Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny polskiej firmy BMN


mikson

Rekomendowane odpowiedzi

>Maciekk

Czy naprawdę musisz wklejać tak duże zdjęcia? VGA spokojnie wystarczy, zwłaszcza, że i tak są niezbyt dobrej jakości.

 

Wewnątrz tych kolumn widać, że firma sprzedaje więcej ideologii, jak techniki. Zwrotnica jest totalną kpiną z klienta- jak chcą robić bez płytki, daliby choć kawałek cienkiej pilśniówki z przyklejonymi glutem na gorąco elementami i przykręciliby do śrub terminalu.

Wytłumienie rzeczywiście w niektórych konstrukcjach bass-reflex nie występuje, ale są tam inne rzeczy pomagające rozproszyć rezonanse typu piramidki na ściance (B&W), lub usztywniające obudowę wielu kolumn elementy, czy kratownice. Tu nawet , sądząc po zwrotnicy, można by podejrzewać chęć zaoszczędzenia na kawałku gąbki.

moim zdaniem elementy zwrotnicy są dobre , cewka powietrzna a to że polutowane w powietrzu to też upraszcza sprawę, plasterek może nie jest wyględny ale ma pewnie blokować drgania,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>porlick

sory za duże foty ale wklejałem coś takiego pierwszy raz i cieszyłem się że wogule mi się udało bez linków:)

nastepnym razem sprawdzę jak wrzucić mniejsze.

 

Co do rezonansów to są i dlatego jednak wkleję tam wełnę. Zastanawiałem się również nad matą bitumiczną, jeszcze mi trochę zostało z wyklejania poprzednich kolumn (właśnie B&W).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wtajemniczonych: czy zmiana kondensatorów np. na Hovland Musicap i rezystorów na np. Duelund silver/graphite przyniosłaby dużą poprawę jakości dźwięku? Czy przy takiej podmiance istnieje duże ryzyko "zepsucia" tegoż? Pytam gdyż jak widać zwrotnice są dosyć minimalistyczne i nie wiązałoby się to z wymianaą dużej ilości elementów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tu jeszcze są jakieś rezystory? W tej partaninie ich nie widać.

 

Pewnie, że wymiana przyniosła by efekty, zwłaszcza jako efekt placebo:) W końcu w tuningu najważniejsze jest samopoczucie właściciela. Zawsze jednak można wrócić do poprzednich elementów.

Moim zdaniem, najważniejsze to włożyć do środka kawałek gąbki, lecz luźno, by nie zatkał szczelin B-R, tylko układał się swobodnie z dala od ścianek, oraz przykleić elementy zwrotnicy glutem na gorąco, żeby nie dyndały.

(Tylko proszę, by nikt nie wyjeżdżał z Dynavektorem i SSC:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co jest grane, żeby poprawiać nowy produkt?

 

Spójrz na zdjęcia wnętrza kolumny, będziesz wiedział, że poprawka tej tandety jest wprost konieczna!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda dobrze ale zastanawiające jest, co dzieje się z tym naszym rynkiem producentów. Ciągłe wpadki zamiast spektakularnych sukcesów (no może poza kilkoma "perełkami"). Kulesza, Struss, Tonsil, Audionova i wiele innych przypadłości. Najpierw zachwalanie, a potem łyżka dziegciu. Albo ten rynek jest tak trudny, że nie da się zarobić z normalnym marketingiem, dopracowanym produktem i poważnym traktowaniem klienta albo brakuje u nas ludzi z wyobraźnią i odpowiednim podejściem do tego biznesu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest grane, żeby poprawiać nowy produkt?

 

Nie chcę jeszcze nic poprawiać, tak się tylko pytam na przyszłość, naczytałem się o tym ile to taka mała podmianka może dać, pewnie w niektórych przypadkach faktycznie był to efekt placebo.

 

włożyć do środka kawałek gąbki, lecz luźno, by nie zatkał szczelin B-R, tylko układał się swobodnie z dala od ścianek, oraz przykleić elementy zwrotnicy glutem na gorąco, żeby nie dyndały

 

Wełnę przykleję do ścianki małą ilością kleju introligatorskiego, tak że będzie w miarę luźno a nie przytka szczeliny B-R. Co do dyndających elementów zwrotnicy, może wystarczy na blu-tacka? Jak dobrze złapie nie powinno być szans żeby się samo odczepiło.

 

Co do przygotowań otoczenia kolumn - płyty betonowe juz się robią pod wymiar, za tydzień powininenem dać standy do przycięcia, zamówię wełnę i będzie wsio:) w międzyczasie może uda się przesłuchać ich na jakiejś innej elektronice i poprawić akustykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porywnywane były z kolumnami za 7 tyś. i na luzie dały radę.

Jakie to były kolumny za 7tyś, z którymi porównywałeś? Bo jak dotąd to tylko paplanina jak wyglądają w środku, jak by to było najważniejsze. Mnie interesuje jak grają, ja kolumn słucham, nie oglądam a szczególnie w środku. Z tego, co widać w środku to kable są solidniejsze od twoich drucików, jakie masz podpięte do kolumn, a kondensator jest bardzo pokaźny oraz cewka też nie należy do małych. Widziałem zdecydowanie mniejsze i gorsze komponenty i to w drogich kolumnach „zagranicznych” wykonanych przez Niemców czy anglików u kolegów i znajomych, którzy przynoszą mi kolumny do upgrade, nie mówiąc o wykonaniu oraz jak wyglądają w środku. To jak dowiem się jak grają? Coś więcej niż dały radę, czy coś w tym stylu, jakieś porównanie, opis przestrzeni, barwy, lokalizacji, bas, stereo itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to były kolumny za 7tyś, z którymi porównywałeś? Bo jak dotąd to tylko paplanina jak wyglądają w środku, jak by to było najważniejsze. Mnie interesuje jak grają, ja kolumn słucham, nie oglądam a szczególnie w środku. Z tego, co widać w środku to kable są solidniejsze od twoich drucików, jakie masz podpięte do kolumn, a kondensator jest bardzo pokaźny oraz cewka też nie należy do małych. Widziałem zdecydowanie mniejsze i gorsze komponenty i to w drogich kolumnach „zagranicznych” wykonanych przez Niemców czy anglików u kolegów i znajomych, którzy przynoszą mi kolumny do upgrade, nie mówiąc o wykonaniu oraz jak wyglądają w środku. To jak dowiem się jak grają? Coś więcej niż dały radę, czy coś w tym stylu, jakieś porównanie, opis przestrzeni, barwy, lokalizacji, bas, stereo itp.

 

Napiszę więcej jak tylko zapewnie kolumnom optymalne warunki pracy tj.: przycięcie standów do wys. ok. 50 cm (z 70 cm), zalanie ich ołowiem (na razie jest tam piasek), dołożenie płyt granitowych/betonowych pod standy (ustabilizowanie konstrukcji), na standy (poszerzenie platformy do rozmiarów kolumn) i na kolumnę (mam nadzieję że polepszy kontrolę basu, na razie jest tym różnie), wytłumienie obudowy wełną owczą, akustyka pokoju. Jak dobrze pójdzie, z najważniejszymi rzeczami powinienem uporać się do końca miesiąca i wtedy napiszę coś więcej.

 

 

 

Widze że czytanie ze zrozumieniem kuleje. Porównywane były z podłogówkami Minima Audio Ultima 3.2. A te druciki pożyczyłem żeby sprawdzic jak sprawa wygląda z biwiringiem. I faktycznie nic nie ciekawego nie wnoszą (oprócz tego że podpięte eksperymentalnie do nisko-średniotonówki odchudziły bas).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzisz, gdzie one się ulokują w hierarchii monitorów? Takie Tannoye M2 zbiją?

 

Póki co hierarchie sprzętu audio są mi zupełnie obce także na ten temat nie jestem w stanie nic powiedzieć. Jak bedę miał tu kogoś kto słuchał Tannoy`ów przekażę opinię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie zdecydowana wiekszosc ludzi za bardzo zwraca uwage na walory estetyczne ;). Ja bym sie w ogole cieszyl, ze w tej cenie, w zwrotnicy mamy cewki powietrzne oraz kondensator mkt/mkp. Wiele konstrukcji znacznie drozszych nie moga sie tym pochwalic ;). Ja mam jedynie zastrzezenie do kilku rzeczy w tej konstrukcji. Otoz rozmieszczenie glosnikow wzgledem siebie jest bardzo duze, nie ma rowniez pochylenia scianki oraz woofer nie posiada korektora fazy, co praktycznie przekresla uzycie filtrow 1 rzedu. W tej konstrukcji nie ma mowy o zgraniu fazowym. Dodatkowo ten dx25tg bez tlumika ciety filtrem 1 rzedu.... Ten glosnik jest wg mnie dosc ostro grajacym i dawanie go bez tlumika na prawde moze pokaleczyc uszy ale moze komus podpasuje brzmienie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem zdjęcia zwrotnic tych kolumn, to zacząłem się zastanawiać co też nasz pan Bohdan mógł mieć za stopień z prac technicznych w szkole??? No ludzie, litości...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że czytanie ze zrozumieniem kuleje. Porównywane były z podłogówkami Minima Audio Ultima 3.2. A te druciki pożyczyłem żeby sprawdzic jak sprawa wygląda z biwiringiem. I faktycznie nic nie ciekawego nie wnoszą (oprócz tego że podpięte eksperymentalnie do nisko-średniotonówki odchudziły bas).

Maciek zadałem Ci proste dwa pytania, dostałem odpowiedz tylko na jedno, a co z drugim? Więc nie wiem, kto tu kuleje;) zanim zaczniesz coś zmieniać, (bo może nie wyjdzie to na dobre) w głośnikach to może coś więcej napiszesz o swoich doświadczeniach porównawczych BMN F1 z głośnikami za 7 tyś. Myślę, że to już mógłbyś napisać a później napiszesz o swoich zmianach konstrukcyjnych ;) czy jest lepiej czy gorzej ;) Z tego co widziałem na tych drucikach basu nie uraczysz, bo DNM-my i jakieś kable skrętki posrebrzane grają raczej lekko tak jak doświadczyłeś przy podłączeniu Bi Wiring. Pan, GratefullDe usłyszał to prawidłowo. Robienie podstaw betonowych i zalewaniem stojaków ołowiem nie zawsze wychodzi to na dobre, dźwięk może stać się suchy i twardy, (jest coś takiego jak strojenie). Dzwoni w jakimś kościele, ale nie wiesz w jakim, widzę, że jeszcze długa droga przed Tobą.

Widzę też, że nadal to samo w kółko do znudzenia, jakby nikt nie słuchał muzyki. Ciekawe jest to, że ci co nie słuchali i nie widzieli, kwestionują tych co widzieli i słuchają mało tego są właścicielami tych kolumn, w dodatku mają wyrobiony słuch, ponieważ są to ich nie pierwsze kolumny mam na myśli Owcę, GratefullDe oraz Spalon.

Chyba pojadę do firmy BMN abym mógł sam posłuchać i ocenić kolumny (tak mnie to zaciekawiło), mimo, iż sam się znam na tym, ale jeśli kolumny za 2 tyś. grają lepiej niż za 7 tyś. to jest to bardzo ciekawe, ale czytając recenzję B2 to sam redaktor jest też zaskoczony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Kilka dni temu kupiłem kolumny BMN Fx1 i postanowiłem poszukać forów z wątkami odnośnie kolumn tego producenta, żeby napisać coś na ich temat, no i jestem.

W moich kolumnach znajdują się głośniki scan- speaka (zarówno wysokotonowe, jak i nisko- średniotonowe). Z kolumn jestem bardzo zadowolony. Poprzednio miałem Tannoy`e m2 i w mojej ocenie różnica jest bardzo duża na plus dla BMNów. Po pierwsze bardzo solidne, ładne, dokładne wykonanie. Kolumny są też większe od m2 (o kilka litrów), znacznie cięższe (10 kg, podczas gdy m2 ważyły 6,2 kg). Co do dźwięku, jest o niebo bardziej szczegółowy, uporządkowany, usłyszałem dźwięki, których na Tannoyach nigdy nie słyszałem. Dynamika też jest znacznie lepsza. Poza tym niższy i bardziej mięsisty bas i delikatniejsze wysokie (w Tannoyach trochę kłuły). Przed wpisem przeczytałem wpisy innych forumowiczów i przyznam, że dziwią mnie wpisy osób, które w sposób wręcz chamski wypowiadają się o niektórych kwestiach związanych z budową kolumn (zwrotnica, brak wytłumienia, etc) podczas gdy nie słyszały nigdy tych kolumn. według mnie jest to ogólny problem z forami, z którego zionie jadem od osób chyba rozczarowanych życiem, bo inaczej nie umiem wytłumaczyć takiego zachowania. Zachęcam do zakupu tych kolumn, bo naprawdę warto. Kiedy przeczytałem przed tym wpisem, na stronie polskiego dystrybutora głośników, które mam zainstalowane, ile same głośniki kosztują, to nie mam już żadnych złudzeń, że są to kolumny warte swojej ceny, a nawet wyższej (4 głośniki kosztują 960 zł, a całe kolumny 2.399 zł!). Mieszkam w Łodzi, jeżeli ktoś chce posłuchać, jest możliwość umówienia się. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dziadekwłodek

(Konto usunięte)

Jak to jest faktycznie z głośnikami BMN Fx1?

 

Użytkownik 3ameternall napisał: "(...)W moich kolumnach znajdują się głośniki scan- speaka (zarówno wysokotonowe, jak i nisko- średniotonowe).(...)"

 

Na stronach producenta można wyczytać:

 

1. http://www.bmn.com.pl/bmn.dane.tech.serii.b-m.html - że są to: vifa i scan-speak;

2. http://www.bmn.com.pl/bmn.fx1.html - że są to: vifa i peerless.

 

Więc skąd to zmieszanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Fx2 z wysokotonowcem scan-speak a nisko-średniotonowy peerless.

Osobiście jestem bardzo zadowolony.

Popieram przedmówce "3ameternall"

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest faktycznie z głośnikami BMN Fx1?

 

Użytkownik 3ameternall napisał: "(...)W moich kolumnach znajdują się głośniki scan- speaka (zarówno wysokotonowe, jak i nisko- średniotonowe).(...)"

 

Na stronach producenta można wyczytać:

 

1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - że są to: vifa i scan-speak;

2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - że są to: vifa i peerless.

 

Więc skąd to zmieszanie?

 

 

Może chodzi o Ex1?

 

Chociaż nie, cena by się nie zgadzała. Może strona nie jest update'owana i zmienili coś w konstrukcjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie merytoryczny wpis.

Pozdrawiam.

 

Ehm?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiophools - goo.gl/NJkF8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jest tak, jak napisał Lux666, tzn. producent wprowadza zmiany w poszczególnych modelach. Na etapie zamawiania kolumn ustalałem z Panem Bogdanem Nowakiem, jakie głośniki będą zainstalowane, tzn. pytałem, jakie konkretnie głośniki będą zamontowane w moich kolumnach i wtedy podał mi dokładną, konkretną specyfikację. Sytuacja w moim przypadku wyglądała następująco: na zdjęciu Fx1 na stronie producenta widać wysokotonowy scan- speaka (dwupierścieniowy- w tym wątku jest link do polskiego dystrybutora głośników vifa, peerless i scan speak, montowanych w BMNach) oraz niskośredniotonowy peerlesa; w opisie tych kolumn na tej samej stronie jest wysokotonowy vifa i niskośredniotonowy peerless, wreszcie w moich kolumnach jest wysokotonowy scan- speaka (dwupierścieniowy jak na zdjęciu producenta BMN) oraz niskośredniotonowy scan- speaka taki, jak na stronie producenta w przypadku ex1. Zamontowanie w moich kolumnach scan- speaka (droższego od peerlesa, który jest montowany w fx1) wynika stąd, iż producent nie miał akurat peerlessa. Miałem po prostu szczęście. Inaczej miałby peerlessa- takiego jak na zdjęciu i opisie na stronie. Reasumując jest tak, że w każdym konkretnym wypadku trzeba zapytać sprzedawcę o głośniki, ponieważ wprowadza on ciągłe zmiany w kolumnach, i musiałby stale aktualizować te zmiany. w mojej ocenie nie jest to żaden problem, skoro na moment zamówienia jest dokładnie ustalane, co i jak. Dodam jeszcze, że kolumny są podłączone do wzmacniacza lampowego o mocy 32 watt i że jest możliwość zamówienia skrzynek z bass reflexem tylko z przodu oraz z tyłu i z przodu (to ostatnie jest aktualnie stosowane przez producenta). pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wpisy o różnych głośnikach w różnych "wersjach" to mi się przypomina sytuacja sprzed wielu lat również z polskiego podwórka, mianowicie firma QBA. Miałem dwie pary ich kolumn Qba Elements 2 (i parę Elements 1.1 podłogówek dwudrożnych o tej samej konstrukcji) i każda miała inne głośniki (rozrzut cenowy woofera np był spory, bo raz montowali np. peerlesa a innym razem jakiś czeski badziew którego nazwy teraz nie pomnę, to samo z wysokotonowcami). Do tego widziałem jeszcze dwie wersje Elements 2 z innymi głośnikami albo z głośnikami "pozamienianymi" pomiędzy "wersjami". Wszystkie to były Elements 2 i producent nie oznaczał w żaden sposób tej różnicy. Mam więc dziwne podejście do producentów, którzy wypuszczają ten sam model kolumny i w zależności od tego, co akurat mają "na stanie" to tam pakują. Mało profesjonalne podejście.

 

I jeszcze żeby była jasność, nie wiem jak to wygląda w przypadku BMN, natomiast w przypadku QBA różnice w brzmieniu były naprawdę duże, wersja na porządnych głośnikach to była inna klasa, od tej na badziewnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementsy 2 QBA były sprzedawane równiez jako KITy. W zwiazku z czym każdy mógł sobie zamówic jakie chciał. Co więcej mógł zlecic firmie żeby je mu złozyła w całość. Może dlatego takie różnice. Inne zmiany były wprowadzane stosownie do dostepności głosników którymi QBA handlował. Kiedy się jakiś kończył w ofercie Intertechniki to projektował nowy zestaw na innych głośnikach, ale wtedy oznaczał to w nazwie.

 

BMN działaja podobnie, tylko na jeszcze mniejszą skalę i z jeszcze wiekszymi trudnościami. Najtańsza seria zawierała głosniki Intertechnik W170 czyli Czeskie Tesla-TVM. Tesla zakończyła produkcję w zeszłym roku wiec Intertechnika, Westra czy Monacor już ich nie oferują. Z kolei głosniki Vifa zostały wycofane z oferty a te same kopułki pojawiły się pod nazwą scan-speak. Głosniki Peerless stosowane w modelach widocznych na stronie internetowej BMN takze nie są już w ciagłej sprzedaży w loudspeakershop.eu. Za to pojawiły się tanie scan-speak Discovery które firma jak widac postanowiła wykorzystać.

Małe firmy są uzaleznione od aktualnej oferty głosników, a jesli przy tym nie mają pieniędzy, nie są w stanie gromadzic ich zapasów. Dlatego konieczność ciągłych zmian oferty. Dlatego nazywa się je manufakturami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.