Skocz do zawartości
IGNORED

Co na ścianę za słuchaczem?


wojtas75

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu zapytaniach i po wielu o przeczytanych postach i publikacjach zdecydowałem się zainstalować za moim miejscem odsłuchowym na gołej ścianie ,ktora jst w odległosci około 50-90 cm(zależy kto jakiego ma garba ;) ustrój SKYLINE Policzyłem go według tego kalkulatora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wymiary ustroju jak widac 48na 192 (dwa obok siebie)dolna granica stosunkowo mała 956 HZ ,ale jest to wymuszone głębokościa rozpraszacza.Nie może on mocno wystawać ze ściany poniewaz jest mozliwosc zachaczenia o niego.Zapomniałem dodać co skłoniło mnie do jego wyboru. i tak upraszczając dyfuzory QRD (te z pionownymi studniami) są skuteczniejsze przy maniejszych głębogościach lecz działają skutecznie kiedy fala dzwiekowa pada na nie pod katem(pierwsze odbicia ,czyli boki,miedzy głosnikami z tyłu) i jeżeli są tez oddalone od miejsca w którym siedzi słuchacz wiecej niz metr .Skyline żeby miały taką skuteczność w rozpraszaniu jak QRD musiały by mieć znaczną glębokość (około 2 razy wiekszą niz QRD)Zaletą ich w moim przypadku jest możliwośc siedzenia w pobliżu ich zainstalowania(nie muszę spełniać warunków odległości tak jak przy QRD)

To tak od siebie Troszke rozpisałem to szerzej dla mniej wtajemniczonych ,a dla znawcow tematu takich jak Imacman i Aku Pro i tak zawsze będzie pole do polemiki ;) .Pozdrawiam i dzieki za informacje.Po skończeniu prac wrzucę fotki i cos skrobnę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że zdecydowałeś się na Skyline - będziemy brać teraz rady od Ciebie :)

 

Tak ode mnie - najpopularniejszym wymiarem dla Skylina jest:

 

Słupki w przekroju o wymiarze 5x5 cm

 

o wysokościach:

 

5 cm

10 cm

15 cm

20 cm

 

Zakres "działania" 860-3440Hz

 

Wymiar modułu 60x60

 

Przewagą takiego rozwiązania są "łatwiejsze" do cięcia wymiary :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak ode mnie - najpopularniejszym wymiarem dla Skylina jest:

 

Słupki w przekroju o wymiarze 5x5 cm

 

o wysokościach:

 

5 cm

10 cm

15 cm

20 cm

 

Zakres "działania" 860-3440Hz

 

Wymiar modułu 60x60

 

Przewagą takiego rozwiązania są "łatwiejsze" do cięcia wymiary :)

Tak będę robił też takie lecz jeszcze głębsze 22 cm najwyższa kolumna .Zastosuję je pomiedzy głośnikami(będą montowane na czas odsłuchu przed telewizorem)Z tyłu dałem mniejsze poniewaz tam chodzi o miejsce.Nad nimmi będzie duża półka .Według wyliczeń przy ściance 4na 4 cm rozpraszacz będzie miał wymiar 48 na 48 cm .Boczki póki co zostawię Bo z jednej są wielkie żaluzję drewniane o 5 cmm listkach ,niżej kaloryfer ,a z drugiej komoda z dzwiczkami i szufladami(otwieramy , wysuwamy i mamy dyfuzor) na której są doniczki z kwiatkami i zdjecia w ramkach.Najpierw muszę tylko pociąć płytę MDF i zrobić skrzynki do moich Dynaudio Aries bo słuchanie pożyczonych Tanoyi M1 jakoś mnie nie pociąga.Potem przyjdzie czas na pomiary i rezonatory Helmotzha.Niestety pewnie dalej będę Was męczył pytaniami ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego zamierzasz robić Skyliny? Kantówka sosnowa? Ja to sobie zafundowałem maszynę do robienia tych dyfuzorów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności będę próbował robić je ze styroduru(na plus ciężar i mobilność,możliwość pomalowania)Te na tył zrobię też ze styroduru ,lecz póżniej zamienię na sosnowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności będę próbował robić je ze styroduru(na plus ciężar i mobilność,możliwość pomalowania)Te na tył zrobię też ze styroduru ,lecz póżniej zamienię na sosnowe.

 

Jak zrobisz to poprosimy o zdjęcia - trzymam kciuki za udaną realizację projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego zamierzasz robić Skyliny? Kantówka sosnowa? Ja to sobie zafundowałem maszynę do robienia tych dyfuzorów :)

 

 

Marek, gratki! Mam takie samo podejście! Kupiłem sobie ukośnicę i w dokładnie ten sam sposób zamierzałem wykonać ustroje :)

Po przeczytaniu Twojego schomikowanego arykułu o Adaptacji Akustycznej nie wiem tylko na co się zdecydować, ale to na inny wątek. (dzięki!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, gratki! Mam takie samo podejście! Kupiłem sobie ukośnicę i w dokładnie ten sam sposób zamierzałem wykonać ustroje :)

Po przeczytaniu Twojego schomikowanego arykułu o Adaptacji Akustycznej nie wiem tylko na co się zdecydować, ale to na inny wątek. (dzięki!)

 

Czyli chyba "idziemy" w dobrym kierunku Romku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba "idziemy" w dobrym kierunku Romku :)

 

A masz jakiś wzór/kalkulator na wyliczenie głębokości ustroju, wymiarów kantówek i ich rozmieszczenia (czy ma być po prostu nieregularnie?)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fajna stronka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .W ramce na górze wpisuje sie boki jakie maja miec prostopadłosciany a nizej max długośc.Wyświetli ładnie ile sz.i jakich ,jak i gdzie je rozmiescić .Można stronę przetłumaczyć googlami na j.polski

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś wzór/kalkulator na wyliczenie głębokości ustroju, wymiarów kantówek i ich rozmieszczenia (czy ma być po prostu nieregularnie?)?

 

Ja używam takiego programu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

ostatnio zastanawiałem się nad rozwiązaniem może śmiesznym ale możliwe że ciekawym

mianowicie wyklejenie ściany jednej wykładziną podłogową zamiast tapetą

w miarę estetyczną typu prążek z kolorem w miarę ciekawym w sumie jest wybór

czy ktoś stosował podobne rozwiązanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś stosował podobne rozwiązanie?

 

ja tak mam :o) ale użyłem nie wykładziny z rolki, bo nie wyobrażałem sobie klejenia, tylko paneli 600x600.

 

a w kwestii kolegi od dyfuzora za plecami, biorąc pod uwagę skuteczność działanie takiego ustroju, montowanie go 50-90 cm za głową, poza dawaniem frajdy z mania i niecodziennym wyglądem, mija się trochę z celem, bo efekt w miejscu odsłuchu będzie raczej mizerny - ewentualnie zadziała bardziej autosugestia niż fizyka.

 

też za plery chciałem coś takiego wrzucić. podobało mi się bardzo (i dalej się podoba). łatwe do zrobienia. byłem podjarany jak chol.ra. ale wziąłem zimny prysznic w postaci lektury na temat rozpraszaczy i sobie odpuściłem.

 

a jak uciułam trochę wolnych środków będę montował wełnę 10cm+5cm przerwy i to nie trzy panele 600x600 tylko 4 panele 1200x2000, tak aby wytłumić prawie całą ścianę, a nie tylko mały skrawek tuż za głową ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zastanawiałem się nad rozwiązaniem może śmiesznym ale możliwe że ciekawym

mianowicie wyklejenie ściany jednej wykładziną podłogową zamiast tapetą

w miarę estetyczną typu prążek z kolorem w miarę ciekawym w sumie jest wybór

czy ktoś stosował podobne rozwiązanie?

 

Można to zrobić bardziej estetycznie niż nakleić zwykłą wykładzinę na ścianę, np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30067-0-90663600-1349522672_thumb.jpg

post-30067-0-30452300-1349522682_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a te gwoździe to chociaż jakieś audiofilskie? :-P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Panowie, ale dyfuzor za głową to raczej chyba kiepski pomysł. Za głową raczej się tłumi niż rozprasza. Przecież w kalkulatorach jest napisane z jakiej odległości dyfuzor działa. Chyba że coś pokiełbasiłem.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Jako kompletny laik mam kilka banalnych pytań, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Mój pokój wydaje mi się dramatyczny od strony akustycznej i chciałbym to poprawić.

 

Pokój wygląda tak:

 

pokjd.jpg

Meble opisane, kolor fioletowy to kolumny podstawkowe, natomiast brązowe zakreskowane prostokąty to skosy.

Pomiędzy skosami znajduje się okno i drzwi balkonowe. Na podłodze leży włochaty dywan. Pokój ma 270 cm wysokości, skosy zaczynają się z ok 1,3m.

 

Na lewej ścianie mają docelowo zawisnąć półki, więc nie będzie źle, największy problem mam jednak ze ścianą za narożnikiem (miejsce odsłuchowe). Z jednej strony chodzi o poprawienie akustyki pod kątem audio, a z drugiej strony chciałbym po prostu wytłumić pomieszczenie, bo jest straszny pogłos i niesie się do sąsiadów.

 

Kolumienki (B&W 685) są odsunięte o ok 15 cm od ściany (front 50 cm od ściany, nie ma szans żeby bardziej je odsunąć). Dlatego za kolumnami chciałbym umieścić 2 małe, cienkie panele np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jest to pokoik bardzo "cywilny" więc zastosowanie super wytłumień i innych ustrojów nie za bardzo wchodzi w grę. Wstępnie zaakceptowane ( :) ) zostały 2 opcje:

 

Rozwiązanie nr 1: Skyline 120x60 (może troszkę większy, powieszony w poziomie). klocki 5x5cm max 20 cm.

 

Jest to opcja, która zdecydowanie bardziej podoba się od strony estetycznej. Pytanie tylko czy ma to sens? Bo jednak słuchacz będzie tuż przed ustrojem. Ważne jest dla mnie jednak ogólne wytłumienie pokoju, a nie tylko miejsca odsłuchowego, dlatego jednak chyba bardziej przychylam się do tej opcji.

 

Rozwiązanie 2: Umieszczenie na ścianie za słuchaczem tłumienia z wełny o wymiarze 120x60cm i grubości ok 10 cm, a następnie przykrycie tego obrazem. Czy takiej wielkości tłumik nie będzie za mały? Czy wrzucenie tak małej powierzchni tłumiącej przyniesie znaczącą poprawę?

 

Które z rozwiązań wpłynie lepiej na ogólną akustykę pomieszczenia (abstrahując od miejsca odsłuchu)? Wydaje mi się że teoretycznie lepiej powinien zadziałać skyline, ale ze względu na miejsce odsłuchu lepiej wełna + obraz i stąd mój dylemat. Może macie inne propozycje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzor do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniej odległości w zależności od strojenia, jeśli siedzisz blisko ściany to tylko tłumienie. Jeśli chcesz zrobić dobrze sąsiadom to możesz wyłożyć i całą ścianę wełną, na to płyta GK i tyle. Dla samej akustyki audio wystarczy to 120x60 bezpośrednio za głową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynieś ławę, kup standy, ustaw je w odległości 1m od ściany tylnej i bocznych (liczone względem środka ścianki przedniej monitorków) i wtedy zagra lepiej.

Póki masz je wciśnięte w kąty i to pod skosami to nie zagra. Możesz zrobić pochłaniacz, ale to tylko troszkę poprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ustawienie to niestety to co widać to max co mogę zrobić. Miejsca w pokoju jest tak mało, że przestawianie mebli, odsuwanie kolumn itp niestety nie wchodzą w grę (muzyka muzyką, ale już i tak jest bardzo ciasno, a chodzić po pokoju też musi się dać i trzeba mieć gdzie obiad zjeść.. :) )

 

Środek przedniej ścianki kolumny jest ok 50 cm od ścian (może nawet trochę więcej). Standy dzisiaj przyszły (jeden wyższy na podłodze, drugi niższy na szafce rtv - miejsce ustawienia się nie zmieniły, tylko kolumny sa wyżej). Wysokości standów są tak dobrane, że oba głośniki są na równej wysokości, ok 80 cm od ziemi.

 

Wiem, że to co zaproponowałem to jest prowizorka, a nie kompleksowe podejście, ale w warunkach jakimi dysponuję ciężko o kompromisy i takim wypadku chciałbym zrobić najlepszą prowizorkę jaką się da. :)

 

Piszesz, że pochłaniacz trochę pomoże. Mam rozumieć że skyline jest w moim przypadku zupełnie bez sensu? Główne pytanie jest takie, co powiesić na pustej ścianie za narożnikiem, patrząc głównie na ogólną akustyke pomieszczenia, a nie tylko miejsca odsłuchowego (rzadko siędzę w miejscu i tylko słucham, raczej muzyka po prostu leci w tle)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, musze przyznać, że po wczorajszym ustawieniu głośników na podstawkach jestem zdruzgotany poziomem akustyki w moim pokoju.. To nawet nie było źle, tylko dramatycznie (a nie jestem wybredny i wyczulony).. Siedziałem do 1 w nocy, czytałem o odbiciach, chłonięciu, absorberach, dyfuzorach, latałem po pokoju z lusterkiem i na start wymyśliłem co następuje:

 

- za kolumnami - panele z wełny 10 cm.

- za miejsce odsłuchowe absorber z wełny 10-15 cm o wymiarze 110x50. Ma być centralnie na pustej ścianie bo docelowo ma go przykryć obraz, więc umieszczenie go z boku, nisko tuż za głową, czy pod sufitem będzie wyglądało bardzo słabo (a to niestety nie wchodzi w grę :/)..

- na ścianie po lewej zawisną półki, a w miejscu pierwszego odbicia chciałbym zawiesić na ścianie pionowe półki na płyty (coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) dwie równolegle. Zachowując odległośc ok 15 cm pomiędzy nimi stworzą się 4 pionowe przegrody częściowo wypełnione plytami (wierzę, że może to zadziała jak pseudo-dyfuzor).

- być może w przyszłości na suficie panel z nidy sonic.

- firanki itp na okno (pewnie niewiele da, ale zawsze coś..

 

Co myślicie o tych rozwiązaniach? coś zmodyfikować? Jakieś inne nieinwazyjne propozycje? Któreś z moich pomysłów są bez sensu i nie warte uwagi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Panowie, czyli jakaś konkluzja może?

Za słuchaczem rozpraszamy czy pochłaniamy? W zależności od jakiej odległości miejsca odśłuch od ściany? Nie chodzi o złote recepty, ale o zarysowanie warunków granicznych i kierunków. Temat mnie interesuje bardzo, bo niebawem będe zajmował się drugim pokojem pod odsłuch i wciąż nie wiem co za miejscem odsłuchowym. Ściana za kolumnami będzie 'żywa' raczej, za miejscem odsłuchowym planowałem 3 półwalce (niepełne półwalce, raczej ustroje na wycinku okręgu) z płyty plecówki wypełnione wewnątrz wełną mineralną. Ale nie wiem, czy lepiej nie pochłaniać. Miejsce odsłuchowe nie będzie przy samej ścianie, myślę, że ok. 1m lub więcej od niej.

 

Z doświadczenia wiem, że w przypadku bezpośredniej bliskości ściany za miejscem odsłuchu lepiej ją tłumić niż rozpraszać. Ale nie wiem, czy inni Koledzy nie mają innych doświadczeń..?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się w wekend wrzucić za głowę dwa skyline .Do tej pory stały z boków ,z tyłu zaś tłumiłem.Teraz kiedy się już troszkę osłuchałam zmienię konfigurację opiszę spostrzeżenia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Postaram się w wekend wrzucić za głowę dwa skyline .Do tej pory stały z boków ,z tyłu zaś tłumiłem.Teraz kiedy się już troszkę osłuchałam zmienię konfigurację opiszę spostrzeżenia .

No i jakie spostrzeżenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.