Skocz do zawartości
IGNORED

Ostre brzmienia


S0nic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

adam_audio_s5x-v_studio_monitor.jpg

 

adam_s5xv_sys.jpg

 

Adam Audio S5X-V

Kolejne zacne kolumny, cena za nówki koło 20k, używki koło 15 myślę, jeżeli by gdzieś były. System aktywny :)

Powiedzcie mi czy żeby podpiąć takie kolumny wystarczy CD/DAC czy trzeba jakiś przedwzmacniacz wielokanałowy?

 

E: Porównując kubatury (kolumn i głośników) z np ATC czy PCM to Adamy na prawdę mają ciekawą cenę. Sporo będą odstawać dźwiękowo/barwowo?

 

E2: Muszę posluchać tych adamów mniejszych, żeby ogarnąć te firmowe brzmienie, może to być konkurencja dla WLM :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedzcie mi czy żeby podpiąć takie kolumny wystarczy CD/DAC czy trzeba jakiś przedwzmacniacz wielokanałowy?

 

 

starczy dac/odtwarzacz, ale ze wyjśćiem zbalansowanym xlr - bo te adamy tylko takie wejśćie mają ! - regulacji głośnośći nie trza - one już mają wszystko wbudowane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starczy dac/odtwarzacz, ale ze wyjśćiem zbalansowanym xlr - bo te adamy tylko takie wejśćie mają ! - regulacji głośnośći nie trza - one już mają wszystko wbudowane

Regulację mają ale nie specjalnie wygodnie będzie regulować każdą z osobną do tego śrubokrętem ;)

Do normalnej pracy potrzebny jest dac z regulowanymi wyjściami lub zwykły dac i preamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemysław_51508
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ave!

 

To po pierwsze:

 

 

Kolejna płyta do zakupu!

 

Po drugie,

 

1569976-bigthumbnail.jpg

 

 

Sorry, nie to zdjęcie, teraz:

 

Trinity-gray-front2.jpg

 

Ostatnio wpadłem na temat (tutaj na audiostereo) o tych kolumnienkach zacnej, polskiej firmy APS, jakby ktoś miał doświadczenie z nimi, proszę o wpis. Dodam tylko, że przeczytałem recenzje dostępne w necie. Coś ala te adamy które wrzuciłem kilka postów wyżej. 3 drogi, 25 niskotonowy do 200hz, spore opakowanie, końcówki w klasie A/B, nieskończona moc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up - :O - tylko ta cena ! 24 000zł, a w środku niby 4 chińskie kondensatorki o pojemnośćiach 4700/6800uf, 8 tranzystorów na kanał i zasilacz o średnicy 11cm i 5cm wysoki ?! - i to ma mieć niby 680w w rmsie ?! przy thd <1% ?! - chyba o jedno zero sie pomylili - ale w każdym razie wg mnie jak za tą cene to ich wzmacniacz wypada bardzo słabo :( lepiej kupić dobrą końcówe, i jakieś pasywne kolumny.

 

poza tym one mają aż59cm głębokośći ! - zdecydowanie za dużo.

powinny kosztować max 4-5 tys - tak bym to wycenił na tych podzespołach co tam w nich siedzą - przetworniki niby seasa - ale też szału nie robią - ot zwykłe podstawowe modele ! A tymczasem komplet 3 drożnych przetworników seasa z najwyższej półki to koszt 4600-4800zł :P - liczmy 1000zł za obudowy z wykończeniem - 500zł za zwrotnice no i wzmacniacz - końcóweczka za -3000zł np nakamichi pa5 , lub za 1700-1800zł rotel rb 990/991 i mamy sprzęcior który to zje na śniadanko i wypluje ! :P i za max 8000zł !:P a nie za 24 000 zł !!!!! - jednak polacy też sie cenią

 

22.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że cena Trinity jest lekko przegięta.

Jeśli miałbym do domu miał kupić zestaw pełno pasmowy z APS to to wolał bym Aeon + Sub 10 (lub 2 x sub10). Cenowo taniej a efekt mógłby być lepszy zważając na większe możliwości regulacji dolnego pasma, z którym największy problem jest w słabo zaadoptowanych domowych salonach.

Po za tym trzeba samemu posłuchać metalowej kopułki, która mnie nie przekonała (była na dłuższą metę męcząca). Materiałowa też w porównaniu z kopułką moich Dynaudio nie przekonała mnie.

 

Po za tym wszystkie monitory studyjne średniego/dalekiego pola potrzebują naprawdę dobrej adaptacji pomieszczenia, inaczej nie pokażą na co je naprawdę stać.

Zdjęcie pomieszczenia z dużymi adamami woła o pomstę do nieba ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lipa :/

 

Przemek, a jak się nastawiasz na te adamy? Z tego co pamiętam to masz 2 drożny system tej firmy?

Zdjęcie jest typowo poglądowe, raz byłem już w takim pokoju z audiophysicami i nie podobalo mi się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, a jak się nastawiasz na te adamy? Z tego co pamiętam to masz 2 drożny system tej firmy?

Adamy S5X fajny zestaw ale w domu bez dobrej akustyki bym tego nie postawił. Takie zestawy lubią głośno grać bo do tego zostały stworzone (dalekie pole w ogarniętym akustycznie studiu).

W domu aktualnie mam Dynaudio BM5A + BM9S czyli tak naprawdę 3 drogi (monitory cięte na 80Hz od dołu). Jest wszystko czego chciałem do słuchania - dynamika, rozdelczość i w miarę wyrównane pasmo do 30Hz.

Porównywałem swoje monitory z adamami A7X i góra była w admach naprawdę fajna ale nie podobało mi się to że niewielki ruch głową poza idealne miejsce w pinie powodował zmianę jej barwy. Słuchałem u siebie Aenów z tytanową kopułką i góra tam mnie męczyła a tekstylna była mniej rozdzielcza od Dynadio.

Od blisko dwóch lat nie mam wielkiego parcia na zmianę systemu. Z pasywnym zestawem cały czas coś mi nie grało, ale to było ładnych parę lat temu. Dlatego namawiam do spróbowania przygody z systemami studyjnymi bo jest w czym wybierać i może się okazać tak jak u mnie że jest to czego się szuka. No i ceny trochę realniej są skalkulowane ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest jeszcze opcja 2x monitory 2 drożne + 2x (albo 1) sub. Ktoś czegoś takiego próbował? 1 sub wygeneruje nam scenę?

 

E: Za późno :)

 

No pomysł ciekawy jest, WLM też polecał pójście w tę stronę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie jest jeszcze opcja 2x monitory 2 drożne + 2x (albo 1) sub. Ktoś czegoś takiego próbował? 1 sub wygeneruje nam scenę?

Jeśli sub jest nisko cięty od góry to nie da się go zlokalizować a tym samym nie ma mowy o problemach ze sceną. Co innego gdy kiepski sub generuje dużą ilość harmonicznych, które da się usłyszeć.

Przeciwnicy subów w stereo najczęściej nigdy nie słyszeli dobre zgranego systemu. Da się to zrobić chociaż nie jest to proste. Moim zdaniem w systemach aktywnych jest to łatwiejsze niż w systemie z ZG pasywnymi. Dodatkowym "bonusem" jest dodatkowa droga po odcięciu dolnego zakresu z monitorów co skutkuje mniejszymi zniekształceniami na średnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sub jest nisko cięty od góry to nie da się go zlokalizować a tym samym nie ma mowy o problemach ze sceną. Co innego gdy kiepski sub generuje dużą ilość harmonicznych, które da się usłyszeć.

Przeciwnicy subów w stereo najczęściej nigdy nie słyszeli dobre zgranego systemu. Da się to zrobić chociaż nie jest to proste. Moim zdaniem w systemach aktywnych jest to łatwiejsze niż w systemie z ZG pasywnymi. Dodatkowym "bonusem" jest dodatkowa droga po odcięciu dolnego zakresu z monitorów co skutkuje mniejszymi zniekształceniami na średnicy.

 

Mówimy o jednym subie czy dwóch sztukach? W praktyce warto się bawić w 2 sztuki czy jeden solidny - przypominam mówimy o warunkach domowych do 30m2.

 

W praktyce monitory będą odciążone, tylko gdzie zrobić ten podział 80Hz? 200Hz? 280Hz? Różnie to funkcjonuje u różnych producentów. W aktywnych monitorach i subach można określać pasmo podziału samemu, prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość studyjnych subów ma możliwość puszczenia sygnału na monitory powyżej 60 do ok 100Hz. Wszystko zależy od tego jakie mamy monitory. Moje Dynki "grają" od 60Hz, poniżej tego już gra basreflex dlatego w tym przypadku uzasadnione moim zdaniem było cięcie ich poniżej 80Hz i resztę pasma pozostawienie dla suba. Okolice 100Hz są w miarę bezpieczne dla jednego suba. Przy dwóch można by ciąć trochę wyżej ale nie można zapominać o tym że sub ma określony optymalny zakres pracy i im mniejszy on jest tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość studyjnych subów ma możliwość puszczenia sygnału na monitory powyżej 60 do ok 100Hz. Wszystko zależy od tego jakie mamy monitory. Moje Dynki "grają" od 60Hz, poniżej tego już gra basreflex dlatego w tym przypadku uzasadnione moim zdaniem było cięcie ich poniżej 80Hz i resztę pasma pozostawienie dla suba. Okolice 100Hz są w miarę bezpieczne dla jednego suba. Przy dwóch można by ciąć trochę wyżej ale nie można zapominać o tym że sub ma określony optymalny zakres pracy i im mniejszy on jest tym lepiej.

 

Czy te 80Hz aż tak odciąża monitory? Wydaje się, że jest to bardzo mały zakres, wiadomo, że dla suba im mniej tym lepiej ale dla monitorów to chyba mało pasma im podbiera. Idea jest ciekawa ale wydawało mi się, że to cięcie powinno być koło 300Hz gdzie załapiemy się na stopę, gitarę basową itp. Poniżej 80Hz to już mało nam z tego dobrego zostaje. Jeżeli gadam głupoty to mnie popraw :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te 80Hz aż tak odciąża monitory?

Czy te 80Hz aż tak odciąża monitory?

Jeśli monitory dostają zakres pasma, którego i tak nie odtworzą to "machają" tylko przetwornikiem. Jeśli dostają sygnał z odfiltrowanym pasmem pracują w bardziej komfortowych warunkach. Tym bardziej jest to widoczne w niewielkich przetwornikach np. moim 6.9' gdzie zakres powyżej 80Hz jest już uczciwie grany.

Idea jest ciekawa ale wydawało mi się, że to cięcie powinno być koło 300Hz gdzie załapiemy się na stopę, gitarę basową itp.

Gitara basowa to zakres od ok 40-100Hz (czyste struny). Stopa to chyba ok 60Hz. Oczywiście to podstawowe dźwięki.

Po za tym odtworzenie najniższych dźwięków najmocniej obciąża wzmacniacz co pewnie też nie jest bez znaczenia dla grania całego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli monitory dostają zakres pasma, którego i tak nie odtworzą to "machają" tylko przetwornikiem. Jeśli dostają sygnał z odfiltrowanym pasmem pracują w bardziej komfortowych warunkach. Tym bardziej jest to widoczne w niewielkich przetwornikach np. moim 6.9' gdzie zakres powyżej 80Hz jest już uczciwie grany.

Gitara basowa to zakres od ok 40-100Hz (czyste struny). Stopa to chyba ok 60Hz. Oczywiście to podstawowe dźwięki.

Po za tym odtworzenie najniższych dźwięków najmocniej obciąża wzmacniacz co pewnie też nie jest bez znaczenia dla grania całego systemu.

 

A co z 1 subem vs 2? Patrząc pod kontem finansowo-jakościowym to chyba lepiej jedną sztukę nieco większą z wyższej półki niż 2 sztuki? Gdzie taki sub powinien stać, centralnie?

 

Co z symetrią, ma ona tutaj jakieś znaczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat suba mam ustawionego centralnie między monitorami (mniej więcej na lini wirtualnego koła, gdzie centrum to miejsce odsłuchowe). Co do 1 dobry czy 2 gorsze na pewno wybrał bym jeden lepszy.

Idealna symetria nie powinna mieć znaczenia gdy sub jest nisko cięty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat suba mam ustawionego centralnie między monitorami (mniej więcej na lini wirtualnego koła, gdzie centrum to miejsce odsłuchowe). Co do 1 dobry czy 2 gorsze na pewno wybrał bym jeden lepszy.

Idealna symetria nie powinna mieć znaczenia gdy sub jest nisko cięty.

 

Wszystko podpięte pod przedwzmacniacz + CD/DAC?

E: jakbyś miał ochotę pstryknąć zdjęcie to możesz podesłać na priva albo wkleić tutaj :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dac (audio gd nfb10es3) podłączony jest sub, który dzieli sygnał i wysyła dalej na monitory.

Co do zdjęć moja dziupla wygląda za mało cywilizowanie by zamieszczać zdjęcia. Jak ogarnę trochę to wszystko by nadawało się do pokazania a nie tylko słuchania to wkleję fotkę. Na razie prowizorka jest u mnie zaskakująco, długoczasowa, może to dlatego że żonka rzadko zagląda do tego pomieszczenia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Kolejna propozycja. Cena bardzo ciekawa, przetworniki zacne. Ktokolwiek słuchał, ktokolwiek wie :) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie produkują, pytałem w Tychach, jest na alledrogo oferta za równo dyszkę. Kasa, kasą ale jak to gra? Szybko? Dynamicznie? Jasno/ciepło? Scena?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

racja- ale na tych przetwornikach (bo w tych na alledrogo są o wieeeeele gorsze przetworniki od tych na ich stronie :(!) wg mnie za 8 tys nawet bym się NIE skusił)

 

max 6,5 tys zł!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

racja- ale na tych przetwornikach (bo w tych na alledrogo są o wieeeeele gorsze przetworniki od tych na ich stronie :(!) wg mnie za 8 tys nawet bym się NIE skusił)

 

max 6,5 tys zł!

 

Spoko,dzięki!

Na dzień dzisiejszy nic nie kupuje, rozglądam się za czymś ciekawym. Pewnie za jakieś 2-3 lata dopiero zmienię lokum :)

 

A co możesz powiedzieć dźwiękowo o nich?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I JEST !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I JEST !

 

Rewelacja !!

 

Polecam innego klasyka z nowa plytka SODOM !!!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-=SLAYER RUL3Z =-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja !!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

dokładnie! - wczoraj 8 godzin w robocie non stop słuchałem nowego albumu - miło ,że zespół powrócił w wielkim stylu! - cieszą żwawe , wpadające w ucho utwory - po prostu chce sie słuchać! :) (a i robota przy takiej muzie lepiej idzie :P:)) oby tak dalej kapitanie ROLFIE ! :)!

 

po prostu klasyka europejskiego heavy/power metalu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.