Skocz do zawartości
IGNORED

Zmiana ustawienia kolumn - jak zredukować ilość basu?


ygrene

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Do niedawna kolumny ustawione miałem na krótkiej ścianie i dźwięk zadowalał mnie.

Było przemeblowanie i kolumny musiałem przestawić na dłuższą ścianę. Ustawienie kolumn to: od bocznej ściany 130cm i od tylnej 75cm.

Pokój 'normalnie' umeblowany, sofa pod ścianą i niestety mam głowę oddaloną o ok 25-30 cm.

Mam za dużo najniższych częstotliwości, pomaga wychylenie się do przodu, ale to mało komfortowa pozycja.

Pytanie: czy płyty z wełny PT80 z pustką powietrzną ustawione za kolumnami mogą mi pomóc, czy błędny kierunek obrałem?

Dodam, że na podłodze jest włochaty dywan, na ścianach zdjęcia, obrazy i znajdzie się też jakiś kwiat.

Metraż: 18m2.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Miałem to kiedyś u siebie. Głowa za blisko tylnej ściany. Ten pomysł z materacem, to dobry kierunek. Ja zrobiłem ze starej wykładziny coś takiego. Dało to całkiem zadowalający efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-44057-0-41585700-1384085938_thumb.jpg

post-44057-0-16558100-1384085943_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowałem kolumny do środka, w stronę słuchacza i już trochę się poprawiło, przynajmniej mam takie wrażenie. Dzięki za wskazówki, ale materac za głową nie pomógł, Cały czas mnie ciekawią te panele z wełny, ale nie mam niczego podobnego, żeby wstawić za kolumny i przetestować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek wysun kolumny od sciany tylnej o kolejne 25 cm, ilosc basu powinna sie zmniejszyc. Panele z pustka redukuja glownie poglos i tylko ich duzo ilosc moze zmniejszyc glosnosc basu. Ktos z forum pociol welne mineralna w trojkaty i zapelnil obydwa rogi za kolumnami, tak duza ilsoc welny spowodowala ze kolega praktycznie nie mial basu i musial mniejszyc ilosc trojkatow. Zawszed mozna zatkac wyloty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do niedawna kolumny ustawione miałem na krótkiej ścianie i dźwięk zadowalał mnie.

Było przemeblowanie i kolumny musiałem przestawić na dłuższą ścianę. Ustawienie kolumn to: od bocznej ściany 130cm i od tylnej 75cm.

Pokój 'normalnie' umeblowany, sofa pod ścianą i niestety mam głowę oddaloną o ok 25-30 cm.

Mam za dużo najniższych częstotliwości, pomaga wychylenie się do przodu, ale to mało komfortowa pozycja.

Pytanie: czy płyty z wełny PT80 z pustką powietrzną ustawione za kolumnami mogą mi pomóc, czy błędny kierunek obrałem?

Dodam, że na podłodze jest włochaty dywan, na ścianach zdjęcia, obrazy i znajdzie się też jakiś kwiat.

Metraż: 18m2.

 

Pozdrawiam

Płyty raczej dużo nie wniosą.Kiedyś miałem podobny problem, gdy kolumny przez chwilę musiały stać u mnie na dłuższej ścianie i kanapa naprzeciwko po drugiej stronie tuż pod ścianą.Głowa automatycznie była właśnie też 25-30 cm od ściany. Ewidentnie następowało tam jakby to nazwać wzmocnienie,nagromadzenie niskich tonów.

Zarówno zastosowanie mat akustycznych po obu stronach bocznych ścian, za kolumnami czy za głową nic nie dało.

Niskich tonów robiło się trochę mniej gdy kolumny odsuwałem bardziej od tylnej ściany.

Maty tłumiły tylko pogłosy, średnie i wysokie tony.

 

Próbowałeś zatkać może port bass reflex ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bo na walkę z basem trzeba oddać kilkadziesiąt litrów minimum. A matą na ścianie co najwyżej przełom niskiego środka można ruszyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bo na walkę z basem trzeba oddać kilkadziesiąt litrów minimum.

 

Czyli takich paneli z wełną i pustką trzeba więcej zastosować, żeby było kilkadziesiąt lt pustki powietrznej, tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku panel musi stosunkowo daleko być od ściany.

Ale wedle moich obserwacji to stosuje się ustroje membranowe i pochodne.

Więc wełna jest przykrywana sklejką i podobnymi.

Czasami są to płyty o określonej perforacji.

 

Wszystko wedle określonego projektu.

No a przy modach na niskich częstotliwościach to RH i pochodne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Do niedawna kolumny ustawione miałem na krótkiej ścianie i dźwięk zadowalał mnie.

Było przemeblowanie i kolumny musiałem przestawić na dłuższą ścianę. Ustawienie kolumn to: od bocznej ściany 130cm i od tylnej 75cm.

Pokój 'normalnie' umeblowany, sofa pod ścianą i niestety mam głowę oddaloną o ok 25-30 cm.

Mam za dużo najniższych częstotliwości, pomaga wychylenie się do przodu, ale to mało komfortowa pozycja.

Pytanie: czy płyty z wełny PT80 z pustką powietrzną ustawione za kolumnami mogą mi pomóc, czy błędny kierunek obrałem?

Dodam, że na podłodze jest włochaty dywan, na ścianach zdjęcia, obrazy i znajdzie się też jakiś kwiat.

Metraż: 18m2.

 

Pozdrawiam

 

Dobry kierunek to tylko i wyłącznie prawidłowe ustawienie kolumn w pomieszczeniu. Niestety, wiąże się to z ich dość znacznym oddaleniem od ścian, przy czym bezwzględne wartości nie mają tu właściwie niemal żadnego znaczenia. Najprostszym sposobem jest zasada trójpodziału pomieszczenia. Ponieważ kolumny stoją na długiej ścianie, pokój trzeba podzielić na trzy części dwiema liniami wzdłuż. Najmniej problemów z basem będzie w momencie gdy kolumny staną na jednej z tych dwóch linii. Kanapa powinna w tej sytuacji stać na drugiej. Ponieważ do 18 m kw., to siłą rzeczy wyląduje pod ścianą, co wcale nie musi oznaczać problemów, gdyż mimo wszystko istotniejsza jest pozycja kolumn.

Ustroje z waty, czy innych materiałów, aby zadziałać na basie, muszą mieć minimum 30 cm głębokości i dużą gęstość. Generalnie jednak niewiele pomogą. Pomogą usunąć resztki rezonansów, przy dobrym ustawieniu kolumn. Ustawienie da 90%, a ustroje 10.

Oczywiście jest jeszcze więcej szczegółowych zasad jak ustawiać kolumny, aby nie generować wzbudzeń na basie w miejscu odsłuchu, jednak od odsunięcia ich na 1/3 pomieszczenia trzeba zacząć. Jedna z zasad mówi o nie powtarzaniu tych samych odległości (np. pomiędzy tylną ścianą a bocznymi itd.) Czasem, w mniej sprzyjających warunkach lokalowych, gdzie pomieszczenie służy do wielu celów, rozwiązaniem może być też 1/5 głębokości pomieszczenia (1/5 szerokości, jeśli kolumny sa na dłuższej ścianie). Jest to wersja gorsza, ale również zalecana. Unikać należy natomiast odległości od tylnej ściany 1/4 głębokości pomieszczenia. Odległość ustala się zazwyczaj pomiędzy ścianą, a cewką głośnika niskotonowego. W kolumnach z otworem BR z tyłu, sprawa się nieco komplikuje i należy poeksperymentować ustalając 1/3 na głośniku, otworze, albo gdzieś pomiędzy. Zwykle wychodzi, że lepiej na głośniku, czyli tak, aby przednia ściana kolumny była oddalona od tylnej ściany o tę 1/3 głębokości pokoju.

Odnośnie pozycji sofy czasem trzeba sprawdzić, czy aby jej przysunięcie zupełnie do ściany nie będzie lepsze, niż oddalenie o podane wyżej 30 cm. Trzeba sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie wskazówki.

Chciałem uniknąć wyjeżdżania z kolumnami prawie na środek pokoju, ale bez tego ani rusz.

Podkleiłem granity filcem i nie sprawia problemu małe przemeblowanie na czas odsłuchu.

Gra bardzo przestrzennie i nie mam nadmiaru basu.

Już mi po głowie chodziła sprzedaż kolumn i zakup monitorów. Całe szczęście, że 'dogadałem się' ze sprzętem ;)

Nie kombinuję na razie z panelami z wełny, może za jakiś czas wykonam te ustroje dla testu.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatkaj rure bassreflex na początek jakiś rzadki materiał później gęsty jak to nie zadawala spróbuj zakorkować:) jak chcesz zmienić charakterystyke basu na wyższy skróć rurę jak chcesz głębszy przedłuż rurę masz dużo możliwości do dzieła:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.