Skocz do zawartości
IGNORED

Konkurs Chopinowski 2015


aleksandraU

Rekomendowane odpowiedzi

Lisieckiego na pewno nie zobaczymy na konkursie bo i po co? Olbrzymie ryzyko a i tak ma już kontrakt z DG. Co do wyników to w sumie sam już nie wiem. osokinsa chyba tak czy siak wezmą bo było kilka występów przecietnych, kilka warsztatowo słabych więc jeśli będą chcieli miec koniecznie 10 to łotysz, Rosjanka i byc moze drugi Polak znajdą się w finale. Rosjanki bym zwłaszcza w koncercie posłuchał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii punktu widzenia Lisieckiego jestem tego samego zdania ale z wielką przyjemnością bym go posłuchał i obejrzał w czasie konkursu. Czytałem nie raz, że DG nie nagrywa płyt na najwyższym poziomie i chyba coś w tym jest bo jego etiudy rejestrowane i obrabiane w Kanadzie brzmią wyraźnie lepiej niż polonezy i preludia Blechacza, mają też większą dynamikę tj. muszę zwiększać moc wzmacniacza. Nie twierdzę, iż jest lepszym pianistą chociaż mi się wyraźnie bardziej podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon Nehring , miałem nosa a raczej ucho :) Gratulacje

 

Jest! Moi przeszli. Nie, moment, Koreanka jest?

 

Nie, Koreanki nie ma.

I tak neźle Kolego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przeszli sami faworyci. Przed finałem nie ma jednak jednego zdecydowanego. W III etapie najrówniejsza była chyba Japonka. Dodali Osokinsa aby było ciekawiej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogowanie Kobayashi, które wczoraj widziałem. Bardzo dziwny rodzaj wrażliwości, można rzec dziołcha napieprza ile fabryka dała (3:21:45). Bardzo mi się to nie podoba...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi szkoda Koreanki. Rafał Książek też był dla mnie ciekawszy niż Nehring. Dobrze że przynajmniej Klinton odpadła, bo bym stracił wiarę w to całe jury... Osokins dla pikanterii finału to imho przemyślana decyzja ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż.. jak pisałem. Nie mój cyrk nie moje 'małpy'. Jurinic w finale :-))) W sumie to jestem w stanie się zgodzić z tymi że Jury tego konkursu co edycję robi coś aby ten konkurs obedrzeć z mitologii i statusu jakim obrósł przez kilkadziesiąt lat. Ciągle słyszę "szukamy osobowości". Przy calym szacunku... jakie wybitne cechy osobowości posiadł Chorwat aby widzeć go w finale? Cóż takiego chopinowskiego jest w Łotyszu aby nagradzać go finałem? Czym naraził się Książek? Owszem... jury słyszy więcej i o pianistyce wie więcej, ale dalibóg nie słyszałem zadnego profesjonalisty który widziałby Chorwata w finale z tak pokaleczonym programem :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsłuchałem dziś komentarze studia konkursowego po występie Jurinica. Z trudem i na siłę znaleziono cokolwiek pozytywnego o jego występie. Coś tam dostrzeżono w mazurkach. Reszta to sama krytyka i zawoalowane niedowierzanie że na tym etapie można tak grać :-) Mówili to jakby nie było koncertujący pianiści i profesor uniwersytecka więc chyba wiedzieli co mówią. Co do Osokinsa to chyba jest coś o czym nie wiemy bo wczoraj radykalnie zmieniły się nastroje u komentatorów i z kryytyki przeszli na ach i ech tudzież na ambiwalentną akceptację. Prawdopodobnie w środowisku już wiedzą o preferencjach jury i o wynikach . Zresztą już po drugim etapie mówiono żo Łotysz się podoba niektórym jurorom. W zeszlej edycji Awdiejewą miała wybrać Yamaha a teraz coraz częściej czytam że Łotysza wypycha DG :-) Dla mnie to trochę takie urban legends ale moze coś w tym jest. Dla Awdiejewej nieciekawie się to skończyło bo kariery wielkiej jakoś nie zrobiła do tej pory. Dla mnie trochę podkopali swój autorytet bo to prezentują obaj panowie jest estetyka antychopinowska jak dla mnie, tak samo jak proponowało ją kilku innych pianistów których już tu nie ma. Wolałbym juz Włocha choć wczoraj dał marny występ nie wnikając w przyczyny, ale coś tam pojęcie o Chopinie było słychać a i na okładkach prezentowałby się chyba nie gorzej niż Łotysz.

Z resztą wybrańców nie ma problemu bo są absolutnie niekontrowersyjni a typy powtarzały się u wszystkich. Dla mnie 10 osób to po prostu za dużo. Spokojnie mogli okroić to do ósemki. największe zaskoczenie i niedowierzanie to Chorwat oczywiście. największy brak to może ten polski Chińczyk ale sam się o to prosił bo raz że zmienił fortepian i w rezultacie grał niezbyt ładnym dźwiękiem a dwa to gral strasznie monotonnie. A w studio pan Dybowski zachwalał jak to Chińczyk wspaniale jest uczony :-) Poza tym nie ukrywajmy - jurorzy siedzą w tym biznesie i wiedzą ze to jest w dużej części biznes i promują tych którzy są w stanie zaistnieć później na scenie więc nie tylko o artystyczne wartości tu raczej chodzi. No ale tak to juz jest.

Wróble ćwierkają że na dziś faworytką jest młoda Amerykanka. Zresztą ona pasowałaby chyba idealnie wszystkim . Wyznawcom idiomu, Dg, organizatorom koncertów, ma pochodzenie azjatyckie (duży rynek) i obywatelstwo amerykańskie (też duży) więc wszystko gra. W dodatku ma te typową amerykańsko-azjatycką osobowość osoby powściągliwej i skromnej jak azjata a jednocześnie pewnej siebie jak Amerykanin. bardzo fajnie się ja ogląda i słucha poza fortepianem. Podobnie ten młody Yang. Pianistycznie Liu też niczego nie brakuje. Myślę że I nagroda rozegra się między Koreańczykiem, hamelinem i Liu właśnie - tak na dziś to wygląda a komu orkiestra pomoże a komu zaszkodzi to się jeszcze okaże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Amerykanka miałaby wygrać? IMO trzeba prezentować odpowiedni poziom inteligencji artystycznej, aby ciekawie zaprezentować Chopina, a jej prezentacja jest w sferze duchowej infantylna. Niech sobie jest utalentowaną pianistką, ale do bardziej rozrywkowego repertuaru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tam jakiejś wybitnej osobowośc nie widzę. MOże poza Hamelinem który jednak gra dość dziwnie Chopina. Nieprzyznawanie I nagrody jest jednak niedobre dla konkursu i w latach 90 szeptano że na kCH nie ma po co przyjeżdżać albo ranga jest taka że przyjeżdżają pianiści którzy nie zasługują na I nagrodę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak, dwie pierwsze osoby z mojej listy faworytów. Polak i Kanadyjczyk, no mnie ich granie wciągało. Eric Lu też potrafi być liryczny w naturalny sposób, niestety jest taki ciągle, w sensie nie jest różnorodny, a to mi zalatuje ślamazarnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczałam że to napiszę, ale mnie dzisiaj Osokins oczarował swoim wykonaniem sonaty. Już mniejsza o wierność z tekstem. Niech ocenia to jury, krytycy i eksperci. Jeśli o mój odbiór chodzi, to stworzył tak unikalny, mroczny klimat... tak niesamowicie operował barwą, a do tego tak był przy tym spójny, że chwilami się zastanawiałam ile pracy włożył w tę swoją koncepcję, a na ile to było "pod wpływem chwili". To o tyle ciekawe, że grających "na jedno kopyto" jest wielu, a takich outsiderów, ale grających z sensem, o wiele mniej. Dla nas im więcej tak różnorodnych wykonań Chopina - tym lepiej. Mi się taki mroczny Chopin dzisiaj bardzo podobał. Te harmoniczne zabawy, na granicy improwizacji również :-)

 

Oczywiście pozostaje pytanie, czy takie odjazdy są zasadne na konkursie - ale to niech oceniają inni. Jako dodatek do kanonicznych wykonań, chętnie bym taką eksperymentalną płytę z Osokinsem widziała w swojej kolekcji.

 

Bo Łotysz to jest takie alter-ego Frycka ;-) Nawet rękawiczki ma czarne.

 

22_11181900547296855408130558348007454465097n.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że I nagroda rozegra się między Koreańczykiem, hamelinem i Liu właśnie - tak na dziś to wygląda a komu orkiestra pomoże a komu zaszkodzi to się jeszcze okaże

 

Oby tak było, bo w takim przypadku trudno będzie uznać rozstrzygnięcie za niesprawiedliwe. Na razie trzeba zagrać dobrze koncert, i czekać na decyzję jury. Szkoda, że aż 9 razy e-moll - ale może dzięki temu Charlesowi będzie łatwiej. :-)

 

Na nieprzyznanie pierwszej nagrody raczej sobie gremium nie pozwoli - chyba, że wszyscy solidarnie zawalą koncert.

 

Co do wielkich indywidualności, to faktycznie poziom ogólny jest wprawdzie dobry, a stawka wyrównana, ale nie ujawnił się talent na miarę legend konkursu (Argerich, Pollini, Zimerman). O to chyba będzie w kolejnych edycjach coraz trudniej... takie czasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wyjaśniło się kto ciągnie Osokinsa. Oczywiście M. Argerich jak to zasugerował w artykule dla GW J. Hawryluk i wczoraj w dwójce komentatorzy. Przypuszczam też ze i organizatorzy nalegali żeby była pełna dzesiątka bo w przeciwnym wypadku odpadlby cały jeden dzień przesłuchań a to jest przecież dodatkowa kasa . Natomiast co do wyniku to też w sumie sądzę że już jurorzy po tylu występach są w miarę rozeznani kto jest kim i jak nagradzać. Nie zdziwiłbym się gdyby wygral Koreańczyk który grał bardzo dobrze we wszystkich etapach a koncert będzie wisienką na torcie choć w zeszłym roku pogrążył Bożanowa który nie potrafił zgrać się z orkiestrą. Co do f-moll to cóż. Coś w tym jest że tym koncertem sie nie wygrywa, ale może Hamelin ma coś ekstra przygotowanego co mu pomoże. O ile pamiętam to właśnie Bożanow chyba grał f-mola 5 lat temu. Wakarecy chyba też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy spojrzeć na info dotyczące Chorwata Jurinić'a w portalu Konkursu i życiorys tej Pani aby odnieść wrażenie, iż jego też ciągnęła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koreańczyk z taką grą moze byc spokojny o nagrodę. Początek trochę nerwowy ale kulminacja pierwszej części juz tempowo niemal perfekcyjna. 5 lat temu notorycznie tam wszyscy wypadali w krzaki i nie trafiali za orkiestrą. Koreańczyk w tym aspekcie sobie świetnie radzi choć momentami gra ciut bezrefleksyjnie ale to normalne w takiej sytuacji. Niestety dźwięk w TVP jest tak jakoś wykastrowany że ta orkiestrę ledwo u mnie słychać. Orkiestra swoją droga jakas tradycyjnie przyciężka. OStatni w kolejce moga miec problem z 'responsywnością " :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dźwięk w TVP jest tak jakoś wykastrowany że ta orkiestrę ledwo u mnie słychać. Orkiestra swoją droga jakas tradycyjnie przyciężka. OStatni w kolejce moga miec problem z 'responsywnością " :-))

 

Na stronie WWW także, ale na youtube sychać orkiestrę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam też ze i organizatorzy nalegali żeby była pełna dzesiątka bo w przeciwnym wypadku odpadlby cały jeden dzień przesłuchań a to jest przecież dodatkowa kasa .

 

Tego nie rozumiem. Dlaczego miałby odpaść?

 

Właśnie przy dziesiątce jest większy kłopot, bo w jeden wieczór trzeba upchnąć cztery występy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.