Skocz do zawartości
IGNORED

Zasady ekranowania. . .


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

skoro nie ma głupich pytań... załóżmy, że zaczynamy projektować sprzęt DIY. będziemy mieli gramofon, pre gramofonowe, cd, pre i wzmacniacz, listwę (czy jak kto woli "kondycjoner"). jak zatem ma wyglądać taki wielki układ, poczynając od gniazdka, w którym mamy dwie żyły i od gniazdka z trzema żyłami (zakładam brak prowizorek typu podłączanie do kaloryfera. a tak na marginesie. słyszałem od gospodyni, że piony wodne i ciepłownicze zostały specjalnie uziemione. nie znam się na tym, ale czy to ma jakiś sens?)

m.

przypatrzyłem się rysunkowi nr 8 jeszcze raz i dałbym z dwóch stron opisany przez Edwarda kondensator - zwykły ceramik 1 -10 nF

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Podważana bywa istotność wpływu ekranowania transformatora na jakość sygnału.

No to:

1000pF a tyle spokojnie ma pojemność pasożytnicza pomiędzy uzwojeniami w dużym transformatorze. To dla 50Hz jest impedancja około 3Momów. Powoduj to prądy zakłócające na poziomie 40 mikroA. To dużo.

Ale niekoniecznie główny wpływ na jakość sygnału mają brumy 50, 100, (harmoniczne). . . Hz.

Najczęściej przedostają się inne zakłócenia. Są to produkty przełączeń rozmaitych urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej. Owszem są one „wygładzane” poprzez parametry rozproszone L i C linii zasilającej. Ale pozornie takie spłaszczone zakłócenia impulsowe, nadal jednak o szerokim spektrum zakłóceń, są trudniej kojarzone z rozruchami silników czy komutacją rozmaitych styków. . .

 

Jakie to są częstotliwości?

W (doskonała praca):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

przedstawiono spektrum zakłóceń w sieciach energetycznych. Chodzi głównie o analizy dużych odbiorców energii. Ale sieć energetyczna to struktura naczyń połączonych.

Jak wynika z pracy dominujące zakłócenia osiągają nawet 20 harmoniczne!

 

Dla 1kHz impedancja naszej pasożytniczej pojemności to już nieco powyżej 100komów. A prąd zakłócający ma poziom 1mA!

Tym bardziej należy zadbać o właściwe ekranowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Marcin4:

Nim rozrysujemy sobie układ powiem, że z tą ziemią na kaloryferach to chyba różnie jest. . .

Obecnie wymieniłem sobie instalacje wodną na tworzywie rury. Od jakiegoś czasu piony już były tworzywie. Do kranów już nie da się uziemić ;). . .

Nie wiem, jak z grzejnikami. Ale wszelkie pakuły wkręcane pomiędzy gwinty wg mnie dyskwalifikują rurociągi jako „ziemię”.

Zresztą było to prawnie zabronione. W najgorszym przypadku mogło porazić w razie przebicia kogoś innego dotykającego w tym momencie takiego grzejnika. . .

Na złączach prawdopodobnie zwierają ze sobą oba odcinki, aby przy pracach nie poraziło kogoś, jak rozkręci taki obwód. Od uderzenia pioruna w ziemię w takich wkopanych w ziemi instalacjach indukują się również potencjały!

10

Układ Marcina4 w składzie.

 

Gramofon.

Wzmacniacz korekcyjny.

CD.

Przedwzmacniacz.

Wzmacniacz mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Marcin:

„załóżmy, że zaczynamy projektować sprzęt DIY. będziemy mieli gramofon, pre gramofonowe, cd, pre i wzmacniacz, listwę (czy jak kto woli "kondycjoner"). jak zatem ma wyglądać taki wielki układ, poczynając od gniazdka, w którym mamy dwie żyły i od gniazdka z trzema żyłami”

 

Na początek zaproponowałem prosty schemat (powyżej).

Zakładam, że transformatory mają dobre ekranowanie. Nie dość, że daje to konkretne korzyści soniczne, to jeszcze upraszcza rozważania.

Przyzwoity gramofon ma oddzielony, w sensie chassis „elektrycznego”, układ napędowy od ramienia z wkładką. Dlatego pominąłem jego układ zasilania.

W CD zaznaczyłem schematycznie przetwornik Analogowo-Cyfrowy (DAC) i jego zasilanie części cyfrowej. Być może przyda się w dalszych rozważaniach.

Przedwzmacniacz s selektorem wejść.

Wzmacniacz końcowy mocy.

Zwracam uwagę na różne punkty podłączenia masy wejściowej i wyjściowej we wzmacniaczu końcowym.

Gdyby duży prąd głośnika wracał poprzez punkt „powyżej” punktu masy wejściowej do zasilacza (transformatora) to na rezystancji wspólnej powstawałyby spadki napięć. Te napięcia dodawałyby się do napięcia wejściowego na podobnej zasadzie jak napięcia zakłóceń powstałych na rezystancjach ekranów kabli sygnałowych.

Zasada ta sama, natura nieco inna.

Jak wcześniej wskazałem, ideą naczelną są szczelne ekrany wokół urządzeń i niskie rezystancje ekranów kabli sygnałowych. Wówczas zakłócenia przedostające się z sieci można wydatnie zminimalizować.

 

Oczywiście zaproponowałem (linia przerywana) połączenie wszystkich obudów solidnym „drutem” (patrz poprzednie wpisy).

Taki układ (z „drutem”) jest analogiczny do połączenia sieci trzyprzewodowej mimo zasilania z sieci dwuprzewodowej bez bolca.

Pamiętajmy, że wtyczki urządzeń z 3 zaciskami z bolcem połączonym z obudową (I klasa ochronności) przy zasilaniu z instalacji dwuprzewodowej komplikują zagadnienie. W instalacja dwuprzewodowych bolec jest połączony z przewodem neutralnym (N).

 

W każdym razie zaleca się aby cały system był podłączony do jednej listwy zaciskowej lub kondycjonera.

Grzegorz7 opisał w tym temacie m.in. dlaczego redaktorzy kolorowych pisemek podniecają się kabelkami za grube tysiące złotych poprzez przedstawienie problemu od źródła i łatwo sobie wyobrazić teraz jak wpływają na niego IC o większej lub mniejszej rezystancji lub też pojemności. Może teraz kilka słów o likwidacji problemu zakłóceń pojawiających się "od środka" .... ?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Profee:

>”Co miałeś na myśli rysując skrzyżowane przewody zasilające trafo wzm.kor. ?”

 

To, że czasami odwrócenie wtyczki ma sens. Zaznaczyłem tą ewentualność poglądowo w najbardziej wrażliwym klocku wzmacniaczu korekcyjnym dla wkładki. Podobne niskie sygnały występują również we wzmacniaczach magnetofonowych i mikrofonowych.

Sygnał nominalny w takich wysokoczułych układach zależnie od np. typu wkładki może wynosić nawet kilka mV. Aby uzyskać S/N na poziomie tylko 60dB, zakłócenia muszą być poniżej kilku mikroV! Prąd zakłóceń od pojemności rozproszonych musi być niższy od kilkunastu mikroA aby na rezystancjach ekranów kabli (IC) wynoszących, jak zauważył Edek, 0.1 oma nie spowodował większych zakłóceń.

Te prądy zakłóceń trzeba „ujarzmić”.

Stosowanie byle jak ekranowanych transformatorów (pośrednio obudów) spowoduje, że będą one rozpływały się dowolnie, również poprzez przewody „gorące” IC (patrz 3). Ciężko byłoby z nimi walczyć.

W przypadku „zmuszenia” przepływu zakłóceń przez przewody masowe można już podjąć jakieś kroki. Choćby poprzez spięcie obudów grubym przewodem.

Poprzez układy zbalansowane.

Przyjrzyjmy się teraz jeszcze raz 10.

Zaznaczyłem tam również w CD przetwornik A-C (DAC). Zwróćmy uwagę, że standardowo dobre DAC `e mają wyjścia symetryczne.

Podobnie wkładka gramofonowa, głowica magnetofonowa, wkładka mikrofonowa są z natury przetwornikami symetrycznymi.

Symetryczne buduje się wejścia wzmacniaczy.

Narysujmy więc jeszcze raz ten system ale dla połączeń symetrycznych (zbalansowanych).

11.

Oto układ w pełni symetryczny.

Z ciekawostek pojechałem na maxa ;). Kto na przykład stosuje wkładki podłączone do symetrycznego preampa korekcyjnego? ;).

Były takie próby, nawet na forum.

Zwróćmy uwagę , że wkładka jest narażona na przenikanie zakłóceń z otoczenia (przez jej pojemności pasożytnicze do otoczenia). Pojemności niewielkie ale należy się tu spodziewać zakłóceń o wyższych częstotliwościach.

Również z chassis (z napędu) mogą przedostawać się zakłócenia.

W układzie symetrycznym w sposób naturalny są one eliminowane stanowiąc sygnał sumacyjny.

 

DAC w CD w naturalny sposób został wyprowadzony na wyjścia zbalansowane (XLR).

 

Zobaczmy co się dzieje na wyjściu. Jest tam końcówka w układzie mostkowym. Nawet głośnik jest sterowany w pełni symetrycznie. Gdyby zastosować układ aktywny to również wyeliminowalibyśmy wszelkie argumenty na temat kierunkowości kabli głośnikowych!

Cewka głośnika w swej naturze przeważnie również jest „symetryczna”.

 

Czy również połączenia mas (wejściowych i wyjściowych) nadal są takie krytyczne?

 

Na razie tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jak się zapatrujesz na transformatory separujące. czy one rzeczywiście działają i dlaczego w usa ustawowo są zabronione? mówię o taki trafach, których środkowe wyprowadzenie jest traktowane jako punkt odniesienia - masa. i oczywiście jak wprowadzić taki plan w życie ze sprzętem DIY.

m.

„Transformatorami separującymi można odizolować się od sieci zasilającej. Aby uniknąć przenikania zakłóceń przez pojemności pasożytnicze stosuje się ekranowanie elektrostatyczne.”

 

Tyle można przeczytać w Necie.

Czym różnią się proponowane przeze mnie właściwie ekranowane transformatory od separujących?

Ale pozostają jeszcze kiepskie obudowy (stanowiące średni ekran), dokładane elementy filtrujące, które często sprzyjają przenikaniu zakłóceń ;).

Stosowanie dobrego transformatora separującego może mieć dobry wpływ, pod warunkiem podłączenia całego systemu audio za transformatorem; uczynienie z niego lokalnej sieci 3 przewodowej.

Również obawiał bym się przed symetryzacją uzwojenia wtórnego (wyprowadzony środek).

Dlaczego?

Nigdy nie wiadomo kto takie coś wykorzystuje. W przypadku łączenia urządzeń zasilanych z różnych sieci (tej lokalnej symetrycznej 2*115V i domowej asymetrycznej 230V) wystąpią na obudować znaczne różnice potencjałów, w przypadku uziemienia środka „lokalnej” sieci!

To grozi śmiercią.

Stosowanie izolacji ma zalety ale tylko zrobione z głową.

Również właściwe kondycjonery mają sens. Nie te „puste” w środku (patrz watki na Forum) ale te z potężnymi trafami separującymi (o mocy zaspokajającej cały zasilany system). Separującymi dla całego systemu. Inaczej sensu nie widzę, a mogą one stanowić wręcz zagrożenie.

Mówisz o ekranowaniu magnetycznym.

Podobno jest znakomity. Swego czasu jak próbowałem zekranować lampę oscyloskopową szukałem czegoś takiego. Znalazłem i zwinąłem tubę. Nie wiem czy był to mumetal czy permaloy? Sprawował się dobrze.

 

Traf praktycznie nie izolowałem magnetycznie. Nie mam tu doświadczeń.

Zakłócenia magnetyczne to przede wszystkim 50Hz. Toroidy mają minimalne rozproszenie. Do tego prawidłowo zaprojektowane bebechy (aby nie indukowało się w ścieżkach i przewodach lub „znosiło” się) i chyba nie ma problemu.

Wiem, że producenci końcówek mocy optymalizują układy ścieżek aby eliminować indukowane zakłócenia.

My chyba też optymalizujemy? ;)

 

Przy pracy z małymi sygnałami jest problem ale tam łatwiej małe trafka zamknąć w jakiejś puszce. Ja ostatnio wywaliłem dużą lampę oscyloskopową a z ekranu (dużego) wykroiłem niezły ekran na małe trafko. Skuteczność bardzo dobra.

 

Ostatnio zajmuje się napięciami rzędu pojedynczych mikroV. Sygnały wolnozmienne (0-20Hz). Zakłócenia od sieciowe są powodowane w zdecydowanej większości oddziaływaniami elektrostatycznymi.

Dla ciekawości stosuję tam zasilanie bateryjne :).

  • 5 miesięcy później...

John Curl i kilku inny ludzi stosuje bardzo grube ekrany z aluminium (jeśli dobrze pamiętam to około 0,7 - 1 cm) w najdroższych konstrukcjach ... bo taka grubość jest konieczna, żeby nie wnikały śmieci wcz do urządzenia. Tak więc, skuteczne ekranowanie nieco kłóci się z ekonomią.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

To w dużej części prawda.

Z tym stykałem się niegdyś przy zabawach w krótkofalowca ;).

 

W urządzeniach szczególnie czułych stosuje się ekrany trójwarstwowe i skomplikowane zasady łączenia urządzeń poprzez przewody o również wielokrotnych ekranach.

 

Ciekawy temat to ekranowanie…

Czytając największych bosów tej branży zawsze wszystko na końcu schodzi do jednego tematu - wpływu wcz na dźwięk. Niektórzy robili nawet pomiary, które wykazywały degradację szybkozmiennych sygnałów audio w polu elektromagnetycznym. Jedni więc stosują grube ekrany, inni specjalne wejścia, bardziej odporne na zakłócenia wcz, eliminuje się śmieci przedostające z zasilaczy kablami poprzez różnego rodzaju filtry, śmieci rozchodzące się poprzez pojemności z trafa na obudowę itd. Czytając dość słabą książkę Gołaszewskiego o wzmacniaczach audio natknąłem się na ciekawe zdanie, że w celu eliminacji zakłóceń w części wejściowej stosuje się pętle, które je jakby wyłapują i odprowadzają. Już myślałem, że autor coś "czai" ale w następnym zdaniu napisał, że takie rozwiązania stosuje się raczej w profesjonalnym sprzęcie pomiarowym i w audio są zbędne. Szkoda .... bo dawno temu niemieccy konstruktorzy zupełnie inaczej myśleli i takie rozwiązania przez jakiś czas zastosowali w nielicznych modelach sprzętu audio. Wiązało się to głównie z wprowadzeniem przez Niemców norm DIN i jak to bywa na początku robili to niezwykle solidnie. Z innych wypowiedzi wiem - sam nie sprawdzałem, polegam na jednym z najlepszych konstruktorów sprzętu audio -, że są nawet stare niemieckie patenty w tej dziedzinie, więc temat nie jest błahy :)

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

To prawda.

Obecnie marketing niektórych producentów zaczyna ponownie mówić o tzw. symetrii aplikacyjnej…

Mają na myśli takie prowadzenie ścieżek na płytkach wysokoczułych audio, żeby zakłócenia oddziaływując na nie wzajemnie się kompensowały. I nie dotyczy to tylko wejść zbalansowanych.

 

Odnośnie oddziaływań magnetycznych to nawet w starych polskich konstrukcjach stosowano kilka zwojów wlutowanych w odpowiednim miejscu ścieżki sygnałowej. Strojenie polegało na takim obracaniu małą zwojnica, aby kompensować przydźwięk z trafa (wówczas nie było niskorozproszeniowych toroidów).

> Rambo, Grzegorz7

 

Panowie, ponieważ wspomnieliście o ekranowaniu przed sygnałami w.cz, to może poradzicie na taki problem?

 

Wzmacniacz słuchawkowy Soha2 Mk3 wyłapuje mi sygnalizację z telefonu komórkowego, co skutkuje głośnym pitu-pitu, jeśli mam telefon przy sobie i słuchawki na uszach - nawet w max. odległości od wzmacniacza na jaką pozwala kabel słuchawek.

Jeżeli wzmacniacz jest ściszony na minimum, efekt także występuje. Wnioskuję z tego, że kabel słuchawek robi za antenę, a w.cz. przenika przez wyjście (!)

Zwarcie masy gniazda słuchawkowego z obudową, kondensatorkiem foliowym 22nF lub ceramicznym 10nF, nic nie daje :-(

Obudowa jest aluminiowa i uziemiona do PE, masa układu łączy się z obudową przez rezystor 12R.

Cześć.

Rzeczywiście problem może wynikać z przenikania sygnału w.cz. przez wyjście wzmacniacza.

Bocznikowanie masy gniazda z obudową niewiele da, bo sygnał przenika do żył gorących. Na długości kabla, ekran przewodu słuchawkowego do żył „gorących” ma pojemność na poziomie wieluset pF. Dla przenikania w.cz. to żaden problem.

 

Jeśliby zatem powyższe było prawdą to żyły gorące z gniazda podłączyłbym do wyjścia wzmacniacza poprzez rezystor (być może taki już jest w układzie, to często standard) o wartości kilkunastu om lub lepiej dławik (kilkanaście zwojów drutu miedzianego fi 0.3mm. Za takim (od strony gniazda) R lub L podłaczyłbym pojemność (na wyjściu wzmacniacza) rzędu 10nF (ceramiczny) do masy (od żyły gorącej). Wzmacniacze powinny sobie poradzić z pojemnościami do 100nF włączonymi na wyjście.

Jakbyś miał schemat to byłoby łatwiej.

 

Takie przenikanie nawet po zastosowaniu wspomnianych zaradczych środków może się odbywać poprzez „wspólne” przewody mas. Zwróć proszę uwagę na zapisy pod rysunkiem nr 10 na poprzedniej stronie dotyczące spadków napięć na wspólnych masach.

Niestety te ostatnie problemy wynikają już z aplikacji układowej i mogą być słabo naprawialne.

> Grzegorz7

 

Proponujesz więc filtr dolnoprzepustowy w układzie odwrotnym, tj. od gniazda do wyjścia...

To może zadziałać.

Obawiam się jednak negatywnego wpływu dodatkowych L/C na brzmienie wzmacniacza. Z rezystora bym raczej zrezygnował, bo SOHA ma pracować także ze słuchawkami 32 Ohm.

Może dałoby radę przyblokować zakłócenia gdzieś dalej w układzie? Załączam schemat, ogólnie znany z wątku o SOHA2 Mk3.

 

Pozdrawiam sylwestrowo!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

> Rambo, Grzegorz7

 

Panowie, ponieważ wspomnieliście o ekranowaniu przed sygnałami w.cz, to może poradzicie na taki problem?

 

Wzmacniacz słuchawkowy Soha2 Mk3 wyłapuje mi sygnalizację z telefonu komórkowego, co skutkuje głośnym pitu-pitu, jeśli mam telefon przy sobie i słuchawki na uszach - nawet w max. odległości od wzmacniacza na jaką pozwala kabel słuchawek.

Jeżeli wzmacniacz jest ściszony na minimum, efekt także występuje. Wnioskuję z tego, że kabel słuchawek robi za antenę, a w.cz. przenika przez wyjście (!)

Zwarcie masy gniazda słuchawkowego z obudową, kondensatorkiem foliowym 22nF lub ceramicznym 10nF, nic nie daje :-(

Obudowa jest aluminiowa i uziemiona do PE, masa układu łączy się z obudową przez rezystor 12R.

Możesz podesłać rysunek/zdjęcia jak dokładnie wygląda układ - chodzi o zasilanie (jak podłączono zerowanie i masy) oraz obudowę? Komórka (szukająca stacji bazowej lub odbierająca/wykonująca połączenie) przy problemach z zasięgiem potrafi wyemitować spory sygnał zakłócający, który może włazić zarówno na kabel słuchawkowy jak i na inne elementy toru (bardziej bym obstawiał zasilanie lub interkonekt wejściowy). Napisz tez co "napędza" soche i opisz pozostałe elementy toru. U jednego z kolegów sporo śmieci 9równiez z komórki) wchodziło z ..oświetlenia halogenami i przetwornic/traf do nich poprzez układ zasilania układów.

Tak.

Zrobiłbym go już na CON2_OUT. Aby jak najwcześniej odprowadzić w.cz. do masy.

 

Tylko jakiej masy?

Być może trzeba by poeksperymentować z podłączeniem C do określonego pkt masy. Na początek połączyłbym do masy gniazda.

 

Zgadzam się z tym R (wiele wzmacniaczy po prostu ma taki rezystor). Absolutnie dławik (ma być skuteczny dla w.cz., czyli mała pojemność własna; ta może zniwelować efekt reaktancji indukcyjnej).

 

Zasadniczo masa sygnałowa jest tam gdzie podlutowano potencjometry ALPS i R7, ale o tym wiesz. Każdy cm ścieżek od tego punktu już może być istotny. Niemniej wzmacniacz ten nie jest jakoś specjalnie wysokoczuły.

 

Trzeba sprawdzić oczywiście też sugestię Dino. O tym było w zasadzie na poprzedniej stronie.

I napisz jakich słuchawek (impedancja) i na jakim kablu używasz.

 

Ps. nie ma takiego filtra, który wyciąłby sygnał wzbudzenia telefonu komórkowego - nie tędy droga (przekonało się o tym paru facetów bawiących się w bombki sterowane komórkami):).

Edytowane przez dino

> dino

 

Moja SOHA potrafi działać także jako preamp i wtedy jest po prostu nieczuła na telefon komórkowy (chyba, że się go zbliży do lamp na parę cm). Źródło dźwięku i zasilanie wykluczyłbym więc jako miejsce przenikania w. cz.

 

Zdjęcia wnętrzności mojego wzmaka można znaleźć tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(wpis 26.11.2009 - 12:34 blisko dołu strony).

Zastosowałem gniazdo IEC z filtrem sieciowym, ekranowane trafo i wszystko jest połączone zgodnie z regułami sztuki (mam nadzieję :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dino, jak nie ma takiego filtra to i pozostałe (IC, zasilanie) pomysły nic nie pomogą na komórki.

Spróbujmy tego co napisałem. Jest proste.

 

Sygnał w.cz. przenika nawet przez grube blachy. Oznaczać to może, że w ogóle nie tędy droga ;). Nie ma żadnej drogi.

Próbujmy. Wyżej pisałem o symetryzacji układów ale to już konkretne aplikowanie elementów i również skuteczne dopóki sygnał zakłócający nie zmienia nam warunków pracy stopni symetrycznych.

 

Zagadnienie jest złożone. Jednak jeśli na 5m kabla słuchawkowego jest tak samo głośno jak przy klockach to spostrzeżenia Gqsoft`a mogą być słuszne.

 

Sprawdźmy. Po eksperymencie pozostanie jakaś konkretna wiedza. Tym bardziej, że Kolega zna się widać na tym co robi.

> dino

> napisz jakich słuchawek (impedancja) i na jakim kablu używasz.

 

AKG K-501, czyli 120 Ohm, oryginalny kabel ma ok. 3m długości

 

> Ps. nie ma takiego filtra, który wyciąłby sygnał wzbudzenia telefonu komórkowego - nie tędy droga (przekonało się o > tym paru facetów bawiących się w bombki sterowane komórkami):).

 

To może być niestety prawda. Telefon "gada" tylko w fazie sygnalizacji i chyba też transmisji SMS. Zakłócenia w trakcie rozmowy są prawie niesłyszalne.

Kiedyś byłem zdumiony, gdy stwierdziłem, że telefon zamknięty w aluminiowej menażce - nadal odbiera SMS-y ;-/

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.