Skocz do zawartości
IGNORED

Topowy głośnik niskotonowy.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobisz FLH, to dostaniesz tak epickie pierdolnięcie, że nic innego nie będzie Cię obchodzić :-) Ja też jadę na OB, w tym momencie biorę się za 2x15" + 10" zabytek Dynacorda + wstęga. Kiedy mogę wpadać na posłuchanie horna?

 

Bede robić małe horny do niższej średnicy z laminatów i przy okazji dołączy sie to do zrobionych próbnych obudów odwrotek z jakimiś Stx o niższym Qts.

 

bezkompromisowy bas to myśle miec dwa systemy,pasywny basreflex i aktywny OB.Ideału nie ma i nie będzie dlatego dwa różne systemy są jakimś wyjściem z sytuacji.Acha a jak już jest ideał to zaś okazuje się że kilka watów go nie pociągnie i zaś jest sie w d.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi87 - dobry pomysł. Proponuję kategorie: 10"-11", 12"-13", 15", 18". Dwie pierwsze jako głośniki do obudów pudełkowych. Kategoria 15" - pudło lub OB, bo występują takie i takie i są sensowne. Kategoria 18" - raczej tylko OB. Zastosowanie ich w domu w pudle chyba da się zrobić tylko w wielkich domach w USA. O głośnikach poniżej 10" raczej w ogóle nie ma sensu mówić, skoro mówimy o topowym basie.

 

Owszem mogło by to tak wyglądać.

Tylko pytanie, gdzie się podział mój post?

Ktoś sobie jawnie żarty robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi87 - dobry pomysł. Proponuję kategorie: 10"-11", 12"-13", 15", 18".

Przy takich dużych głośnikach niebagatelne znaczenie mają możliwe do zaakceptowania wymiary obudowy, technologicznie - ciężką budę (ze wzmocnień nie rezygnujemy) trudno np. obrabiać i wykańczać, jak i wizualnie (WAF). W końcu to ostatnie kryterium stało za głośnikową rewolucją lat 90-tych kiedy w szalbierczy sposób wmówiono ludziom że nowoczesny głośnik 18cm może dostarczyć pełnopasmowego brzmienia.

 

Przykładowo w obrębie kategorii 12" Scanspeak 30W4558 da radę w 50 litrach z membraną bierną, natomiast Aurum Cantus AC300/75C2C nie ma większego sensu w obudowach poniżej 100 litrów, za to bezproblemowo da się mu dostroić BR. Dlatego trudno będzie zrobić prostą klasyfikację lepiej - gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Wiesz, gdzie to mam? Zgaduj. Na 4 litery, zaczyna się na "d", kończy na "a", a pośrodku jest "up".

Odpowiedziałem na Twój offtop w wątku na bocznicy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wojtek, możesz powiedzieć, jak z Twojej perspektywy oceniasz polecane przez Father_PiO głośniki? :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

 

No to cudownie, Roberciku! Zablokowałeś mnie w tym wątku bardzo dawno temu, więc to z twojej strony bardzo uczciwe działanie - pisać tam, gdzie ja odpisać nie będę mógł. Super, że pokazujesz wszem i wobec, kim naprawdę jesteś i jakich metod się chwytasz. W ten sposób jeszcze większa liczba userów będzie mogła się dowiedzieć, dlaczego tyle osób ma o tobie takie zdanie, jak ja. Nareszcie zrobiłeś coś dobrego dla forum. W imieniu swoim i innych forumowiczów - dziękuję.

 

Dodałbym jeszcze kategorię 8"

 

A ja nie. Bas ma być topowy, a w moim odczuciu już 10" jest kompromisowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

No to cudownie, Roberciku! Zablokowałeś mnie w tym wątku bardzo dawno temu, więc to z twojej strony bardzo uczciwe działanie - pisać tam, gdzie ja odpisać nie będę mógł. Super, że pokazujesz wszem i wobec, kim naprawdę jesteś i jakich metod się chwytasz. W ten sposób jeszcze większa liczba userów będzie mogła się dowiedzieć, dlaczego tyle osób ma o tobie takie zdanie, jak ja. Nareszcie zrobiłeś coś dobrego dla forum. W imieniu swoim i innych forumowiczów - dziękuję

Hmm, widocznie dawno temu doszedłem do prawidłowych wniosków. Dobrze wiesz, że w chwili przenoszenia offtopu do wątku gdzie jesteś zablokowany, nie pamiętałem o tym. Kolejna tania socjotechnika z Twojej strony, nie chce mi się z Tobą rozmawiać. Proszę Cię, o wpisy wyłącznie w temacie wątku. gdyby nie szacunek do innych i dobro forum, nie napisałbyś tu już nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

No jasne, nie pamiętałeś, a przecież powszechnie wiadomo, ża na forum nie ma narzędzi pozwalających sprawdzić! Paskudne to forum, prawda? Oczywiście, że cię rozumiem. "Przeoczenia" i "zaniedbania" z twojej strony są przecież tak normalne, jak oddychanie, więc czego ja się czepiam. Obiecuję, że więcej nie będę, słowo harcerza! A ty bądź łaskaw "dobrem forum" gęby sobie nie wycierać, to żałosne.

 

Przy takich dużych głośnikach niebagatelne znaczenie mają możliwe do zaakceptowania wymiary obudowy (...) Dlatego trudno będzie zrobić prostą klasyfikację lepiej - gorzej.

 

Nie uważam tak. Mówimy o basie topowym, więc GDZIEŚ musimy zrezygnować z kompromisów. Jeśli typujemy jakiś głośnik na topowy bas, to trzeba go przyjąć z "dobrodziejstwem inwentarza", jak potrzebuje 6-metrowego horna - dać mu. Ewentualnie możemy podejść do tematu odwrotnie. Nie kategorie rozmiaru głośników, tylko kategorie rozmiaru obudów: do 50 litrów, do 100 litrów, do 200 litrów, open baffle, kategoria open - bez limitów. Tylko wtedy z oczywistych względów promujemy głośniki duże, ze zdolnością grania w małych, jak na ich rozmiar, obudowach. A więc idziemy z stronę subwooferów, a subbas to jednak nie jest bas - do 3-way się nie nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie możemy podejść do tematu odwrotnie. Nie kategorie rozmiaru głośników, tylko kategorie rozmiaru obudów: do 50 litrów, do 100 litrów, do 200 litrów, open baffle, kategoria open - bez limitów. Tylko wtedy z oczywistych względów promujemy głośniki duże, ze zdolnością grania w małych, jak na ich rozmiar, obudowach. A więc idziemy z stronę subwooferów, a subbas to jednak nie jest bas - do 3-way się nie nada.

Dla mnie to jest bardzo sensowne podejście, bo powierzchnia mieszkalna kosztuje dziś dość dużo w porównaniu z głośnikami i obudowami do nich.

 

W 50 litrach można puścić np. 10" głośnik z lekką membraną i dać BR, albo 12" subwoofer z membraną bierną. Co da lepszy bas nie jest oczywiste, zwłaszcza w kontekście aplikacji i pozostałych głośników.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wygląda bardzo dobrze do dipola, choć i tak o jakości na dipolu zdecydują sprawy nie ujęte w katalogu - liniowość, cichość pracy napędu, więc się nie wypowiem kategorycznie. Alternatywą dla niego mógłby być ten:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

albo ten:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

co prawda mają niższe Xmax, ale za to znacznie niższe Mms (istotne w kontekście wyrównoważenia masy drgającej) a parametry TS też zoptymalizowane pod dipol.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie moja bajka, choć są fani takich koncepcji i ogólnie brzmienia estradowego. Ja bym mu wydłużył cewkę celem obniżenia Fs i podwyższenia Qts, żeby chociaż do A sub-kontra dał radę zejść. Oczywiście dla estradowców to nie wchodzi w grę, bo wożenie 4 TIR-ów sprzętu zamiast jednego, w imię obsłużenia zejścia 5-strunowego basu, jest najczystszej wody fanaberią. A estradowcy w odróżnieniu od fanów hi-endu płacą za takie głośniki, więc i dostają parametry jakie chcą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

 

Dla mnie to jest bardzo sensowne podejście, bo powierzchnia mieszkalna kosztuje dziś dość dużo w porównaniu z głośnikami i obudowami do nich.

 

W 50 litrach można puścić np. 10" głośnik z lekką membraną i dać BR, albo 12" subwoofer z membraną bierną. Co da lepszy bas nie jest oczywiste, zwłaszcza w kontekście aplikacji i pozostałych głośników.

 

 

 

Wygląda bardzo dobrze do dipola, choć i tak o jakości na dipolu zdecydują sprawy nie ujęte w katalogu - liniowość, cichość pracy napędu, więc się nie wypowiem kategorycznie. Alternatywą dla niego mógłby być ten:

 

http://www.aespeakers.com/drivers.php?driver_id=32

 

albo ten:

 

http://www.aespeakers.com/drivers.php?driver_id=73

 

co prawda mają niższe Xmax, ale za to znacznie niższe Mms (istotne w kontekście wyrównoważenia masy drgającej) a parametry TS też zoptymalizowane pod dipol.

 

Tylko te AE cieżko jest kupić....produkcja pod zamówienie...a cena z przesyłką i potencjalnym cłem masakra...wyszło coś koło 5 - 6 tys. za parę...

 

 

Tylko te AE cieżko jest kupić....produkcja pod zamówienie...a cena z przesyłką i potencjalnym cłem masakra...wyszło coś koło 5 - 6 tys. za parę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

AE mają imponujące parametry, zwłaszcza osiemnastka. No a PD - trzeba lubić ;-) Dwa aspekty takie głośniki jak PD, Ciare czy BMS mają nie do pobicia: potężnego kopa i ogłuszający SPL. Na pewno wiele osób powie "ale ja słucham cicho". Najbardziej oczywista odpowiedź, jaka mi się nasuwa: "bo nie możesz słuchać głośno" :-) Bo masz 5-watową lampę, bo masz 18-cm midwoofer, itp. Słuchanie głośno jest fajne, o ile nie ma zniekształceń harmonicznych, zniekształceń dynamiki, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potężnego kopa i ogłuszający SPL. Na pewno wiele osób powie "ale ja słucham cicho".

Jeszcze pytanie co to jest głośno (90 dB SPL w miejscu odsłuchu? ... może więcej? ... szkoda że nie mam "SPL metru" ;) ). I jeszcze inny SPL musi wygenerować kolumna, kiedy słucha się jej z 1 metra, przy tym wymaganym np. 90 dB SPL, a inny kiedy się jej słucha z 3 metrów i wymaga się w punkcie odsłuchu tych samych 90 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośno to jest tak jak na żywo ...niestety nierealne jak ktoś ma sąsiadów za ścianą ...

Masz na myśli koncerty bez wzmacniaczy itd. ? Bo jeśli ze wzmakami , to ostatnie na jakich byłem były źle nagłośnione (za głośno). Takie to dzisiaj koncerty, co ze stoperami trzeba chodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

Masz na myśli koncerty bez wzmacniaczy itd. ? Bo jeśli ze wzmakami , to ostatnie na jakich byłem były źle nagłośnione (za głośno). Takie to dzisiaj koncerty, co ze stoperami trzeba chodzić.

Wystarczy głośność instrumentów akustycznych...bez nagłośnienia ...gwarantuje Ci , że np. Miles Davis słuchany na poziome live spowodowałby interwencję policji ..;)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wiele osób powie "ale ja słucham cicho". Najbardziej oczywista odpowiedź, jaka mi się nasuwa: "bo nie możesz słuchać głośno" :-) Bo masz 5-watową lampę, bo masz 18-cm midwoofer, itp.

Bo masz żonę:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy głośność instrumentów akustycznych...bez nagłośnienia ...gwarantuje Ci , że np. Miles Davis słuchany na poziome live spowodowałby interwencję policji ..;)))

Instrumenty dęte są znane z tego że generują duże moce akustyczne. Jednak jeżeli ktoś nie poszukuje wrażeń jak na samym początu tego trailera:

 

 

nie będzie potrzebował kilku watów mocy akustycznej generowanych przez kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

 

Instrumenty dęte są znane z tego że generują duże moce akustyczne. Jednak jeżeli ktoś nie poszukuje wrażeń jak na samym początu tego trailera:

 

 

nie będzie potrzebował kilku watów mocy akustycznej generowanych przez kolumny.

To jest też kwestia sposobu słuchania muzyki ...jeżeli ktoś szuka emocji ( AC/DC , Miles Davis , Symfonika....do wyboru;) posłucha głośno , ale krótko ...jeżeli ktoś woli ukojenia i wyciszenia słucha cicho ....i długo...

Lub patrz wyżej :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Arczi87 - dobry pomysł. Proponuję kategorie: 10"-11", 12"-13", 15", 18".

 

Popierając postulat wrzucamy naszą subiektywną propozycję najlepszych aktualnie dostępnych głośników 10-11" do różnych zastosowań bez względu na cenę.

Podział uwzględnia różne typy i wielkości obudów. Od OZ do OB.

post-13845-0-17593200-1413401789_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Proszę zauważyć, że Harpia jest firmą komercyjną.

 

W "zamierzchłych" czasach głośniki i magnesy były bardzo drogie w relacji do skomplikowanych obudów i niskiego kosztu robocizny.

Dzisiaj te proporcje są odwrotne i nie ma ekonomicznego sensu stosowania TL .

Lepiej jest sięgnąć po dwa zaawansowane głośniki w nieskomplikowanym BR lub OZ niż przepłacać za skomplikowaną obudowę z jednym głośnikiem.

 

Większość z wymienionych głośników można zaaplikować w TL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

wrzucamy naszą subiektywną propozycję najlepszych aktualnie dostępnych głośników 10-11"

 

Dla mnie sztampa i nudy na maksa, ale ja nie jestem taką firmą jak Harpia, więc mogę wybierać spośród przetworników, których oni użyć nie mogą. No i ja nigdy się nie pogodzę z absurdalnymi rozrzutami parametrów Daytonów i oszustwami Seasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "zamierzchłych" czasach głośniki i magnesy były bardzo drogie w relacji do skomplikowanych obudów i niskiego kosztu robocizny.

Dzisiaj te proporcje są odwrotne i nie ma ekonomicznego sensu stosowania TL .

Lepiej jest sięgnąć po dwa zaawansowane głośniki w nieskomplikowanym BR lub OZ niż przepłacać za skomplikowaną obudowę z jednym głośnikiem.

Dzisiejsze obudowy BR potrafia byc bardziej skomplikowane i pracochlonne w budowie niz typowa obudowa TL, wiec mysle ze argument kosztow jest nietrafiony.

 

Poza tym bas z falowodu jest inny niz BR, co nie podlega dyskusji, pytanie brzmi, czy ktos chce taki bas, czy zadowoli sie BR lub OZ.

Chyba jedynym agumentem kosztow przeciw TL, moglby byc czas, konieczny na poswiecenie pracy nad taka obudowa, ale to tylko w przypadku braku doswiadczenia w ich projektowaniu.

Tak czy siak, mysle ze warto sprobowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Dla mnie sztampa i nudy na maksa, ale ja nie jestem taką firmą jak Harpia, więc mogę wybierać spośród przetworników, których oni użyć nie mogą. No i ja nigdy się nie pogodzę z absurdalnymi rozrzutami parametrów Daytonów i oszustwami Seasa.

 

Głośnik sam w sobie nie jest rozrywkowy :)

 

Proszę o przykład głośnika którego nie możemy użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.