Skocz do zawartości
IGNORED

Rezystancja termiczna radiatora


adigrzelczak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam taki dylemat - w ofercie Elfa znalazłem radiator,który posiada rezystancję termiczną 2K/W. Zamierzam go przeciąć na 2 równe przez środek wzdłuż krawędzi 75mm. Dzięki temu uzyskam półeczki 15mm do których przymocuję tranzystory na leżąco. Czy po rozcięciu radiatora na 2 części jego rezystancja będzie wynosić 4K/W?

Zamierzam zastosować je do driverów Klona Krell KSA50 i nie wiem czy wystarczy taki radiator. W oryginale za duży też nie był.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/65709-rezystancja-termiczna-radiatora/
Udostępnij na innych stronach

adi,

rezystancja termiczna radiatora o ktorej mowisz jest wlasnoscia materialowa tego wlasnie radiatora i nie zalezy ona od ilosci tego materialu, inaczej rzecz ujmujac jest to pewna stala ktora ujmujesz w obliczeniach znajac pole powierzchni radiatora.

Oczywiście nie wkleiłem linka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawe czy da radę taka połówka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Napewno nie. W katalogu fishera jest profil Sk72. Jego rezystancja dla (przykładowo 100mm długości ) wynosi 1.5 stopnia/W. Połowa tego profilu o oznaczeniu SK107 i tej przykładowej długości 100mm to rezystancja 3,75 stopnia/w. Tak więc przecięcie radiatora wzdłuż na 2 symetryczne części nie zmienia "liniowo" rezystancji termicznej (razy 2). Ważne jest również położenie radiatora. Rezystancja jest podawana jak pracuje "Wzdłuż profilu". Jak przetniesz i położysz "poziomo" radiator to rezystancja będzie zupełnie inna. Kiedyś w jakiejś książce widziałem zmianę rezystancji od położenia i w najgorszym przypadku (płasko a żebra do do dołu) to było chyba nawet 2 razy większa.

Mozna przyjac ze przeciecie na polowe zwiekszy dwykrotnie rezystancje termiczna kazdego kawalka w stosunku do calego radiatora. Jednak ze wzgledu na rozne warunki pomiarowe ta rezystancja i tak jest malo wazna, liczy sie to jak zachowa sie radiator w danym ukladzie. Tu niestety zostaje tylko metoda prob i bledow albo duzy zapas.

 

Wartosc rezystancji termicznej zalezna jest nie tylko od polozenia radiatora ale takze od jego koloru (czarny o ok lepiej odprowadza cieplo), temperatury pomiarowej, czym wyzsza tym nastepuje lepsze oddawanie ciepla dlatego przyrost temp nie jest liniowy. W praktycznym ukladzie takze od rozlozenia elementow grzejnych (tranzystorow). Jesli umiescimy jeden ranzystor na bardzo duzym radiatorze to nagrzeje sie on tylko w okolicy tranzystora a sam tranzystor moze sie przegrzac, rezystancja termiczna bedzie duza. W takiej sytuacji pomaga duza grubosc plyty glownej radiatora i duza grubosc zeber ktore rozprowadzaja cieplo wzdluznie. Przy duzej ilosci rowno rozlozonych tranzystorow radiator moze miec dosc cienka podstawe i cienkie zebra co zwieksza powierzchnei odprowadzania ciepla. Radiatory do wymuszonego chlodzenia maja zebra bardzo gesto a do swobodnego zadko. Itd. itp.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.