Skocz do zawartości
IGNORED

Topowy głośnik niskotonowy.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

No i ja nigdy się nie pogodzę z absurdalnymi rozrzutami parametrów Daytonów i oszustwami Seasa.

 

Czy słaba powtarzalność parametrów tych głośników nie bierze się z tego że dystrybutor testuje wszystkie głośniki i trzymające parametry sprzedaje stałym klientom-producentom kolumn, a te odbiegające od danych katalogowych wciska hobbystom (nie każdy amator składania kolumn potrafi pomierzyć głośniki)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Proszę o przykład głośnika którego nie możemy użyć.

 

Vifa M30WO-49-08

 

Czy słaba powtarzalność parametrów tych głośników nie bierze się z tego że dystrybutor testuje wszystkie głośniki i trzymające parametry sprzedaje stałym klientom-producentom kolumn, a te odbiegające od danych katalogowych wciska hobbystom (nie każdy amator składania kolumn potrafi pomierzyć głośniki)?

 

Prawdopodobnie. Kolega kupił 8 15-centymetrowych Daytonów i były tak rozjechane, że się ich nawet w pary nie dało poukładać, nie mówiąc już o tym, że miałyby grać razem.

 

Jeśli na te kilka lat produkcji z Dayton problem zdarzył się ze dwa razy to z SEAS NIGDY!!!

 

A ja miałem od forumowego kolegi 22-cm szerokopasmowce Seasa i powiem to wprost: parametry były Z DUPY. Deklarowana w datasheecie dobroć Qts = 0,35, częstotliwość rezonansowa fs = 30 Hz. Zmierzone po 5-godzinnym skakaniu wartości to: Qts = 0,46 (czyli ściema producenta 31%) oraz fs = 44 (czyli ściema o 47%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

więc mogę wybierać spośród przetworników, których oni użyć nie mogą.

 

Vifa M30WO-49-08 ???

 

Czy to jakiś żart? Jeśli tak to słaby :)

Oczywistym jest , że nie możemy wytwarzać kolumn z przetwornika który nie jest produkowany. Nie możemy także robić kolumn na setce innych głośników wycofanych z produkcji.

Jest jednak poważniejszy problem.

Nawet gdyby Vifa M30WO-49-08

była dostępnya to i tak uważamy ją za bardzo słabą i polecamy trzymać się od niej z daleka.

Pomijam fakt, że to trzydziestka więc z poza grupy o której pisaliśmy.

 

Po pierwsze:

głośnik posiada wysoką indukcyjność co skutkuje wysoką 3-cią harmoniczną.

 

Po drugie:

za małą jak na 30-stkę średnicę cewki co powoduje słabe odprowadzanie ciepła. Konsekwencje mogą być oczywiste.

 

Po trzecie:

Xmax 4mm jak na 30 cm głośnik basowy jest słabą wartością.

 

Po czwarte:

Przy rezonansie 21hz, 4mm Xmax spowoduje nieliniową pracę już przy bardzo małej mocy.

 

Sensacje o parametrach Seas i Dayton można włożyć między bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak potrzebuje 6-metrowego horna - dać mu.

A po co ?

Lepiej dać 2 głośnik . A nie walczyć o SPL obudową .

Jak ma się miejsce na 6 metrowego horna w pokoju to w zasadzie nie ma już ograniczać .

Zbudowanie horna który nie będzie zabijał wyższym basem to raczej trudna sztuka .

Ja takiego nie słyszałem .

OB też ma wady i nie jest to lekarstwo na całe zło na świecie :)

Na niską efektywność oprócz dokładania głosików też jest lekarstwo :

Więcej śmocy :)

 

nie będzie potrzebował kilku watów mocy akustycznej generowanych przez kolumny.

ilosć SPL i wielkość głośnika oraz potrzebna moc jest funkcją nie tylko oczekiwanych efektów specjalnych ale przede wszystkim wielkości pomieszczenia :)

Kilka W mocy akustycznej w 16m^2 a 100m^2 to spora różnica .

 

Popierając postulat wrzucamy naszą subiektywną propozycję najlepszych aktualnie dostępnych głośników 10-11" do różnych zastosowań bez względu na cenę.

Podział uwzględnia różne typy i wielkości obudów. Od OZ do OB

Te seasy grają jakimś takim basem ...

No niby wszystko jest na miejscu a czegoś brakuje .

Ciężko mi dokładnie słowami określić co to jest .

Ponoć jest to związane z alu cewką i rms i może to być doby trop bo daytony mają to samo .

Idzie się przyzwyczaić do takiego charakteru nawet pewnie znajdą się zwolennicy takiego grania .

Ja natomiast jak włączam moje TIW-y to noga sama rytmicznie podskakuje a jak włączałem seasy to miałem skojarzenia z dyskoteką... dla kółka emerytów albo koła gospodyń wiejskich ;)

 

Za to alu SS przynajmniej 8 calowy jest świetny :)

I w kategorii 8 clali na pewno będzie w ścisłej czołówce .

 

A ja miałem od forumowego kolegi 22-cm szerokopasmowce Seasa i powiem to wprost: parametry były Z DUPY. Deklarowana w datasheecie dobroć Qts = 0,35, częstotliwość rezonansowa fs = 30 Hz. Zmierzone po 5-godzinnym skakaniu wartości to: Qts = 0,46 (czyli ściema producenta 31%) oraz fs = 44 (czyli ściema o 47%).

A ja miałem seasy i były jak sklonowane :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te seasy grają jakimś takim basem ...

No niby wszystko jest na miejscu a czegoś brakuje .

Ciężko mi dokładnie słowami określić co to jest .

Ponoć jest to związane z alu cewką i rms i może to być doby trop bo daytony mają to samo .

 

To skutek zastosowania aluminiowego karkasu na którym nawinięta jest cewka napędzająca membranę. Prądy wirowe w karkasie mocniej tłumią duże sygnały niż małe co powoduje kompresję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Czy to jakiś żart? Jeśli tak to słaby

 

Pytałeś, to podałem. Więc nie pisz teraz głupot, tylko czytaj ze zrozumieniem, co się do ciebie pisze. Przeczytaj też moją poprzednią wypowiedź, może ci to trochę naświetli. Właśnie tam napisałem, czemu ty czegoś nie możesz, a ja mogę. A od samej Vify się odstosunkuj, bo równie dobrze mogłem podać cokolwiek innego, Alteca, Klangfilma czy Dynacorda. Fakt pozostaje faktem: używasz sztampowych rozwiązań i nudnych głośników, bo takie teraz robią.

 

Sensacje o parametrach Seas i Dayton można włożyć między bajki.

 

Zarzucasz mi kłamstwo, kolego? To lepiej waż słowa, bo jak nie masz dowodu na to, że kłamię, to możesz za to nawet beknąć w sądzie. Jest też takie powiedzenie, że tylko idiota dyskutuje z faktami, weź sobie do serca.

 

A po co ?

 

A tak, żeby był fun ;-)

 

OB też ma wady i nie jest to lekarstwo na całe zło na świecie

 

A ktoś twierdził, że jest?

 

A ja miałem seasy i były jak sklonowane :)

 

No te dwa też są idealnie takie same. Równiutko okłamane o 47%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Lepiej dać 2 głośnik . A nie walczyć o SPL obudową .<br />

 

czasem zamiast dwóch w oz , watro jednak powalczyć o te 3 db z obudowy i nie musi to być horn :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Te seasy grają jakimś takim basem ...

No niby wszystko jest na miejscu a czegoś brakuje .

Ciężko mi dokładnie słowami określić co to jest .

Ponoć jest to związane z alu cewką i rms i może to być doby trop bo daytony mają to samo .

Idzie się przyzwyczaić do takiego charakteru nawet pewnie znajdą się zwolennicy takiego grania .

Ja natomiast jak włączam moje TIW-y to noga sama rytmicznie podskakuje a jak włączałem seasy to miałem skojarzenia z dyskoteką... dla kółka emerytów albo koła gospodyń wiejskich ;)

 

Za to alu SS przynajmniej 8 calowy jest świetny :)

I w kategorii 8 clali na pewno będzie w ścisłej czołówce .

 

SS także mają metalowy ( tytanowy ) karkas i od prądów wirowych wolne nie są.

Nie przewodzące karkasy z włókna szklanego są standardem we współczesnych dobrych głośnikach PROFI.

Skojarzenie więc SEAS a z dyskoteką chyba nie jest właściwe :)

 

Nie ma głośników idealnych. Nie znaleźliśmy 10" głośnika z nieprzewodzącym karkasem.

Poświęcenie wszystkich innych parametrów dla dobroci mechanicznej nie ma większego sensu.

 

 

TIW300 to bardzo dobry głośnik i umieścimy go w tabelce z głośnikami 30cm.

 

Na razie pisaliśmy o grupie 10-11"

TIW250 nie są jednak tak dobre i tu nie znalazły się w opublikowanym zestawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, żeby był fun ;-)

To już ustaliliśmy ;)

Nie każdy jednak lubi prace w mdf i struganie 15 horna czy 25 wersji TL ;) z 101 wersjami wytłumienia ;)

BR a już szczególnie klosed jest prosta łatwa i przyjemna :)

Daje dobre rezultaty przy min. wysiłku .

 

SS także mają metalowy ( tytanowy ) karkas i od prądów wirowych wolne nie są.

Nie wiem jaki mają revalatory .

illuminatory na pewno mają tytanowy a revelator nie wiem .

 

Natomiast Rms w SS jest niemal 2x mniejsze a Qms 2x większe niż w seasch :)

Więc coś w tym chyba jednak jest ;)

 

A TIW-a mam 8calowego tylko :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

Arek,

 

Ja też nie szukam zaczepki , ale akurat twierdzenie , że bas z czterech 38 cm głośników ( oczywiście dobrych ) w OB jest kiepski ...to szukanie zaczepki..:))

To tak jak ja napisałbym do Ciebie , że MBL ma marny bas z band pass , bo też słuchałem kiedyś np. Tonsil Bolero z taką obudową...;))

Świetny bas można uzyskać i z bass refleksu, zamkniętej i pewnie z band pass..

Ważna jest implementacja ..akustyka pomieszczenia i oczekiwania ...

 

Pozdrawiam.

 

Panowie spokojnie.

 

OB da się zrobić dobrze. Może mieć sporo zalet.

Wystarczy kilka EMINENCE LEGEND B810

Plus odgroda MINIMUM 150 x 250 cm

 

Ilu jest chętnych ? :)

 

poniżej tej wielkości to żart z normalnej fizyki.

Bez przesady;))) aż takie wielkie nie muszą być..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Natomiast Rms w SS jest niemal 2x mniejsze a Qms 2x większe niż w seasch :)

Więc coś w tym chyba jednak jest ;)

 

Pamiętaj, że jedynie obiektywny jest system pomiarowy ale w pewnym momencie musimy subiektywnie określić które parametry są dla nas istotniejsze.

 

Chodzi mi o wybiórcze traktowanie pewnych cech dźwięku przez nasz mózg.

Świadomie nie piszę o guście bo w odtwarzaniu z wysoką wiernością jest dla niego bardzo mało miejsca.

 

Odnośnie pojedynku:

 

SCAN-SPEAK 26W/8867T00

kontra

SEAS W26FX001

 

to nawet u nas wewnątrz zdania są podzielone.

Kolega woli SS a ja zdecydowanie SEAS.

Obaj twierdzimy to samo a wskazujemy na inny przetwornik :)

 

"tak czy siak " :) to przetworniki na najwyższym poziomie w swojej grupie wielkościowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma głośników idealnych. Nie znaleźliśmy 10" głośnika z nieprzewodzącym karkasem.

 

Tu są takie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

 

Z podanych tylko SB 29RNX75-6 nie jest subwooferem.

Mimo pewnych zalet jak wysoki Xmax 11mm czy szklany karkas ma także nieakceptowalne wady w postaci ciężkiej cewki i miękkiej membrany.

Powoduje to uskok na ok. 900Hz co przy łagodnym filtrowaniu ( typowe dla naszych konstrukcji) jest wyraźnie słyszalne.

Głośnik ma także małą efektywność w stosunku do SS czy SEAS.

 

Pozostałe to Suby.

Mają bardzo ciężką membranę i czterowarstwową cewkę.

 

Zgodnie z intencją założyciela wątku nie rozważamy tu tego typu głośników.

Gdyby jednak chodziło o dobre w tej kategori to fajne są TC Sounds.

30cm głośnik można obciążyć 2kW mocy a nie 200W jak Wavecore czy SB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Zastanawiam się, powyżej jakiej średnicy głośnika, jej zwiększanie będzie powodowało degradację parametrów przetwornika, a co za tym idzie- dźwięku?

 

PS. Proszę o zaprzestanie kłótni i tworzenia offtopu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

OB da się zrobić dobrze. (...) Wystarczy kilka EMINENCE LEGEND B810

 

Głośnik z fs = 52 Hz, w dodatku 10-calowy. Widać, że nigdy nie robiłeś odgrody. Albo robisz sobie żarty z normalnej fizyki :-)

 

Opisz też, jak doszedłeś do tego "MINIMUM 150 x 250 cm".

 

Czy według teorii Harpii wcześniej przytoczone kolumny w ogóle nie wydają dźwięku?

 

Kiron-Audio-Gaia-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Zastanawiam się, powyżej jakiej średnicy głośnika, jej zwiększanie będzie powodowało degradację parametrów przetwornika<br />

 

każdy glosnik jest kompletnym produktem, mozna dokleić magnes , przewinac cewkę, wymienic zawieszenie... JAK CHCESZ ZWIĘKSZYC ŚREDNICĘ GŁOŚNIKA?

 

- wymiana kosza i membrany na większe?

 

 

konstruuj inaczej pytania bo juz nie raz wychodza z tego ..."nieciekawe wnioski"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, powyżej jakiej średnicy głośnika, jej zwiększanie będzie powodowało degradację parametrów przetwornika, a co za tym idzie- dźwięku?

Zwiększanie średnicy prowadzi (w ramach danej technologii) do obniżenia częstotliwości przy której występuja mody własne membrany, tak więc większy głośnik trzeba po prostu dzielić niżej. Możliwa degradacja dźwięku wynika często zresztą z nieumiejętności przeprowadzenia takiego podziału i ogólnie dostrojenia systemu z dużym wooferem.

 

Największej degradacji wraz ze zwiększaniem woofera podlega jednak parametr WAF, a jego związek z dźwiękiem jest odległy, chyba że przesadzimy i będziemy mieli ciągłe skrzeczenie nad uchem "kiedy to wreszcie wywieziesz na złom".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Harpia, ponawiam pytanie. Podałeś kuriozalny głośnik i odgrodę o kuriozalnych wymiarach twierdząc, że to MINIMUM. Wyjaśnij, czemu tak. Teoria dotycząca budowy odgród jest dobrze ugruntowana od dekad, są na rynku działające i dobrze brzmiące odgrody mające powierzchnię 5 razy mniejszą, niż podałeś. Chcę zrozumieć, jak wpadłeś na to, co napisałeś.

 

Największej degradacji wraz ze zwiększaniem woofera podlega jednak parametr WAF, a jego związek z dźwiękiem jest odległy

 

Audio Physic umieszcza woofery z boku. To działa, sprawdziłem. Związek z dźwiękiem jest jednak czasem bezpośredni, parę razy dostawałem maila "chciałbym kolumny, ale żona nie pozwala, żeby były większe niż..." itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dla Paltona

 

 

<br />większy głośnik trzeba po prostu dzielić niżej. Możliwa degradacja dźwięku wynika często zresztą z nieumiejętności przeprowadzenia takiego podziału i ogólnie dostrojenia systemu z dużym wooferem.<br />

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Physic umieszcza woofery z boku. To działa, sprawdziłem. Związek z dźwiękiem jest jednak czasem bezpośredni, parę razy dostawałem maila "chciałbym kolumny, ale żona nie pozwala, żeby były większe niż..." itp.

Mi w podejściu Audio Physic przeszkadzają w sumie aż cztery rzeczy:

 

- promieniowanie omnipolarne zamiast ile się da w stronę słuchacza, co daje ogólnie więcej odbić i "comb filtering" w interakcji z pomieszczeniem. Wiem że są metody ustawiania takich głośników, jednak fakt jest faktem że mamy więcej mocy akustycznej poza osią.

 

- problem z zastosowaniem odpowiedniej do wielkości woofera objętości czynnej i duża (względem tejże objętości) powierzchnia ścianek obudowy, jak również możliwe problemy z falami stojącymi góra-dół. Plus wygląd grzejnika postawionego na boku, z karykaturalnie dużymi ściankami bocznymi.

 

- cofnięcie głośników basowych względem średniotonowego, nakazujące użycie filtru elektrycznego 1st przy podziale akustycznie 2nd. To daje słabszą filtrację śmieci generowanych przez woofery i ew. fale stojące w obudowie.

 

- konieczność stosowania dwóch mniejszych wooferów zamiast jednego dużego.

 

Jeżeli to jest dla kogoś jedyny sposób na zastosowanie większej membrany, to czemu nie, jednak podejście jest mocno kompromisowe w wielu dziedzinach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

 

 

Głośnik z fs = 52 Hz, w dodatku 10-calowy. Widać, że nigdy nie robiłeś odgrody. Albo robisz sobie żarty z normalnej fizyki :-)

 

Opisz też, jak doszedłeś do tego "MINIMUM 150 x 250 cm".

 

Czy według teorii Harpii wcześniej przytoczone kolumny w ogóle nie wydają dźwięku?

 

Kiron-Audio-Gaia-3.jpg

Moim zdaniem do OB minimum to 15 cali i to x 4 szt..

Ja przeszedłem drogę

2 x Eminence Beta 15

4 x Eminence Beta 15

2 x SB Acoustic 34 - zasilane aktywnie

A skończyło się na :

2 x Beyma CM118 - aktywnie i tak już pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

promieniowanie omnipolarne zamiast ile się da w stronę słuchacza

 

Tnę przy 150 Hz, więc nie ma mowy o "ile się da w stronę słuchacza", bo mamy źródło niemalże całkowicie omnipolarne, więc nie jest faktem, że mamy więcej mocy akustycznej poza osią - mamy wszędzie tyle samo.

 

duża (względem tejże objętości) powierzchnia ścianek obudowy

 

Jest to rekompensowane przez bardzo łatwe i bardzo ekonomiczne zastosowanie wzmocnień (poprzeczek), dających ogromną sztywność konstrukcji (mierzone akcelerometrem) przy niskiej wadze całej konstrukcji.

 

możliwe problemy z falami stojącymi góra-dół

 

Problem jest poważny, bez mocno pochylonej ściany górnej i/lub dolnej ani rusz, ale jak się to zrobi, to problem znika.

 

cofnięcie głośników basowych względem średniotonowego, nakazujące użycie filtru elektrycznego 1st przy podziale akustycznie 2nd. To daje słabszą filtrację śmieci generowanych przez woofery i ew. fale stojące w obudowie

 

Bi-amping, aktywny LR24 z przesuwnikiem fazy, po problemie.

 

konieczność stosowania dwóch mniejszych wooferów zamiast jednego dużego.

 

Wcale nie ma takiej konieczności, kwestia świadomego wyboru głębokości kolumny. Jeśli zrobi się solidną podstawę, można zrezygnować ze znoszenia się momentów przez 2 woofery po obu stronach kolumny.

 

Jak widać, każdy problem można skutecznie rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tnę przy 150 Hz, więc nie ma mowy o "ile się da w stronę słuchacza", bo mamy źródło niemalże całkowicie omnipolarne, więc nie jest faktem, że mamy więcej mocy akustycznej poza osią - mamy wszędzie tyle samo.

Symulacje w Edge na ściance np. 30cm szerokiej pokazują co innego - skupianie promieniowania na osi zaczyna się znacznie poniżej 150Hz, poza tym w firmowych konstrukcjach AP podział jest akustycznie znacznie wyżej, typowo w okolicach 350 - 400Hz.

 

Bi-amping, aktywny LR24 z przesuwnikiem fazy, po problemie.

To jest bardzo dobry sposób, pod warunkiem minimum 18cm średniaka (jeżeli podział ma być przy 150Hz). Jednak to nie jest do końca koncepcja sztandarowych konstrukcji Audio Physic. Tam chodziło o zredukowanie szerokości ścianki przedniej poniżej typowej szerokości głowy człowieka, więc średniotonowiec był typowo rozmiaru 11cm. Do tego dolny podział był pasywny, akustycznie drugiego rzędu na filtrach elektrycznych 1st z obu stron.

 

Konstrukcje na 18cm średniakach z 30cm wooferem z boku robił np. Canton - model Karat Reference 2DC (woofer na jednej ściance, membrana bierna na drugiej), który redakcja Audio (09/2004) raczyła nazwać niemieckim pancernikiem bocznokołowym. Oni dali nawet trapezoidalny przekrój (płaszczyzną poziomą) żeby częściowo uciec od problemów z małą objętością wąskiej obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Symulacje w Edge na ściance np. 30cm szerokiej pokazują co innego

 

A pomiary pokazują co innego. Zresztą sprawdzałem EDGE pomiarowo, ten program popełnia duże błędy i radzę się nim nie sugerować.

 

To jest bardzo dobry sposób, pod warunkiem minimum 18cm średniaka

 

Ja mam akurat 15cm, ale godzę się z ograniczeniem maksymalnego SPL, natomiast THD w obszarze od powyżej 100 Hz są u mnie bardzo niskie.

 

Konstrukcje na 18cm średniakach z 30cm wooferem z boku robił np. Canton

 

Tak, to lepszy przykład od Audio Physica. Litraż, o którym piszesz, jest faktycznie wyzwaniem. W tej chwili pracuję m.in. nad kolumną z 10" basem na bocznej ścianie i pojedynczym 15cm średniotonowym. Dla woofera wygospodarowałem 48 litrów przy szerokości kolumny 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomiary pokazują co innego. Zresztą sprawdzałem EDGE pomiarowo, ten program popełnia duże błędy i radzę się nim nie sugerować.

Trudno znaleźć komorę prawdziwie bezechową w tym zakresie. Natomiast fale są tam (w okolicach 150Hz) tak długie (w stosunku do np. rozbieżności między faktycznym kształtem głośnika a idealnym kołem promieniującym z płaskiej powierzchni które zakłada Edge), a zjawisko dyfrakcji fal na tyle dobrze opisane, że pojawia się pytanie co powinno być weryfikowane czym - pomiar symulacjami czy symulacje pomiarem. Każdy może wybrać swojego faworyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.