Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning KEF iQ90


realkrys

Rekomendowane odpowiedzi

Swoje SR8500 porównywałem już ze wzmakem nad-a c355bee

NAD 355BEE to bardzo slaby wzmacniacz . Jedyny NAD warty uwagi z podstawowej serii to 320 albo 320BEE po modyfikacji o której już było sporo na tym forum.

Ale ludziska i tak wolą bulić grubą kasę za " renomę " .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji, chciałbym zapytać kolegę muda44 o pewne opisywane przez Niego zjawiska prosząc jednocześnie o podlinkowanie jakimiś pomiarami czy badaniami wykazującymi różnice pomiędzy tu cytuję:

"drące mordę kondy grają lepiej niż zrównoważone Duelundy", "pokarzą wady systemu" i za co mają je karać ;-)

Ale nade wszystko chciałbym się wreszcie dowiedzieć jaki parametr skutkuje aż tak wysokimi zniekształceniami "zwykłych" kondensatorów MKP, MKT, MKSE na małe napięcia, no powiedzmy rzędu 100 V - 250 V i czy znając ten parametr, można go jakoś korygować aplikacją, bo znam układy, gdzie pracują tego typu elementy do 250 kHz i wyżej. A może one zwyczajnie nie przenoszą bez zmian tych 2 do 20 czy 30 kHz i może ktoś mierzył porównując jakość sygnału wejściowego z wyjściowym? I czy były one porównywalne np. z poziomem zniekształceń choćby niektórych kopułek czy wzmacniaczy; albo broń Boże - z poziomem zniekształceń płyty CD. Będę zobowiązany za olbrzymią zapewne garść takich pomiarów. Prosiłbym jednak w miarę możliwości o wybranie z tej garści raczej kilku w języku ojczystym, bo sobie nie bardzo radzę...

Pozdrawiam R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji, chciałbym zapytać kolegę muda44 o pewne opisywane przez Niego zjawiska

Z całym szacunkiem ale nie mam zamiaru .

Będąc szczerym - nie chce mi się wałkować po raz Nty czegoś co już było wielokrotnie wałkowane i nie mam zamiaru ponownie się ścierać i douczać o czymś o czym w sieci jest pełno informacji .

 

Jak chcesz poczytaj - popytaj się tu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To tylko kilka przykładów .

Jako elektronik , też kiedyś się interesowałem od strony mierzalnej co na to wpływa.

Później odpuściłem . Pewne elementy mają swój określony wpływ na brzmienie i ten wpływ biorę pod uwagę przy budowaniu sprzętu czy jego modyfikacjach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując klasyka, czyli Marię Czubaszek są to świetne, niemal genialne przykłady, tylko już nie wiadomo, na co...

A już napewno nie są żadną odpowiedzią na moje pytanie. Wszystkie traktują generalnie o odsłuchach; nie parametrach. Powiem to tak: zauważam wpływ różnych kondensatorów, jak wielu na tym forum. Ponieważ jednak ogólnie rzecz biorąc nie ma to ścisłego związku z parametrami ( bo żaden z tych przykładów, oprócz może pewnej części drugiego linku nie traktuje parametrów zobowiązująco ) to mogę mimo wszystko przyjąć, że "drą mordę" inne elementy toru. Natomiast rolą konstruktora jest te "szczególne i niepożądane" cechy kopułek, wzmacniaczy czy nagrań umiejętnie zamaskować czy to za pomocą kondensatorów, kabli czy nawet tłumików i korektorów nachylenia charakterystyki. Dla mnie niemal pewne jest, że te cechy wynikają zwyczajnie z materiału muzycznego i "słabych ogniw" systemu, a nie z tanich czy drogich, najczęściej przewymiarowanych kondensatorów. Ciekawe też, czy posiadacze źródeł czysto analogowych mają te same problemy ..?

Co nie zmienia faktu, że jest to spore pole do popisu dla modyfikujących sprzęt oraz księgowych ;-) R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie traktują generalnie o odsłuchach; nie parametrach

 

Też się od jakiegoś czasu zastanawiam nad związkiem "brzmienia" kondensatora z jego parametrami. Wiadomo, że najlepszym kondensatorem w torze audio jest jego brak. Wynika stąd, że każdy kondensator w mniejszym lub większym stopniu degraduje sygnał akustyczny. Skoro jednak podstawowe parametry (ESR, upływność itp.) są zbyt dobre (od pewnego poziomu jakościowego), żeby zauważalnie zniekształcić dźwięk, muszą o tym decydować inne czynniki. Najprawdopodobniej zjawiska zachodzące w dielektryku i okładzinach (stąd różnice brzmieniowe wynikające z różnej konstrukcji i materiałów). Tylko jak to zmierzyć...

 

I przyszedł mi do głowy pewien pomysł, tylko nie mam możliwości aby go sprawdzić. Przypuszczam mianowicie, że charakter brzmienia kondensatora jest pochodną charakteru zniekształceń nieliniowych kondensatora i wynikającej z nich zawartości harmonicznych, a dokładniej - poziomu poszczególnych harmonicznych. Na chłopski rozum mogłoby to dać wytłumaczenie i możliwość zmierzenia różnego charakteru brzmieniowego ("jasność", sybilanty itp.).

 

Osobiście oprócz jednego opracowania dot. starych radzieckich kondensatorów pod tym kątem nie znalazłem żadnych danych. Nie wiem czy jest wykonalne przy pomocy dostępnego sprzętu zmierzenie tego o czym pisałem, bo pewnie zniekształcenia nieliniowe kondensatora są o wiele mniejsze niż np. głośnika czy nawet wzmacniacza. Czy macie jakieś informacje na ten temat albo możliwości zrobienia takich pomiarów? Chętnie bym poczytał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też. Mam swoje podejrzenia, którym też nie daję wiary ;-)

Sądzę, że ma to ścisły związek z gabarytami; mam tu na myśli "szerokość" folii z której zostały wykonane.

Podglądając parę wątków zwykle okazywało się, że lepszy jest na 3 kV niż na 100V.

Sądzę, że występuje zjawisko podobne do: szerokich ścieżek w płytce zwrotnicy, kabli solid nie 0,35 mm ale np. 0,7 mm, czy rezystorów nie 2 czy 5 W, ale parę razy większych. Ogólnie sprowadza się do uzyskiwania tą drogą brzmienia bardziej analogowego, gładkiego; sprawdza się szczególnie w przypadku agresywnych CD - ków, wzmacniaczy ze sporymi zniekształceniami czy w końcu kopułek, których charakterystuki są często porąbane nawet po kilkanaście decybeli czy to w pasmie akustycznym, czy niedaleko poza nim. Uzasadnienie techniczne, pomiarowe może być tu trudne do przeprowadzenia, więc mając obsesję na punkcie naskórkowości ( dobrze, że może tylko taką ) próbuję to jakoś sobie wytłumaczyć w ten sposób, więc czekam na alternarywne opinie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwię, że nie chcesz zaufać znacznie bardziej doświadczonemu koledze. Zwłaszcza, że jesteś na początku drogi w DIY i w audio jako takim, o czym świadczy upór z jakim trwasz przy amplitunerze.

 

Ze sprzętem audio sprawa nie jest zawsze taka oczywista jak się wydaje. Sam pamiętam szok grupy powszechnie znanych audiofili, ekspertów, gdy w teście "w ciemno," zorganizowanym przez jedną z redakcji pisma audio, z odtwarzaczami cd nawet kilkukrotnie droższymi wygrał Philipś DVD 963SA..

 

Nie chodzi o to, że nie chcę zaufać. Już kilka razy podreśliłem, że cenię jego wiedzę ale ciężko jest słuchac krytyki na jakiś temat, kiedy osoba wypowiadająca się nie miała wogóle styczności z przedmiotem omawianym

 

To podejście chyba jest wlaściwe. Znana marka daje wprawdzie najczęściej gwarancję jakości, ale za tą gwarancję łupi niemiłosiernie. Można przytaczać dziesiątki przykładów kiedy to znane marki za to, że jedynie wydrukowały na kupionym od niemarkowej firmy kablu, swoje logo brały 400 procentowy haracz. Jak coś nie ma /jeszcze/ marki to wcale nie znaczy, że jest złe. Na Audioshow słyszałem rozmowę wytwórcy kolumn, który stwierdził, że nie może sobie pozwolić na stosowanie w swoich produktach elementów nawet bardzo dobrej jakości jeśli nie są markowe "bo tego nikt nie kupi". Na szczęście inne podejście stosuje w swoich wyrobach audio sprzedawanych na całym świecie Łukasz Fikus /Lampizator/. Stosuje on zasadę, że części mają być dobre, I nie muszą mieć "dobre" logo. Nie waha się też polecać do diy np. niemarkowych kondensatorów audiophiler.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powszechnie znanych audiofili, ekspertów, gdy w teście "w ciemno," zorganizowanym przez jedną z redakcji pisma audio,

Chyba nie jesteś tak naiwny, żeby nie słyszeć o cichych, podskórnych układach marketingowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jesteś tak naiwny, żeby nie słyszeć o cichych, podskórnych układach marketingowych.

 

Rzecz w tym, że to było kilka lat po tym jak Philips DVD 963SA przestał być sprzedawany, a ośmieszeni konkurenci byli w większości jeszcze w sprzedaży. Nie sądzę by redakcja miała akurat z tego testu jakąś korzyść, raczej mogła się narazić na wycofanie reklam. Nie sądzę też by szacowni eksperci cieszyli się z tego powodu, że głosowali na dvd za sporo poniżej 2000 zł niż np. na odtwarzacz cd za ponad 7000 zł. Poza tym tak się składa, że sam używałem Philipsa w parze z Tact M2150, wzmacniaczem bardzo analitycznym oraz kolumnami Jbl Ti10k - wówczas topowym modelem tej firmy. Do tego kabel głośnikowy Wireworld Eclipse III. Tak więc DVD 963SA był u mnie nie z oszczędności. A tak na marginesie kondensatory JB JFX sprzedaje we Francji bardzo... audiofilski sklep Audiophonics obok kondensatorów firm Mundorf , Jantzen, ClarityCap i Audyn. Podejrzewam, że mogą być całkiem niezłe, choć tą swoją opinię wypowiadam z pewną obawą, że też znajdę się w ten sposób w " cichych, podskórnych układach marketingowych".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby było ciekawiej to tu też są:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A Mundorfa brak....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Interesuje Mnie, jak Kef-y z moim marantzem mają się do innych zestawów. Jeśli jest ktoś z okolic Tomaszowa Mazowieckiego lub Łodzi i chciałby wziąć udział w takim eksperymencie i poświęcić trochę Swojego czasu to czekam na propozycje.

Najbardziej mi zależy na sprawdzeniu Kef-ów na rasowym wzmacniaczu stereo. Chciałbym sprawdzić czy taki sprzęt jst w stanie wydusić z nich jeszcze więcej (pomoże mi to z decyzją, czy brać się za następny projekt tj. złożenie wzmacniacza- mam już kilka sprawdzonych schematów od tranzystorów po lampy, ale zastanawiam się czy warto poświęcić na to czas i pieniądze). Nie chcę wpadać w dyskusję typu "z kd nigdy nie będzie dobrego stereo". Chciałbym to sprawdzić organoleptycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

gratuluję Koledze Realkrys determinacji i efektów, które mam nadzieję były co najmniej takie jak u mnie.

Nie chcąc zaśmiecać tego wątku założyłem nowy temat idący dalej (wymiana wooferów) ale nawiązujący też do wytłumień, bo to mnie tu zaintrygowało. Jeżeli ta wata w Kef-ach jest taka do niczego to zapewne gąbka też nie jest tym czym byłoby coś lepszego.

Zapraszam tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek postanowiłem sprawdzić moje Kef-y na rasowym sprzęcie stereo i przy okazji porównać poszczególne elementy zestawów. Cała zabawa mogła mieć miejsce dzięki uprzejmości kolegi pawel3b, który poświecił swój cenny czas oraz urzyczył swoich klocków i nie tylko.

 

Ale po kolei. Mój zestaw nie jest rozbudowany. Dla przypomnienia Kef IQ90 po modyfikacjach, Ampli SR8500, i Cd Sony CDP-XE320 jako transport. Cd połączone z ampli optykiem. Kolumny podłączone Bi-amping (pod dwie pary końcówek mocy) za pomocą skrętki w paśmie średnich i wysokich oraz przewodem głośnikowym 2x2,5 mm2 firmy, której nazwy już nie pamiętam. Zestaw Moim zdaniem grał bardzo dobrze (teraz wiem, że gra tylko przyzwoicie :( ale o tym później).

 

Sprzęt kolegi Pawła to:

Denon PMA 1500ae, Marantz cd 52 mk2 se jako transport i przetwornik c/a Arcam Delta Black Box na kości TDA 1541 S1. listwa od TOMANKA i troche rasowego okablowania od przewodów zasilających Furutech 314Ag II z pozłacanymi wtykami do głośnikowych Audioquest Gibraltar : IC Albedo Flat One.

 

Dla pełnego porównania zaczęliśmy od razgrzania Mojego sprzętu w mojej konfiguracji. Po pewnym czasie postanowilśmy podmienić przewody głośnikowe z ominięciem bi-ampingu i z podłączeniem zworek. Na kablach Pawła dźwięk był inny. Na wielki plus zmienił się Bas. Zrobił się przyjemniejszy dla ucha i został poskromiony. Dzięki temu tworzył spójną całość z resztą.

W drugiej kolejności podmieniliśmy przewód zasilania ampli. Nigdy nie sądziłem , że przewód zasilający może tyle zmienić i wpłynąć na czystość dźwięku.

Na tym chwilowo zakończyliśmy odsłuch na mojej elektronice i podłączyliśmy cały zestaw Pawła do moich Kef-ów na jego okablowaniu. I wtedy usłyszałem co jeszcze można osiągnąć. Wiem też ile potencjału jeszcze jest w moich kefach. Wcześniej pisałem, że po modyfikacjach IQ90 zaczęły grać o niebo lepiej ale na klockach Pawła i z jego okablowaniem to było mistrzostwo świata (a większa przetrzeń może uwolnić jeszcze więcej potencjału, gdyż u mnie napewno duszą się w szczególności bas)

Postanowiliśmy teraz na jego sprzęcie potestować elementy mojego zestawu. Na pierwszy rzut poszły przewody głośnikowe.

Skrętka w zestawie z moim przewodem na basie w bi-wiringu wypadła średnio. Bas się rozlazł z resztą. Całość przez to traciła na jakości. Postanowiliśmy podmienić sam przewód w paśmie basowym na Pawła IC Albedo Flat One.

I tu Wielkie zaskoczenie. Skrętka na średnich i wysokich zapewniła Nam odsłuch jeszcze czystrzy i bardziej analityczny. Niestety bas nadal gdzieś do końca się nie zgrywał ale był znów szybszy i mniej ciągliwy. Sądzę, że na nie zgrywanie się basu z resztą może mieć wpływ inna długość przewodów- skrętka 3m na stronę zaś przewody które szły na bas miały długości 2-2,4 m na stronę.

Na sam koniec zamieniliśmy w systemie wzmacniacze. Wtedy zmieniłem zdanie o moim ampli co pisałem wcześniej:

"Zestaw Moim zdaniem grał bardzo dobrze (teraz wiem, że gra tylko przyzwoicie :("

Mój SR8500 nie gra tak czysto jak Denon PMA 1500ae Pawła. Brakuje mu również takiej głębi dźwięku. No ale nie bez powodu ten Denon dostał nagrodę Eisa.

 

Podsumowując. Co do kabli skrętka napewno zostanie u mnie w zestawie na dłużej. Teraz skupie się na dobraniu do niej odpowiedniego okablowania na bas aby go uspokoić i zgrać z górą. W tym samym czasie chcę zmienić przewód zasilający. Co do ampli przestudiuję serwisówkę i zobaczę czy można coś zmienić in plus w jego konstrukcji (tu znów będę prosił o pomoc kolegów z forum). Jeśli okaże się to nie rentowne lub nie zadowalające będę myślał nad wzmacniaczem stereo- prawdopodobnie własnej konstrukcji na bazie PX-1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

1.

Nie wiem co tam dałeś do środka , ale miał być zielony filc - poroso .

Grubości 10-15mm

 

5.

 

Komory woofera nie powinny być wytłumiane bo tłumienie " szkodzi " niskim częstotliwością .

Ale znowu średnica wymaga tłumienia więc tam gdzie jest niskośredniotonowy wytłumienie jest zawsze kompromisem pomiędzy basem a średnicą a jego ilość trzeba dobrać indywidualnie. Wełna jest jednym z lepszych materiałów tłumiących średnicę .

 

Witam,

chciałbym uściślić kwestię maty i wełny w Kef IQ9. Chodzi mi tylko o komory głośników niskotonowych.

Mam je podzielone a tym samym usztywnione poprzeczną deską z otworem, w którym siedzi właśnie ta biała wata.

Pytanie: wywalić? czy zamienić na wełnę?wytumienie.jpg

 

Na tylnej ściance tylko w części dolnej jest jakaś pianka, pisząc o filcu rozumiem, że wywalam piankę i ścianki wyklejam filcem zielonym poroso (czy może być coś z jantzena czy coś jest tutaj ważne oprócz grubości?) czy wyklejam całe komory czy jakąś część?

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciągu ostatnich tygodni mocno eksperymentowałem z tłumieniem. W wielkim skrócie:

 

 

1. Tłumienie w komorze basowej:

- Za głośnikiem i tubą bass-reflex basu przybywa ale staje się bardziej rozmyty- miękki ale niżej schodzący

- Za samym głośnikiem rozłożony po całej ściance na wysokości głośnika- bas dudniący i w nadmiarze

 

Ja ostatecznie w komorach basowych zrezygnowałem z jakiegokolwiek wytłumienia.Bas jest dzięki temu spójny i szybki.

 

2, Tłumienie w komorze Uni-Q Jest bardziej złożone i tutaj trzeba po prostu dużo pokombinować. Każda zmiana w samym ułożeniu materiału tłumiącego powoduje spore zmiany. Ja nadal szukam złotego środka. Ostatnio odzyskałem pięknie wyeksponowany środek ale straciłem na basie. Jak byłem zadowolony z basu to środek potrafił się cofać i robił się niski.

 

Komorę Uni-Q wyłożyłem wełną z odzysku (stary gruby- niezbity swetr wełniany robiony jeszcze przez moją babcie, który znalazłem na strychu i pociąłem na odpowiednie kawałki). Stare wytłumienie (tzw biały szwaks oryginalnie włożony) poszedł w odstawkę, gdyż nie podobało mi się brzmienie pomimo zmian w ułożeniu. Ze 'sweterkiem' dźwięk jest cieplejszy i bardziej punktowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Właśnie zakończyłem ostatecznie przeróbki kolumn. Trwało to kilka miesięcy ale wiązało się z potrzebą odsłuchu kolejnych kilku zmian i ewentualnych poprawek (chodzi głównie o sposób wytłumienia - ułożenia wytłumienia- IQ90 są bardzo wrażliwe na zmiany samego ułożenia wytłumienia)

Wcześniej pisałem o usztywnieniu obudowy w komorze basowej, co poprawiło bas- ilość i precyzję. Niestety po jakimś czasie usłyszałem XQ5 i doszedłem do wniosku, że można wycisnąć z moich coś więcej. Postanowiłem, pozbyć się gąbki, która oddzielała dolny głośnik basowy od jego basreflexu (gąbka umieszczone pomiedzy dwoma półkami grubości około 5-7cm). Doszedłem do wniosku, że skoro producent włożył tam gąbkę to dopuszczał taką możliwość aby jej tam nie było. I to był szok. Bas stał się mięsisty ale nadal dokładny.

Kolejną zmianą było wstawienie w odcinku zwrotnica- piszczałka przewodu z czystego srebra 99,999%. Wykorzystałem do tego 2x3 żyłki o średnicy 0,4mm zaplecione ze sobą w dwa warkocze a następnie zaizolowane teflonem. Efektem było uspokojenie wysokich tonów a zarazem poprawa szczegółowości i dźwięczności talerzy.

Najtrudniejsze było na sam koniec dobranie wytłumienia do komory Uni-Q a w szczególności ułożenie go. Za każdym razem coś było nie do końca ok. Albo średnica kuła w uszy albo była cofnięta i niska. I wreszcie się udało. Efekt jest świetny. Wcześniej już pisałem jak poprawiła się szczegółowość i scena ale dopiero teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Pomyslalem sobie ze zrobie nieco inna modyfikacje, przede wszystkim mniej inwazyjna.

Poogladalem moje IQ70 i wzilem sie za okablowanie. W zwiazku z ogromnym zainteresowaniem koneserow muzyki interkonektami, roznego rodzaju przewodami glosnikowymi, stwierdzilem ze bedzie to najlepszy sposob na poprawienia jakosci kolumn, tymbardziej ze ich dlugosc w kolumnach jest podobna do dl przewodow laczacych je z wzmazniaczem. (w moim przypadku 2x2,5 m, a w kolumnach wyszlo 2x 2,2m)

Uzylem przewodu Jantzen Audio SOLID CORE 2x1,0 + 2x0,5 mm.

 

polutowalem wszystko po wczesniejszym uzunieciu starej cyny:

Cyna firmy MUNDORF typ M-SOLDER SUPREME bez dodatku ołowiu o grubości Ø=1,4 mm z dodatkiem srebra (9,5% Ag), złota (0,1% Au), miedzi (1,8% Cu)

I ot cala moja modyfikacja.

 

Terminale wygladaja na slabej jakosci i zastanawiam sie nad ich wymiana, dlatego tez zrodzilo sie pytanie czy w tym wypadku bedzie to mialo odzwierciedlony sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem ostatecznie przeróbki kolumn. Trwało to kilka miesięcy ale wiązało się z potrzebą odsłuchu kolejnych kilku zmian i ewentualnych poprawek (chodzi głównie o sposób wytłumienia - ułożenia wytłumienia- IQ90 są bardzo wrażliwe na zmiany samego ułożenia wytłumienia)

Wcześniej pisałem o usztywnieniu obudowy w komorze basowej, co poprawiło bas- ilość i precyzję. Niestety po jakimś czasie usłyszałem XQ5 i doszedłem do wniosku, że można wycisnąć z moich coś więcej. Postanowiłem, pozbyć się gąbki, która oddzielała dolny głośnik basowy od jego basreflexu (gąbka umieszczone pomiedzy dwoma półkami grubości około 5-7cm). Doszedłem do wniosku, że skoro producent włożył tam gąbkę to dopuszczał taką możliwość aby jej tam nie było. I to był szok. Bas stał się mięsisty ale nadal dokładny.

Kolejną zmianą było wstawienie w odcinku zwrotnica- piszczałka przewodu z czystego srebra 99,999%. Wykorzystałem do tego 2x3 żyłki o średnicy 0,4mm zaplecione ze sobą w dwa warkocze a następnie zaizolowane teflonem. Efektem było uspokojenie wysokich tonów a zarazem poprawa szczegółowości i dźwięczności talerzy.

Najtrudniejsze było na sam koniec dobranie wytłumienia do komory Uni-Q a w szczególności ułożenie go. Za każdym razem coś było nie do końca ok. Albo średnica kuła w uszy albo była cofnięta i niska. I wreszcie się udało. Efekt jest świetny. Wcześniej już pisałem jak poprawiła się szczegółowość i scena ale dopiero teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Witam

A czy Szanowny Pan chce jeszcze byc bardziej usatysfakcjonowany?

gdyz jest jeszcze pare rzeczy ktore mozna poprawic w tych kolumnach.

Pozdro Xtr71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A czy Szanowny Pan chce jeszcze byc bardziej usatysfakcjonowany?

gdyz jest jeszcze pare rzeczy ktore mozna poprawic w tych kolumnach.

Pozdro Xtr71

 

Co jeszcze sensownego można by zrobić? W planach mam jeszcze zająć się gniazdami głośnikowymi.

 

Każda rada cenna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A czy Szanowny Pan chce jeszcze byc bardziej usatysfakcjonowany?

gdyz jest jeszcze pare rzeczy ktore mozna poprawic w tych kolumnach.

Pozdro Xtr71

 

Generalnie na 100% wymienie wygluszenie na welne owcza-ale nie bede kambinowal i dam w dokladnie te same miejsca z malym + zeby zakryc calkowicie zwrotnice. Oryginalnie jest jej malutko wiec nie bede dodawal za wiele, poprostu uloze ja staranniej.

Elementow zwrotnicy nie bede wymienial ze wzgledu na koszty i czas, no chyba ze ktos ma sensowne rozwiazanie bez robienia jej na nowo ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze sensownego można by zrobić? W planach mam jeszcze zająć się gniazdami głośnikowymi.

 

Każda rada cenna

Witam

Na wstepie chce poprosic o foto tych gniazd z zewnatrz (zblizenie) i od wewnatrz lub gdy nie mozna od wewnatrz wykrecone osobno.

Pozdo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wstepie chce poprosic o foto tych gniazd z zewnatrz (zblizenie) i od wewnatrz lub gdy nie mozna od wewnatrz wykrecone osobno.

Pozdo

 

Sa tandetne, lutowalem je od wew bo wczesniej byly nakladki wsuwane, kazde gniazdo jest do wykrecenia i mozna je smialo zastapic kazdym innym o lepszej jakosci bez najmniejszego problemu. Zatem?

 

 

P.S

Stare przewody wew kolumn skladaja sie ze skretki z pojedynczych zylek sa miedziane i pokryte srebrna struktura w gwoli scislosci. Po przecieciu widac w przekroju lekko miedziany kolorek a na zew no raczej nie srebro stad nazwa struktura ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa tandetne, lutowalem je od wew bo wczesniej byly nakladki wsuwane, kazde gniazdo jest do wykrecenia i mozna je smialo zastapic kazdym innym o lepszej jakosci bez najmniejszego problemu. Zatem?

 

 

P.S

Stare przewody wew kolumn skladaja sie ze skretki z pojedynczych zylek sa miedziane i pokryte srebrna struktura w gwoli scislosci. Po przecieciu widac w przekroju lekko miedziany kolorek a na zew no raczej nie srebro stad nazwa struktura ;)

Witam

Opcja tylko dla Ciebie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ewentualnie zapodaj schemat to cos poradze taniego i polepszajacego dzwiek.

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tymi:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tymi:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam

Odradzam -strata $ na te zaciski.

xtr71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

z laboratoryjnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Opcja tylko dla Ciebie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ewentualnie zapodaj schemat to cos poradze taniego i polepszajacego dzwiek.

Pozdro

 

Wrecz idealnie by sie wpasowaly z racji tego jak wygladaja, bo wygladaja jak wypisz wymaluj z moich kef. Szukam cos za zlotowki jednak w polsce.

Schemat zwrotnicy musialbym szukac po necie ale wymiana cewek czy kondensatorow to gabaryty.

Mam fotki ktore planowalem wkleic z budowy srodka kolumn jaki zwrotnicy ale temat juz byl przerabiany i nie chce powielac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat zwrotnicy musialbym szukac po necie ale wymiana cewek czy kondensatorow to gabaryty.

 

Tak naprawdę IQ70 to powinna być dokładnie ta sama zwrotnica co w IQ90. W przypadku IQ7 i IQ9 tak było. Wyjątkiem są wersje SE, bo przeważnie są to konstrukcje 2,5 drożne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ta welna sie sprawdzi i czy wogole taki zabieg wymiany ma sens w przypadku kef, biorac pod uwage, ze w calej konstrukcji jest ona tylko namiastka wlozona w 2 punktach jakies 40cmx40cm. Jesli nie ma to nie widze sensu wogle tego dotykac bo wiem ze sama budowa kolumny nie potrzebuje duzego wytlumienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.