Skocz do zawartości
IGNORED

zamówienie na PCB Jean Hiraga's Super Class-A Amplifier


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

W oczekiwaniu na odpowiednie trafo do Hiragi Super Class A postanowiłem zrobić wzmacniacz Hiragi LeMonstre - 8W w klasie A . Skorzystałem z opisu na stronie -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i oczywiście wpadłem na minę zastawiona przez papraczy . Po pierwsze - płytka przedstawiona na tej stronie zawiera błąd a po drugie układ elementów tam przedstaiony jest tez nieprawidłowy . Powinno być tak jak na załaczonym obrazku . Skutek był taki ,że na wyjściu miałem około 10V ! . Po poprawkach wzmacniacz ruszył ale jest kilka małych spraw do poprawienia :

- zastosowałem stabilizację zasilania na LM338 wedlug projektu przedstawionego na wymienionej stronie jednak staby grzeją sie niemiłosiernie i muszę zastosować duże radiatory

- muszę chyba zmienic potencjometr na większa rezystancję bo ten ( obecnie 100R ) nie pozwala mi na ustawienie prądu poniżej 2A - co ciekawe - nim mozna tylko ustawic offset na wyjściu natomiast jego wartością rezystancji ustawiamy prąd

 

Zrobiłem z tego co miałem pod ręką wiec koszt był niewielki . Niestety zdjęć nie ma bo komórka padła a i wrażeń odsłuchowych nie podam bo stabilizatory sie szybko grzeja i dopóki nie wymienię im radiatorów to nie pogram bo sie usmażą :-/

post-3970-0-63505500-1392551933_thumb.png

post-3970-0-01546300-1392551948_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uruchomiłem LeMonstre - gorąca zabawka:-) Brzmienie jest lampowe w stereotypowym znaczeniu tego słowa - ciepłe ,pełne , przestrzenne z miluśką średnicą i ładna delikatna górą . Sybilanty prawie niesłuszalne co jest dla mnie bardzo pozytywnym zjawiskiem . Bas jest trochę dziwny - nie jest twardy i szybki za to miły , mruczący i nawet nisko schodzi a kontrabas wypada bardzo dobrze . Największym ,moim zdaniem , mankamentem a zarazem atutem tego urządzenia jest średnica . Paradoks .Wokale są ciepłe i dobrze zlokalizaowane na scenie i brzmią naprawdę realistycznie . Instrumenty dente , pianino , gitara nie brzmia juz tak fajnie . Ich dźwiek jest zaokrąglony - trąbki nie są nigdy agresywne , klawisze prawej reki fortepianu nie błyszczą a gitary mają struny tylko z tworzywa , nigdy z metalu ... Innymi słowy wyrażnie słychać złagodzenie wyższej średnicy przez co wszystko wydaje sie cieplejsze i delikatniejsze . Pewnie mozna zastosowac lepsze kondensatory , rezystory , potek czy zmniejszyc prąd spoczynkowy ( obecnie 2,5A ! ) albo podwyższyc napięcie zasilania ale wydaje mi się że charakter brzmienia pozostanie . Słucha sie tego cudownie ale to nie jest neutralny wzmacniacz . Oszukuje i czaruje jak lampa :-)

Mam dzięki niemu wiele wskazówek do budowy wersji 30 watowej:

- trafo musi być potężne - cos koło 1000W ( do LeMonstra dałem trafo 10razy wieksze niz oddawana moc w obu kanałach (10*(8+8)= 160W ) i niestety grzeje sie niebezpiecznie

- trafo musi być na wyższe napięcie niż wynikałoby z ogólnie przyjetego wzoru - napięcie zasilania *1,41 ( w LeMonstre jest rafo 2x14V co powinno dac po wyprostowaniu około 2*20V a pod obciążeniem tego wzmacniacza daje tylko nieco ponad 2*15V - ledwie starcza na strate 3V na LM338 aby wyszło 12V za stabami )

- stabilizacja zasilania działa wzorowo , żadnych przydźwieków z sieci ale wymaga ogromnych radiatorów do chłodzenia stabów ( w Le Monstre dalem do tego radiator kóry swobodnie mógłby obsłuzyć dwa kanały wzmacniacza 50W w klasie AB i jest gorący )

-radiatory pod końcowe trany musza być tez duże - dwie sztuki min 10x30cm z żebrami dł około 7 cm

- rezystory 0,33R musza być wysokiej jakości i faktycznie min 5W (odpowiednie rezystory w leMonstre grzeja sie do tego stopnia że smierdzi w całym pokoju )

 

PS

własnie sobie uświadomiłem,że ten wzmacniacz ma moc około 30W a nie 8W ... przy prądzie 2,5A i napieciu 12V tyle wychodzi . Myle się ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd został zmniejszony do 1,2A przez wymiane potencjometrów ze 100R na 200R . Napiecie na wyjściu da sie latwo ustawic w okolicach 0V i niewiele plywa, około +/- 2mV . Brzmienie sie nieco ochłodziło ale ledwo wyczuwalnie . Wyraźnie spadła moc ( teraz około 15W) ale i tak na potku 50k ustawionym na około 1/2 w pokoju 26m2 jest głośno a kontrola basu jest niezła ale to inny bas niż ze 100w tranzystora AB. Mnie się podoba bo jest barwny i urozmaicony . Nadal brakuje wyżsej średnicy ale nie jest źle . Cierpi na tym trochę szczegółowość . To nie jest bardzo przejrzysty wzmak . No ale słucha sie tego z ogromna przyjemnością nawet na głosnikach poniżej 90dB , co mnie bardzo zaskoczyło . Wczoraj wieczorem Diana Krall i Adele spiewały w moim pokoju :-) Wrażenie obecności wokalisty jest bardzo silne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3970-0-10491500-1392977094_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Planuje zrobić "potworka" (mam już nawet płytki) i mam parę pytań.

Czy radiator rozmiarów jak ze zdjęcia Artura wystarczy?

Czy próbował ktoś wstawiać szybsze tranzystory? Mam parę 2sc5200/2sa1943 w domu i zastanawiam się czy by się nadały?

Jakie trafo będzie odpowiednie czy takie ok.100-150w na kanał przy prądzie ok.2A będzie ok?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli robisz wersję 8 watową to trafa jakie masz wystarczą z powodzeniem . Radiator z mojego zdjęcia był bardzo gorący ale znacznie poniżej wytrzymałości tranzystorów więc powinno być OK . 2sc5200/2sa1943 są odpowiednie do tego projektu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu ? W tym układzie tranzystory pracują na ułamek swoich możliwości więc dokładanie drugiej pary chyba nie ma sensu . Moc można zwiększyć podnosząc napięcie zasilania . Chyba ,że chodzi ci o inny parametr .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odprowadzaniem ciepła się nie martwię ,akurat mam sporo wolnych elementów jak radiatory 40cm i trafo 600va 2x18V do budowy wraz z sporą ilością 2SA/2SC toshiby oraz z dość trudnymi kolumnami do wysterowania (impedancja spada w paśmie do ok 3R) a w tym przypadku 1 para pracowałaby na skraju wykończenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukując google ,i diyaudio.com ,znalazłem : ExtremaA (może ktoś słyszał ? )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zabieram się za projekt PCB , szykuję się to czego dawno szukałem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sterowiec

zdajesz sobie sprawę że 2sa1943 i 2sc5200 to mocne tranzystory i dadzą sobie radę na 3-4ohm (szczególnie że nie jest to stałe obciążenie przecież). Traf jeszcze nie mam, kupię jakieś tanie toroidy (z racji tego że trafa 12v są tanie to drogo nie będzie).

Pytałem się o tranzystory żeby upewnić się że wzmacniacz z dużo szybszymi niż w oryginale tranzystorami nie będzie się zbudzał.

mógłbyś podesłać schemat tego układu stabilizacji na lm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180W i dwa oddzielne uzwojenia po 14 V czyli miało w sumie około 6,4A

 

czyli na każde uzwojenie ( na jeden kanał ) przypadało około 3.2A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Odgrzewam nieco watek. Dziś uruchomiłem DIY Hiragę a sprowokowały mnie do tego dwa śliczne transformatorki Vikinga które odziedziczyłem po jakimś UPSie.

Sam zasilacz został z wzmaczka na LM3886TF.

Wykonałem Hiragę na tranzystorach które mi i tak zalegały bc639/640 bd139/140 bd249/250c ogólnie koszt elementów na jeden kanał nie przekracza kosztu 0,7l parkowej:-)

Wzmacniacz gra mimo zastosowanych elementów naprawdę ładnie. Pierwsze co mnie zaskoczyło przy rozruchu to idealna cisza..nic nie szumi, nie brumi!

Prądy spoczynkowe mam ok 1,25A i 1,27A.

Natomiast mam dziwne rzeczy z offsetem bo po włączeniu jest ok 2V! Oczywiście jak ustawię na potencjometrze mam idealnie +/- 3mV!! mniej niż scalak NE5534!

NO i teraz sedno sprawy wyłączam wzmacniacz i po chwili włączam jest ok wchodzi na jakieś 70mV ale zaraz wraca sobie na prawidłowe 12-13mV i nie odbiega niezależnie od temperatury wzmacniacza czy głośności grania.

ALE jak wyłączę go z sieci zaczekam aż zrobi się totalnie zimny znowu powraca heca typu -1,8V ...robię regulacje i znowu jest cud miód.

Miał ktoś takie hece u siebie na Hiradze?

 

Dodam fotki:

 

Brzmienie. U mnie basu nie brakuje, średnica bajeczna lecz góra nieco wycofana..to jest gra w taki akasmitny sposób i czym wzmacniacz gorętszy tym delikatniejsza snująca się ulotna. Ale głównym daniem tego wzmacniacza jest prezentacja głosów, wokali instrumentów klasycznych to bardzo wysublimowany i delikatny zawodnik. Trochę wzmacniaczy w życiu przerzuciłem i ten to jest wyjątkowy delikatny a zarazem potrafi nieźle przyłoić mimo swych jakichś 20W. Kolega powyżej miał rację to jest całkiem inne 20W niż 200W w klasie AB. Straszzzznie podoba mi się to grzanie! Rzeczywiście idealny sprzęt na zimowe wieczory.

Bas jest właściwy krótki w punkt taki jak ma być,bo trochę muzy dance też przerzuciłem.

 

Warto dodać że mam trudne kolumny efektywność 87dB a impedancja w dołku ma 2,7ohm!!! Więc tym bardziej należy podziwiać konstrukcję!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-798-0-40219300-1489953170_thumb.jpg

post-798-0-73381800-1489953177_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już doszedłem jest idealnie 60mV w momencie włączenia ale po 3 minutach schodzi do przyzwoitych 17mV i sobie swinguje +17........-17mV.

Popełniłem czeski błąd w paskach na rezystorach zamiast 243R wstawiłem 2K43...no i stad problem z offsetem. Następnym razem muszę być uważny. Zanim połapałem się to wymieniłem zupełnie niepotrzebnie dwa tranzystorki i naślęczałem się z miernikiem. Teraz pozostaje tylko słuchać, słuchać i cieszyć się posłodzonym dźwiękiem.

Człowiek głodny nowych wrażeń zaczynam mieć ochotę na wersję 50W na fetach bo Vfety to raczej nie do zdobycia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swingowania nie powinno być,

spróbuj zapakować fety na wspólny radiatorek,

może być kawałek płaskownika Al lub Cu

i potraktuj je pastą termoprzewodzącą, ale dobrej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.