Skocz do zawartości
IGNORED

Eliminacja zakłóceń z komputera w systemie Audio


skrzypek

Rekomendowane odpowiedzi

Przy wymianie zasilaczy komputerowych zaobserwowałem wpływ zakłóceń na system Audio, było to dawno temu.

Zakłócenia pojawiają się również wtedy gdy komputer nie jest włączony, a tylko podpięty do instalacji elektrycznej. W moim przypadku, popełniałem błąd, nie należało np podłączać karty dźw. komputera bezpośrednio, bo to degradowało dźwięk na wzmacniaczu lampowym, takie urządzenia często są bardziej wrażliwe na zakłócenia. Zaznaczam, że działo się to nawet wtedy gdy komputer był wyłączony, zasilacze komp. i tak w jakiś sposób są wtedy "na chodzie". Styk masy komputera i wzmacniacza jest niekorzystny. Zastanawiam się na ile celowe jest stosowanie filtrów w listwach antyprzepięciowych, lub czy nie lepiej pomyśleć o zasilaczach awaryjnych ups.

Albo ewentualnie jakiś porządny zasilacz kupić, z tym że przeważnie dobry interfejs usb jest lepszym rozwiązaniem, aha i ważne jest żeby miał separację galwaniczną. Zasilacze ups możesz sobie śmiało darować;]

Jedna rzecz to podłączanie k.dźwiękowej komputera pod system bezpośrednio, nawet przez usb, kiedyś taka kartę zrobiłem na bazie projektów z działu diy, jeszcze niewielu miało z tym doświadczenia, moja karta nie miała tzw separacji, to była minimalistyczna konstrukcja, czerpała zasilanie z usb za pomocą przetwornicy podnosiła napięcie aby zasilić układ, ale nie o niej myślałem pisząc o zakłóceniach, dawne czasy.

 

Chodzi o same zakłócenia które wprowadza komputer w okolicach gniazdek elektrycznych pod które podłączony jest system Audio, myślę, że celowe jest używanie filtrów anty zakłóceniowych które chronią okolicę przed "szumem". Filtry są wbudowane w lepsze listwy, lub ups. Może ktoś ma podstawy elektroniczne żeby nakreślić na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze filtra.

W przypadku podpięcia kompa i wzmacniacza do jednej listwy zasilajacej miałem wyraźne szumy i zakłucenia nawet przy ruchu myszką i td. Wywalilem z listwy zasilajacej wspólną masę.

Buti, możesz wytłumaczyć technicznie co znaczy "wywaliłem wspólną masę"?

Wydaje mi się, że lepiej użyć dwóch listew, jednej do komputera, drugiej do układów cyfrowych w audio wrażliwych na zakłócenia np odtwarzacz cd c/a itp. jednak ta druga nie może mieć mocnej filtracji bo to z kolei jest niekorzystne, wpływa na dźwięk.

najprosciej kupic USB DAC z pozadnym zasilaniem ;]

Jeśli problem generuje pętla mas, to nawet idealne zasilanie nic tu nie pomoże, bo śmietnik przejdzie po masie złącza elektrycznego, jakim jest USB (wystarczy że poza PC/monitorem do PC jeszcze wzmacniacz i/lub DAC będzie miał trójżyłowe zasilanie). Najprościej to jest kupić DAC z wejściem optycznym ... z porządnym zasilaniem i dobrym systemem antyjitter.

 

Wydaje mi się, że lepiej użyć dwóch listew, jednej do komputera, drugiej do układów cyfrowych w audio wrażliwych na zakłócenia

Najprawdopodobniej nic to nie da, bo też powstanie pętla mas. Natomiast kolega wyżej jeśli odciął przewód bezpieczeństwa (ten od bolca) to też nie jest dobrym rozwiązaniem (pętlę usunie, ale np. jakiekolwiek przepięcie, czy ładunki z obudowy ... po prostu wszystko będzie odprowadzane interkonektem - da się tym sposobem uszkodzić sprzęt)

Kyle, włąśnie tak zrobiłem zdając sobie przy tym sprawę z konsekwencji. Po prostu rozkręciłem listwę i usunąłem bolce przewodu bezpieczeństwa. Natomiast to był jedyny sposób by zakłócenia zredukować, inaczej były one na tyle głośne i słyszalne, że dyskwalifikowały sprzęt jako system audio z komputera. Sam jestem ciekaw jak inni rozwiązany mają ten problem. Dlaczego np ruch myszką generuje takie szumy.

Kyle, konfiguracja urządzeń podpiętych za komputerem to temat do opanowania, gorzej gdy sam komputer jest źródłem zakłóceń w sieci elektrycznej które mogą przenosić się na system audio. Optyk to gorszy wybór, jeśli brać pod uwagę ideę przesyłania sygnału spdif, ale do podstawowych zastosowań to jest jakieś rozwiązanie.

Buti, żeby zapewnić ochronę urządzeń to może przy dwóch listwach trzeba spróbować odłączyć przewód ochronny tylko w jednej z nich. Tyle, że idea listwy "bez bolca" to kiepski pomysł.

Można też próbować zmianę biegunów, wykorzystać fakt, że w parowanych gniazdkach zero i faza są w odbiciu lustrzanym.

Optyk to gorszy wybór, jeśli brać pod uwagę ideę przesyłania sygnału spdif, ale do podstawowych zastosowań to jest jakieś rozwiązanie.

 

A czemu niby optyk to złe rozwiązanie ?

prawdziwy audiofil slucha tylko .wav z jplay (obowiazkowo) i sygnal puszcza po kablu USB za tysiaka minimum.

inaczej to nie audiofil, tylko zwyklas, meloman ;)

polaczenie optyczne? przeciez to siedzisko lucyfera i jego jitter'ow.

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

I wtedy leci krew z uszu, żona siwieje, a ty stajesz się bezpłodny.

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.