Jump to content
IGNORED

jak najlepiej przesłać sygnały SDATA MCK FSYNC SCK z cd do dac ?


nca

Recommended Posts

Myślę, że najlepiej byłoby przekonwertować na sygnał symetryczny o mniejszej amplitudzie, transformator liniowy (np taki od karty ethernet), następnie skrętka, drugi taki transformator i odbiornik z bramką Smitha.

W sprawie zegarów/zasilaczy/stabilizatorów proszę pisać na muzgaudio@muzgaudio.com

Sklep: www.muzgaudio.com | Projekty: www.muzgdiy.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

Można by kablami koncentrycznymi koniecznie dopasowanymi falowo.Jednak dla amplitudy TTL 5v kabel 50 ohm musialby miec 0.5 watowe nadajniki ! Linia symetryczna np. skretka przy czestotliwościach rzędu kilkuset(sygnał prostokątny-harmoniczne ) MHz jest bardziej narażona na zakłócenia, trudno też uzyskać duży CMRR.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest SPDIF. Przy dobrym dopasowaniu zapewnia idealną transmisje danych a jedyną jego "wadą" jest jitter.

Ale sprawę jittera mozna rozwiązać różnymi sposobami (Master Clock umiescic przy DAC i osobną linią przetransmitować do źródła) Albo w odbiorniku zastosować układ wm8804 w trybie software, który zapewni jitter na poziomie pomijalnym.

Link to comment
Share on other sites

A czemu tak daleko?

Użyj 74HC08 w roli buforów (to są bramki AND, jeśli dwa wejścia każdej z nich złączysz ze sobą uzyskasz 4 bufory), opotem zaterminuj je szeregowym rezystorem na wyjściu i tak samo na wejściu filtra i już możesz skrętką np 4-parową UTP te sygnały przesyłać. Podobnie jak na wyjściu możesz użyćtych samych bramek w roli buforów (albo jakiś układów z przerzutnikiem Schmitta, z tym że one raczej mają zw. negację a więc po stronie nadawczej musiałbyś też sygnał zanegować, do tego w przypadku niektórych sygnałów ich czas propagacji może być za długi).

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ma to być zrobione porządnie to według mnie trzeba przesyłać sygnał w standardzie LVDS:

"LVDS is a data transmission standard that utilizes a balanced interface and a low voltage swing

to solve many of the problems associated with existing signaling technologies. Lower signal

amplitudes reduce the power used by the line circuits and balanced signaling reduces noise

coupling to allow higher signaling rates."

Zalety: niski poziom sygnału czyli małe zakłócenia(340mV, swing 50mV), możliwość stosowania standardowej skrętki, nie musimy niczego cudować, bo wymyślili, opracowali i zestandaryzowali to fachowcy.

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Standardowy nadajnik i odbiornik (np. SN65LVDS31 i SN65LVDS32) mają 4 tory sygnału, kosztują 2-3 Euro/szt.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Molibden mówi albo w roli odbiornik/nadajnik dać transcievery RS485 (sygnału symetrycznego) i przez transformatorki z kart sieciowych (izolacja masy) po UTP (np elegancki patchcord z RJ45) ślesz. U mnie biega na 2m i sie spisuje:)

Prosciej a równie skutecznie to sonowska Pro wersja SPDIF - chyba SDIF sie zwało - SPDIF jednym przewodem, zegar (widziałem opcje z Fs (44,1kHz itd) oraz z MClk (128x bodajze) drugim.

Załatwia kwestię formatu danych.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

dziękuje wszystkim za podpowiedzi

chyba spróbuje porządne spdif z przetaktowaniem i wysłaniem sygnału zegara do cd

mam nadzieje że zagra to tak dobrze jak teraz

teraz mam to spięte krótkimi kabelkami ale sie rozsynchronizuje i łapie zakłócenia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

>nca, 2 Mar 2010, 13:54

 

>co sadzicie o transmisji za pomocą SN75179BP ?

 

SN75179BP to transceiver w standardzie RS-485 co oznacza, że na wyjściu mamy spore napięcia i prądy. Gdyby chodziło o samą cyfrówkę to nie problem, ale przecież tu mamy w pobliżu część analogową. Jeżeli takie układy już masz to można poćwiczyć ale musisz pamiętać o odsprzęganiu zasilania i kilku jeszcze rzeczach. Jedynym plusem w stosunku do LVDS jest niższa cena ale wątpię żeby równoważyło to problemy z potencjalnie większymi zakłóceniami.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

>ciekawy jestem jak to zrobił ancientaudio w lektorze ?

 

Koalksjalem 50ohm.

 

>co sadzicie o transmisji za pomocą SN75179BP ?

 

Trzy takie nadajniki /odbiorniki - przerost formy nad treścią. To już ze 200mA poboru prądu będzie. A co z MCK? Bramki wystarczą. Nie widzę sensu tak kombinować.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cytat z forum DIYaudio.com:

 

Some years ago we tried squaring up a 1Vp-p sinewave master clock for a DAC and transport link as most people say you need a clock with fast clean edges to reduce jitter. We tried no end of squaring circuits, comparators, analogue amps, gates etc. In the end I thought the DAC chip input squares it anyway so why put another stage in front of it. We biased the waveform around the DAC circuits input switching point using a resistive divider decoupled from the power supply rails. It proved to be clearly the most sonically pure configuration.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Z powodu przumusowej naprawy transmisji I2S u siebie (za duze napiecie zasilania a max dla tych scalaczków to 4V) pokrótce opiszę, jak to zrobiłem i polecam, bo działa elegancko na patchcordzie Cat5e z łączówkami RJ. 4 pary=MClk,BitClk,WDClk,SData.

Nadajnik - 2szt. LV74 - sygnał jest reclockowany MClk'iem i na druty trafia sygnał i jego negacja :).

Odbiornik - 2 szt.transformatorków 1:1 (po2 w obudowie) Lankom LF-H80P (ze skasowanych kart sieciowych).

Dalej SN65LVDT352 poczwórny różnicowy odbiornik z terminatorem i...już. Dalej klucze przełączające (dwa źródła I2s plus SPDIF z przełącznikiem obrotowym).

Działa na 2m i 5m kablu bez najmniejszych problemów (do wczoraj gdy zasilanie padło-odpadł skruszył się? rezystorek przy LM317, podało 6V zamiast 3V3), pełna izolacja wzmacniacza od źródeł.

W zasadzie - uszczegółowienie tego, co pisaliscie poprzednio:)

Pozdrawiam

J

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.