Skocz do zawartości
IGNORED

Elac FS57 - delikatne ulepszenie zwrotnicy


sms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam głośniki jak w temacie, na razie muszą ze mną zostać więc chciałem je trochę ulepszyć. Podstawa niskotonowa jest całkiem ok jednak chciałbym trochę więcej przestrzeni i wysokich tonów, niby wszędzie piszą że jest rozbudowana zwrotnica, szkoda tylko że z niskich jakościowo komponentów więc może coś się uda ugrać na tym polu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

L1 - rdzeniowa jeszcze nie mierzona

L2 - Rdzeniowa nie mierzona

L3 - powietrzna nie mierzona

L4 - powietrzna nie mierzona

PTC - 185

PTC2 - 075

R1 - 10W4.7ohma J

R2 - 10W4.7ohma J

R3 - 1.8ohma J

R4 - 5W 0ohma J (nie mierzone taki opis)

R5 - 5W 0.22ohma J

C1 - 12uF

C2 - 4.7uF

C3 - 15uF

C4 - 4.7uF

C5 - 10uF

 

ogólnie myślałem aby wywalić te bezpieczniki PTC i zastąpić je zworą oraz zmiany w torze wysokotonowego czyli R3 C4 i C5 oraz zmiana cewki w niskotonowym L1 na powietrzną .

 

Okablowanie, obecnie mam i myślę że zostaną kable audioquesta type6+ (miałem/mam cv-4 ale to nie to) więc wewnątrz może by dać aq type4 czy coś innego ? Obecnie jest coś z miedzi i srebrzonego ponoć ohelbach stosuje elac .

 

Myślałem jeszcze na rozdzieleniu zwrotnicy ponieważ biamping chodzi mi po głowie i tak mam system dzielony a szybciej można kupić różne końcówki mocy niż dwie identyczne i w mostku na lewy i prawy kanał.

 

Same obudowy są dość sztywne i dobrze wytłumione , jeśli ktoś ma inne propozycje chętnie rozważę co dalej ?

 

Kilka fotek niestety niskiej jakości jak to wygląda :

dsc00016zh.th.jpg dsc00018awz.th.jpg dsc00020juz.th.jpg dsc00019zy.th.jpg

 

Gdzieś był test w necie tych głośników i miały całkiem dobry przebieg charakterystyki bez podbić więc myślę że warto coś z nimi zrobić a są chyba mało popularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Więc tak na początek możesz wymienić:

 

C4 i C5 na jakiś foliowy kondensator. Bo jednak elektrolit w szereg z wysoko tonowym głośnikiem to nie jest szczyt marzeń.

 

Co do wymiany cewki to musisz znać DCR i dobrać tak by było to zgodne z poprzednią cewką.

 

Wymiana okablowania w tych kolumnach to dla mnie żart.

Rezystory na metalizowane superes. No i więcej tam nie grzeb bo nie ma sensu.

Podejmę jednak polemikę z arczim87. Po pierwsze c4 i c5 na folie czy poliester - zgoda w całej rozciągłości. Jeśli w ogóle rezystor, to tylko r3; ale jeśli te elaki nie zasługują na kable to zasługują na rezystor ? IMHO kable mają większy wpływ, niż wymiana opornika, mimo iż jest z wyższej półki. Skoro dół jest dobry, to można nie ruszać też tej cewki. Uważam, że jeśli sms pisze o wysokich tonach i przestrzeni - czyli analityczności - to i kable do wysokich ( wszystkie po drodze do kopułki ) na pojedynczy solid max 0,5 mm ( albo litz z cienkich przewodników). AQ to chyba średnice ok 0,7 mm. Chyba niestety dużo psują nie tylko elementy zwrotnicy, ale i jej druk o szerokości ścieżek blisko 1 cm. Montaż nawet tych samych podzespołów ale punkt do punktu już powinien dać pewien efekt; oczywiście pod warunkiem transparentności kabli głośnikowych. Inaczej tego nie będzie słychać.

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Jeśli w ogóle rezystor, to tylko r3; ale jeśli te elaki nie zasługują na kable to zasługują na rezystor ? IMHO kable mają większy wpływ, niż wymiana opornika, mimo iż jest z wyższej półki.

 

Z tego co pamiętam ceramiki mają po prostu większy rozrzut i gorszą stabilność temperaturową.

Są dwa midbasy więc w pułapkach RLC mniemam będzie duży prąd i stąd można wymienić rezystory na lepsze. Poza tym ceramik ma dość duże szumy własne.

 

Co do kabelków, jak jest potrzeba to polecam solid core jantzena. Są odpowiednie przekroje dla odpowiednich głośników.

 

Chyba niestety dużo psują nie tylko elementy zwrotnicy, ale i jej druk o szerokości ścieżek blisko 1 cm. Montaż nawet tych samych podzespołów ale punkt do punktu już powinien dać pewien efekt; oczywiście pod warunkiem transparentności kabli głośnikowych. Inaczej tego nie będzie słychać.

 

Montaż na szerokiej ścieżce pcb daje dużą powierzchnię przez co unika się problemów przewodnika o wąskim przekroju. Co przy większych mocach może mieć znaczenie.

Sam popieram P2P, ale tutaj to przerost formy nad treścią. No i przy tak radykalnym podejściu musiałby jeszcze przelutować swojego Rotela na pająka :).

 

Temat transparentności przewodów głośnikowych w kolumnach z przetwornikami, które są tańsze niż jeden porządny głośnik chyba sobie odpuszczę.

Problemy z małym przekrojem ? Obejrzyj kable Nordosta. Sam używam jako głośnikowca srebrzonej miedzianej licy z przewodów 0,12 mm średnicy. Łącznie ok. 0,3 mm2; co prawda krótkie, bo tylko 2m. Problem jest raczej w drugą stronę - zbyt szeroko. Sam też kiedyś nie zdawałem sobie sprawy, ile można wycisnąć nawet z bardzo tanich, wręcz śmieciowych przetworników - i to sprzed wojny japońskiej stosując małe przekroje okablowania do i w kolumnach. Warunek jest tylko jeden - wzmacniacz czy CD bez piachu i sybilantów. Co do Rotela, to pewnie coś niecoś, mam nadzieję, uwzględnili projektując pcb. Ale przeglądając forum, gdzie tuninguje się i HiEnd dawno doszedłem do wniosku, że zawsze można lepiej, nie ? ;-). Muszę jednak pamiętać, że temat kabli jest dość drażliwy, bo wielu użytkowników właśnie zamulającymi kablami za wszelką cenę próbuje modyfikować swoje ( idealne przecież, no bo za taką kasę....) sprzęty. I nawet czasem im się to udaje.

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Kabel obecnie w tych głośnikach jest przyzwoitej grubości, niestety należę do tych co słyszą kable i w tańszej opcji do tych co są dołożę plecionkę ze skrętki komputerowej .

 

Nikt nie proponuje co dalej z tymi bezpiecznikami bo są to elementy zdaje się nie liniowe i pewnie dobrze było by je wywalić a mam trochę czasu te kolumienki i nie zdażyło się korzystać z tego zabezpieczenia .

 

Rezystory wszystkie wymieniać czy tylko niektóre, bo patrząc po schemacie to wpływ na dźwięk będzie miał ten w szeregu przed wysokim ? Co do cewki na średniotonowych to wiem że dobrze było by ją zmierzyć więc tak też zrobię i dam powietrzną jeśli jest sens.

 

Wiem że szczyt hiendu to nie jest mimo to nie były to tanie głośniki bo coś około 2tys ale ja dałem za nie grosze i tak je traktuje, były u mnie pod różnymi zestawami i raz było lepiej raz gorzej, na zmianę kiedyś z b&w 601s2 ale dla mnie z rotelem po jakimś czasie zbyt męczące i dlatego elaci bardziej pasują, obecne elaci robią ochotę na wyższy model niestety są dziecio odporne i muszą ten czas przetrwać, więc trochę bym chciał je dłubnąć.

 

Jestem otwarty na propozycje, a wymiana samych przetworników może być utrudniona poprzez wyfrezowania w obudowie ale jak bym miał aż tak grzebać to bym je raczej zmienił na inne.

Kondensatory w wysokich obowiązkowo, rezystor może, ale jeszcze coś. Jeśli naprawdę słyszysz kable, to jest jeszcze tańsza opcja (poważnie) - wywal z jednej kolumny - na próbę "kable przyzwoitej grubości" i daj np. kabelek instalacyjny TPSA solid - 2 X 0,5 mm średnicy ze zwykłej miedzi w całym torze wysokich. Posłuchaj, porównując kolumnę przerobioną z nie ruszaną i wtedy oceń, czy o to chodzi. Jak nie o to, to szukaj innych rozwiązań. U mnie się sprawdziło.

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Wiem bo sam kiedyś jak robiłem jakieś kolumienki to stosowałem taki trik ale z plecionką ze skrętki komputerowej i z reguły daje pozytywne efekty, tak też myślałem aby do obecnego okablowania dołożyć po jednym kablu na plus i minus i do wysokiego już tylko taką plecionkę.

 

Co do samego PCB to miejsce na ścieżki jest wykorzystane do maksimum, cieniutkie to są tylko przerwy między ścieżkami, ogólnie dobrze przemyślana tylko złożona z niskich komponentów i tu wydaje mi się że można by coś zyskać.

  • 5 tygodni później...

W końcu znalazłem chwilę żeby przejrzeć oferty sklepowe, ale przed zamówieniem elementów zastanowił mnie problem termistorów PTC, są to elementy nie liniowe i posiadają jakiś tam opór. Wolałbym go pominąć bo co to za sens zmieniać na lepsze rezystory itp skoro przed tym wszystkim będzie taki wynalazek.

 

Nie wyciągałem jeszcze ich z zwrotnicy bo trzeba by wszystko rozkręcić a chciałem to zrobić przy kolejnej wymianie, ale wg serwisówek ptc075 ma 0,18-0,40ohma i ptc185 0,8-0,12 ohma przy temp 25 , czyli pominąć kompletnie czy lepiej dodać do R3 tak z 0,4ohma ?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.