Skocz do zawartości
IGNORED

Studio odsłuchowe w garażu


WiAPer

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze! Koryfeusze audiofilii i melomanii, proszę o poradę.

Dostałem od rodziny do dyspozycji garaż, który mogę zaadoptować na pokój odsłuchowy.

Wymiary 7,20 x 4,20 m, wysokość 2,56. Podłoga kafelki, ściany cegła Porotherm 44 cm grubości.

Na jednej dłuższej ścianie, w połowie długości znajdują się drzwi wejściowe, na jednej krótszej scianie, pod sufitem dwa małe okienka.

Mam do dyspozycji budżet 25 tysięcy na adaptację.

Nie wiem od czego zacząć, a pole do popisu jest.

Słucham głównie jazzu i muzyki symfonicznej. Sprzęt nie ma tu chyba nic do rzeczy, chodzi mi o pryncypia.

Jak zacząć?

Koledzy, pomożecie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem od czego zacząć, a pole do popisu jest.

 

Witaj, najlepiej zacząć od pomiarów. Trzeba określić podstawowy mod pomieszczenia i jego harmoniczne. Następnie stworzyć koncepcję adaptacji akustycznej. Po wyrównaniu czasu wybrzmienia poszczególnych częstotliwości w całym zakresie audio, dobrze zaopatrzyć w ustroje akustyczne pierwsze miejsca odbić fali dźwiękowej pochodzącej z kolumn. Miejsca te znajdują się na ścinach bocznych, za kolumnami, za miejscem odsłuchu, na podłodze i suficie. Przepraszam za telegraficzny skrót :). Myślę, że później będzie więcej szczegółów.

 

Moje pytanie brzmi tak - czy sam będziesz robić adaptację?

 

Jako ustroje akustyczne w pierwszych miejscach odbić proponuję dyfuzory:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-12342700-1320956320_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw podziękuj rodzinie, następnie sprawdź jak z temperaturą (komfort) i wilgotnością powietrza (sprzęt) w pomieszczeniu, bo w garażach bywa różnie, nawet tych w bryle domu. Przy np. 18 stopniach trudno się zrelaksować słuchając muzyki no i urządzeń szkoda. Doświadczyłem garażu ogrzewanego i zimą nie było miło, uciekałem ze sprzętem. Jeśli w tej kwestii jest ok to adaptacja akustyczna (koledzy doradzą - ja się nie znam), jeśli są jakieś niedogodności to zacząć trzeba od tego. Dopóki `korzystałem z garażu "jak z garażu" wydawało mi się, że będzie dobrze - pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam poruszył bardzo ważną kwestię - ogrzewania. Rzadko kiedy garaże są odpowiednio ogrzane, a słuchanie w kożuchu i czapce jest mało komfortowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptację planuję zrobić sam z pomocą zaprzyjaźnionego majstra budowlanego.

Im dłużej czytam wpisy na AS, tym głupszy jestem.

Kto mi w okolicach Krakowa zrobi "podstawowy mod i jego harmoniczne"?

Czy to da się wyliczyć z wymiarów, czy potrzebne są pomiary 'in situ'?

Zaprzyjaźniony audiofil (podobno ekspert) "pedzioł' mi tak:

MDF 18 mm po całości przykleić do ścian na piankę montażową. Na to położyć po całości 3 mm piankę do podłóg szwedzkich. Na to położyć znowu po całości LDF. Na to pianka firmy "Natural Chemical Products" - albo 10 cm pełna, albo 7 cm piramidki. Następnie na podłodze gruba wykładzina dywanowa, a na ścianach bocznych i suficie dyfuzor zbudowany z 18 mm płyt MDF owierconych otworami ID 70 mm tak, aby stanowiły ok. 50% powierzchni. Łączna powierzchnia dyfuzorów powinna stanowić ok. 70% powierzchni ścian i sufitu.

Jakaś koncepcja to jest, ale nie chciałbym się zdawać na jedno autorytarne źródło.

Może ktoś...

 

Najpierw podziękuj rodzinie, następnie sprawdź jak z temperaturą (komfort) i wilgotnością powietrza (sprzęt) w pomieszczeniu, bo w garażach bywa różnie, nawet tych w bryle domu. Przy np. 18 stopniach trudno się zrelaksować słuchając muzyki no i urządzeń szkoda. Doświadczyłem garażu ogrzewanego i zimą nie było miło, uciekałem ze sprzętem. Jeśli w tej kwestii jest ok to adaptacja akustyczna (koledzy doradzą - ja się nie znam), jeśli są jakieś niedogodności to zacząć trzeba od tego. Dopóki `korzystałem z garażu "jak z garażu" wydawało mi się, że będzie dobrze - pozdrawiam

 

Grzejnik niskotemperaturowy 40 cm wys., 20 cm głębokości, 250 cm długi na ścianie przeciwległej do okien powinien sprawę ogrzewania załatwić i - co najważniejsze - znikomo wpływać na akustykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś koncepcja to jest, ale nie chciałbym się zdawać na jedno autorytarne źródło.

Może ktoś...

 

Nie chcę podważać koncepcji zaprzyjaźnionego audiofila, ale ja to widzę trochę inaczej i taniej.

 

Zadam pytanie pomocnicze - co jest na ścianach poza cegłą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptację planuję zrobić sam z pomocą zaprzyjaźnionego majstra budowlanego.

Im dłużej czytam wpisy na AS, tym głupszy jestem.

Kto mi w okolicach Krakowa zrobi "podstawowy mod i jego harmoniczne"?

Czy to da się wyliczyć z wymiarów, czy potrzebne są pomiary 'in situ'?

Zaprzyjaźniony audiofil (podobno ekspert) "pedzioł' mi tak:

MDF 18 mm po całości przykleić do ścian na piankę montażową. Na to położyć po całości 3 mm piankę do podłóg szwedzkich. Na to położyć znowu po całości LDF. Na to pianka firmy "Natural Chemical Products" - albo 10 cm pełna, albo 7 cm piramidki. Następnie na podłodze gruba wykładzina dywanowa, a na ścianach bocznych i suficie dyfuzor zbudowany z 18 mm płyt MDF owierconych otworami ID 70 mm tak, aby stanowiły ok. 50% powierzchni. Łączna powierzchnia dyfuzorów powinna stanowić ok. 70% powierzchni ścian i sufitu.

Jakaś koncepcja to jest, ale nie chciałbym się zdawać na jedno autorytarne źródło.

Może ktoś...

 

 

 

Grzejnik niskotemperaturowy 40 cm wys., 20 cm głębokości, 250 cm długi na ścianie przeciwległej do okien powinien sprawę ogrzewania załatwić i - co najważniejsze - znikomo wpływać na akustykę.

 

A poza tym, kużwa, skupmy się na akustyce. Ktoś mi tu zaraz wyjedzie z prądem, a inny z wentylacją. Zaraz będzie feng-shui.

 

Nie chcę podważać koncepcji zaprzyjaźnionego audiofila, ale ja to widzę trochę inaczej i taniej.

 

Zadam pytanie pomocnicze - co jest na ścianach poza cegłą?

 

Tylko tynk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda teoretycznie dla Twojego pomieszczenia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-76944700-1320958039_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, możesz mi napisać, jak to widzisz inaczej i taniej?

Może masz gotowe koncepta?

Bo ja jestem jak pijane dziecko we mgle...

Chcę tylko dobrze brzmiącej muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, możesz mi napisać, jak to widzisz inaczej i taniej?

 

Napisz mi proszę, ile wyniesie to wszystko z tymi LDF'ami, piankami i innymi cudami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi proszę, ile wyniesie to wszystko z tymi LDF'ami, piankami i innymi cudami?

 

Jak wyliczyłem, około 14 Kzł, nie licząc okablowania, oświetlenia (i ogrzewania), bez robocizny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja koncepcja polega na stworzeniu mobilnych ustrojów, które ewentualnie po zmianie lokalizacji można przenieść i ponownie użyć. Ścian nie przeniesiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja koncepcja polega na stworzeniu mobilnych ustrojów, które ewentualnie po zmianie lokalizacji można przenieść i ponownie użyć. Ścian nie przeniesiesz.

 

Sorka, ale nie bardzo rozumiem. Nie zamierzam zmieniać lokalizacji. Wprost przeciwnie, myslę, że to jest moje ostatnie miejsce na ziemi. Kolejne już tylko w grobie (chociaż nigdy nie wiadomo). Żadnej prowizorki. Żadnej tymczasowości. Gdybym miał więcej kasy, pewnie zleciłbym specjalistom. Ale przecież jest "think-tank" - to Ty i Wy, przyjaciele z AS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi w okolicach Krakowa zrobi "podstawowy mod i jego harmoniczne"?

Wkrótce będę miał odpowiedni sprzęt, więc jeśli byś chciał, to nie ma sprawy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu będę biegły w pomiarach, bo też mam akustyczne plany.

 

Twój kolega może mieć rację, ale nie musi. Jakby się wypowiedział jak to obliczył, a nie są to takie banalne kwestie, to może by sie okazało, że jest faktycznie ekspertem (nie ma sprzętu pomiarowego?). Jak sobie wyobrażę te piramidki poprzeplatane mdf'em z wielkimi dziurami, to nachodzą mnie też wątpliwości natury estetycznej.

 

Ja myślę, że albo masz eksperta, który może się pochwalić udanymi adaptacjami (akustyka, estetyka, zdjęcia etc.) i bierze pełną odpowiedzialność, robi pomiary i to wiele razy na różnych etapach bo wszystkiego obliczyć się nie da....albo no właśnie...

 

Bez eksperta/firmy trzeba to robić ostrożniej i stopniowo, pomiary oczywiście też są potrzebne. Ja bym w każdym razie unikał wtedy roziązań, które dużo kosztują, a trudno jest je przerobić lub dopasować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiAPer: podałeś przepis, który dostałeś od znajomego. Nie bardzo da się z opisu zrozumieć, co kolejne zabiegi miałyby dać. Natomiast po ilości zastosowanych materiałów pewne jest, ze kosztowałoby to niemało. Ryzykujesz wtopieniem wielu tysięcy złotych na coś, co do końca nie wiadomo jak działa.

 

Moim zdaniem nie ma sensu kierować się domysłami i zgadywać, jak zaadaptować pomieszczeni. Przy adaptacji akustycznej, większość osób nie ma budżetu i czasu na zgadywanie. Lepiej podjąć przemyślane działanie, stosując sprawdzone rodzaje ustrojów akustycznych, stosując sprawdzone koncepcje. Mając budżet 25 wystarczy Ci na zamówienie zarówno pomiarów jak i przygotowanie ustrojów akustycznych na zamówienie.

 

Pozdrawiam,

Błażej,

Aku Pro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że albo masz eksperta, który może się pochwalić udanymi adaptacjami (akustyka, estetyka, zdjęcia etc.) i bierze pełną odpowiedzialność, robi pomiary i to wiele razy na różnych etapach bo wszystkiego obliczyć się nie da....albo no właśnie...

 

Ten ekspert ma niejedno studio odsłuchowe za sobą. Jego koncepcja jest prosta: najpierw wytłumić wszystko maksymalnie i stworzyć komorę bezechową, a potem przemieszczając dyfuzory stworzyć kontrolowane warunki odbicia. Pomiaty tylko w końcowej fazie montażu dyfuzorów.

Co zaś do etsetyki, to też mi ciężko będzie współżyć z piramidkami. Ale można je na przykład obłożyć panelami obitymi tkaniną.

 

Wkrótce będę miał odpowiedni sprzęt, więc jeśli byś chciał, to nie ma sprawy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu będę biegły w pomiarach, bo też mam akustyczne plany.

 

Czy to oznacza, że jesteś też lajkonik i będziesz na mnie eksperymentował?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego koncepcja jest prosta: najpierw wytłumić wszystko maksymalnie i stworzyć komorę bezechową, a potem przemieszczając dyfuzory stworzyć kontrolowane warunki odbicia.

 

Pomieszczenie odsłuchowe (mieszkalne) powinno charakteryzować się czasem pogłosu w granicach 0,4 - 0,6 s. Jak myślisz jaki jest czas pogłosu w komorze bezechowej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z wrodzonej ciekawości zapytam - to jest garaż wolnostojący gdzieś na dworze w mieście, czy może garaż w obrębie domu? Bo przy takim budżecie drżałbym o sprzęt: zimą z powodu temperatur, a przez cały rok z powodu złodzieji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z wrodzonej ciekawości zapytam - to jest garaż wolnostojący gdzieś na dworze w mieście, czy może garaż w obrębie domu? Bo przy takim budżecie drżałbym o sprzęt: zimą z powodu temperatur, a przez cały rok z powodu złodzieji.

 

Garaż jest w bryle domu. Brama garażowa wymontowana i otwór zamurowany. Garaż będzie dobrze ogrzewany, a przez dwa malutkie okienka przecisnie się tylko małe dziecko. To tyle odnośnie Twojej wrodzonej ciekawości. Czekam na merytoryczne wypowiedzi.

Jeszcze raz: JAK PRZYGOTOWAĆ TO POMIESZCZENIEW DO ODSŁUCHU?

 

Garaż jest w bryle domu. Brama garażowa wymontowana i otwór zamurowany. Garaż będzie dobrze ogrzewany, a przez dwa malutkie okienka przecisnie się tylko małe dziecko. To tyle odnośnie Twojej wrodzonej ciekawości. Czekam na merytoryczne wypowiedzi.

Jeszcze raz: JAK PRZYGOTOWAĆ TO POMIESZCZENIEW DO ODSŁUCHU?

 

Myślę, że w pomiary i ustawianie ruchomych elementów można się będzie bawić po wykonaniu prac wstępnych. Chodzi mi o to właśnie, jak przygotować to pomieszczenie.

Czy od razu zrobić pułapki basowe? Jeśli tak, to jakiej wielkości? Wstępne przygotowanie pomieszczenia ma jeszcze drugi aspekt - odizolowanie akustyczne od domu, z którym dzieli jedną ścianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiAPer

 

Pierwsza sprawa niech ktoś Ci sprawdzi jak wygląda pkt skraplania rosy przy takiej modyfikacji pomieszczenia jaką zaproponował kolega. Bo pleśń i grzyb w pomieszczeniu to naprawdę bardzo szkodliwa sprawa. Stąd ważna jest wentylacja i temperatura takiego pomieszczenia. Bo o ile pojedyncze panele to kwestia pomijalna tak całościowa zabudowa pomieszczenia od wewnątrz to już zupełnie coś innego. Więc nie pomijaj tego bo jak się okaże, że robi się pleśń pod zabudową i będziesz wszystko zrywał to nie będzie wesoło. To jest podstawa w tej kwestii, tym bardziej że część z tych ścian to ściany zewnętrzne.

 

Teraz kolejna sprawa sam plan. Kolega ma przyzwyczajenia wprost z zabudowy studia gdzie tłumi się wszystko maksymalnie. Dlatego że w nagraniach dodawany pogłos i inne efekty są z procesora. Tutaj możesz ugrząźć jak okaże się ze nie gra muzyka.

Wedle norm THX RT60 powinien wynosić 0,3s. W badaniach jakie robiło BBC bardzo zagracone pomieszczenia ledwo zbliżały się do tego poziomu. Więc jest szansa, że będzie OK. Ważne by kolega był wstanie określić efekt takiej modyfikacji bo bez tego ciężko cokolwiek mówić, planować.

Przy tak całościowej zabudowie bardzo mocno będzie się różnił wodospad przed i po. Ważne by rezonanse pomieszczenia było równomiernie rozmieszczone w całym paśmie. Unika się wtedy dziur w charakterystyce.

 

Pytanie jakie powinieneś zadać koledze , to jaki jest przewidywany czas pogłosu po tej modyfikacji. Kolejną sprawą pomiar modów jakie występują w pomieszczeniu. Wtedy jesteś wstanie przewidzieć jaki litraż i strojenie będzie wymagane. Choć on to wszystko powinien wiedzieć.

 

Możesz pokombinować z sufitem. Żeby zabudować sufit skosami coś na kształt zygzaka. Tak jak to robi się w kinach, filharmoniach. Ściany boczne również ale wszystko to zwiększa poziom komplikacji. Dodatkowo pływająca podłoga to jest rzecz nad którą warto się zastanowić w twoim przypadku jest to realne finansowo.

Co do nawiercanych płyt MDF są do tego kalkulatory, choć martwię się o estetykę bo zrobienie tego ręcznie i równo graniczy z cudem...

 

Co do pianki Natural Chemical Products fajnie ale profi. Pytanie jak wygląda cena za 1m2 bo wełna mineralna PT80 ma tą samą gęstość a nie wychodzi drogo stąd jest bardzo często stosowana w studiach. Kwestie palności też są na plus. Tym bardziej że będzie stosowane to do zabudowy pod "dziurawą" płytą mdf. No i to nie jest dyfuzor żeby było jasne. To jest absorber bo pod spodem jest wełna/pinaka który ma zmieniony poziom absorpcji ze względu na pole powierzchni otworów na mdf.

 

No i tutaj się wraca do podstawowego tematu całe te dziury i mdf mówiąc prosto ma pozwolić Ci uzyskać czas w RT60 na poziomie 0,3s. Stąd ważne jest by kolega Ci odpowiedział wedle wyliczeń jaki realny czas zakłada a potem pomiar i korekty. Jak już będzie dziurawa decha :) i ewentualna pływająca podłoga to wtedy wstaw sobie normalne dyfuzory.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arczi87,

 

wielkie dzięki za obszerną wypowiedź.

Wezmę to wszystko pod uwagę w dalszych działaniach.

Mam pytanie do szanownych forumowiczów: czy w tym pomieszczeniu należy wczesniej przewidzieć zabudowę narożników (bass traps)?

Mój kolega powiedział, że nie, ale mam trochę wątpliwości. Czy w takim razie zabudowa narożników (nawet, jeśli niepotrzebna, może zaszkodzić)?

 

Do pomiaru pogłosu chciałem przystąpić po wstępnym wytłumieniu pokoju.

 

Alternatywa: są podobno firmy, które w cenie ok. 100 - 150 PLN/m2 robią wytłumienie i wstępną adaptację pomieszczeń.

Czy ktoś może zna takowe?

Dzięki z góry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega powiedział, że nie, ale mam trochę wątpliwości. Czy w takim razie zabudowa narożników (nawet, jeśli niepotrzebna, może zaszkodzić)?

 

Można zrealizować to na różne sposoby. Poszukaj wątków na Foru, gdzie koledzy robili profesjonalne adaptacje i opisywali postępy prac.

 

P.S. Dostałeś ode mnie wiadomość z konfiguracją zestawu pomiarowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-77583000-1321952590_thumb.gif

post-11945-0-85099600-1321952604_thumb.jpg

post-11945-0-96852000-1321952613_thumb.jpg

post-11945-0-62924300-1321952622_thumb.jpg

post-11945-0-38174000-1321952632_thumb.jpg

post-11945-0-31208100-1321952640_thumb.jpg

post-11945-0-19331700-1321952648_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Wracam do sprawy po 8 miesięcznej przerwie. Najpierw były wydatki inne, ważniejsze. Potem majster półtora miesiąca nie miał czasu, ale wreszcie roboty ruszyły z kopyta...

Zrobiłem to tak:

1. basstrapy: szer. 60 cm, wzdłuż wszystkich - poziomych i pionowych narożników pokoju, Isover 80 kg/m3 3 cm od ściany, na to MDF 2,2 cm, otwory 10 cm w odstępach ok. 30 cm;

2. ściany i sufit: najpierw listwy dystansowe, dające 3 cm "powietrza", potem 8 cm wełny Isover 80 kg/m3, na to MDF 2,2 cm, otwory 10 cm w odstępach ok. 11 cm;

3. podłoga: na kaflach (były już pierwotnie położone, nie chciałem zrywać) 5 mm gęsta pianka do izolacji paneli podłogowych, na to płyta OSB 2,5 cm gruba, felcowana, a na to specjalna wykładzina tłumiąca akustycznie 1 cm grubości, na końcu gruuuuuuuba i puszysta wykładzina podłogowa;

4. ogrzewanie: pomieszczenie jest wentylowane zewnętrznym wyciągiem (prawie bezszelestnie) i ogrzewane dwoma grzejnikami; po zimie zobaczę, może jeden będzie niepotrzebny;

5. ołtarzyk: katafalk 220x60 cm, płyty granitowe 5 cm grubości;

6. zasilanie: oddzielna linia do zasilania audio, z pomiarem częstotliwości, napięcia i natężenia prądu.

Po wszystkich przeróbkach pokój ma wymiary 3,80 x 6,85, czyli 26 m2. Dla mnie wystarczy.

Dorobiłem jeszcze 200 krążków pasujących do otworów w dyfuzorach, tak więc po przeprowadzeniu pomiarów akustyki pomieszczenia bedę mógł pokój spokojnie dostrajać, dowiercając dodatkowe otwory lub zaślepiając krążkami te już istniejące.

 

Zamieszczę parę fotek poglądowych, potem wkleję obrazki po zakończeniu budowy.

Osobne podziękowanie dla imacmana, mocno mnie zainspirował.

 

Koledzy, jak się tutaj wkleja zdjęcia?

Nigdy tego nie robiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobne podziękowanie dla imacmana, mocno mnie zainspirował.

 

Dziękuję bardzo, miło mi to słyszeć. Co się tyczy Twojego opisu, to czyta to się "smakowicie" - gratuluję bezkompromisowego podejścia do zagadnienia. Będzie bardzo fajnie, jak zamieścisz jakieś fotki i może jakiś wykres z pomiaru - bardzo je lubię oglądać.

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.

 

Marek

 

P.S. Ciekawi mnie też, czy przypadkiem nie przytłumiłeś pomieszczenia, ale to wyjdzie na pomiarach.

 

Zdjęcia wstawia się klikając na "przycisk" ekranowy Więcej opcji z prawej strony okienka wiadomości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-22764-0-97331600-1346327764_thumb.jpgpost-22764-0-99471600-1346327772_thumb.jpgpost-22764-0-89458900-1346327778_thumb.jpg

 

Dziś majster kończy układanie dyfuzorów, to pewnie wieczorem załaduję fotki.

 

Kto w okolicy Krakowa mógłby zrobić pomiary?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto w okolicy Krakowa mógłby zrobić pomiary?

 

Szkoda, że nie masz własnego zestawu pomiarowego - można by, co jakiś czas zrobić pomiar i zobaczyć w jakim kierunku idzie adaptacja i czy jest to słuszny kierunek.

 

Dotychczasowy zakres prac robi duże wrażenie, jestem niezmiernie ciekawy jak będzie po zakończeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.