Skocz do zawartości
IGNORED

czy tutaj istnieje szansa na poprawny odsłuch ?


krys1977

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Proszę szanownych forumowiczów o radę

 

Czy w tym pokoju można stworzyć warunki do w miarę dobrego odsłuchu?

 

- Pokój (37m) jest jeszcze pusty bo dopiero się wprowadziłem. (brak dużego dywanu i zasłon)

 

- kolumny grają dosyć płasko, jest mało basu.

 

Zdaję sobie sprawę, że będzie niełatwo zaadoptować to pomieszczenie akustycznie

 

(nierównomierne oddalenie głośników od ścian bocznych, dużo płaskich powierzchni - no i ta kolumna koło kominka)

 

Od czego tu zacząć ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-48608-0-80487300-1360595644_thumb.jpgpost-48608-0-17289200-1360595643_thumb.jpgpost-48608-0-91824600-1360595641_thumb.jpgpost-48608-0-71656400-1360595639_thumb.jpgpost-48608-0-08455700-1360595638_thumb.jpgpost-48608-0-79233800-1360595636_thumb.jpgpost-48608-0-21216200-1360595634_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Jamo 606/608 dźwięku dobrego WG MNIE niestety nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Zawsze w takich przypadkach pomaga odsłuch w bliskim polu. Nie ma co jednak wariować, ale gdyby nieco wysunąć jeszcze kolumny, byłoby lepiej. Ustawieniem więcej się tu nie poprawi, reszta to dobór odpowiednich ustrojów... o ile wchodzi to w grę. Sądzę, że przy tylu gołych ścianach, powinno to znacznie pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak przy takim minimalistycznym wystroju (moja małżonka preferuje podobny) daj sobie spokój z wydawaniem ogromnej kasy na jakąś poprawę.

 

Co do zrobienia tego co masz.

Nie wysuwaj kolumn jeszcze bardziej do przodu, bo to bezsensowny pomysł. Kanapa bliżej kolumn i zmniejsz bazę stereo, bo trochę szeroko. Odległości od ścian bocznych są duże więc nie powinno być to bardzo uciążliwa kwestia.

 

Obecnie jedynym bezpiecznym posunięciem w takim pomieszczeniu, to zamontowanie pochłaniaczy w linii kolumn przy ścianach. Chodzi o tą za kolumnami i za słuchaczem. Choć w obecnym przypadku nie powinna być to kluczowa kwestia.

Ważnym będzie jakiś pochłaniacz za sofą na ścianie. Jeśli będzie stosunkowo daleko od głowy możesz rozważyć dyfuzor.

 

Na początku umebluj mieszkanie, dywan, zasłony itd. Jak z tym wszystkim się ogarniesz wtedy możesz się zastanawiać.

Przy zmniejszeni bazy stereo teoretycznie część niskotonowa powinna grać "głośniej". Sprawa jest o tyle prosta bo siedzisz po prostu bliżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w takich przypadkach pomaga odsłuch w bliskim polu. Nie ma co jednak wariować, ale gdyby nieco wysunąć jeszcze kolumny, byłoby lepiej. Ustawieniem więcej się tu nie poprawi, reszta to dobór odpowiednich ustrojów... o ile wchodzi to w grę. Sądzę, że przy tylu gołych ścianach, powinno to znacznie pomóc.

 

dokładnie chodzi mi jakie ustroje zastosować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak przy takim minimalistycznym wystroju (moja małżonka preferuje podobny) daj sobie spokój z wydawaniem ogromnej kasy na jakąś poprawę.

 

Co do zrobienia tego co masz.

Nie wysuwaj kolumn jeszcze bardziej do przodu, bo to bezsensowny pomysł. Kanapa bliżej kolumn i zmniejsz bazę stereo, bo trochę szeroko. Odległości od ścian bocznych są duże więc nie powinno być to bardzo uciążliwa kwestia.

 

Obecnie jedynym bezpiecznym posunięciem w takim pomieszczeniu, to zamontowanie pochłaniaczy w linii kolumn przy ścianach. Chodzi o tą za kolumnami i za słuchaczem. Choć w obecnym przypadku nie powinna być to kluczowa kwestia.

Ważnym będzie jakiś pochłaniacz za sofą na ścianie. Jeśli będzie stosunkowo daleko od głowy możesz rozważyć dyfuzor.

 

Na początku umebluj mieszkanie, dywan, zasłony itd. Jak z tym wszystkim się ogarniesz wtedy możesz się zastanawiać.

Przy zmniejszeni bazy stereo teoretycznie część niskotonowa powinna grać "głośniej". Sprawa jest o tyle prosta bo siedzisz po prostu bliżej.

 

myślę podobnie - dzięki za zainteresowanie i sugestię

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie chodzi mi jakie ustroje zastosować

 

Pomieszczenie bardzo fajne, możesz pomyśleć o jakich obrazach/reprodukcjach powieszonych na ścianach z wypełnieniem w środku. Ograniczy to efekt trzepoczącego echa oraz skróci czas pogłosu - będzie przyjemniej się słuchało muzyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie bardzo fajne, możesz pomyśleć o jakich obrazach/reprodukcjach powieszonych na ścianach z wypełnieniem w środku. Ograniczy to efekt trzepoczącego echa oraz skróci czas pogłosu - będzie przyjemniej się słuchało muzyki

 

myślałem za głośnikami umieścić panele z wełny mineralnej PT80.

 

dzięki za odpowiedź

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Nie wysuwaj kolumn jeszcze bardziej do przodu, bo to bezsensowny pomysł.

Możesz rozwinąć myśl?

 

Kanapa bliżej kolumn i zmniejsz bazę stereo, bo trochę szeroko.

Przyzwyczaiłeś się prawdopodobnie do mniejszej bazy w innym (węższym) pomieszczeniu. 3 metry, to dobra odległość, choć nie zawadzi sprawdzić różnych opcji. Jeśli ma być wąsko, to kolumny należałoby wyprostować. Nie widzę jednak żadnego uzasadnienia takiego ustawienia, w tak dużym pokoju.

 

 

Odległości od ścian bocznych są duże więc nie powinno być to bardzo uciążliwa kwestia.

 

Tak, odległości są duże, jak wyburzysz kominek... dlatego min. kolumny warto wysunąć do przodu.

 

 

Obecnie jedynym bezpiecznym posunięciem w takim pomieszczeniu, to zamontowanie pochłaniaczy w linii kolumn przy ścianach. Chodzi o tą za kolumnami i za słuchaczem. Choć w obecnym przypadku nie powinna być to kluczowa kwestia.

Ważnym będzie jakiś pochłaniacz za sofą na ścianie. Jeśli będzie stosunkowo daleko od głowy możesz rozważyć dyfuzor.

 

Na początku umebluj mieszkanie, dywan, zasłony itd. Jak z tym wszystkim się ogarniesz wtedy możesz się zastanawiać.

Przy zmniejszeni bazy stereo teoretycznie część niskotonowa powinna grać "głośniej". Sprawa jest o tyle prosta bo siedzisz po prostu bliżej.

 

Z powyższym zgadzam się w całości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie miało być rzeczowo, po odpisaniu przeczytałem jeszcze raz twojego posta i stwierdziłem że masz przekonanie, iż wiesz lepiej.

 

Więc zmiana postu:

 

Sorry z mojej strony koniec tematu, koledze możesz dalej doradzać by wysuwał kolumny i siedział 10 cm od ściany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Zamiast się obrażać, weź dobrze radź koledze - nikt nie mówi, że mamy się zgadzać. Ja pierwszy nie użyłem sformułowania " bezsensowny pomysł.", więc raczej to Ty masz przekonanie, że wiesz lepiej.

 

10 cm od ściany, to chyba na krześle... a ja widzę kanapę z grubym oparciem, odsuniętą od tyłu jakieś 20cm (kaloryfer + trochę luzu do niego). Łącznie uszy mają dobre kilkadziesiąt cm do ściany. Można oczywiście odrobinę ją jeszcze przesunąć, ale przecież to ma być normalne pomieszczenie, gdzie się mieszka. Osobiście kupiłbym duży obraz, podkleił 5cm PT80 i przesunął 20 cm kanapę, do tego 20 cm wysunął kolumny. To powinno dać trójkąt równoboczny, bo w tej chwili jest nieco mniej pomiędzy kolumnami, a uszami. Kanapa wprawdzie jest odsunięta w prostej linii o 3 m, ale siedzi się na środku kanapy, a wtedy droga od kolumny jest większa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się obrażać, weź dobrze radź koledze - nikt nie mówi, że mamy się zgadzać. Ja pierwszy nie użyłem sformułowania " bezsensowny pomysł.", więc raczej to Ty masz przekonanie, że wiesz lepiej.

 

10 cm od ściany, to chyba na krześle... a ja widzę kanapę z grubym oparciem, odsuniętą od tyłu jakieś 20cm (kaloryfer + trochę luzu do niego). Łącznie uszy mają dobre kilkadziesiąt cm do ściany. Można oczywiście odrobinę ją jeszcze przesunąć, ale przecież to ma być normalne pomieszczenie, gdzie się mieszka. Osobiście kupiłbym duży obraz, podkleił 5cm PT80 i przesunął 20 cm kanapę, do tego 20 cm wysunął kolumny. To powinno dać trójkąt równoboczny, bo w tej chwili jest nieco mniej pomiędzy kolumnami, a uszami. Kanapa wprawdzie jest odsunięta w prostej linii o 3 m, ale siedzi się na środku kanapy, a wtedy droga od kolumny jest większa.

 

Panowie - od głośników do uszu mam 3 metry pomiedzy głośnikami rowniez 3 m (sory za mało precyzyjną informację) a od ściany tylnej do uszu 70 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii ustawienia kolumn skłaniałbym się ku radzie Arczi87. Zmniejszenie rozstawu kolumn łącznie z przybliżeniem miejsca odsłuchu pozwoli na stworzenie namacalności dźwięku. Tak duży rozstaw głośników da ścianę dźwięku bez magii w odbiorze. Według mnie rozstaw max to 2-2.5 metra. Inaczej będzie to spektakularne koncertowe granie, ale jak dla mnie bez tego czegoś. Ustroje, począwszy od dywanu będą niezbędne. Ale są tu koledzy bardziej w tym temacie obeznani.

pozdr. Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinieneś

odsunąć jeszcze pól metra kolumnę od kominka na 2,5 m bazy a na bocznej ściance kominka dac jakis rozpraszacz np połke z książkami lub skóroplastykę dużą pasująca do wystroju wnętrza, za kolumnami tez rozpraszacze , np wysokie stojaki z płytami , ustroje drewniane ok 1x1 metr 2 szt. na okno jakieś zaslony , lub lepiej drewniane żaluzje i przy oknie duży wysoki krzewiasty fikus lub co tam żonka lubi...

na scianie za sofą pochłaniacze .... ja bym powiesił ogromny gobelin.... lub kupił ustroje pochłaniające

mozesz tez próbowac skręcac osie kolumn do środka nawet tak by przeciały sie przed miejscem odsłuchowym, moze to cos da, a na koniec mocniejszy wzmak lub pomiary akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie jest spoko, tylko słabo wytłumione.

 

kolumny grają dosyć płasko, jest mało basu.

 

Ma trójkąt równoboczny, powietrze jak trzeba wokół kolumn.

 

Zanim zaczniesz budować dyfuzory i inne. Przywlecz dywan, poduchy, kołdrę i co masz jeszcze i sprawdź rezultat.

 

Bo może tak być, że sprzęt nie daje rady. Oprócz wytłumienia, kolumny mają dobre warunki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i zburzę spokój tych porad i samopoczucie właściciela ale wg mnie należy:

 

1. Zdjąć kolumny z podstawek by nie rysować podłogi

2. Zostawić rozstaw kolumn 3m (poprawność stereo)

3. Przysunąć kolumny do ściany do ok. 0,3m (poprawa basu )

4. Całość przesunąć w prawo razem z miejscem odsłuchu 0,5m (wyrównanie równowag kanałów)

5. Przestawić kanapę od 0,5 do 1m do przodu (poprawa przestrzenności)

6. Posłuchać i dokonać drobnych korekt ustawień na słuch w granicach do 0,2m

tylko do ściany tych kolumn bym bliżej nie dostawiał

7. Jeśli domownicy się zgodzą z tym ustawieniem przestawić TV do centrum i niżej góra do wysokości kolumn (poprawa kina  i efektu wizualnego)

8. Dalej proponuję wytłumić trochę pokój czymś do uznania i indywidualnych gustów.

9. A i ostatnie jak już będzie wszystko ok. to z powrotem podstawki przykręcić.

Moje sugestie nic nie kosztują i nie wymagają cudów, są proste i nie demolują pokoju poza przestawieniem TV.

Poza tym to niebieskie ustrojstwo do TV jest nie do przyjęcia.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Przy tych kolumnach warto też spróbwać zamienić je miejscami, by dać głośniki basowe na zewnątrz. Poza tym w dużych pokojach lepiej ustawić głośniki na krótszej ''ścianie''.Tylko w tym wypadku ok 1m przed oknem, 2,5 od siebie i lewa kolumna zawadzała by w przejściu do drzwi. Poza tym kanapa była by tyłem do kominka i TV trzeba by jezcze bardziej przestawić. Poza tym fajny pokój. Można by lepsze kolumny postawić, z lepszą instrukcją ustawienia :-) niż Jamo. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi

 

Po kilku zasugerowanych przez Was rozwiązaniach zdecydowanie najlepiej

na tą chwilę (bez ustroi) mój zestaw gra:

 

- głośniki rozstawione na odległość 2,6 m

- miejsce odsłuchu (moje uszy) 2,7 m od głośników

- od ściany (moje uszy) 70 cm

- głośniki od tylnej ściany 1 m

 

Jeżeli chodzi o ustroje, chcę za głośnikami umieścić ustroje z wełny PT80.

Ponadto chcę nad telewizorem powieść długi wąski obraz (około 3 m) i nie wiem czy jest sens

„uzupełniać” go wełną PT80 oraz za sofą powieść zgodnie ze Waszą sugestią duży obraz

"uzupełniony" PT80.

moje pytanie brzmi "czy za bardzo nie wytłumię pomieszczenia?"

 

Jeżeli chodzi o głośniki to planuje wymianę jak się już ogarnę z budową (na razie muszą zostać)

Najważniejsze żeby stworzyć jak najlepsze warunki akustyczne w salonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku zasugerowanych przez Was rozwiązaniach zdecydowanie najlepiej

na tą chwilę (bez ustroi) mój zestaw gra:

 

- głośniki rozstawione na odległość 2,6 m

- miejsce odsłuchu (moje uszy) 2,7 m od głośników

- od ściany (moje uszy) 70 cm

- głośniki od tylnej ściany 1 m

 

 

 

No kurcze, a kolega Palton radził odsuwać kolumny od ściany...

 

Jeżeli chodzi o ustroje, chcę za głośnikami umieścić ustroje z wełny PT80.

Ponadto chcę nad telewizorem powieść długi wąski obraz (około 3 m) i nie wiem czy jest sens

„uzupełniać” go wełną PT80 oraz za sofą powieść zgodnie ze Waszą sugestią duży obraz

"uzupełniony" PT80.

moje pytanie brzmi "czy za bardzo nie wytłumię pomieszczenia?"

 

Daj w linii kolumn panele im dalej będą od ściany tym lepiej. Zdaję sobie sprawę że przy użytkowym pomieszczeniu będzie to kompromis ale im większa odległość od ściany tym silniejsze pochłanianie w niskich częstotliwościach. Powinno to zmniejszyć wyrwy w paśmie. Czyli będzie bardziej liniowo.

 

Obraz nad telewizorem będzie na plus, przy bardzo dużych i równoległych powierzchniach tak jak u Ciebie taka ilość jest kroplą. Więc spokojnie obraz nad TV i za kolumnami będzie ok.

 

Co do pochłaniacza za głową możesz go spokojnie zrobić, nie będzie problemu. Pamiętaj wełna i możliwie daleko od ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg moich doświadczeń najwięcej tłumienia wymaga ściana za miejscem odsłuchowym, natomiast za kolumnami warto dać zamiast tłumienia rozpraszacze fal, poglebia sie wtedy scena i dźwięk nabiera "powietrza", w takim średnim pokoju przy dość cichych kolumnach uważałbym z ustrojami z wełny, na pewno wygluszają , pochłaniaja dźwiek nie ma tylu fal odbitych , ale prowadzi to do ograniczenia poziomu dźwieku w subietywnym odczuciu, ciekawe czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Panowie

 

korzystając z chwili czasu zrobiłem mały eksperyment:

 

- za głośnikami upchałem kołdry na krzesełkach

 

- w miejscu pierwszych odbić bocznych postawiłem materace z małych łóżek

 

- za miejscem odsłuchu położyłem resztę kołder i poduchy i koce

 

zgasiłem światło włączyłem płytę OPETH "heritage" (genialna płyta) i.....

 

nie sadziłem że ten mój budżetowy sprzęt może tak zagrać. Pojawił się bas, dużo basu (wcześniej płaski dźwięk) poszerzyła się scena, dźwięk jest bardziej szczegółowy i dynamiczny, syczące wysokie stały się delikatniejsze i milsze.

 

(jak by mi ktoś zawiązał oczy i posadził na kanapie nie uwierzyłbym, że jestem u siebie)

 

czy to możliwe ze kilka szmat i dwa materace tak poprawiły akustykę???

 

Naprawdę jest dużo dużo lepiej. (Myślę, że dzisiaj nie pójdę spać).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.