Skocz do zawartości
IGNORED

hmmm jaki gramofon???


rc24

Rekomendowane odpowiedzi

wiem że lista z tematami gramofonów jest długa ale może ktoś kto ma pojęcie o gramofonach(bo moje doświadczenie sprowadza się do jednego modelu...adama...) doradzi mi jaki gramofon jest godny uwagi w cenie 200-300zł.. bo się znowu zapatruje na Adama...kiedyś go mialem i byłem w miare zadowolony.... Poradzcie coś ...albo może widzieliście coś na allegro...co jest godne uwagi... (prosiłbym o opinie czy warto ponownie nabyć "ADASIA")-a jak nie to co...ale pamiętajcie o skromnum budżecie.... Pozdrawiam serdecznie czesc!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaś i Daniel są ok., ale przy odrobinie szczęścia to i w miarę sensownego Thorensa, czy Duala się wyhaczy za te 300 złotych. Z Danielem możesz miec problem jak masz nasłonecznione mieszkanie - może się samoistnie przełączać:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arur to taki z wkładką piezzo, obrabiarka do płyt. Jeżeli chodzi o inne to są bernardy i inne foniki - z napędem paskowym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przebierać wybierać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Dual to trochę niepewna inwestycja. Zwykle sporo elektroniki, która lubi się zepsuć, niestandardowe mocowanie wkładki itd. Thorens to chyba pewniejszy zakup. Np. 280 to bezpieczny model, kupiłem kiedyś w komisie za 500 pln. A z wyboru to linia 318-321, te są w deseczkę i bywa że idą na Ebay za 150 euro. To już taka trochę wyższa klasa sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Duala to gdy poszukiwałem gramofonu dla siebie taką informację przekazali mi koledzy co bardziej w temacie siedzą, z zastrzeżeniem, że raczej tylko wysokie modele wchodzą w grę. Dual uchodzi za słabszy sprzęt niz Thorens bez dwóch zdań. Co do oznaczeń modeli - nie wgłębiałem się bo finałowa rozgrywka była pomiędzy Thorensem, Denonem i tym co mam teraz - tyle, że mówimy tu o kwotach 1000-1500zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam poprawionego Adama. Nie wszystko sam robiłem, pomagał mi darkul (QAudio). Obecnie TT gra z wysokonapięciową wkładką typu MC firmy Benz Micro (ok.650zł). Ale wcześniej całkiem dobrze sprawowała się prosta wkładka Ortofona OM5E (ok.100zł). Z dobrym phono stagem powinna wystarczyć na początek. Podpowiem, że gniazda RCA (chinch) łatwiej jest zamontować w dolnej, plastikowej podstawie, niż w głównej drewnianej i grubej obudowie. Dodatkowo wytłumiłem i dociążyłem podstawę matą bitumiczną oraz wymieniłem "nogi" na kolce Soundcare Spikes ze zintegrowanymi podstawkami. Całość postawiłem na granitowej płycie. Okablowanie ramienia jest podobno przyzwoite i tam nic nie było zmieniane. Ale dostępne sa przewody do takich zastosowań, chociażby Cardas.

W starym zestawie mojego taty stoi sprawny i nieużywany Daniel. To inna konstrukcja, starsza od Adama, napęd paskowy, "pływające" zawieszenie, bejeranckie sensory i pełna automatyka obsługi. Planuję też w nim trochę podłubać :) Słyszałem jednak, że jest trudniejszy do stuningowania. Z czego to ma wynikać - tego już nie słyszałem ;)

Na pewno można tchnąć w te zabytki życie i cieszyć się przyzwoitym analogowym brzmieniem przy stosunkowo niedużych nakładach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje Alfreda, z ktory zajmuje sie Dualami od dlugiego czasu i prowadzi serwis

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"In general the 7xx series, was the highest Dual quality series. So

any model of these series is much better than any available turntables from

today."

 

Sam posiadam Duala 714Q i jestem niezmiernie zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kontakt z gramofonami Foniki i Bernardami i Adamem i gdybym miał na wydanie niewielką kwotę to sprawnego Adama (jak ten ostatni z linka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

) brał bym na pewno. Bardzo solidna i porządnie zrobiona konstrukcja. Jak dokupisz lepszą wkładkę niz polski Mf to będziesz bardzo zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam z Allegro ma kiepską główkę (koszyczek) na wkładkę. Mocowanie wkładki jest na dwie śróbki, wywiercone otwory pozwolą jej montaż tylko w jedej pozycji, bez możliwości przesunięcia lub niewielkiej rotacji. Trzeba doliczyć koszt zamiennika (Reloop?). Były już zdjęcia takich na forum. Koszt kilkadziesiąt złotych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z allegrowych, to bym polecał Duale, te serii 7xx, lub 6xx, do nich pasują wkładki z mocowaniem 1/2", zreszta podaję linka do danych technicznych szlifierek Duala:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Myśle ze nie ma co się pakować w polską myśl techniczną. No chyba że masz smykałke do majsterkowania i przeróbek - ja nie mam i dlatego kupilem Duala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma łudeczkowych otworów w główce? Może tylko ta blaszka do podnoszenia zasłania? Ale jak nie ma to faktycznie trzeba by wymienić główkę. Co do polskiej myśli technicznej, to nie znam Duala, ale Adam to naprawdę solidna i trwała konstrukcja. Pozatym nie wymaga jakiś wymyślnych modyfikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papamek ma rację - trza kupić główkę lub jak kto woli headshell, dostępne w sklepach dla panów którzy przed swym pseudo umieszczają literki "dj" - zresztą Ortofona też tam można kupić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniela mam od zawsze (czytaj od 1981 r.). Ostatnio, pod wpływem tego forum, postanowiłem trochę go "poprawić", bo na Thorensa TD-318 z allegro jednak się nie zdecydowałem (poszedł za trochę powyżej 400 zł); po uwzględnieniu uwag Jóźwy szukam raczej TD-321 MkII.

 

Za 100 zł w Audio-Stylu w Katowicach nabyłem Ortofona OMB-5E i 1,5 m kabla sygnałowego ze szpuli Black Audio Power Made by Eagle in Germany (fajna nazwa, prawda? a jaka długa, w sam raz dla kabla). Dodatkowo 2 wtyczki RCA (bądź cinche, jak kto woli) prod. HAMA, złocone z tefolonową izolacją (MM - 19,99 zł).

Założyłem to wszystko (oryginalny kabel won!), wyważyłem i ustawiłem wkładkę (headshell Daniela ma łódkowate prowadnice - jest możliwość przekręcenia wkładki). Wyczyściłem i przesmarowałem większość mechaniki.

Siłę nacisku wkładki ustawiłem za pomocą wagi na 1,75g (zgodnie z zaleceniem producenta). Antiskating na "krótkiej" płycie. Ustawienie za pomocą szablonu ze strony RCM. (Mam zdjęcia, ale wymagają kompresji - jak będzei zainteresowanie to mogę je umieścić na DIY).

 

A teraz o efektach ... hmm, generalnie gra gorzej niż przed przeróbką. Daniel gra z NAD'em C-542 i Dynaudio 52, niestety, chwilowo jako przedwzmacniacza używam amplituner Technicsa. Wg moich bardzo subiektywnych odczuć, z wiekową (ale mało używaną) wkładką SHURE M44MB grał lepiej. Nie potrafię tak barwnie opisać swoich odczuć - odnosze wrażenie, że brakuje dołu i raczej jest jakoś tak generalnie beznadziejnie nieciekawie. I to raczej na dobrych, znanych mi płytach (King Crimson - Discipline, In the Court ...). Dopiero na TUTU Davisa (wyd. MUZA) dzwięk zaczął być akceptowany - ale ta płyta zagra dobrze chyba nawet na Arturze ;-)

 

Planuję:

- wywalić układ tłumienia wkładki przy opuszczaniu ramienia - bardzo fajnie działa, dźwięk narasta powoli, ale wg mnie nie jest zbyt dobrze, gdy sygnał z wkładki przechodzi przez dodatkową elektronikę (zwłaszcza kondensatory) jeszcze przed przedwzmacniaczem; może wypowie się ktoś bardziej zorientowany, zachęcam - schemat jest na elektrodzie;

- wyprowadzić na zewnątrz masę ramienia - w tej chwili jest połączona z masami wkładki własnie w ww. układzie,

- przerobić działanie sensora 33/250mm na 45/300mm - bez tej przeróbki na Danielu nie można odtwarzać maxi singli!

- zmontować VSPS (por. wątek 3658) - powinno zdecydowanie pomóc.

 

Niepokoi mnie jeszcze wpływ ciągle działającego elektromagnesu ustalającego połozenie ramienia po wybraniu rodzaju płyty do odtwarzania. Jak się znam i tak skończy się na Pro-Ject'cie. Ale zabawy jest sporo.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Przez ponad dwadzieście lat eksploatacji tego gramofonu nie miałem jakichkolwiek kłopotów z sensorami. Wymianie podlegały wkładki i, co oczywiste, paski napędowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pitdog -> Nigdy nie miałem Thorens'a, ale polegam na zdaniu Jóźwy. Oczywiście, zależy który Thorens - te z serii polecanej przez Jóźwę (tj. TD 318 - 321) z całą pewnością są lepsze od Daniela.

Dosyć dokładnie poczytałem o nich na stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i różnice są ewidentne (np. w TD-321 jako napęd służy silnik synchroniczny!).

W chwili obecnej na allegro jest kilka Thorensów; niemniej jednak kupowanie urządzeń mechanicznych bez ich "pomacania" wiąże się z pewnym ryzykiem.

 

Jednak na początek, za, powiedzmy 100 zł, można pokusić się o Daniela w dobrym stanie.

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ... właśnie przeczytałem swoją odpowiedź i ... widocznie nie zrozumiałem pytania.

 

Wg mnie szkoda czasu na Daniela, jeśli myślisz poważnie o słuchaniu analogów (no i masz te kilkaset złotych wiecej). Ja przerabiam swojego, bo go mam i jest to fajna zabawa. Raczej nigdy go nie sprzedam, bo więcej wydaję tygodniowo na papierosy ;-)

Jak napisałem powyżej, przymierzam się do jakiegoś Thorensa, a i tak skończy się na Pro-Ject'cie (albo jeszcze gorzej - Rega? - tylko co żona na to?).

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stork no wlasnie.. juz kilka razy prawie ze kupowalem cos zza kilkaset zl, ale si epowstrzymywalem... no bo po co ? jak i tak bede dalej kombinowal i w koncu nie obedzie sie bez jakiegos wlasnie projecta czy regi... wole nieco poczekac a kupic juz konkretnie. dzieki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat jest "napoczęty" to mam pytanie.

 

Czy ktos posiada schemat oraz instrukcje obsługi od gramofonów Fonica GS-500, GS-473, GS-464 lub 467 ?

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Stork

 

Sprzet po Twoim tuningu na pewno gra lepiej. Po prostu wkladke wymieniles na gorsza i dla tego tak gra. OM5 E Ortofona niestety jest kiepska wkladka. Wiem bo uzywalem i lezy teraz u mnie w szufladzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloman_laik -> podzielam Twoją opinię. Będąc w Audio-Stylu zachowałem się jak dziecko w sklepie z zabawkami (albo kobieta na "ciuchach"). Po prostu musiałem sobie coś kupić, aby wieczorem mieć zabawę z modyfikacją. Padło na taniego Ortofona, wyżej mieli już tylko wkładki bodajże K4 Pro-Ject'a za coś ok. 500 zł, a na taki wydatek nie byłem gotowy. Ponieważ mam kilka headshelli, to w wolnej chwili (pewnie w sobotę wieczorem) wrócę do starego Shure'a. Wymaga to jednak ponownego wyważenia ramienia, antiskatingu itd. więc nie jest do zrobienia w "pięć minut".

Oparłem się tu na opinii forumowiczów, że każdy Ortofon zagra lepiej niż wkładka foniki np. Mf-104 (bo takie też posiadam). Chciałem porównać ... cóż osiem dych za wiedzę, to chyba nie za dużo? :-)

 

Qubric -> schemat do GS-464 leży na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w dziale schematy (ściągasz bez żadnych warunków). Poza tym polecam "niesmiertelną" elektrodę, trzeba tylko mieć punkty.

 

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

->Stork

Zanim zmartwisz żonę Projectem lub Regą zrób proste doświadczenie, zdejmij tależ z Daniela i sprawdź luz łożyska, doswiadczenie powrórz z Thorensem a następnie z Projectem. Jest to prosty sprawdzian jakości wykonania TT. Ja na pewno pozostanę przy starociach aż do ok.8kzł. :(

 

P.S. A M97 Shura to ok. 300 na minusie i świetny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.