Skocz do zawartości
IGNORED

Pianka montażowa - tłumienie obudowy zam


szczesiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy ktokolwiek spotkał się z zastosowaniem pianki montażowej do wytłumienia wnętrza obudowy (zamkniętej)?

 

Mój pomysł jest taki - zmontować obudowę, wytłumić matą bitumiczną (papą) - a może i to nie?, od terminali do głośników położyć cienkie plastikowe rurki, aby później przeciągnąć nimi kable i wypelnić całość obudowy pianką, zostawiając miejsce na głośniki (pod nie można by ew. później wybrać nadmiar pianki). Moim zdaniem pianka ma wiele zalet w stosunku do np. wełny mineralnej:

 

- usztywni konstrukcję w całej objętości

- wciśnie się w szczeliny uszczelniając

- optymalnie (maksymalnie) wygłuszy

- jest dobrze przyczepna do drewna i elastyczna

- chyba taniej wyjdzie

 

Problemem może być dobór rodzaju pianki (jeżeli są różne).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka montażowa, papa?

 

Może jeszcze zbijesz obudowę papciokami? :-)

 

 

Pianka montażowa się nie nadaje, to ma tłumić, a taka pianka jest sztywna i po prostu zmniejsza objętość. Równie dobrze można zalać cementem będzie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto tekst ze strony firmy produkującej piankę (podkreślenie moje):

 

Profesjonalna, pistoletowa, całoroczna, jedno-składnikowa, poliuretanowa pianka montażowo-uszczelniająca, charakteryzująca się jednolitą strukturą porów, niską chłonnością wilgoci, a także doskonałymi parametrami w zakresie _izolacji_ termicznej i _AKUSTYCZNEJ_ Wyróżnia się wysoką gęstością, zwartą strukturą i stabilnością wymiarową, w skutek czego gwarantuje trwałe i mocne wiązanie. Posiada dobrą przyczepność do typowych materiałów budowlanych, takich jak: drewno, beton, ceramika, gips, szkło, metale, tworzywa sztuczne (poza polietylenem i polipropylenem).

 

Stąd mój pomysł.

 

Czym się różni papa od maty bitumicznej? Jeden gościu wytłumiał rezonanse w klonie ProAc 2.5 właśnie papą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby budowali z Ytonga dawno byliby już w siódmym niebie - jak głosiła reklama :)))

 

Ale w końcy nawet jachty budowano z siatkobetonu. Więc czemu nie kolumny? (a pianka pod okna i papa na dach).

 

pozdr.

 

Ps. Chyba nikt nie sprawdzał pianki w roli materiału stratnego albo usztywniającego (gdyby miała większe pory możnaby zalewać cala kolumnę i byłaby od razu konstrukcja jak B&W Matrix ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byc moze pianka to nie jest najlepszy pomysl ale po co od razu takie kpiny?... a co do materiału na obudowe to beton (moze nie komurkowy) akurat jest podobno znakomity. Nie zabijajcie inicjatyw (nawet tych z pozoru dziwnych). Kiedyś mialem pomysl aby zrobic wyłożyc wnetrze kolumny dojzalymi szyszkami sosnowymi :) - mysle ze mialyby doskonale wlasciwosci wytlumiajaco-rozpraszające :))). Moze ktoś sprawdzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na diyaudio.com gościu po prostu odpowiedział mi, że pianka rozprężająca nie nadaje się na materiał wytłumiający, bo ma zamkniętą, a nie otwartą strukturę porów. Wszystko.

 

P.S. Ponoć złośliwość bywa miarą inteligencji, ale mowa tu chyba raczej o potencjale niż bezpośrednim przejawieniu - wtedy jest raczej miernikiem frustracji. Czym spowodowanej? Teraz mnie cisną się złośliwe komentarze. Ament. Amenp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co Wy się tak od razu obrażacie?

Dostałeś odpowiedź, a przy okazji kilka żartów (nie ważne na jakim poziomie).

 

 

Swoją drogą zastanawiam się czasami czy to nie forum dla przedszkolaków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostałem merytorycznej odpowiedzi z uzasadnieniem dlaczego (tak jak na diyaudio.com). Jeżeli ktoś nie pisze, dlaczego uważa tak, czy inaczej, to równie dobrze mógł sobie odpowiedź wymyślić (chyba, że sprawdził w praktyce, ale tego też nikt nie napisał). Sprowadzanie tematu do kpin to chyba za mało na uznanie tego za odpowiedź - w końcu nie pisałem o pomyśle na lepienie kondensatorów z plasteliny czy malowanie membran farbą kredową.

 

A poza tym wcale się nie obraziłem - tylko wnerwiło mnie to, że jak dwóch wyśmieje, to trzeci, który akurat wie do wątku nie zajrzy, bo pomyśli, że koleś dostał już odpowiedź i się cieszy.

 

Dla przykładu - pisałem kiedyś o obudowie z rur PCV, co oczywiście również było bardzo zabawne, tymczasem na stronach www.melhuish.org i www.quarter-wave.com są opisane konstrukcje ludków - linie transmisyjne z wykorzystaniem właśnie grubościennych rur PCV.

 

Zresztą nieważne - EOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Może jeszcze zbijesz obudowę papciokami? :-)"

 

"Weź od razu obudowę zrób z suporexu po co się męczyć z mdf'em ;) ."

 

I to jest właśnie to przedszkole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" aby później przeciągnąć nimi kable i wypelnić całość obudowy pianką,"

 

Raczej to, a rozumisz, jakie pytanie, taka odpowiedź. Po za tym kolejny raz, jar1, nic nie wnosisz do tematu. To już jest nudne.

 

 

szczęściu Tobie polecam odwiedzić google i sięgnąć pamięcią do szkoły podstawowej, zanim zadasz pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Wychodzi na to, że wszyscy czekają na gotowe, oprócz jednego, który sam kombinuje. I myślicie, że japońce pianki nie próbowali w czasie prób i testów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że już odpowiedź była na to pytanie - a tu nie widzę pointy :))) Lukar wykasował czy co?

 

Pianka ma zamknięta strukturę. Jest porowata ale jakby ciut za mało. Tworzywo o dużej sztywności ale jednocześnie otwartej strukturze dość dużych porów (cos jak ser szwajcarski w którym dziur jest więcej niż sera) mogłoby być niezłym materiałem wytracającym energię jak w tłumiku samochodowym (tam też zresztą włókno szklane lub stalowe), a przy tym nie sprężyste. Co jak twierdzi Audiophysic zapobiegłoby "oddawaniu" energii przez takie tworzywo odkształcające się sprężyście (nie wnikam w to na ile jest sensu w takim stwierdzeniu). W każdym razie pianka do okien nie spełnia warunku dostatecznej przejrzystości akustycznej.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może pumeks by się nadał? A serio to ciekawe kiedy ktoś spróbuje użyć aerożelu. Tylko na razie to pewnie trochę drogie jest. Jęsli właściwości akustyczne ma takie jak termiczne to żegnaj wato :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A styropian? Ponoć ma słabe własności akustyczne, ale jakby tak wypełnić nim CAŁĄ obudowę? W końcu dźwięk w liniach transmisyjnych spowalnia się właśnie styropianem m. in. Ale tam dają raczej granulat (luźne kulki).

 

Co do pianki - można by ją dać w rogach pudła jako uszczelnienie i zmniejszenie fal stojących.

 

Nie znam się na budownictwie - może są jakieś tanie materiały plug'n'play "z tubki" o otwartej strukturze porów? Jakieś propozycje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie trochę poniosło z tym, że tak "się robi" - to raczej moje prywatne wizje, bo mi się gęstość zgadzała z wymaganą. :-D

 

Ale, jak już, to można by go wsypać w część TL w kształcie "U", a na wlocie i wylocie dać osłonę np. z jednej warstwy przezroczystej akustycznie tkaniny (rzadka wełniana, lub taka na osłony głośników).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz się w budowlankę bawić to znakomicie tłumi wełna szklana, tylko musisz ją włożyć w np folię żeby Ci jej kawałki nie latały po pokoju (przy b-r).

 

izolowałem strych taką wełną i jak skończyłem, to do kumpla który stał 2 m ode mnie trzeba było niemalże krzyczeć. teraz powinny być już jakieś wełny "niekruszące" się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam chyba coś takiego - podczas likwidacji jednego sklepu z art. budowlano-wykończeniowymi udało mi się kupić pokaźny zwój żółtej wełny (waty) mineralnej za 3 zł. Ale akurat robię obudowę zamkniętą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.