Skocz do zawartości
IGNORED

ograniczenie trzasków


snowmean

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od około tygodnia jestem posiadaczem gramofonu (Dual CS5000, wkładka ortofon OMB 20)

Generalnie jestem zadowolony, ale niestety podczas odsłuchu niektórych płyt trzaski stają się nie do zniesienia. I nie są to trzaski typowe dla zabrudzonej czy też 'zdartej' płyty. Są to raczej trzaski 'elektrostatyczne'. Przy samym zdejmowaniu płyty (zwłaszcza nowej) słyszę charakterystyczne trzaskanie (naelektryzowana płyta/talerz)

 

Jak to zneutralizowac?

Rozumiem, ze nie da sie takich rzeczy do konca zlikwidowac, ale czasem sobie moze pyknac. Niestety niemal ciagle pykanie staje sie meczace, co ciekawe, jak pisalem wczesniej, zdarza sie to rowniez w przypadku niektorych plyt nowych...

 

Pomozcie prosze, fizyke mialem dawno temu i nie bylem prymusem, dodam tylko, ze plyty pucuje szczoteczka i trzaskanie nie pochodzi od zakurzenia na plycie..

 

Dziekuje i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plyty sa naladowane ladunkiem statycznym przypuszczalnie ujemnym. Jest to niestety uzaleznione od skladu polimeru, z ktorego zbudowana jest plyta, wiec jednoznaczne stwierdzenie jaki biegun ma ladunek na plycie bedzie ciezkie bez odpowiedniego sprzetu. Zakladajac, ze jest to ladunek ujemny nalezy przylozyc do niej ladunek o podobnej wartosci, ale dodatni. Musisz wiec polaozyc plyte na czyms co jest naladowane statycznie dodatnio. Najlepiej jednak zastosowac plyn do czyszczenia plyt, ktory usowa ladunek statyczny wraz z zanieczyszczeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś coś takiego w gramofonie Foniki, wtedy jeszcze z wkładką Mf-100 czy 104.

Ładunek elektrostatyczny z płyty rozładowywał się przez igłę, co powodowało silne trzaski.

Wziąłem cieniuteńki drucik miedziany i owinąłem nim dwa czy trzy razy pręcik, na którym jest zamocowana igła, a drugi koniec tego drucika podłączyłem do masy. W ten sposób rozładowanie ładunków statycznych następowało do masy poprzez ten drucik, a nie przez wkładkę. Trzaski całkowicie zniknęły.

Pręcik owinąłem drucikiem nie w pobliżu igły, lecz w miejscu, gdzie wchodzi on do wkładki, żeby ewentualny wpływ drucika na ruch igły był jak najmniejszy. Nie zauważyłem pogorszenia dźwięku (no, ale to była kiepska wkładka), za to pozbycie się trzasków było niezaprzeczalną poprawą brzmienia.

Teraz mam wkładkę Ortofon 520 MkII i nie ma takich trzasków, nawet bez "odgromnika".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zaopatrzyć talerz gramofonu w dobrą matę antystatyczną. Można też kupić ściereczki antystatyczne do płyt, lub szczotki z włókien węglowych- nie tylko zbierają kurz ale i ładunki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za posty,

Alexander: mam szczoteczke z wloknami weglowymi i niby zbiera ten kurz (ale nie tak elegancko jak myslalem, ze to bedzie robic) ale co zauwazylem, te wlokienka ze szczotki czesciowo zostaja na plycie, czy to normalne? Wydawalo mi sie, ze szczotka powinna zbierac wszystko a nie zbierac kurz a zostawiac swoje kudly...

 

Mysle, ze sprobuje z plynem, mam nadzieje, ze pomoze...

 

Dzieki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj bedac w Delcie Studi witek prezentowal mi pistolet do rozladowywania ladunkow elektrostatycznych z plyty.. smieszna zabawka :) przypominala mi zapalarke elektryczna do kuchenek gazowych ale tylko przypominala ;)

P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak:

[obrazekLUKASZ-137300_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie w Polsce to tu:

Mr. Krzysztof Herman

LABSOFT

02-892 Warszawa

ul. Bazancia 45A

Tel/fax: (+48 22) 6449750, 6449753

Mobile: (+48 601) 307456

E-mail: [email protected]

Alternative E-mail: [email protected]

 

A praktycznie to trzeba zapytać u tego człowieka, bo podano go jako lokalnego dostawcę, lub w sklepach internetowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alexander: sek w tym, ze kupilem ja nowa, fakt ze na allegro, ale byla zapakowana w oryginalne pudelko itd no i na nowa wygladala, ale to ze przy pierwszym czysczeniu wylecialo jej troche wlosow wydalo mi sie podejrzane

 

Pistolecik fajny, ale cena tez fajna, widzialem gdzies w zachodnim sklepie za prawie $70...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz ją źle złożoną dlatego wyłażą włosy. Nie jestem maniakiem metek i firm, ale jest też możliwe, że to jakiś kiepski wyrób. Mam takie szczotki audioquesta i nigdy z nich nic nie wylazło. Mam też Monacora jeszcze zapakowanego zaraz go obejrzę...

A zerostat kosztuje zależnie od fantazji sprzedającego od 40 do 120$.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.