Skocz do zawartości
IGNORED

Klony na przetwornikach Tonsila


Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów po kolejnym urlopie.

Wiem (czytałem), że moje poglady spotykają się z aprobatą otwartych ludzi oraz znajdują naśladowców. jakis czaqs temu obiecywałem podczas sporu nad wyższością Tonsilowskich przetworników nad zachodnim badziewiem, że udcowodnię wyższość tych krajowych, a przynajmniem sklecę komplet kolumn KD?muzy wielokanałowej na wspomnianych przetwornikach.

I oto stało się. W przerwach urlopowych ( mało pisałem). zabawiłem się jak za dawnych czasów w konstruktora. Z zapasów Tonsilowskich przetworników dostępnych w sklepach elektronicznych (o rado nadzorcza Tonsilu nie zapominaj o nich, gdyż to oni wspierali was w najgorszym okresie), skonstruowałem kompletny zestaw 5.0 (bez suba, gdyż to oddzielny temat), do odsłuchu KD lub muzyki.

Oto konkrety:

[obrazekLUKASZ-139321_1.jpg] [obrazekLUKASZ-139321_2.jpg] [obrazekLUKASZ-139321_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-253-100004486 1170257439_thumb.jpg

post-253-100004487 1170257438_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tych konkretów:)

Widac że zestaw na GDN16/40/1 i GDWK10/80/T jak średnio-wysokotonowy tor w Bolero Lux. Tyle że tam pracował w zamkniętej obudowie bo do BR te głośniki sie raczej nie nadają.

 

Front to 2,5 drogi czy poszedłes na łatwiznę i zastosowałeś 2*15om / ;)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piter z. Jakoś tak miło jak ktoś chwali. Jeśli chodzi o głosniki to faktycznie 2x15. Jeśli chodzi o konkrety to nie chciałem wykładać od razu wszystkich kart i nie przynudzać. Jeśli odezwą się ludzie z wątków o kolumnach na przetwornikach Tonsila to pewnie będzie okazja sobie popisać. Chodziło mi dokładnie o to żeby sprawdzić i ewentualnie zaproponować innym zestaw 5.0 na krajowych przetwornikach do 1,5kzł. Właśnie w tym przedziale cenowym mieszczą się wszystkie Kody, Amtechy czy Eltaxy. Kiedy ktoś pytał o poradę to wybór natychmiast padał właśnie na wspomniane Eltaxy czy Kody, podczas gdy moje odsłuchy tychże nie potwierdziły słuszności takiego wyboru. Oczywiście cena dotyczy samodzielnego montażu, a nie półki sklepowej, ale to w końcu dział DIY.

 

Aha- napisałem że to klony- i to jest najważniejsze. Z pewnością wielu zauważy rozmieszczenie głośników we frontach i tyłach. również zwrotnice to tylko lekko zmodyfikowane cudeńka ProAca. I teraz najważniejsze- jakież było moje zdziwienie, kiedy w AudioVideo 4/2004 zobaczyłem najnowsze response D25 na polipropylenach. Kiedyś robiłem klony ProAca stąd to podswiadome (albo świadome) krążenie wokół takiej a nie innej estetyki i surowości. Przekłada się to również w sferze dżwięku, który jest ciepły w średnicy, nie męczy nawet po kilkugodzinnym oglądaniu Matrixa ze wszystkimi jego efektami, wybuchami itd. Zero jazgotu czy efektowności znanej z tanich konstrukcji z hipermarketów. Kolumny kosztowały około 1,5kzł, ale ja odnoszę je do znacznie wyższej półki.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach twoje konstrukcje wyglądają jak najbardziej OK.

Jeśli ich brzmienie odpowiada twoim gustom to tylko pogratulować konstrukcji i wykonania.

I nie ma co rozwodzić się nad wyższością..... W końcu chodzi tu najbardziej o zadowolenie właściciela,

a nie na przekonywaniu osób trzecich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej

czy mógłbyś podesłać na [email protected] większe zdjęcia, jestem w trakcie budowania klonów Proac 2.5 i mam parę pytań. Z góry dzięki.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogus- te zdjęcia przedstawiają tylko budżetowy zestaw 5.0 który wykonałem w wyniku dyskusji sprzed chyba miesiąca na temat tanich przetworników. Ty marzysz pewnie o prawdziwych klonach słynnych konstrukcji ProAca, powinieneś pomysleć o dobrej stolarce (to są tylko płyty wiórowe a nie MDF). Do tego prawdziwa okleina i dobry lakier. No i oczywiście głośniki Scana to podstawa. To co ja zrobiłem to raczej zabawa, chociaż przez jakiś czas pograją u mnie w salonie z zestawem KD, a fakt że muza w wersji wielokanałowej brzmi na nich ok to tylko plus.

 

Ja sam jestem już myślami przy nowych przetwornikach Tonsila (Audio 4/2004). Zrobiły na mnie piorunujące wrażenie, a ponieważ jestem zwolennikiem gęstego grania, stąd moje zainteresowanie przetwornikami 10Hz-100kHz- to chyba oczywiste. Może odezwie się ktoś z nowego Tonsila i powie parę zdań na temat dostępności tych nowych przetworników w sklepach. Jakieś 2 miesiące temu chciałem kupić nieosiągalny głosnik STX-a na kevlarze z aluminiowym zawieszeniem. Producent wywiązał się z nawiązką i po kilku dniach głośnik miałem w domu. Fakt że do budowy taniego zestawu na krajowych przetwornikach wybrałem polipropyleny Tonsila wynikł jednak z doskonałego brzmienia tych ostatnich (jak pisałem ProAc postapił podobnie).Chciałbym jednak pójść dalej i razem z Tonsilem zbierać doświadczenia w aplikacji ich nowych przetworników. To wygląda dość ciekawie dla entuzjastów DIY jeśli oczywiście Tonsil podzieli się z nami swoją wiedzą i udostęoni głośniki hobbystom.

Pozdrawiam i czekam na parę słów z naszej odradzającej się fabryki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, dobra prezencja to częściowo zasługa oświetlenia i faktu że to zdjęcia. Ale producenci też dysponują takimi środkami a ich produkty w sklepach też czasem trochę ustępują. Nie żebym chciał powiedzieć że kolumny które zrobiłem są takie sobie, ale trochę samokrytyki nie zaszkodzi. łączna cena zestawu wraz ze stolarką nie przekroczyła 1500zł. Wzrośnie ewentualnie jeśli zdecyduję się na lepsze kondensatory i jakieś firmowe okablowanie . W tej chwili to płaskie sreberko po 10zł/m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Andrzej

 

Wlasnie jestem na etapie skladania kina domowego i zastanawiam sie nad glosnikami efektowymi. Nie chce na nie wywalic za duzo pieniedzy bo mysle ze nie ma sesu. Przody bede mial na glosnikach Focala a na tyly myslalem o samodzielnym zrobieniu kolumn. Mysle z wysokotonowce jedwabnej z Tonsila 11/100 + TVM jako nisko-sredniotonowy? Co sadzisz o takim polaczeniu? Znasz dobrze Tonsilowskie glosniki wiec moze moglbys cos doradzic :) Dzieki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

-->ChUmI

 

Niewiem na jakiech głośnikach Tesli masz zamiar zbudować te surroundy, ale zaproponuję Ci takie zestawienie:

GDWK 11/100 Tonsila + ARN150-03 Tesli, w obudowie BR, pojemność około 7-8L, podział około 3kHz.

 

Przy twoim obecnym zestawie (piszesz, że masz fronty na Focalach), może lepszym pomysłem było by zastosowanie innej troszkę, lepszej kopółki do tych surrundów. Żeby nie było za dużych dysproporcji jakościowych pomiędzy "tyłem", a "przodem".

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w zupełności. Głosniki Tonsilu są dość słabe. Osobiście wybrałem tytanowe, gdyż tekstylne były kiepskie, grały cicho i bez wyrazu. W tytanach też jest mało barwy i analogowego, ciepłego zmiękczania i specyficznego wybrzmienia jakim dysponuje konkurencja ale też różnice nie są już takie duże a cena przyzwoita. Do tego polipropylen Tonsilu daje mi tyle przyjemności (wiele osób wychwalało ten głośnik) że w sumie brzmienie jest bardzo ciepłe i jednorodne. No właśnie- jest okazja na małe wyjaśnienie. W zestawie wielokanałowym ogromne znaczenie ma rozmieszczenie głośników. Zauważ że u mnie (podobne zestawy były prezentowane i opisywane w prasie), głosniki wysokotonowe są wszystkie identyczne ale też znajdują się na jednej wysokości. Jak puszczam płytę testową, lub jedną z tych których używam do testowania kolumn, to talerze perkusji swobodnie wędrują w przestrzeni, Są niemal namacalne. Ma to oczywiście znaczenie w przypadku SACD/DVDAudio, bo w kinie domowym te wymogi nie są aż tak wysokie. Często stawia się głosniki efektowe membranami do góry czy coś w tym stylu. Jesli więc będziesz słuchał muzy tylko w stereo to ok, natomiast jeśli wielokanałowo to zainwestuj w Focala pełną gębą.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie- słabe czy dość słabe są niektóre głośniki Tonsilu. Dlatego powstały tytany i kiedyś opisywane dokładnie w jakimś wywiadzie polipropyleny. Stąd też moje zainteresowanie nowymi głośnikami Tonsilu i chęć ich przetestowania, chociaż jakoś nikt z naszej rodzimej fabryki się nie odezwał, a kiedyś parę osób tu zaglądało. Czyżby STX miał być górą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki :) No to teraz musze sie zastanowic ... moze faktycznie warto zanwestowac w wysokotonowki focala zaby miec jednorodne brzmienie calego zestawu ... szczegolnie ze mam kilka plyt SACD i chetnie posluchal bym ich w 5.1 (narazie mam tylko stereo) Hmmm ... trzeba by przeliczyc finanse a osotatnio nie stoja najlepiej :) Jezeli jednak zdecydowl bym sie na wysokotonowki focala to co dac na srednio-basowe? Na srednio-basowego focala niestety nie bedzie mnie juz pewnie stac :( alebo bede musial poczekac z glosnikami jeszcze conajniej z pol roku i zbierac kase (a ja chce juz sluchac :) ) ... moze dalo by sie wsadzic razem z tymi focalami jakis inny srednio-basowy sesowny glosnik w rozsadnej cenie ?

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje wszystkim za porady :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

ChUmi-sory że odpisuję dopiero teraz ale znowu wypoczywałem. Nie będę Ci na siłę polecał polipropylenów Tonsila z 2 powodów.

1- nie mam pojęcia jak zachowałyby się z tymi Focalami, bo nie sprawdzałem.

2- nikt z Tonsilu się nie odezwał i nie nakreślił choć paru słów na temat nowych przetworników tej firmy.

A mże ktoś się odezwie...............

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.