Skocz do zawartości
IGNORED

Czy czytanie opinii o sprzęcie na forum ma sens?


mikel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość czubsi

(Konto usunięte)

Z własnego doświadczenia wiem, ze opinia będzie miarodajna i niosąca ze sobą fakty tylko gdy:

 

- będzie bezinteresowna i uczciwa

- w miarę możliwości obiektywna

- wydana na podstawie bezpośrednich porównań w tym samym czasie,na tym sammym sprzęcie i materiale.

 

Niektóre stwierdzenia można puścić w tzw. "ciemno" Jesli ktoś miał tyle szczęścia i wyłowił z gąszczu elektroniki urządzenia neutralne (faktycznie takie a nie tak nazywane) to wie, że efekt na głośnikach bedzie ni mniej ni więcej ukształtowany przez resztę toru. Na tej podstawie można osądzić

cechy dźwięku jakie są znamienne dla danej konstrukcji. Nasza ocena będzie tym bardziej rzeczowa jeśli owe cechy zaczną się ujawniać (zapewne jedynie w pewnej części) na innych systemach bo to da nam pewność, że pewne cechy są przefiltrowane lub zmienione przez inne towarzystwo elektroniczne.

Dokonanie x takich porównań spowoduje, że każde z urzżdzeń będziemy w stanie w jakiejś części wiarygodnie ocenić. Wiem, ze niewielu tak niestety do sprawy podchodzi ... Przychodzi do nas koleś i mówi ale u ciebie to zapier....a bo akurat DJ Algido leci, którego on lubi no i na tej podstawie nasz sprzęt zaczyna i nam zapier...ć ...

 

Pod swoim dachem miałem swego czasu wzmacniacz sansui AU-X901. Odebrałem go bardzo pozytywnie (bardzo !) Odtąd zresztą zacząłem słuchać muzyki w nieco inny sposób (bez regulatorów itd.) Wartości soniczne tego wzmacniacza wymazały wszelkie do tego czasu nabyte doświadczenia odsłuchowe ... Po jakimś czasie udało mi się odpalić moją AU-X911DG i dzięki pomocy kolegów została nieco zmodowana do wyższych modeli. Wtenczas nie było możliwości porównać ich jeden do jeden. Szkoła dźwięku ta sama. Mój po zmianach grał w każdym aspekcie lepiej. Trafiła w moje ręce ponownie 901 i na świeżo podpięta faktycznie ustępowała 911 ale grała nieco inaczej ... niż w mojej pamięci ... Mimo praktycznie identycznego w 90 % toru grała bardziej melodyjnie (odrobinę ale jednak - było to na tyle osobliwe, ze dało się to wychwycić) fakt faktem suma sumarum gorzej od 911 ze zmianami. Po dokonaniu zmian w 901 (wymiana elektrolitów + moding do najwyższych modeli) 901 jeszcze przed wygrzaniem zagrała na poziomie 911 i do tego z tym swoim melodyjnym ciepełkiem ... Sam nie wiem jak to możliwe choć w przeszłości porównywałem np. 907L extra z 907NRA i okaząło się, ze mimo praktycznie bliźniaczych konstrukcji z bardzo drobnymi różnicami oba grają odrobinę inaczej i to da się usłyszeć bez wiekszego problemu. 907NRA jest bardziej neutralny 907L extra nieco cieplejszy - przyjemniejszy w długich odsłuchach. Nie są to olbrzymie różnice jak w przypadku przed i po modingu ale stanowią delikatny niuans odróżniający te konstrukcję jednak nie burzący w żaden spośób ich wyjątkowego "sansujowego" charakteru. Wielu pyta jak grają stare Sansui - własnie z tym ciepełkiem tyle, że znacznie większym w rozmiarze i to dltego mogą się podobać natomiast dla mnie jest to już zbyt daleko od neutralności ...

 

Ten przydługawy opis niech będzie wyjaśnieniem dlaczego mimo starań bycia konkretnym czasem po prostu nie jesteśmy w stanie takimi być ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikel, 26 Sty 2010, 15:28

 

>Tak w ogóle to zaczyna mi się wydawać, że ten cały zamęt ma na celu większy przemiał sprzętu w

>salonach audio. Jestem ciekaw ilu tu takich sprzedawców pisze incognito.

 

>Jednego takiego nawet namierzyłem, ma nick .... HarpiaAcustic, tylko pod kogo on się może podszywać ???

 

>Robert

 

Robcio...specjalnie dla Ciebie link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Ten kto doświatczył wybitnego zestawu w paskudnym pomieszczeniu i budżeciaka pod akustyką idealną odnajdzie spokój ducha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle,że są osoby na tym forum,które niemal na kolanie są w stanie napisać opinie i to na temat każdego sprzętu z każdej półki cenowej.Taką osobą może być np.muls.On tak...napisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nauczylem sie duzo i zebralem sporo informacji z forum - uzytecznych. Oczywiscie, trzeba miec dystans do pewnych spraw.

 

Osobiscie nie bardzo wierze w 5-gwiazdkowe uniesienia nowych posiadaczy sprzetu, ktorzy przesiedli sie z czegos gorszego na lepsze. Opinia po 2 dniach uzytkowania i pelna ochow i achow. Brak minusow jest zawsze podejrzany ;)

Takze wole czytac i wierze bardziej opiniom ludzi, ktorzy siedza w temacie od lat, maja dobry sprzet i czesto cos zmieniaja lub probuja.

Generalnie jest na forum sporo dobrej informacji choc fakt faktem - sporo takze plew ;)

 

No i druga zasada - podpowiedzi podpowiedziami ale w koncu przez zakupem warto samemu posluchac.

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Majkelku, mów mi Donek ;-) Specjalnie dla Ciebie link :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )_audiofilska_moda__60923.html

 

Robcio de la Donek

Ps. Harpia z profilu :

post-24402-100004094 1264616045_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie można rozszerzyć - czy opieranie się na jakichkolwiek opiniach ma sens?

Przykładowo weźcie do ręki jakiś nr Hi-Fi i Muzyka i zerknijcie na ranking wzmacniaczy dzielonych.

Ta sama końcówka Rotela 1080 występująca z 2 pre-ampami ma mniej więcej tak brzmiące opinie:

1) napędzi nawet wymagające kolumny

a pod spodem:

2) napędzi niezbyt wymagające kolumny

A różnica przypomnę była w pre-ampach, więc bez znaczenia w omawianym aspekcie.

 

Są inne ciekawostki, dla Pacuły na przykład każdy Arcam brzmi ciepło i w sposób zaokrąglony - dokładnie odwrotnie niż dla innych gazet. Dla Hi-Fi i Muzyki z kolei taki Denon 1500ae to spokój i ciepło. Itp itd.

 

Jeśli ktoś chciałby się sugerować opiniami to polecam:

- zapoznać się z min. 3 opiniami w tym z prasy zagranicznej

- sprawdzić, czy te opinie się nie wykluczają

- jeśli się nie wykluczają albo np. 2-3 opinie są zbieżne - sprawdzić, w czym są zbieżne.

- zapoznać się z wynikami pomiarów, szczególnie dla zespołów głośnikowych (efektywność, impedancja, charakterystyka przenoszenia)

 

i to by było takie wstępne typowanie kandydata na odsłuch

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda opinia ma sens jesli napisana lub wypowiedziana jest z sensem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak bylo kiedys z recenzja wzmaka Denon 250Se,swoja droga najlepszego jakiego sluchalem do 1000-1200 zl,.W Audio napisali o nim,ze ma twardy,punktowy bas,a w Hifi i Muzyka,ze potezny i miekki.Totalna rozbieznosc ocen.Komu wierzyć?Takie oceny rujnuja zaufanie do gazet audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepny przyklad:CD Pioneer pd-s707.W audio odtwarzacz roku 1999.Najlepszy pod kazdym wzgledem cedek do 2000tys.szybkosc,dynamika,srednica,bas,przestrzen,wszystko w samych superlatywach.A w Hifi i Muzyka?Przecietnie,lagodnie brzmiacy cd bez fajerwerkow.I komu wierzyć?Dwie skrajne opinie.Najlepiej pieprzyc te czasopisma i samemu posłuchać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba patrzeć jaką resztę toru ma recenzent...to wiele wyjasnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Opinie/recenzje tylko jednego elementu toru powinny być zakazane :) Tylko całe zestawy. Wiadomo, że nawet świetny wzmacniacz nie zagra dobrze ze świetnym CD bo...po prostu coś nie iskrzy. A jeśli chodzi o gazetki to tam bardzo często ignorują sprawę wypisania całego sprzętu towarzyszącego. To jakieś kpiny nie recenzja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Ten kto doświatczył wybitnego zestawu w paskudnym pomieszczeniu i budżeciaka pod akustyką idealną odnajdzie spokój ducha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu sie z wami nie zgodze.Recenzenci reszte toru maja jak najbardziej neutralna aby wlasnie wychwycic roznice i czesto klocki budzetowe wpinane sa w hiendowe systemy,wiec nie moze byc takich rozrzutow w recenzjach.Audio testowalo wtedy na Tact Millenium,B&W 802 a wiec na maksymalnie neutralnym hiendowym sprzecie,wlasnie po to aby wychwycic czasami minimalne roznice.Zreszta kazdy sznujacy sie recenzent nie bedzie testowal np jakiegos cedeka na ocieplonym wzmaku czy kolumnach lub na odwrot bo wyjdzie z tego kupa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Recenzenci reszte toru maja jak najbardziej neutralna...

 

 

Niby na jakiej podstawie tak sądzisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>i czesto klocki budzetowe wpinane sa w hiendowe systemy,wiec nie moze byc takich rozrzutow w recenzjach.

 

mczaj wyżej podał świetny przykład rozrzutu w recenzjach. Nie wierzysz mu czy nie czytałeś? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Ten kto doświatczył wybitnego zestawu w paskudnym pomieszczeniu i budżeciaka pod akustyką idealną odnajdzie spokój ducha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Widzę, że koledzy przeszli na temat przydatności gazet audio (choć temat brzmi : "Czy czytanie opinii o sprzęcie na forum ma sens?") . Można się o to spierać, chociaż złośliwcy tylko na takie rzeczy czekają. Z jednej strony jest redakcja gazety która ze względów powiedzmy rynkowych może się ograniczać w krytyce, z drugiej my kupujący (lub już nie) wymagający rzetelności (i mający na nią tyle recept, ilu nas jest...).

Dziwne to jest, że jak recenzje się różnią w poszczególnych gazetach (zapewne z powodu innego sprzętu towarzyszącego itd.), to jest źle. Jak są podobne to też źle, bo jakiś "guru" gdzieś coś pewnie napisał a inni powtarzają. Widać taka nasza natura, że jak nam się znudzi czytać kolejny test (a setki poprzednich już nie pamiętamy), to musimy sobie coś wymyślić żeby porzucić prenumeratę.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś znajomy mi sprzedawca sprzętu audio powiedział:

 

"Marzę, by kiedys odwiedził mnie audiofil osłuchany. Bo jak narazie, przychodzą sami oczytani".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

modrzew i właśnie Ci wyznawcy tej teorii (poza kolumnami wszystko brzmi tak samo), twierdzą to co napisałem wyżej- że jakiś guru napisze recenzję, a reszta ją powtarza :-)

Robert

Ps. Czyli dokładnie przeciwnie, niż inne przykłady w tym wątku :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Therion, wszystko fajnie, tylko że sprzedawca zapewne chciał zabłysnąć, lub pracował tam tydzień ...i też chciał zabłysnąć. Żeby być "osłuchanym", to trzeba przesłuchać ...sprzętów ? NIE WIERZĘ W TO żeby do salonu audio nie przychodzili w większości audiofile, a to oznacza że CODZIENNIE odwiedzali go ludzie osłuchani. No chyba że to było MM ;-)

 

Robert

Ps. Takie dywagacje są na rękę złośliwym przeciwnikom forum, oraz audiofilii. Niech POJEDYNCZE przypadki nie prowadzą do dania im pożywki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton

a jak Ty wybierasz kandydata (sprzęt oczywiście) do odsłuchu? Czy idziesz do salonu posłuchać konkretnego np. wzmacniacza czy sam przesłuchujesz wszystko co jest na rynku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

mczaj (wietrzę zasadzkę ;-). Raczej oryginalny nie będę, wiele rzeczy wpada mi w ręce przypadkiem tj. gdy ktoś znajomy coś kupi i mam okazję tego posłuchać. W salonie najczęściej chcę posłuchać czegoś konkretnego, ale pytam co jeszcze mają konkurencyjnego w zbliżonej cenie i to porównuje.

 

Robert

Ps. Przesłuchać wszystko co jest na rynku, to chyba się jeszcze nikomu nie udało :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ps. Przesłuchać wszystko co jest na rynku, to chyba się jeszcze nikomu nie udało :-)

 

No właśnie w tym sęk, jakoś więc trzeba wytypować - i teraz pytanie jak. Trzeba niestety trochę poczytać, najlepiej kilka testów różnych autorów. I nie jest to chyba nic wstydliwego, choć widzę że na forum to w dobrym tonie jest pokazać, że gazety to się ma głęboko gdzieś, że się ich nie czyta itp (pytanie jak jest naprawdę :). Tak więc pytam się przyjmujących taką pozę - jak typować sprzęt do odsłuchu, może sa jakieś niezawodne metody? Intuicja? Wewnętrzny głos?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie są różne ale w większości przypadków trzeba brać poprawke na to co niektórzy forumowicze pisza,znam kilka przypadków tzw.przerostu formy nad treścia np. forumowicz pyta o dobór wzmacniacza do kolumn A za kwotę 3tyś a dostaje poradę od super audiofila że najlepiej owe kolumny napedzi wzmacniacz B za kwotę 4 lub nawet 5 razy większą,czyz to nie jest paranoja.Albo np. temat o bi lub tri ampingu kończy sie poradą o przeróbce kolumn na aktywne.Albo czytający watki nie czytają ze zrozumieniem,albo są tak bezgarnicznymi ignorantami zapatrzonymi w swój jedyny i najlepszy system ze udzielaja takich porad iz ręce i nogo opadają.

 

ps.jest kilku forumowiczów na zdaniu których można polegać,przynajmniej w kwestji doboru sprżetu oraz komponentów i tu stawiam na Lutka oraz Popio.(osobiście nie znam obu Panów ale po ich racjonalnych wpisach mozna wiele wywnioskować).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

mczaj, jeśli masz mnie na myśli pisząc że na naszym forum są osoby które mają gazety gdzieś, to źle trafiłeś :-))) Oto dowód (sorki że po raz chyba 3 w tym wątku) :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )_audiofilska_moda__60923.html

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

mczaj, właśnie z taką postawą walczę. Jest ona SZKODLIWA, powoduje że nowi ludzie zaglądający na forum przestają się interesować audio i co za tym często idzie słuchać muzyki. Sami forumowicze zaś zaczynają dziwaczeć, prześcigają się w krytyce wszystkiego, a w szczególności porad, recenzji (a więc jak słusznie zauważyłeś, rzeczy potrzebnych do uzyskania jakiejś wiedzy o sprzęcie).

 

Robert

Ps. A i najgorsze, ...ta wszechobecna podejrzliwość o kręcenie interesów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno nie być podejrzliwym, jak się widzi np. desant propagatorów aktywnych monitorów studyjnych, czy wątki typu "ale ciekawa aukcja" + obowiązkowa forumułka "zaznaczam, że nie mam absolutnie nic wspólnego ze sprzedającym".

Po jakimś czasie na forum widać/słychać i czuć, kto pisze hobbistycznie, a kto nie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton, 30 Sty 2010, 11:54

>mczaj, właśnie z taką postawą walczę. Jest ona SZKODLIWA, powoduje że nowi ludzie zaglądający na

>forum przestają się interesować audio i co za tym często idzie słuchać muzyki.

 

W sumie to jest możliwe ,że po tym jak się jednak okazało że różnice pomiędzy sprzętami nie są wcale takie niebotyczne a niejednokrotnie nawet i nierozróżnialne ,to pewna grupa osób może odejść od słuchania muzyki na rzecz np golfa tj ta grupa która w zasadzie nie miała i tak żadnych specjalnych zainteresowań muzycznych ale czytając te poematy w ekskluzywnych magazynach o prestiżowym wysmakowanym brzmieniu które jest dostępne tylko nielicznym i tylko za ogromne pieniądze ,nie mogli się po prostu oprzeć świadomości (albo inaczej mówiąc najzwyczajniejszej chęci nadęcia się po prostu ) że będą obcować z czymś co oddali ich prestiżowo o wiele klas od posiadaczy tzw budżetówki .Inaczej mówiąc miłośników muzyki o odpowiednim poziomie jakości raczej od tego nie ubędzie bo nie ma ku temu żadnych podstaw ,ale ktoś kto wcześniej kierował się głównie chęcią ''oderwania się'' i to w mega skali we wszystkich aspektach od biedniejszych to może dojść do wniosku że skoro ta różnica wcale nie jest tak ogromna a może i wcale jej nie ma to po jaką cholerę ma on tracić czas w pokoju odsłuchowym bezpodstawnie nadymając się z cygarem przy kominku skoro muzyka i tak go coś wierciła po uchu zamiast dawać przyjemność ,no ale marka jak by nie było też ma swoją prestiżową ''wagę'' tak że sprzedawać sprzętu i tak nie ma co a jak wyjdzie coś bardziej prestiżowego to i tak to łyknie ,tak że co najwyżej może nieco spaść sprzedaż prestiżowych wydań płyt ale i to nie na pewno ,bo nie ma to jak prestiżowa kolekcja ;) .To oczywiście napisałem tak pół żartem pół serio ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Panowie i zgoda, tylko że zauważcie ilu jest czarno widzących i czarno słyszących. Forum powinno być formą relaksu i wymiany doświadczeń, a nie szukania dziury w całym i teorii spiskowych.

 

> "+ obowiązkowa forumułka "zaznaczam, że nie mam absolutnie nic wspólnego ze sprzedającym"."

 

Mczaj, a zastanawiałeś się czemu trzeba dodawać taką formułkę ? Bo polowanie trwa i nie jest to wcale fajne. Dlatego zmieńmy to, a jak przyłapie się kogoś na takiej praktyce (samoistnie), to piętnujmy to i tyle.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.