Jump to content
IGNORED

Cewka w filtrze średniotonowca


fakamada

Recommended Posts

gdyby wystarczały cewki rdzeniowe to powietrznych nikt by nawet nie produkował bo nie dało by się ich sprzedać za taką wysoką cenę.

Ja mam 2,2mH drut 2,0mm rezystancja 0,145 oma ale zanim ją kupiłem robiłem eksperymenty na tanich rdzeniowych oczywiście przy zachowaniu takiej samej rezystancji. Bo z obliczeń wyszło mi 2,6mH ale zanim kupiłem wypróbowałem cewki od 1,8 do 2,8 mH. Kilka kupiłem kilka sam nawijałem i ostatecznie wyszło mi 2,2 mH z drutem 2,0mm bo taki był najgrubszy ale następną zrobię z grubszego drutu albo taśmy ale póki co walczę z wąskimi gardłami w innych punktach toru dźwiękowego

Link to comment
Share on other sites

BTW cewka powietrzna z drutu 1.8mm i oporności 0.3 ohm kosztuje 125zł !!

To dużo ?

Za dwa kondy do cięcia głośnika śrdniotonowego dałem 1800zł .

Pytanie co to za kolumny ?

Jakiej klasy i do jakiej klasy systemu ?

Link to comment
Share on other sites

To dużo ?

Za dwa kondy do cięcia głośnika śrdniotonowego dałem 1800zł .

Pytanie co to za kolumny ?

Jakiej klasy i do jakiej klasy systemu ?

 

Zależy jak na to patrzeć. Tubowy system DIY, w typie estradowym, ale przystosowany do pracy w domu. Jak dla mnie dość wysokiego sortu. Na razie w fazie bardzo rozwojowej. Zwrotnice wstępnie zaprojektowane, obudowy sie robią.

 

tweetery 800zł

tuby 400zł

midwoofery 1200zł

 

Do tego aktywne, szybkie woofery w obudowach zamkniętych zasilane wzmacniaczem stereo z DSP. Midwoofer cięty tylko od góry.

 

 

Pytam o cewki rdzeniowe, bo z tego co wiem zaczynają one zniekształcać dopiero przy wysokich mocach (kilkadziesiąt Wat), gdy rdzeń zaczyna się nasycać. Ja nie będę używał więcej niż 3 waty ze wzmacniacza SET na lampach 2a3, więc być może w tym wypadku rdzeniówki nie są złym wyborem. Szczególnie, że ten midwoofer ma grać do 1300hz, wic niezbyt wysoko.

Link to comment
Share on other sites

Kolego "fakamada"... do midwoofera w zupełności wystarczy fi 1mm, to bardzo dużo. Koszt takich cewek nie jest szczególnie wysoki, np taka 2mH to koszt aż... piętnaście złotych dziewięćdziesiąt groszy!

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co do cewek rdzeniowych - są dobrym rozwiązaniem, sam mam takie zastosowane w kolumnach, lecz mają indukcyjność rzędu 6mH gdzie rezystancja drutu cewki powietrznej była by już sporym problemem.

Link to comment
Share on other sites

dla cewek rdzeniowych podawany jest prąd nasycenia więc jak się przyjmie powiedzmy 50% tej wartości i policzy moc dla głośnika to rdzeń się nie nasyci ale to nie znaczy że nie będzie zniekształceń. Charakterystyka magnesowania rdzenia a zatem i indukcyjności cewki nie jest idealnie liniowa a dodatkowo dochodzi zjawisko histerezy magnesowania. Dla cewek z rdzeniem otwartym ( duża szczelina powietrzna ) histereza jest bardzo mała ale jest. Przydałoby się zrobić pomiary, może ktoś z kolegów Forumowiczów robił takie pomiary albo znalazł gdzieś w sieci to byłoby ciekawe i pomocne w projektowaniu. Jeżeli ten midwoofer ma być napędzany ze wzmacniacza lampowego to jego impedancja wyjściowa nie jest bardzo niska i jak się przyjmie około połowy tej wartości jako rezystancję cwewk zwrotnicy to myślę że tłumienia głośnika przez wzmacniacz za bardzo się nie popsuje. Ale te dane trzeba znać i wtedy wybrać jakie cewki albo spróbować różne posłuchać, pomierzyć, pokombinować . To jest właśnie DIY

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ten midwoofer ma być napędzany ze wzmacniacza lampowego to jego impedancja wyjściowa nie jest bardzo niska i jak się przyjmie około połowy tej wartości jako rezystancję cwewk zwrotnicy to myślę że tłumienia głośnika przez wzmacniacz za bardzo się nie popsuje.

 

No właśnie ma być napędzane SET'em na lampie 2A3. Dlatego potrzebna jest w miarę niska rezystancja, a to w przypadku cewek powietrznych kosztuje.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. Czym to jest spowodowane? Czy rdzeniówka pracująca ZNACZNIE poniżej swoim limitów daje wyższe zniekształcenia niż powietrzna (mierzalne) ?

 

pisałem, histereza krzywej magnesowania, występuje przy przejściu prądu przez zero

 

No właśnie ma być napędzane SET'em na lampie 2A3. Dlatego potrzebna jest w miarę niska rezystancja, a to w przypadku cewek powietrznych kosztuje.

 

w miarę niska to może być 0.14 oma za powiedzmy 500zł lub 0,8 oma za 27zł

ale jak impedancja wyjściowa wzmacniacza jest wysoka to nie ma sensu płacić kupę kasy za cewkę o super niskiej rezystancji bo to nie zmieni dźwięku. Robiłem próby u siebie i wyszło mi że optymalnie to jest rezystancja cewki około połowy impedancji wyjściowej wzmacniacza w tym zakresie częstotliwości. Jak się zejdzie niżej też słychać ale to nie idzie liniowo tylko logarytmicznie natomiast cena wykładniczo a może lepiej powiedzieć kosmicznie. Specjalnie w tym celu wykonałem bardzo proste pomiary i przy okazji wyszły różne ciekawe rzeczy .Warto sprawdzić samemu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.