Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, S0nic napisał:

WOW!
jak wepchałeś je w obudowę? wyszła piramida?

Mam dwa oddzielne moduły.

Pierwszy to nisko tonowy z 38we

Drugi moduł ma "resztę"

Wszystkie głośniki są frontem do słuchacza.

W jednej osi.

Dzięki temu mogą bezproblemowo ewoluować w zależności od potrzeb i rozwiązań. 

Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jager napisał:

Hmm... Raczej nie... Kilku znajomych o tym samym hobby słuchało, oglądało.

Żaden ani razu nie powiedział... A co to za subwoofer 🙂  Więc zestaw, chyba nie wygląda... jak subwoofer....

Generalnie cały układ jest ze swojej natury duży. Mam 4 drożną kolumnę.

ewidentnie nie lubisz tego słowa 🙂

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, NRK napisał:

Pokaż fotkę, to ocenimy czy subwoofer.😀

Projekt nie jest pod komercję.

Uwzględnia moje oczekiwania i potrzeby.

I tak go traktuję.

Jako entuzjasta tego hobby, idący nie utartymi schematami, gotowych rozwiązań.

Miałem kilka nieprzyjemności ze strony użytkowników "internetu".

Stąd wybaczcie. Sesji zdjęciowych nie będzie na ten moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, S0nic napisał:

ewidentnie nie lubisz tego słowa 🙂

A to Cię czuję, że zaskoczę 🙂

Mam w kinie domowym 2 subwoofery z prawdziwego zdarzenia 12 cali każdy.

Grają w systemie 9.2.6

I robią dobrą robotę 🙂 Ale w kinie 🙂

Dodatkowo Ci powiem, że niestety ale łączę kino razem ze stereo.

Mam w planach rozdzielić systemy. Ale dopóki nie będę miał nowego pokoju w całkowitej zabudowie akustycznej... testuję sobie różne rozwiązania, sprzęty i połączenia.

Ten zestaw gra mi razem z kolumną centralną opartą o ellipticory w kinie domowym.

Swoją drogą nie znam nikogo w naszym kraju kto miałby też kolumny na ellipticorach w kinie domowym 🙂

9 minut temu, NRK napisał:

Ok.

A jeśli można wiedzieć, kto ci to robił?

Polecam Pana Witolda Albeckiego z firmy Akkus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, NRK napisał:

To bardzo mało wiesz.

Screenshot_2023-05-05-18-27-27-235_com.comoyo.capture.jpg

Domyślam się, że to kolumna paul klacska ?

Właśnie przypominałem sobie, patrząc na to zdjęcie, że dawno temu rozmawiałem z nim i wspominał, że ma w planach ?

Czy to jest kolumna do Twojego zestawu ?

Efekty pracy tej firmy, nie są w kręgu moich zainteresowań. Stąd brak wiedzy w tym temacie.

Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Jager napisał:

Domyślam się, że to kolumna paul klacska ?

Właśnie przypominałem sobie, patrząc na to zdjęcie, że dawno temu rozmawiałem z nim i wspominał, że ma w planach ?

Czy to jest kolumna do Twojego zestawu ?

Efekty pracy tej firmy, nie są w kręgu moich zainteresowań. Stąd brak wiedzy w tym temacie.

Czemu nie są w kręgach zainteresowań? Z tego co pamiętam to miałeś kiedyś od nich kolumnę na elli. Z takim ładnym czarnym gloss lakierem.

39 minut temu, Jager napisał:

Projekt nie jest pod komercję.

Uwzględnia moje oczekiwania i potrzeby.

I tak go traktuję.

Jako entuzjasta tego hobby, idący nie utartymi schematami, gotowych rozwiązań.

Miałem kilka nieprzyjemności ze strony użytkowników "internetu".

Stąd wybaczcie. Sesji zdjęciowych nie będzie na ten moment.

Rozumiemy 😉

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, S0nic napisał:

Czemu nie są w kręgach zainteresowań? Z tego co pamiętam to miałeś kiedyś od nich kolumnę na elli. Z takim ładnym czarnym gloss lakierem.

Rozumiemy 😉

Moje oczekiwania, po bezpośrednich porównaniach do innych kolumn na tych samych przetwornikach, finalnie okazały się wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jager napisał:

Moje oczekiwania, po bezpośrednich porównaniach do innych kolumn na tych samych przetwornikach, finalnie okazały się wyższe.

Odebrałeś w końcu te kolumny od Witka ? Mój znajomy mówił, że jeszcze nie dawno u niego stały. To będzie ze 3 lata lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Seweryn napisał:

Odebrałeś w końcu te kolumny od Witka ? Mój znajomy mówił, że jeszcze nie dawno u niego stały. To będzie ze 3 lata lekko.

Wybacz, ale Twój znajomy, jakieś zupełnie nieprawdziwe informacje Tobie podał, ponieważ wg. moich obliczeń ostatnie kilka miesięcy to nie 3 lata... A wiem to stąd ponieważ jestem ich właścicielem. Skąd w ogóle przyszło Ci do głowy kosmiczne 3 lata ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2023 o 06:40, colcolcol napisał:

Nie wymaga żadnych zmian w zwrotnicy pasywnej a aktywny podział może być przyjemną zabawą. Trudno tu o błędy a na pewno nie będą krytyczne.  

 

To co proponujesz to stworzenie praktycznie nowego projektu 3-way. Nie mam na to ani czasu ani wystarczającej wiedzy. Ponadto pamiętaj że mam wersję 8ohm i trzeba by bardzo utemperować 38WE żaby razem zagrał z 21WE. Wersja 4 ohmowa ma zauważalnie wyższą skuteczność ( 93,5dB vs 91dB) i lepiej się do tego nadaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2023 o 17:52, Jager napisał:

Więc zestaw, chyba nie wygląda... jak subwoofer....

Generalnie cały układ jest ze swojej natury duży. Mam 4 drożną kolumnę.

A wiesz może jak ten 38WE jest u ciebie cięty ? Np. 250-300HZ?

Jeżeli w graniach 100Hz to działa jak zwykły subwoofer i wtedy można by dać coś tańszego i też zrobi robotę ( tak uczynił TG w Ellipticor 3).

Dopytuję bo tak mi nawinąłeś makaron na uszy z tym 38WE ,że zacząłem z czapką kwestować po rodzinie aby dozbierać na niego... 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wojtek napisał:

...Ponadto pamiętaj że mam wersję 8ohm i trzeba by bardzo utemperować 38WE żaby razem zagrał z 21WE...

Nie obraź się, ale czy wiesz na czym polega aktywny podział? Impedancja i skuteczność głośników jest w tym wypadku bez znaczenia.

 

Godzinę temu, Wojtek napisał:

38WE ...Jeżeli w graniach 100Hz to działa jak zwykły subwoofer i wtedy można by dać coś tańszego i też zrobi robotę ( tak uczynił TG w Ellipticor 3).

38 WE ma mniejsze zniekształcenia w okolicach 200 Hz niż 21WE i choćby z tego powodu niski podział jest nieefektywny. 

Niżej "zejdzie" 28W/4878T00 za jedną trzecią ceny i w mniejszej obudowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, colcolcol napisał:

Nie obraź się, ale czy wiesz na czym polega aktywny podział? Impedancja i skuteczność głośników jest w tym wypadku bez znaczenia.

 

 

Wiem  na czym polega aktywny podział. Stosuję  go od kilku lat w aktywnym WLM zamiennie z ich firmową zwrotnicą.  Natomiast zdanie Impedancja i skuteczność głośników jest w tym wypadku bez znaczenia , traktuję jako pewien skrót myślowy z twojej strony , bo oczywiście skuteczność głośników MA znaczenie tylko pewnie chodziło ci o to ,że na procesorze DSP można ją skorygować łatwiej niż w układzie pasywnym. 

3 godziny temu, colcolcol napisał:

38 WE ma mniejsze zniekształcenia w okolicach 200 Hz niż 21WE i choćby z tego powodu niski podział jest nieefektywny. 

Niżej "zejdzie" 28W/4878T00 za jedną trzecią ceny i w mniejszej obudowie. 

Dokladnie tak, dlatego dopytuję  kol. Jagera  jak u niego skonfigurowany jest 38WE  bo takiego zrobił mi apetytu,że... 🙂

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Seweryn napisał:

Super, że odebrałeś. Dwa lata temu jeszcze tam stały ale to nie ważne. I jak jest teraz ? Napisz coś.

Z tego co wiem, pierwsza para 38we, która trafiła do naszego kraju była zamówiona do mojego projektu. Siłą rzeczy nie było gdzie odsłuchać i porównać co to w ogóle jest. I najważniejsze, czy warto w tę stronę iść.

Dlatego tu się zgodzę z Tobą. Jakieś około ? Dwa lata temu zacząłem ten projekt.

Przez kilka miesięcy był szlifowany przez Pana Albeckiego. Następnie trafił do mnie na wygrzewanie nowych elementów podzespołów zwrotnic i nowych głośników i oczywiście testy ich.  Myślałem, że najprostszym rozwiązaniem będzie zrobienie wersji aktywnej i w związku z tym uda mi się napędzić 38we hypexem 500W na stronę... a moduł średnio wysoko tonowy zasiliłem oddzielną tradycyjną końcówką mocy. Przez dobrych klika miesięcy wygrzewałem elementy zwrotnic, zawieszenia głośników 🙂 I po tym czasie gdy uznałem, że już nie słyszę zmian w graniu. Przeprowadziłem trochę bezpośrednich poważniejszych  testów, porównań. Po zebraniu danych stwierdziłem, że Hypex z 38we, dla mnie, nie wyczerpuje możliwości jakie oferuje ten głośnik w tym układzie.

W związku z tym, że na początku projektu, umówiłem się z Panem Witoldem, że w zależności od tego jak mi przypadnie do gustu ten set. Podejmiemy kolejne decyzje co robimy dalej.

Tu sytuacja pokazuje, ile czasu potrzeba, na zbudowanie prototypu, znalezienie wstępnych ustawień podzespołów a potem odsłuchanie i zmiany podzespołów, szlifowanie detali itd.

Kolejną opcją do przetestowania pozostała wersja kolumn jako pełnych pasywnych.

Pan Witold okazał się słownym człowiekiem. W związku z czym kolumny trafiły ponownie do Wejherowa.

Kilka miesięcy kolumny spędziły u Pana Albeckiego.

I znowu trafiły do mojego systemu.

Obecnie kolumny mają wszystkie 4 drogi pędzone pasywnie.

I znowu, od kilku miesięcy, wygrzewam i testuje.

Z ciekawostek.

Kolumny bardzo mocno i żywo zareagowały na zmianę sposobu okablowania. Wcześniej miałem połączenie dość tradycyjnie jak zapewne większość.

W momencie kiedy przeszedłem na bi wiring.  Okazało się, że ta zmiana wniosła wręcz kolosalne zmiany w odbiorze.

Oczywiście różne kable mają różne cechy.

Zdecydowanie jest zmiana bardzo pozytywna z przejścia z hypex na wersję całkowicie pasywną !

Rejestry i sposób odtwarzania przez 38we pokazały ten głośnik z nowej, lepszej strony.

Jestem już w tej chwili bardzo zadowolony z tej zmiany.

 

Jako, że projekt jest stosunkowo łatwo modyfikować. Zobaczymy co będzie dalej.

Ale już w tej chwili, na bazie moich dotychczasowych doświadczeń, porównań bezpośrednich. Mam już takie wewnętrzne przekonanie, że w tym układzie zostanie ze mną na dłużej.

Jeszcze rozważam, przywieść i porównać jakieś końcówki mocy do bezpośredniego porównania i zostanie dobrać najbardziej pasujące okablowanie.

I wtedy mam nadzieję, nie zwozić nic więcej do testów... bo ile można 🙂

 

5 godzin temu, Wojtek napisał:

A wiesz może jak ten 38WE jest u ciebie cięty ? Np. 250-300HZ?

Jeżeli w graniach 100Hz to działa jak zwykły subwoofer i wtedy można by dać coś tańszego i też zrobi robotę ( tak uczynił TG w Ellipticor 3).

Dopytuję bo tak mi nawinąłeś makaron na uszy z tym 38WE ,że zacząłem z czapką kwestować po rodzinie aby dozbierać na niego... 🙂

O szczegóły cięcia, różne elementy zwrotnic, które były testowane, wymieniane i znowu testowane i wymieniane ponownie z tymi głośnikami trzeba podpytać Pana Albeckiego. Nie chcę zdradzać jego know how - a przynajmniej informacji jakie posiadam.. Zwłaszcza, że poświęcił sporo czasu jak mniemam na porównania i dobór różnych rozwiązań. Firma Pana Albeckiego, ma tą dużą zaletę, że jako dystrybutor wielu w naszym kraju firm - części do produkcji, ma dostęp, od ręki, do wielu elementów, które może od ręki testować.

Myślę, że 38we jest na tyle fajnym głośnikiem, że cięcia jak w subwooferach rzędu 80-100Hz raczej nie wchodzi w grę. Można i zdecydowanie warto użyć go w dużo szerszym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, slawek.xm napisał:

38we to konstrukcyjnie woofer i nic wspólnego z subwooferem nie ma

 

Dokładnie. Sam producent określa go jako nisko tonowy. A nie jak w przypadku większości (jak mnie pamięć nie myli) revelatorów z serii 32 - subniskotonowych

Wg. mnie 30Hz to taka graniczna wartość dla pojedynczej 38we. Gdzie można szukać szczęścia - jak się wie co się robi. Zaznaczę moim zdaniem. Jak damy 4 na stronę to sytuacja też będzie inna 🙂

Generalnie głośnik bardzo pasujący do pozostałych ellipticorów.

 

Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, slawek.xm napisał:

sprzedaj swoje i zamów nowe u Witka.... będziesz miał porównanie 🙂 🙂 🙂

Nie strasz mnie tym zestawem od Witka. Chcesz by mi się koszmary po nocach śniły.😀 Aż tak mnie nie lubisz.

A na poważnie, nie mam miejsca na 38we. Już to sobie sprawdziłem.😭

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wojtek napisał:

Impedancja i skuteczność głośników jest w tym wypadku bez znaczenia , traktuję jako pewien skrót myślowy z twojej strony , bo oczywiście skuteczność głośników MA znaczenie ... DSP (dopisek mój: ?)

Czy jednak nie wiesz jak działa podział pasma w układzie aktywnym. DSP nie ma związku z podziałem, również aktywnym.

6 godzin temu, Jager napisał:

Zdecydowanie jest zmiana bardzo pozytywna z przejścia z hypex na wersję całkowicie pasywną !

Dziwne, ale masz prawo do własnej oceny. 

 

6 godzin temu, Jager napisał:

Myślałem, że najprostszym rozwiązaniem będzie zrobienie wersji aktywnej i w związku z tym uda mi się napędzić 38we hypexem 500W na stronę... a moduł średnio wysoko tonowy zasiliłem oddzielną tradycyjną końcówką mocy.

A jak zrealizowany był podział pasma? Jakiej zwrotnicy aktywnej użyłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, slawek.xm napisał:

sprzedaj swoje i zamów nowe u Witka.... będziesz miał porównanie 🙂 🙂 🙂

 

5 godzin temu, NRK napisał:

Nie strasz mnie tym zestawem od Witka. Chcesz by mi się koszmary po nocach śniły.😀 Aż tak mnie nie lubisz.

A na poważnie, nie mam miejsca na 38we. Już to sobie sprawdziłem.😭

 

Każdy zestaw jest dobry, dopóki nie usłyszysz lepszego 🙂

Pierwszy zleciłem montaż i kupiłem w ciemno bez odsłuchów. Nikt kilka lat temu, nie oferował kolumn z tymi przetwornikami. Wiele osób chwaliło samą markę - skan speak jak i wiele uznanych firm stosowało ich przetworniki w swoich kolumnach.

Zaryzykowałem na podstawie dobrych opinii w sieci 😉

Jak już miałem je gotowe (kolumny były trójdrożne) to okazało się, że w bezpośrednim porównaniu. Faktycznie brzmią dużo lepiej niż dotychczasowy, chwalony przez wielu forumowiczów na odsłuchach, najlepszy model kolumn tamtej firmy na revelatorach 2 x  18, + 18 + tw - szpilka.

Pograłem w sumie chyba z niecały rok na nich. Sygnatura brzmienia ellipticor mi się spodobała. To były moje pierwsze poważne kolumny w tym hobby 🙂 Kupując je byłem zielony w temacie audio jak sałata 😉

Ale...

Powodem sprzedaży pierwszego zestawu kolumn, było bezpośrednie porównanie do drugiego zestawu na identycznych głośnikach. Przypadek, że akurat produkt Akkus.

Pamiętam jak ogromnym zaskoczeniem dla mnie. Okazało się, że można, mając te same głośniki w kolumnach, zrobić to duuużo lepiej 🙂

Mając gotowe kolumny w ręku, mogłem je już porównać do innych produktów bezpośrednio. I wtedy, po kilku bezpośrednich porównaniach z innymi jeszcze zestawami całkowicie innych kolumn. Byłem w stanie określić co mi się podoba w tym hobby.

To samo zrobiłem już z nowymi kolumnami 🙂

Przywiozłem do domu kilka innych uznanych i polecanych min. na forach marek kolumn.

Porównałem je z moim zestawem i ostatecznie na dziś, słuch mi podpowiada, że dla mnie, najlepiej brzmią zestawy całkowicie pasywne. Hypex się w moim bezpośrednim porównaniu i przypadku nie sprawdził. Stąd gram obecnie od kilku miesięcy na zestawie już w pełni pasywnym.

Co ciekawe do modułu średnio wysoko tonowego praktycznie nie miałem po porównaniach uwag.

Stąd tu już żadnych rewolucyjnych zmian nie było.

Reasumując po przesłuchaniu wielu kolumn z różnymi rozwiązaniami.

Na tą chwilę, posiadany układ spełnia jakieś 95% czyli większość moich oczekiwań. I nie za bardzo widzę możliwość zastąpienia ich przez inne kolumny.

W moich warunkach, uważam po testach, że już tylko lepsza ale i niestety kilka razy droższa końcówka mocy i okablowanie całości. Coś może zmienić. Przy czym, po pewnych przemyśleniach i konkluzjach w stosunku do mojego systemu, bardziej się skłaniam ku okablowaniu.

Dalej mam przeświadczenie, że pompowanie pieniędzy w mój system, kolejnych pieniędzy to już będzie sztuka dla sztuki 🙂

Aby coś sensownie zmienić, musiałbym już chyba budować kolejny dom, zaczynając budować od bardzo dużego pokoju do audio 🙂

Słuchając u znajomych już nawet bardzo drogich systemów ale i faktycznie grających świetnie systemów. Zaczął mi się załączać mój prywatny bezpiecznik, że wykładanie kolejnych pieniędzy to będzie w moim przypadku, gruba przesada 🙂

Oczywiście dopuszczam, że kiedyś znowu spotkam większą rybę, która zje mój zestaw. Mam tylko nadzieję, że szybko to nie nastąpi 🙂

 

Ale Wy się mną nie przejmujcie 🙂 Śmiało się bawcie dalej. Bo w sumie, hobby, to powinna być przyjemna zabawa 🙂

Ja się cieszę, że w tej chwili równą przyjemność sprawiają mi spotkania z kolegami, którzy mają to samo hobby co ja.

Co więcej liczę, że będę za niedługi czas, (już widzę światełko w tunelu) mógł zintensyfikować te co tygodniowe spotkania piątkowe w klubie na żywo, gdzie pojawia się ciekawa muzyka, jest świetna atmosfera, fajni i ciekawi ludzie przychodzą.

Czego też Wam życzę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, colcolcol napisał:

Dziwne, ale masz prawo do własnej oceny. 

 

A jak zrealizowany był podział pasma? Jakiej zwrotnicy aktywnej użyłeś? 

Pytania stricte techniczne najlepiej, jak już wspomniałem, kierować do Pana Albeckiego.

W kwestii hypex.

Co poradzić  🙂 Taką mam opinię na podstawie moich porównań 38we pędzonego  hypexem oraz wersji pasywnej.

 

Napisz proszę, czy też miałeś możliwość takiego porównania czyli ten sam zestaw u Ciebie z hypexem i bez. Zaznaczę, że nie wiem jak gra cała kolumna pędzona hypexem.

Ja wiem w praktyce co słyszę na podstawie moich porównań 38we pędzonego  hypexem oraz wersji pasywnej.

Ale dopuszczam do siebie myśl i ją akceptuję, że ktoś woli z hypexem. Tak samo jak ja lubię zimnym chłodnikem popijać latem ziemniaki do obiadu a moja żona już nie bardzo... Ale i tak bardzo siebie lubimy 🙂

Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.