Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz gramofonowy, jaki?


pawelszuszu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

Pozwolisz, że zrobię to przez PW? Zaraz będzie wielka masakra piłą mechaniczną ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lbo igłę do 110E o ile jeszcze dostanę.

Tu jest dostępna:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale w sumie drożej niż cała nowa at95.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Tu jest dostępna:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale w sumie drożej niż cała nowa at95.

Dziękuję za informację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robię nie tak?

Nie grałem na MM, bo było zbyt cicho. Miałem ustawione na któreś z MC. Dla MC podają 56,5dB

Otóż używałeś przesterowanego wejścia przedwzmacniacza. PhonoBox ma czułość około 0,3-0,5 mV dla wejścia MC, Wkładkę, która daje sygnał wyjściowy rzędu 2-3 mV, należy podłączać do wejścia MM. Poziom wyjściowy wkładki odnosi się do 1000 Hz, ale musisz wiedzieć, że praktycznie każda wkładka MM i MC-HO na niskim basie wygeneruje co najmniej kilkanaście mV, jeśli nie powyżej 20 mV. Jak pasuje taki sygnał do wejścia 0,3 - 0,5 mv - nijak. Jest za wysoki, przesterowuje wejście, a każde przesterowane pre brzmi niedobrze. Wkładki MM i MC-HO na wejściu dla MC-LO ryczą okrutnie i nieczysto.

Pozostaje jeszcze kwestia impedancji - każdą wkładkę MC-HO należałoby wypróbować z innymi impedancjami niż 47 000 Ohm. Sumiko Blue Point No. 2 ma internal impedance zdaje mi się około 100-150 Ohm (czyli na cewkach jest duuużo zwojów), w pre należałoby wybrać impedancję o rząd wielkości większą - pewnie coś z przedziału 1000 - 1500 Ohm. Stary Phono Box SE miał dla wejścia MC tylko dwie opcje - 100 i 200 Ohm, obie impedancje były niewłaściwe dla tej wkładki.

Jeśli dam Gain na minimum, to nie mogę pograć sobie głośno.

Regulacja gain nie jest po to aby grać ciszej czy głośniej - od tego jest wzmacniacz zintegrowany i pokrętło Volume. Regulacja gain jest po to, aby dopasować wejście do poziomu sygnału z wkładki - im niższy sygnał z wkładki, tym wyższy gain i vice versa.

Moje Sonusy mają małą efektywność 86 czy 88dB

Pies jest pogrzebany we współpracy kolumn ze wzmacniaczem, w Twoim przypadku amplitunerem. Twoje Sonusy Toy Tower są bardzo prądożerne, obawiam się, że ta wartość 86 dB może być mocno optymistyczna. Słuchałem ich kiedyś w połączeniu ze wzmakiem Densena Beat 140. To dość silny wzmak, ale zwiększenie głośności z wartości 40 do wartości 140 !!! (w skali 200-stopniowej, bo tak Densen wyświetla), nie powodowało jeszcze istotnego wzrostu głośności - kolumny miały wciąż średnią ochotę do grania. Potrzebny byłby silniejszy wzmak niż obecny amplituner, wtedy nie będzie potrzebny jakiś monstrualny gain.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W głupim Dj pre II jest dioda, która zapala się na czerwono gdy przesterujemy sygnał.Pokrętło gain nie ustawiamy raz na zawsze do danej wkładki i dajemy sobie spokój, bo przecież płyty są nagrywane z różnym poziomem i następny winyl może być za głośny co nam zasygnalizuje pre.Nie wiem jakie zadanie spełnia ta dioda w LAR...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

No to Panowie, dziwna to rzecz. Rozmawialem dzisiaj z konstruktorem - Panem Eugeniuszem Czyżewskim i powiedział mi sporo ciekawych rzeczy. Pokrętło Gain służy właśnie do dopasowania poziomu głośności toru analogowego do innego źródła, np. CD. Można używać pełnego zakresu wzmocnienia. Konstruktor powiedział, że wiele dzisiejszych budżetowych preampów gramofonowych ma słabe wzmocnienie, które powoduje że grają "chudo". Wynika to zapewne z obaw producenta przed większymi szumami i brumieniem. Stąd był pomysł by skonstruować mocny preamp z dwoma pokrętłami na wierzchu (wygodny dostęp do nich).

 

Co do przesterowań w Phono Boxie- nie słyszałem ich. Grało czysto na MM i MC. Różnica w poziomie głośości i barwie.

 

Co do prądożernych Sonusów - nie sądzę aby mój amplituner nie dał rady ich napedzić. Mam ten zestaw dwa lata. Nie jeden audiofil-meloman słyszał jak u mnie to gra. Mezaliansu nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż używałeś przesterowanego wejścia przedwzmacniacza. PhonoBox ma czułość około 0,3-0,5 mV dla wejścia MC, Wkładkę, która daje sygnał wyjściowy rzędu 2-3 mV, należy podłączać do wejścia MM.

 

Yul, LAR ma wspólne wejście dla MM i MC.

kangie - nie przejmuj się, Czyżewski wie co mówi.

A co do wzmacniacza, to wiesz :)). Kolejny plan do wykonania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnoszę wrażenie z ostatnich wpisów, że najlepszy preamp to ten co gra najgłośniej

ciekawe jest też to, że "lepiej" aby preamp dał dodatkowe 10dB bo wtedy wzmacniacz nie przejdzie w tryb "żyłowania"

Sto procent zgoda. Pre z gainem 100 dB rozłoży wszelkie pre świata! :)

Pozdro,

Yul

P.S. Nachodzi mnie taka refleksja, że kiedyś w tzw. gdyńskim "Magazynie Hi-Fi" (każdy kto interesuje się audio i ma powyżej powiedzmy 45 lat, prawdopodobnie wie o co chodzi), podczas testów wyrównywano najpierw poziomy sygnału z porównywanych urządzeń z dokładnością do 0,5 dB i dopiero po tym zabierano się za słuchanie. Teraz jest i 20 dB różnicy i niektórym to nie przeszkadza. KOSMOS.

Chiba zły przykład idzie od Redaktora Nieustającego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Yul miał na myśli, że przesterowałem wejście w Phonoboxie. Nie sądzę. Może z parametrów tak wynika, jednak na słuch było czysto. Ale bez wykopu i "życia".

 

Kubeł, oczywiście w dalekich planach mam zakup porządnego wzmacniacza stereo- tylko do odtwarzania muzyki. Żadnego radia i TV. Do tego celu zostanie Yamaszka. Tylko to męczące przepinanie kabli glośnikowych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialem dzisiaj z konstruktorem - Panem Eugeniuszem Czyżewskim i powiedział mi sporo ciekawych rzeczy. Pokrętło Gain służy właśnie do dopasowania poziomu głośności toru analogowego do innego źródła, np. CD.

Skoro p. Czyżewski tak mówi, to jest to dla mnie...dziwne. Do tego dopasowania służy pre w integrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

 

Skoro p. Czyżewski tak mówi, to jest to dla mnie...dziwne. Do tego dopasowania służy pre w integrze.

Słowo honoru. Mam mniej niż 45 lat, ale jestem jeszcze z tego pokolenia które rozumie pojęcia: honor czy kompromitacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo honoru. Mam mniej niż 45 lat, ale jestem jeszcze z tego pokolenia które rozumie pojęcia: honor czy kompromitacja.

Nie zarzucam Ci ani braku honoru, ani kompromitacji. Nie zarzucam Ci także konfabulacji, bo to co powiedział p. Czyżewski na pewno wiernie napisałeś. Dziwi mnie tylko to co on powiedział. Zapytaj go jeszcze przy okazji, jak sądzi, czy lepiej sprzedawały by mu się pre gramofonowe z gainem rzędu 36-56 dB, czy 46-66 dB. Ja myślę, że p. Czyżewski dobrze wie co robi dając tak wysokie wzmocnienia. Uczestniczy po prostu w ten sposób w swoistym "wyścigu zbrojeń". On doskonale rozumie na czym ten "wyścig zbrojeń" polega.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56dB nie każdą wkładkę odpowiednio wzmocni, mówię tu o niskopoziomowych MC. U mnie MC 0,4mV LAR pociągnął, ale trzeba było go odkręcić.

Oczywiście, że wspomniany konstruktor wie co robi: pre, które da radę pociągnąć każdą wkładkę. U kangiego wąskim gardłem jest wzmacniacz z ograniczoną wydajnością prądową zmuszony do napędzenia niskoskutecznych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

56dB nie każdą wkładkę odpowiednio wzmocni, mówię tu o niskopoziomowych MC. U mnie MC 0,4mV LAR pociągnął, ale trzeba było go odkręcić.

Zgadza się. Przy parametrach jakie podałeś, masz na wyjściu z pre napięcie 0,8 V. To i tak sporo, bo integra pewnie osiągnie moc znamionową przy czułości wejścia rzędu 0,3 - 0,4 V. Kangie miał z Sumiko podłączonej do wejścia MC około 1,6 V, nie wiem po co aż tyle. Wzmacniacze jak dostają na wejście około 0,5 V, już powinny sobie doskonale radzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Pytanie lamerskie: na ile mogę sobie pozwolić na rozkrecenie wzmacniacza? Potencjometr mam elektroniczny (kręci się dookoła bez oporu). Przy -60dB cisza, przy -15 -5 dB głośno. Czy mogę rozkręcać Volume na plus, czyli +5 +15dB? Przypuszczam że dopiero wtedy pojawi się przester - prawie jak we wzmacniaczach gitarowych lampowych. Pytam, bo "nie czuję" tej skali.

 

Kubeł, byłeś, słuchałeś. Czy Yamaha R-S700 wysterowała moje Sonusy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo wzmocnienie powinno się skończyć na 0db i dalej nicość :). Wszystko co wyżej to przester dobry w piecach gitarowych, a nie w audio.

Yamaha napędziła Sonusy, ale dało się słyszeć że piec mocno dyszy, dlatego zasugerowałem abyś zastanowił się nad czymś wydajniejszym prądowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

dlatego zasugerowałem abyś zastanowił się nad czymś wydajniejszym prądowo.

Kubeł, a czy byłaby możliwość podpięcia Sonusów Kangiego pod Twoją lampkę?

To, co prawda, tylko 30W ale odnoszę wrażenie że wydajność prądową ma jak spawarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubeł, a czy byłaby możliwość podpięcia Sonusów Kangiego pod Twoją lampkę?

To, co prawda, tylko 30W ale odnoszę wrażenie że wydajność prądową ma jak spawarka.

 

Myślę, że tak. Lampa ma konkretnie 35W, ale radzi sobie prądowo znakomicie. Waży też jak spawarka :)). Coś się vasa nie możemy ostatnio zgrać na spotkanie, wciąż komuś coś wypada. Ja najbliższy weekend jestem nieuchwytny, w kolejny jak najbardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangie, niemieckie Audio ma taki współczynnik AK dla kolumn i wzmaków ( chodzi w skrócie o dynamikę i wykorzystanie pełni możliwości obu części systemu ), SF toy Tower a takie wydaje mi się ,że masz ma ten AK na poziomie 73, to wysoko, wzmak powinien mieć tyle samo lub więcej,wiele wzmacniaczy tego poziomu nie osiąga (np Naim Xs czy nawet Krell s300i ) tak,że przy zmianie wzmaka warto odsłuchać kilka sztuk,szczególnie jak lubisz głośno.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.