować do Twojej elektroniki? To mało kto jest w stanie oszacować "po montowanych przetwornikach, czy pojemności skrzynki". A ci co są w stanie to oszacować to nie będą kupować u Akustyka tylko sami sobie zrobią kolumny. I tu leży pies pogrzebany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 10 Lis 2009, 23:04

 

Nie znam sie na tym :), ta kwestia z przetwornikami czy skrzynka - to był tylko przykład...

Dla mnie albo cos gra, albo nie. Nie będę udawał, że znam sie na czymś czego nie rozumiem. Jeżeli ktoś chce mnie przekonac do wydania 10 tyś wykresami, skutecznością, wyższością głosnika A nad głosnikiem B, itp, to do mnie taki język nie trafia. Niewazne czy dotyczy to kolumn, DAC'a, czy samochodu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak i potem taki audiofil kupuje kolumne za ch*j wie ile a dostaje niedrogi glosnik wysokotonowy np. vify ktory po prostu nie gra bo jest kiepski z natury

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>no tak, tylko WLM to zagraniczna myśl techniczna :).....

 

WLM to JEST JAKAŚ MYŚL techniczna, bo żeby zrobić takiego PAC-a na papierzakach co to niektórym osłuchanym zdawał się jakąś tajemniczą "firmową wstęgą" itp. to faktycznie trzeba pomyśleć

 

w tych Avconach nie widzę natomiast ŻADNEJ myśli technicznej

 

kosztują 15 tys.?

 

jak ktoś chce mieć myśl techniczną w postaci dużych trójdrożnych monitorów w cenie 15 tys. to są np. Spendory SP1/2 reprezentujące niewątpliwą myśl techniczną (działu R&D BBC) w tym zakresie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf, 10 Lis 2009, 23:43

 

>>no tak, tylko WLM to zagraniczna myśl techniczna :).....

>

>WLM to JEST JAKAŚ MYŚL techniczna, bo żeby zrobić takiego PAC-a na papierzakach co to niektórym

>osłuchanym zdawał się jakąś tajemniczą "firmową wstęgą" itp. to faktycznie trzeba pomyśleć

 

dlaczego mylisz naturalnie stepiony sluch czlowieka w porozdodczym wieku(nie wiem jak sie nazywa ten okres w zyciu)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 10 Lis 2009, 23:22

 

>Z tego by wynikało że nie jesteś targetem dla akustyka.

 

Albo akustyk nie jest niestety przygotowany na obslugę takiego targetu.

Obdzwoniłem wszystkich, których znałem, o których słyszałem lub znalazłem w internecie.

 

Z p. Przemkiem z Avconu umówiłem się w jedynym odpowiadającym mi terminie, który niestety wypadł w sobotni wieczór przed świetem zmarłych. Cwiczylismy na całym moim systemie prztransportowanym do jego pokoju odsłuchowego, trzy konstrukcje do drugiej w nocy. Podejrzewam, że bardziej upierdliwego klienta nigdy nie spotkał. Wynik tego jest taki, że po przecwiczeniu w ciągu roku kilku róznych produktów dzisiaj stoi u mnie Avcon Suestado, a Monitor Reference sie robi. Przekroczyłem zakładany budżet ale przynajmniej wiem, że mam to czego szukałem.

 

Piszę to ponieważ uwazam, że warto promowac takie produkty i takie podejscie. Może inni konstruktorzy wyciagną z tego wnioski, bo czasem zachowuja się jakby nie zalezało im na sprzedazy.

 

Tak na marginesie, bo zaraz pewnie pojawia się wpisy o autosygestii :)

Nie miałem pojęcia jaka jest historia tych kolumn, ani o tym kto je projektował. Pan Przemysław nie wspomniał o tym ani słowa, pozwalając mi na samodzielną ocenę. O tym, ze słuchałem kolumn wykonanych dla redaktora, dowiedziałem sie po zlozeniu zamówienia na tym forum. Co łatwo można sprawdzic szperając na innych watkach, gdzie o nie pytałem.

 

Może pan akustyk zrobiłby cos jeszcze lepszego, ale niestety nie miałem okazji się o tym przekonać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz akustyk zarabia zdecydowanie za malo na parze kolumn zeby poswiecac klientowi uwage do drugiej w nocy...to nie znaczy ze zarabia zle(nie wiem nie interesuje mnie to osobiscie)

po prostu: gdyby mial ceny jak WLM no to wiadomo musilaby spedzic dzien i noc na odsluchu z klientem zeby klient byl zadowolony. wtedy klient nie czuje sie oszukany a i tak jest oszukany. hehehe, ciekawe rzeczy wymyslam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dywan102, 10 Lis 2009, 23:57

 

>widzisz akustyk zarabia zdecydowanie za malo na parze kolumn zeby poswiecac klientowi uwage do

>drugiej w nocy...to nie znaczy ze zarabia zle(nie wiem nie interesuje mnie to osobiscie)

>po prostu: gdyby mial ceny jak WLM no to wiadomo musilaby spedzic dzien i noc na odsluchu z klientem

>zeby klient byl zadowolony. wtedy klient nie czuje sie oszukany a i tak jest oszukany. hehehe,

>ciekawe rzeczy wymyslam.

 

Nie wiem, o czym mówisz. Wszystkie kolumny, o których rozmawiałem z producentami kosztowały mniej wiecej tyle samo... czyli około 10 tyś. Jezeli Pan akusty na tym nie zarabia, to po co to robi?

 

Ja nie mam problemu z tym, żeby komus płacic za jego pracę. Mam jednak problem z wydawaniem pieniędzy w ciemno... i o tym pisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz - ile kosztuja same glosniki w detalu, zwrotnice i obudowy jako reszta czesci, zestawu

na stronie akustyka znajdziesz cennik, te same glosniki sa drozsze w akkusie i innych firmach.

nie znam firmy ktora ma tak mala marże jak akustyk

lopatologiczny przyklad:

wlm la scala - koszt glosnikow i zwrotnic, wytlumienia itd = 600zl, koszt obudow = 1000zl

razem 1600zl - w sklepie 12000zl(podlogowe)

akustyk D3 - koszt glosnikow, zwrotnic = 7500zl; obudowy 2500zl

gotowe kolumny w sklepie akustyka 10000zl

 

kumasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dywan102, 11 Lis 2009, 00:09

 

>policz - ile kosztuja same glosniki w detalu, zwrotnice i obudowy jako reszta czesci, zestawu

>na stronie akustyka znajdziesz cennik, te same glosniki sa drozsze w akkusie i innych firmach.

>nie znam firmy ktora ma tak mala marże jak akustyk

>lopatologiczny przyklad:

>wlm la scala - koszt glosnikow i zwrotnic, wytlumienia itd = 600zl, koszt obudow = 1000zl

>razem 1600zl - w sklepie 12000zl(podlogowe)

>akustyk D3 - koszt glosnikow, zwrotnic = 7500zl; obudowy 2500zl

>gotowe kolumny w sklepie akustyka 10000zl

>

>kumasz?

 

Pisałem juz wczesniej, że nie ma to dla mnie zadnego znaczenia. Wchodze, podłączam, jak gra to kupuje jak nie gra lub nie mam się do czego podłączyć - wychodzę i idę dalej.

 

Nie kupuje zbioru głosników, elementów zwrotnic o obudów tylko gotowy produkt, który ma odpowiadające mi brzmienie. Dla mnie to moze tam siedzieć troll z bebenkiem, lub najtańszy przetwornik na swiecie, byle robił to co ma robić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywan, miej tylko na uwadze że Pan Akustyk płaci za wszystkie wymienione powyżej elementy mniej więcej połowę wymienionej przez Ciebie kwoty. Więc nie miej złudzeń że ma male marże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 11 Lis 2009, 00:06

 

>Pokaż fotkę tych Suestado

 

Wybacz jakość zdjecia, ale pod ręka miałem tylko telefon...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dywan102, 10 Lis 2009, 23:57

 

>widzisz akustyk zarabia zdecydowanie za malo na parze kolumn zeby poswiecac klientowi uwage do

>drugiej w nocy...to nie znaczy ze zarabia zle(nie wiem nie interesuje mnie to osobiscie)

>po prostu: gdyby mial ceny jak WLM no to wiadomo musilaby spedzic dzien i noc na odsluchu z klientem

>zeby klient byl zadowolony. wtedy klient nie czuje sie oszukany a i tak jest oszukany. hehehe,

>ciekawe rzeczy wymyslam.

 

P. Przemysław z Avconu to prawdziwy PASJONAT - mnie zaprosił na wieczorną (dość długą) prezentację swoich konstrukcji, pomimo, że wcale nie deklarowałem chęci zakupu którejkolwiek z nich.

Nie znając mnie wcześniej, pożyczył mi opakowanie i pomógł spakować zakupione (NIE OD NIEGO) kolumny.

Podczas prezentacji "przetestowaliśmy" przywiezione przeze mnie monitorki, które ocenił dosyć pozytywnie (dla przykładu P. Michał z AA zawsze "wiesza psy" na konstrukcjach konkurencji). Dla sprostowania dodam, że moje monitorki, choć w swojej cenie to konstrukcje wybitne, to nawet dla najtańszych konstrukcji Avcon żadną konkurencją nie są.

Z przesłuchanych kolumn największe wrażenie zrobiły na mnie AVALANCHE REFERENCE MONITOR.

Wygląd "ala'Altus" ale brzmienie i wykonanie z zupełnie innej bajki (zwrotnice z najlepszych elementów umieszczone w zewnętrznych, drewnianych skrzyneczkach i solidne podstawki w komplecie, do tego "znikają" nawet w niewielkim pomieszczeniu), ale na te raczej jeszcze długo nie będę mógł sobie pozwolić, być może LEVANTERY kiedyś zagrają u mnie w domu. Odsłuch i rozmowa bez pośpiechu, choć było już dosyć późno.

P. Przemysław pokazywał mi swoje wcześniejsze projekty (nawet te nie do końca udane) i zaproponował pomoc w zrobieniu własnej konstrukcji - tak nie postępuje człowiek nastawiony tylko na zysk i "złapanie klienta".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: dywan102, 10 Lis 2009, 23:45

 

>>osłuchanym zdawał się jakąś tajemniczą "firmową wstęgą" itp. to faktycznie trzeba pomyśleć

>

>dlaczego mylisz naturalnie stepiony sluch czlowieka w porozdodczym wieku(nie wiem jak sie nazywa ten

>okres w zyciu)?

 

nie chciałbym rozwijać tu jakiegoś offtopa, ale ja niczego nie mylę

 

natomiast myślę, że nie masz pełnej wiedzy nie tylko o życiu człowieka w porozdodczym wieku :-)

 

jedna informacja podstawowa - wbrew temu co sobie wyobrażają niektórzy audiofile i zdają się sugerować niektórzy producenci to co subiektywnie odbieramy jako bas to zakres ok. 16-160 Hz, średnica zaś to ok. 160-1600 Hz a wysokie tony to zakres ok. 1600-16 000 Hz, powyżej 16 kHz mamy zakres superwysokotonowy

subiektywna ocena brzmienia danego zestawu w zakresie wysokich tonów wiąże się z jakością odtwarzania przez ten zestaw zakresu 1600-16 000 Hz

 

zapewniam Cię, że potrzeba naprawdę podeszłego wieku by "naturalne stępienie słuchu" w sposób znaczący objęło ten zakres

 

a jakość wysokich tonów ze wstęgi nie polega na zdolności wstęgi do odtwarzania zakresu superwysokotonowego

 

a myśl techniczna pozostaje myślą techniczną zaś jej brak brakiem ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: RADUL, 11 Lis 2009, 08:19

 

>P. Przemysław z Avconu to prawdziwy PASJONAT - mnie zaprosił na wieczorną (dość długą) prezentację

>swoich konstrukcji, pomimo, że wcale nie deklarowałem chęci zakupu którejkolwiek z nich.

> Nie znając mnie wcześniej, pożyczył mi opakowanie i pomógł spakować zakupione (NIE OD NIEGO)

>kolumny.

(...)

>P. Przemysław pokazywał mi swoje wcześniejsze projekty (nawet te nie do końca udane) i zaproponował

>pomoc w zrobieniu własnej konstrukcji - tak nie postępuje człowiek nastawiony tylko na zysk i

>"złapanie klienta".

 

podoba mi się to :-)

 

zatem chyba znalazłem człowieka, którego poszukuję w związku z projektem "słodkich szesnastek" :-)

 

napiszę do Avconu, przetestujemy otwartość podejścia i pasję p. Przemysława :-)

 

mam szczerą nadzieję, że test zaliczy! :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okleiny na kolumnach AVCONU wyglądają bardzo tanio. Im większa powierzchnia tym gorzej :-(

Ten sam problem ma Harpia (jej właściciel ma tego świadomość).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Okleiny na kolumnach AVCONU wyglądają bardzo tanio. Im większa powierzchnia tym gorzej :-(

>Ten sam problem ma Harpia (jej właściciel ma tego świadomość).

 

Niepotrzebnie sa lakierowane na gładko. Z bliska efekt taniości znika, ale z pewnej odległości to faktycznie robi "plastikowe" wrażenie. Dlatego nowe beda pewnie lakierowane z zachowaniem struktury forniru, to wyglada duzo lepiej.

 

Odradzono mi lakier fortepianowy, choc tez jest taka mozliwośc.

Wrażenie to robi niesamowite, choć podobno jest mało praktyczne.

 

Macie jakies doświadzenia z kolumnami w piano?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś do czynienia z kolumnami wykończonymi czarnym lakierem fortepianowym. 7 warstw, po nałożeniu każdej następował proces suszenia i polerowania. Efekt: FENOMENALNY!!!

Jakiś czas później właściciel zadzwonił do mnie, że ktoś mu przetarł kurze niewłąściwą szmatką. On tego nie widział, ale poznał po stanie powierzchni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jakiś czas później właściciel zadzwonił do mnie, że ktoś mu przetarł kurze niewłąściwą szmatką. On

>tego nie widział, ale poznał po stanie powierzchni...

 

 

szmatka musiała byc nieaudiofilska :)

 

Szkoda - bo to faktycznie powala wygladem.

Marzyłem sobie przez chwile o wykończeniu jakie miały Audio Note wystawiane na AS.

Fornir Heban w piano...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

voivod, 11 Lis 2009, 10:46

 

>Co sądzicie o firmie Sound&Line z Krakowa i jej produktach?

 

Tych akurat niemiałem okazji poznac z bliska. Z Krakowskich bardzo mi sie podobały kolumny Harpia Acoustic. 300B Grand grają wprost rewelacyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.