Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer pod sufitem


nookie736

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie remontu i przebudowy pomieszczenia do kina. W tej chwili na etapie przedniej sciany, gotowa jest konstrukcja nosna, boczne czarne powierzchnie to zamaskowana welna mineralna, srodek oczywiscie na ekran , powierzchnia dzwiekoprzepuszczalna, za nia centralny. Cala powierzchnia z wyjatkiem ekranu bedzie wylozona czarnym welurem, efektem bedzie tzw. pitch black :) Zostala mi polka nad ekranem, tam gdzie w tej chwili lezy biala koldra, dodam ze tylko chwilowo z braku miejsca :) Pomyslalem zeby wykorzystac ja na subwoofer. Polka ma objetosc netto 330 litry. Mam do dyspozycji dwa 15 calowe, 15 omowe glosniki tesli ktore do tej objetosci sa wrecz idealnie stworzone. Glosniki te orginalnie pracowaly w obudowach zamknietych o pojemnosci okolo 160 l.

Moje pytanie: czy sa jakiekolwiek przeciwwskazania w montowaniu subwoofera tak wysoko??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sa jakiekolwiek przeciwwskazania w montowaniu subwoofera tak wysoko??

 

Kto mieszka nad tym pokojem?

 

Bo mogą mu się w szklance herbaty robić koła, tak jak na Parku Jurajskim,gdy zbliżał się Tyranozaur. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z subwooferem przy suficie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-00699300-1355503451_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą ale takie ilości wełny na pewno nie dadzą żywej akustyki . Ale rzecz gustu. Znam takich co lubią taki przekaz, dla mnie byłoby nie akceptowalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą ale takie ilości wełny na pewno nie dadzą żywej akustyki . Ale rzecz gustu. Znam takich co lubią taki przekaz, dla mnie byłoby nie akceptowalnie.

 

Dlatego radziłem pomiar. Z drugiej strony nie trzeba bać się wełny, tylko aplikować z głową. Zawsze można zasłonić wełnę warstwą rozpraszającą a bas i tak dotrze do tej wełny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą ale takie ilości wełny na pewno nie dadzą żywej akustyki . Ale rzecz gustu. Znam takich co lubią taki przekaz, dla mnie byłoby nie akceptowalnie.

a skąd wiesz jaką ilości wełny użyłem że z góry zakladasz że akustyka nie będzie żywa?? pomieszczenia ani reszty systemu nie znasz ale oczywiscie z gory wiesz ze bedzie napewno "nie akceptowalnie"...bzdura kompletna

 

dzieki, o to mi wlasnie chodzilo..

 

pozdr

 

Dlatego radziłem pomiar. Z drugiej strony nie trzeba bać się wełny, tylko aplikować z głową. Zawsze można zasłonić wełnę warstwą rozpraszającą a bas i tak dotrze do tej wełny.

welna jest owinieta wlasnie w ten sposob o jakim napisales.

 

Zjawisko podbicia basu w rogu pokoju zaobserwowalem stawiajac tam subwoofer, takie ustawienie zdecydowanie mi sie nie podobalo, bas dudnil i nie dalo sie go zintegrowac z reszta. W tej chwili jest ustawiony przy lewej scianie i taka pozycja najlepiej mu pasuje.

 

Nie zostaje chyba nic innego jak zbudowanie prowizorycznej paczki i przetestowanie tego ustrojstwa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw subwoofer na tej półce i posłuchaj jak to się zachowuje, może być to dobre miejsce.

 

Rozumię że w miejscu ekranu wełny nie ma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haj-fajowo jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem jest, za ekranem jest cieniusienka warstwa welny owinieta fizolina. Z ustawieniem subwoofera na polce moze byc problem z uwagi na jego gabaryty i wage ale moze cos sie da zrobic.

 

Ogolnie na wytlumienie poszla jedna zgrzewka welny rockwool o grubosci 10cm. Do tego kolejne bloki owiniete zostaly fizelina, dokladnie z tego wzgledu o ktorym wspomnial imacman, nie chcialem przegiac z wytlumieniem, fizelina sprawdza sie doskonale, welna sprawdza sie w tym wypadku doskonale jako corner bass trap, taki tez byl cel jej uzycia. Calos przeslonieta ramami obitymi czarnym welurem. Efekt jest zaje..sty. Ciemnosc absolutna wokol ekranu, kontrast wysmienity...teraz tylko czekac na ekran...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś w pierwszym poście że centralny głośnik będzie za ekranem, o ile ekran powiedzmy że nie stłumi dzwięków z centrala, to ta wełna już raczej tak.Chyba że wełna jest na ścianie za głośnikiem?

 

Fajnie że wełnę zabezpieczyłeś fizeliną, też o tym myślałem, to chyba jeden z lepszych sposobów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haj-fajowo jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna bedzie oczywiście tylko za glosnikiem. ekran transparentny akustycznie z tlumieniem na poziomie -2db przy 20khz, w praktyce to tyle co nic.

Fizelina sprawdziła się bardzo dobrze, to tani materiał i do tego idealne rozwiązanie problemu pylenia. Póki co nie zauważyłem aby tlumiace właściwości wełny zostały w jakikolwiek sposób zniwelowane. A subwoofer skończy zapewne na podłodze..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suba to może taki ;) będzie OK ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd wiesz jaką ilości wełny użyłem że z góry zakladasz że akustyka nie będzie żywa?? pomieszczenia ani reszty systemu nie znasz ale oczywiscie z gory wiesz ze bedzie napewno "nie akceptowalnie"...bzdura kompletna

Nie rozumiem czemu się denerwujesz? Ja rozumiem że jak się wklei coś swojego to najlepiej jak wszyscy podskoczą z zachwytu, z tym że jeśli oczekujesz samych pochwał to najlepszy sposób nie pisać na forum. Moje założenie to wyrazić swoją opinie i podyskutować a w efekcie dowiedzieć się czegoś co można u siebie wykorzystać. Nigdzie nie widzę abym twierdził że znam lepiej od Ciebie Twoje pomieszczenie. Ale pomieszczenie i ilości wełny przecież opisałeś powyżej. Systemu tez nie musiałbym znać gdyby pomieszczenie było przetłumione bo grałoby źle lub gorzej.Tylko ja je źle odczytałem bo zrozumiałem że całe boczne ściany są w wełnie do tego przód na zdjęciu a Ty piszesz że boki ściany przedniej, stąd sory za ocenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim gratuluje pomieszczenia i śmiałego projektu. Takie pomieszczenie to rewelacyjna sprawa. Wrażenia będą napewno fantastyczne. Tak naprawdę musisz samodzielnie przetrenować swoje pomysły bo:

- ci co mają salki w domach już na forum raczej nie zaglądają

- usłyszysz wiele wydumanych teorii nie popartych praktycznym doświadczeniem które nic ci nie dadzą prócz niepotrzebnie straconych nerwów.

 

Stary, rób swoje i nie licz na pomoc z forum. Ja trzymam kciuki za ukończenie projektu i życze wielu godzin przyjemności w samodzielnie wykonanym pokoju! Satysfakcja będzie podwójna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usłyszysz wiele wydumanych teorii nie popartych praktycznym doświadczeniem które nic ci nie dadzą prócz niepotrzebnie straconych nerwów.

 

Kolego, jesteś niesprawiedliwy w swojej ocenie, są jeszcze ludzie, którzy pomagają na forum, pomimo swoich codziennych zajęć. Nie mówię tu o sobie, ale o innych życzliwych forumowiczach z branży i nie tylko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu się denerwujesz? Ja rozumiem że jak się wklei coś swojego to najlepiej jak wszyscy podskoczą z zachwytu, z tym że jeśli oczekujesz samych pochwał to najlepszy sposób nie pisać na forum. Moje założenie to wyrazić swoją opinie i podyskutować a w efekcie dowiedzieć się czegoś co można u siebie wykorzystać. Nigdzie nie widzę abym twierdził że znam lepiej od Ciebie Twoje pomieszczenie. Ale pomieszczenie i ilości wełny przecież opisałeś powyżej. Systemu tez nie musiałbym znać gdyby pomieszczenie było przetłumione bo grałoby źle lub gorzej.Tylko ja je źle odczytałem bo zrozumiałem że całe boczne ściany są w wełnie do tego przód na zdjęciu a Ty piszesz że boki ściany przedniej, stąd sory za ocenę.

 

 

Ja sie denerwuje?? Niby w ktorym momencie?? Nazwanie twojej odpowiedzi stekiem bzdur to nie nerwy, w najlepszym wypadku drobna irytacja. A watek zdaje sie jest o subwooferze i sensie montowania go pod sufitem a nie o mojej lepszej lub gorszej akustyce. I nie po to go zakladalem zeby zbierac pochwaly tylko aby otrzymac sensowne i produktywne odpowiedzi na zadane pytanie. NIestety takiej odpowiedzi mi nie udzieliles wiec chyba moja irytacja moze byc poniekad uzasadniona.

 

Czy pomieszczenie bedzie przytlumione? Zalezy co sie komu podoba, rozumiem ze nie jestes fanem komor bezechowych, ja osobiscie tez nie, aczkolwiek bylem w kilku pomieszczeniach wytlumionych wiele mocniej niz moje i powiem szczerze ze wole taka akustyke niz gole sciany. Ogolnie plan jest taki ze przednia sciana (juz praktycznie ukonczona) byla w jak najwiekszym stopniu wytlumiona, tylna po czesci takze, sprobuje na poczatek z pulapkami basowymi w tylnych rogach pokoju, reszta sciany to beda eksperymenty z dyfuzorami. Boczne sciany planuje wytlumic 5cm welna w miejscach pierwszych odbic do wysokosci kolumn, czyli okolo 1.2m.

 

A wracajac do tematu subwoofera to nie zostanie mi nic innego ja sprobowac tego na wlasnej skorze. U mnie jakos bas najlepiej integruje sie z reszta systemu stojac po lewej stronie od siedziska, dlatego zabudowanie go nad ekranem to dla mnie jedna wielka niewiadoma. Zostaje tej opcja za ekranem, tam miejsca jest wystarczajaco duzo, zastanawiam sie czy aby ta opcja nie byla abrdziej sensowna..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że trzeba poeksperymentować i wybrać optymalne ustawienie, za ekranem skoro jest miejsce to warto sprawdzić, sub będzie jeden czy dwa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haj-fajowo jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ogolem 2 pary glosnikow ktore moglbym poswiecic na ten cel. Jak ze jedna para to glosniki 15 omowe, myslalem o polaczeniu ich w jeden sub, ewentualnie dwie obudowy rozstawione osobno ale polaczone rownolegle.

Glosniki sa niecodzienne, to vintagowe tesle z magnesami alnico. Bas ktory sie z nich wydobywa na moje ucho to klasa sama w sobie. Tak go przynajmniej pamietam z przed roku kiedy graly w 250 litrowych pudlach z kolumn kinowych, tez zreszta tesli, z duzym otworem stratnym. W orginale tesle graly w zamknietych paczkach o kubaturze ok. 200 litrow, model ARS840. Pewien jegomosc z Korei Pld. gwalci mnie o nie od dobrego roku i nie wiem czy sensowniej nie byloby ich sprzedac i kupic jakiegos gotowego suba, zamiast walczyc z DIY. Gdybym jednak mial realizowac ten projekt do konca, planuje uzyc zwrotnicy basowej Reckhorn S1 i jakiegos poteznego monobloka lub zmostkowanej koncowki stereo zeby ruszyc je z miejsca.

 

Poki co gram na Kefie Reference TDM45B i jestem z niego bardzo zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie dokupić takiego samego Kefa i postawić z prawej strony, muszę przyznać że masz zagwozdkę, z jednej strony gotowce i można słuchać-oglądać a z drugiej pewnie te Tesle kuszą..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haj-fajowo jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomieszczenie bedzie przytlumione? Zalezy co sie komu podoba, rozumiem ze nie jestes fanem komor bezechowych, ja osobiscie tez nie, aczkolwiek bylem w kilku pomieszczeniach wytlumionych wiele mocniej niz moje i powiem szczerze ze wole taka akustyke niz gole sciany.

No pewnie nie będzie, już wcześniej napisałem że nie zrozumiałem Twojego wpisu, myślałem że masz wszystkie ściany w wełnie. Moja opinia nie miała nikogo denerwować ani irytować , po prostu sam to przerobiłem i wyszło dokładnie odwrotnie niż chciałem. I szczerze życzę powodzenia w dalszych pracach. Osobiście wiem że to niezła frajda ale też masa pracy. A jeżeli miałbym coś doradzić to spróbuj na miejscach pierwszych rozpraszać a nie tłumić, ja takie próby zrobiłem i i dla mnie było zdecydowanie lepiej tym bardziej jak piszesz że będziesz eksperymentował to warto spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bokach i na suficie jest Skyline. Z tyłu będą prawdopodobnie półwalce, z przodu na razie tylko spore regały z płytami. Wybór był podyktowany tym że skyline był najbardziej akceptowalny wizualnie. Ale na razie wszystko w trakcie i jeszcze potrwa trochę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez myslalem o skylinach ale ogrom pracy mnie przerazil...do tego na suficie...medal za odwage :) Polwalce tez rozwazam na tylna sciane, mam namiar na firme produkujaca rury szalunkowe ktore swietnie by sie na ten cel nadawaly. Poki co z powodu swiat prace utknely w martwym punkcie...Jak mozesz to wklej kilka zdjec, jestem strasznie ciekawy jak Ci to wyszlo.

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skyline to na razie wykonanie "proforma" mam pod dostatkiem styroduru i możliwość wycięcia czego się chce więc dla próby /porównań/ je wstawiłem. Chciałem za darmochę się upewnić czy jest sens robić kilka m2 w drewnie. Jak znajdę chwilę to zabiorę się za drewniane bo styrodur wygląda sztucznie . Efekt jest już niezły /poza wizualnym/ a zakładam że może być w drewnie tylko lepiej. Ale zdjęcia wkleję dopiero jak pojawią się docelowe dyfuzory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.