Skocz do zawartości
IGNORED

Desperacja gramofonowa


Lok

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie prosze o pomoc, bo desperacja mnie dopadla.

 

Posiadam gramofon Bernard G-603 z wkladka Ortofon 510 MkII. Na wszelkie sposoby probowalem ustawic wkladke i nic. Chodzi mi o to ze przy wyzszych czestotliwosciach nastepuje jakby przesterowanie, takie znieksztalcenie dzwieku. Jest to bardzo wyraznie slyszalne przy dzwiekach fortepianu. Jest to tak dokuczliwe ze uniemozliwia przyjemne sluchanie plyt. Przy gestszych fakturach dzwieku to sie pojawia. Nie wiem dokladnie jak to opisac.

Podejrzewam kilka przyczyn:

1. Zuzyte plyty. Czy takie sa wlasnie objawy zniszczonych plyt. Plyt posiadam bardzo duzo i jest to wlasciwie zauwazalne na wszystkich plytach. Na jednych mniej na innych wiecej. Niestety nie posiadam zadnej nowej plyty aby ta teorie potwierdzic. Z drugiej strony gramofon posiadam wlasnie po to zeby odsluchiwac stare plyty.

W poniedzialek wybiore sie do hurtowni fotograficznej po zakup odpowiednich srodkow do mycia plyt. Tylko czy to ma sens jesli bede dalej slyszal te nienaturalne znieksztalcenia.

2. Moze zle ustawiam wkladke. Probowalem ja ustawic juz na wiele sposobow. Objawy ciagle takie same. Posiadam tylko ta wkladke i jakas stara fm-102 chyba. Bede chyba musial zamontowac 102 zeby sprawdzic czy to na pewno wkladka.

Moze wkladka jest uszkodzona, a moze takie sa objawy zuzycia igly. Wkladke posiadam od nowosci i praktycznie zawsze to wystepowalo.

Gramofon wykluczam na starym Dualu byly takie same objawy.

 

Prosze o pomoc bo zastanawiam sie juz nad pozbyciem tego calego analogu, ale bardzo nie chcialbym tego robic.

 

Moze macie jakies pomysly co to moze byc i jak sobie z tym poradzic.

Ciagle wszyscy zachwalaja dynamike z analogu. U mnie wlasnie wymieka ta dynamika.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5967-desperacja-gramofonowa/
Udostępnij na innych stronach

Krystian, nie jestem wprawdzie specem od analogowych szlifierek, ale jeśli masz wątpliwości, czy winne są zjechane płyty czy wkładka, to odżałuj kilka złotych, kup jakiś nowy LP i sprawdź, czy objawy się powtórzą. Przynajmniej ustalisz winowajcę.

rochu>

 

Preamp wyklucam bo sprawdzalem na innym objawy te same.

Jak najlepiej wyczyscic igle. Jakie sa sposoby czyszczenia igiel.

 

gutten>

No tak plyty moga byc zjechane. Ale ja wlasnie chce sluchac uzywanych plyt. A te ktore posiadam pochodza z roznych zrodel wiec mysle ze nie moga byc zjechane przez jedna szlifierke. Czy takie sa objawy zuzytych plyt. W ostatecznosci zakupie nowa plyte.

Hiena-podrobka>

 

Wkladka kosztowala 150zl a gramofon 100...:)

 

No tak tylko ja sie boje ze na nowym gramofonie bedzie ciagle te zniechecajace przesterowanie. Jesli to bedzie wina gramofonu to napewno zmienie.

Gość rochu

(Konto usunięte)

Co do czyszczenia - kiedys udalo mi sie kupic na allegro specjalna szczotke Thorensa do czyszczenia igiel / taka z zamocowanym lusterkiem /, z tego co pamietam kupujac wkladki Ortofona w zestawie jest mała szczoteczka do czyszczenia igly - tam tez jest instrukcja rysunkowa jak czyscic.

W ostatecznosci pozostaje srednio-twarda szczoteczka do zebow - sam kiedys tak robilem ale bardzo ostroznie -z duza doza niesmialosci.

 

Generalnie igla lapie bardzo duzo brudu ktory jest w rowkach plyty ale to zalezy od jej konstrucji / mysle ze Ortofony serii OM celuja w zbieraniu brudu z plyty, podobnie jest z 510, natomiast z MC1 i MC 15 juz tak wielkiego klopotu nie ma /.

Warto przetrzec wkladke po przesluchaniu kilku LP - uwaga na odglos tego w glosnikch - dobrze jest przyciszyc wzmacniacz.

 

Sama igle natomiast czysci sie pociagajac szczotke delikatnym ruchem w kierunku tył - przod wkładki, natomiast nie nalezy czyscic w innych kierunkach / prawo - lewo, przod-tyl, po skosie / bo moze to grozic zgieciem trzpienia igły a najgorszym razie jego zlamaniem.

Przeczyscilem delikatnie moja wkladke szczoteczka do zebow. Ale nieporzadany efekt ciagle pozostal. Moze dzieki temu czyszczeniu sie troche zmniejszyl, ale ciagle dokucza.

Czy ktos ma moze jeszcze pomysl co z tym zrobic.

Witam!

Sprawdź jaki masz ustawiony nacisk igły na płytę ,

taki objaw zdarza się przy zbyt małym nacisku, dla Twojej wkładki

powinno to być 1,5 grama. Nie czyść igły szczotką do zębów

bo się to źle dla niej skończy ( dla igły oczywiście!)- lepiej zrobić to jakimś

delikatnym pędzelkiem.

Pozdrawiam

Jeśli cała kalibrację przeprowadziłes poprawnie to w 100% odpowiedzialnośc za zniekształcenia ponosi zużycie wkładki, które własnie w ten sposób się objawia. Ostatnio zmieniłem wkładke na nowo zakupioną z mc ortofona, która miała byc niby nowa na prawdziwą nówkę. Po zmianie okazało sie, ze płyty nawet te starsze trzeszczące zaczeły grac czysto, dynamicznie tak jak powinny. Skąd masz ta wkładkę. Sprawdź pod lupą przy dobrym świetle, jezeli masz "skrócone" ostrze to wywal ta wkładkę, bo szkoda drapac płyt.

Wkladke kupilem nowa. Obejrze ja dokladnie pod lupa. Calkiem mozliwe ze przez nieumiejetne ustawienie wkladki zniszczylem igle. W sumie to moze z 200 razy odsluchalem plyty, ale to juz taki max.

Jaka jest srednia zywotnosc takiej igly. A jak moge ustawic nacisk igly jesli nie posiadam wagi. I czy przez uzytkowanie Daniela mocno zuzywam igle. W takim Danielu nie da sie chyba dokladnie ustawic wkladki ?

dzieki za wszelka pomoc.

No nic pozostaje mi pewnie juz tylko zakupic nowa wkladke jak nie ma innego sposobu.

 

W takim razie jaka igle polecacie w cenie do 150zl. Jakie sa wasze propozycje.

 

I jeszcze jedno pytanko

W jaki sposob moglem uszkodzic wkladke. Jakie sa najczestsze przypadki zniszczenia. Czego sie wystrzegac w przyszlosci.

  • Redaktorzy

Dwie glowne mozliwosci, i jedna poboczna: albo kopnac ja pradem przez wadliwy przedwzmacniacz (uzwojenia wkladek tego nie lubią), albo uszkodzic mechanicznie wspornik igły, lub jego zawieszenie.

Można też uszkodzić wkładkę elektrycznością statyczną, ale dotyczy to raczej delikatnych wkładek MC.

Aby w miarę dokładnie ustawić nacisk bez wagi zrób tak: przy antyskatingu ustawionum na "0" ,

lud zdjętym (zależy jaki masz) kręć przeciwwagą do momentu, aż ramię będzie pozostawało

poziomo w równowadze (nie opada ani nie unosi się) wtedy obrotową podziałkę ustaw sobie na zero,

lub na czerwoną kreskę. Teraz obracająć przeciwwagą ustaw nacisk na 1,5 grama-

jeśli pierścień jest wyskalowany cyferkami, lub jeśli nie to jeden obrót to mniej więcej 1 gram-

czerwona kreska na przeciwwadze ułatwi liczenie :-).

Powodzenia i pozdrawiam.

ps ustawienie nacisku to dopiero początek zabawy z kalibracją wkładki....

Krystian, wstrzymaj się jeszcze z wymianą wkładki/igły. Jeżeli używasz Ortofona z Bernardem i nie wiesz, czy masz właściwie ustawiony nacisk igły, to na 99% masz za mały nacisk. Wkładki Ortofona (przynajmniej ta, którą masz i cała seria OM) są zbyt lekkie, żeby udało się ustawić ich prawidłowy nacisk ok. 1.5 g w standardowym ramieniu Bernarda. Sam używam Super OM 10 i rozwiązałem problem stosując śrubki od starej wkładki MK 100 (nieco dłuższe) zamiast ortofonowych, dzięki czemu mogłem nakręcić na nie stare i nowe nakrętki (po 2 na każdą stronę). Dopiero przy takim dociążeniu 1.5 g znalazło się w dostepnym zakresie regulacji na przeciwwadze.

 

Spróbuj popracować jeszcze nad regulacją nacisku. Alexander napisał Ci jak to zrobić. Jeżeli po złapaniu równowagi ramienia nie możesz już dokręcić przeciwwagi o 1.5 obrotu to musisz dociążyć wkładkę.

 

Pozdrowienia i przy okazji witam Forum, gdyż to mój pierwszy wpis

 

pinkdotR

Prawdą jest, że wkładki z serii om są lekkie. Dlatego producent dołącza przy zakupie dociążenie. Zestaw z dociążeniem mozna kupić jedynie w Audioklanie- i trzeba sprawdzać w pudełku. Znajomi co kupowali od pokątnych handlarzy nabywali wkładki wogle bez śrubek. Odnośnie dociążenia z tym ramieniem. Znajomy ma Bernarda z wkładka om10 i chodzi jak brzytew.

Ustawilem wkladke wedlug zalecen. Jest nieprawdopodobnie lepiej. Ale mam teraz problem z antyskiting-iem (czy jak to sie pisze ). Posiadam ciezarek na ramieniu. Ciezarek moge przesuwac. W jakiej pozycji powinienm go ustawic. Jak opuszczam ramie to ramie automatycznie przesuwa sie na poczatek plyty. Wyczytalem ze ramie po opuszczeniu na szkle powinno stac w miejscu. U mnie sie przesuwa. W roznych czesciach plyty przesuwanie ramienia jest inne. Za pomoca ciezarka nie moge ustawic dokladnie zeby ramie na poczatku plyty nie uciekalo w bok. Jak to ustawic.

 

Ponizej zdjecie mojego ramienia.

[obrazekLUKASZ-85090_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To fakt, że OMy są bardzo lekkie. Ja mam OM10 w bernardzie 434 i musiałem trochę zeszlifować przeciwwagę, żeby można było ustawić odpowiedni nacisk. Kupiłem sobie wagę shure'a, która co nieco kosztuje ale pozwala na bardzo dokładne ustawienie nacisku.

We stand in the Atlantic
We become panoramic

>> Krystian

 

Czy masz szklaną płytę na której ustawiasz antyskating ?

Jeśli nie da się tak ustawić tego ciężarka aby ramię nie uciekało sprawdź

koniecznie czy gramofon jest dobrze wypoziomowany.

Zgrubnie możesz ustawić tak aby ciężarek znajdował się między drugą

i trzecią kreską (kreski są na obudowie).

 

Andrzej

Przetestowalem wszystko o czym mowicie. I dalej efekt pozostaje. Bardzo mozliwe ze przez moje nieumiejetne ustawienie wkladki zniszczylem igle.

Dlatego postanowilem zakupic wkladke nowa w cenie do 200zl.

Przeszukalem internet i w takiej cenie mam do wyboru:

Grado Black 190 zl

Goldring Elan 170 zl

Ortofon SUPER OM 10 158zl

OMP 10 158zl

TM 14 U 158zl

510 Mk II 142zl

320 U 153zl

Nie wiem czy te dziwne numery Ortofona ktore podalem nie sa przypadkiem wkladkami DJ.

Shure M 92 E 150zl

 

Przeszukalem forum, ale malo sie mowi na temat budzetowych wkladek. Jakie sa wasze typy bo z przesluchaniem bardzo ciezko.

Ramie takie jak widac na zdjeciu. Jozwa kiedys wspominal ze moze to byc ramie micro seiki. Czy to jest to..?

Grado Black to bardzo dobra wkładka w swojej cenie. Rasowy audiofilski dźwięk

raczej do jazzu i klasyki choć w typowej muzyce rozrywkowej też się sprawdzi.

Kiedyś Grado z serii Prestige (black, green, blue, red ....) miały problemy z przydźwiękiem.

Buczały na Regach i na polskich gramofonach również. Wkładki z nowej produkcji

miały mieć rozwiązany ten problem przez ekranowanie magnetyczne. Jeśli będziesz

kupował w sklepie pewnie trafisz na nową serię.

 

Warta rozważenia jest wkładka Shure M97xE do kupienia w Polsoundzie za 320 zł.

Jest to dość atrakcyjna cena sporo niższa niż na Zachodzie.

Brzmi dynamicznie, po amerykańsku, w sam raz do rocka. Jej zaletą oprócz dźwięku

jest to, że pracuje z naciskiem 1,2 g przez co nieco mniej zużywa płyty.

 

Andrzej

  • Redaktorzy

Jeszcze a propos ramienia. Wygląda jak stare ramię Micro Seiki, to były porządne ramiona. Z ustawianiem antiskatingu jest jeszcze jeden trick. Otóż działa to różnie na początku i końcu płyty, i ustawienie tak, żeby było uniwersalnie super w każdym położeniu igły jest w zasadzie niemozliwe. W zw. z tym najbezpieczniej jest ustawiać na środku, tj. w połowie długości płyty, jeśli tylko dysponujesz całą gładką płytką do tej zabawy. Jeszcze jeden przepis uniwersalny, ale przydatny tylko kiedy możesz znać wartości siły antiskatyngu w gramach: jeśli nie chce się zawracać sobie zbytnio głowy, można bezpiecznie ustawiać to jako połowę siły nacisku igły, tj. przy 2 g nacisku, 1 g siły antiskatingu.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.