Skocz do zawartości
IGNORED

R2R DAC + FPGA


olog
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

- Soekris, zrobiłem dla jednego z kolegów, który się na to uparł, coś bardzo podobnego (zamieściłem nawet zdjęcie w jakimś wątku) i wiem dokładnie co taki układ potrafi, a czego nie.

Proszę napisał byś w wolnej chwili dwa słowa o w/w ograniczeniach.. i ewentualnie porównanie do DAC-a R2R w kości np pcm58? Tak, żeby wiedzieć co sobie doczytać.. i gdzie można doszukać się różnic..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>LuBMich

 

Wersja dyskretna daca R2R zbudowana przeze mnie jest bardzo prosta. Schemat poniżej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wejściowy sygnał I2S jest dekodowany w xilinxie, następnie przez bufory 541 wysyłany na klasyczną drabinkę R2R (teoretycznie 18bit)

 

Rezystory o tolerancji 0.01% wybierane z "worka" rezystorów 0.1% przy pomocy multimetru laboratoryjnego.

 

Układ gra, ale jak można się było spodziewać, wcale nie jest 18 bitowy :). Uzyskana realna dokładność to ok. 14 bitów. (SFDR wychodzi ok 85dB). Wpływ na to ma dokładność dobierania rezystorów oraz przede wszystkim różnice rezystancji wyjściowej kluczy w stanie on i off oraz samych kluczy w obrębie scalaka. Można to wszystko poprawiać, ale chyba nie bardzo ma to sens.

 

Całość gra na poziomie tda1543, ciężko to porównac do pcm-ów.

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To SDFR - jak dobrze odczytuje dla Soekrisa - prawie identyczne.. więc nie wiele gorzej Ci wyszło..

429487d1405987593-reference-dac-module-discrete-r-2r-sign-magnitude-24-bit-384-khz-fft_-1db.jpg

 

Ale brzmieniowo.. to TDA1541a (z CD880) to mega skok w przód.. zapewne chodzi już bardziej o samo wyjście analogowe TDA w porównaniu z mocnym sygnałem już z samej drabinki Soekrisa..

 

oj chętnie posłuchał bym jakiegoś PCM-a...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam post powyżej to sam nie wiem co chciałem napisać.. A miało być..

 

W domu porównuję DAC-a Soekrisa bezpośrednio z TDA 1541a (w CD 880 Philipsa)

I soekris wydobywa z tej samej płyty masę więcej detali, dodaje dodatkowo przestrzeń do dźwięku, a sama neutralność wydaje się zbliżona - dla mnie był to bardzo pozytywny przeskok..

 

Niestety nie miałem możliwości porównać go bezpośrednio z PCM-em.. lub innym r2r dac-iem w przyzwoitym wykonaniu.. czego chcę jak najszybciej doświadczyć..

 

Może kogoś w Warszawie zachęcę do odsłuchu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To SDFR - jak dobrze odczytuje dla Soekrisa - prawie identyczne.. więc nie wiele gorzej Ci wyszło..

 

Nie, no w Soekrisie jest lepiej, prawdopodobnie to wynik wysokiego oversamplingu.

 

W domu porównuję DAC-a Soekrisa bezpośrednio z TDA 1541a (w CD 880 Philipsa)

 

TDA ma jednak swoją wyraźną sygnaturę, spróbuj lepiej porównać do któregoś z pcm lub lub czegoś typu ad1865

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olog a SFDR to nie odległość od 0 do najwyższego piku.. na załączonym wykresie najwyższe piki okolice 15kHz to jakieś 90dB? (no 5 dB to 4-5 razy mniej - więc pytanie czy to dużo czy mało ;-) ) - ale ja mam 0,05% rezy a nie 0,01-0,02 więc pewnie może być gorzej..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc pytanie czy to dużo czy mało ;-) )

 

Nie ma właściwe dobrej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Robiłem kiedyś taki eksperyment z wycinaniem bitów ze strumienia i2s, okazało się, ze przy zostawieniu tylko najstarszych 4 bitów można jeszcze poznać co to gra, przy 8 bitach jest już całkiem znośnie, począwszy od 12 bitów trzeba się już wsłuchiwać. Oczywiście to taka zabawa, ale coś w tym jest. Wiadomo, że im więcej tym lepiej, ale podobno przy 16 bitach Karajan nie słyszał różnicy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam kolegów,

Nabrałem chęci na zmianę filtra po dyskusjach z Waldi_06 i jego doświadczeniach z PCM63 i starszymi filtrami SM584X. Ostatnio mój DAC ze „sławnego” wątku „Nowy DAC Oversampling AD1865” miał filtr DF1706 wcześniej używałem SM5813 – DAC już grał naprawdę na niezłym poziomie, ale króliczka trzeba gonić dalej. Rozważałem zakup SM584X ale przeczytałem wątek kolego „olog”, wykresy obiecujące i logczne – trzeba zaryzykować. Kolega „olog” zadeklarował się, że zaadoptuje kod do moich potrzeb – WM8804 w trybie Hardware + AD1865. Wczoraj konstrukcja ruszyła, płytka DAC’a jest już popruta na tragicznie, praktycznie nic z niej nie zostało nie wygląda to estetycznie i też nie jest „montażowo” poprawne.

 

Wrażenia z odsłuchu o „audio nirwanie” nie będę pisał – bo ja jakoś nie jestem wstanie jej osiągnąć poprzez zakup kolejnego chińskiego DAC’a za 99USD z ebay. Ale na poważnie, miałem większość naszych forumowych DACów. Filtr kolegi „olog” jest przyjemniejszy od DF1706 i SM5813. Jak to kolokwialnie ostatnio stwierdziłem podczas głośnego słuchania mniej „drze mordę”, dzięki czemu chętniej odkręcam potencjometr jeszcze bardziej w prawo i nic mnie nie kole w uszy a słucha się przyjemniej. Mniej ostrości dzięki czemu odnajduję więcej detali – tak to ujmę.

 

Sam układ pracuje idealnie, żadnych trzasków przy przełączaniu częstotliwości, źródeł.

Co do szczegółów kodu – nie znam, może kolega „olog” napisze co pozmieniał.

Wiem, że do dyspozycji mam 44,1kHz – oversampling x8 do 96kHz i tam jest x 4. Pojawiły się pewne ograniczenia wynikające z stałego fs 256 przy pracy WM8804 w trybie hardware.

 

Kawał dobrej roboty, dzięki jeszcze raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Co do szczegółów kodu – nie znam, może kolega „olog” napisze co pozmieniał.

 

No pozmieniał trochę :), okazało się, że w tym wypadku mamy mclk=256*fs, co oznacza, że nie da się w takiej konfiguracji zrobić szeregowego filtra fir o długości 512. Rozwiązaniem jest układ szeregowo równoległy i tak zostało to zrobione. Obrazowo mówiąc w jednym takcie zegara wykonujemy nie jedno, ale dwa mnożenia. Z automatu podwaja nam to liczbę użytych jednostek dsp. Dokładając do tego jeszcze 24 bitowe słowo wejściowe, okazuje się że zostały wykorzystane wszystkie jednostki mac w xilinxie.

 

Oczywiście można użyć pll do powielenia zegara, ale akurat tego staram się unikać, tam gdzie jest to możliwe.

 

I jeszcze ciekawa informacja, okazuje się, że ad1865 bez problemu przyjmuje bclk=22/24Mhz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi przekazać, że została przesłana do kolegów wersja dla pcm63 :) Okazało się, że muszę popracować trochę nad procedurą wyjściową, bo każdy chce coś innego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przytoczę najpierw coś co kiedyś napisałem o innych filtrach:

Mam filtry SM5813, SM5842 i SM5847.

SM5842 i SM5847 są bardzo podobne dla mnie, najsłabszy jest SM5813. W porównaniu z tymi pierwszymi jest trochę jaśniejszy, czasem brakuje mu na basie, a sam dźwięk jest trochę szorstki. Niektóre utwory są takie "chude" ale nie zawsze...

Oczywiście to wszystko jest o małych wartościach, ale jest.

Między SM5842 a SM5847 są małe różnice, pewnie dlatego że mają podobną budowę,

oczywiście SM5847 wygrywa głównie większymi fs.

Dźwięk jest taki gładki, równy niczego mu nie brakuje, chyba że będzie lepszy filtr ;)

 

I właśnie się pojawił :)

Kolega olog napisał soft pod FPGA na PCM63.

Wielkie podziękowanie dla niego, naprawdę ciężka praca pisać soft tak na odległość.

Pierwsze wrażenia porównując go głównie do SM5847, to na FPGA słychać od razu, że scena jest większa, jest więcej góry, ale takiej dobrej góry.

Nie ma tam żadnej kompresji czy chudego dźwięku, jest za to dużo powietrza...

Gra to równo, gałkę głośności chce się podkręcać i podkręcać...

 

Najłatwiej to było zauważyć wracając np. do filtra SM5847.

 

Gra to u mnie teraz z mclk 45.1584 MHz 512*fs, fs 88.2 kHz, oversampling x8

Ale też jest wersja którą testowałem z mclk 22.5792 MHz 512*fs, fs 44.1 kHz, oversampling x16

 

to tyle pierwszych wrażeń...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-12162-0-64182000-1494460477_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przytoczę najpierw coś co kiedyś napisałem o innych filtrach:

Mam filtry SM5813, SM5842 i SM5847.

SM5842 i SM5847 są bardzo podobne dla mnie, najsłabszy jest SM5813. W porównaniu z tymi pierwszymi jest trochę jaśniejszy, czasem brakuje mu na basie, a sam dźwięk jest trochę szorstki. Niektóre utwory są takie "chude" ale nie zawsze...

Oczywiście to wszystko jest o małych wartościach, ale jest.

Między SM5842 a SM5847 są małe różnice, pewnie dlatego że mają podobną budowę,

oczywiście SM5847 wygrywa głównie większymi fs.

Dźwięk jest taki gładki, równy niczego mu nie brakuje, chyba że będzie lepszy filtr ;)

 

I właśnie się pojawił :)

Kolega olog napisał soft pod FPGA na PCM63.

Wielkie podziękowanie dla niego, naprawdę ciężka praca pisać soft tak na odległość.

Pierwsze wrażenia porównując go głównie do SM5847, to na FPGA słychać od razu, że scena jest większa, jest więcej góry, ale takiej dobrej góry.

Nie ma tam żadnej kompresji czy chudego dźwięku, jest za to dużo powietrza...

Gra to równo, gałkę głośności chce się podkręcać i podkręcać...

 

Najłatwiej to było zauważyć wracając np. do filtra SM5847.

 

Gra to u mnie teraz z mclk 45.1584 MHz 512*fs, fs 88.2 kHz, oversampling x8

Ale też jest wersja którą testowałem z mclk 22.5792 MHz 512*fs, fs 44.1 kHz, oversampling x16

 

to tyle pierwszych wrażeń...

 

Witaj

 

Czy skala różnic między FPGA a SM5847 jest taka sama jak między SM5847iSM5842 i dwoma wczesniej wymienienionymi a SM5813 ??

Czy jest to większa zmiana z tym Softem czy jednak mniejsza bo to już tak konkret poziom i cięzko ugrać więcej ??

Czy sama zauważona zmiana to tylko kwestia "góry" i powietrza ??

 

PS.:

Jakiej muzyki słuchasz,

i jaki sprzęt towarzyszący dla tytułowego DAC-a ??

Jaka akustyka ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Czy skala różnic między FPGA a SM5847 jest taka sama jak między SM5847iSM5842 i dwoma wczesniej wymienienionymi a SM5813 ??

Czy jest to większa zmiana z tym Softem czy jednak mniejsza bo to już tak konkret poziom i cięzko ugrać więcej ??

Czy sama zauważona zmiana to tylko kwestia "góry" i powietrza ??

 

PS.:

Jakiej muzyki słuchasz,

i jaki sprzęt towarzyszący dla tytułowego DAC-a ??

Jaka akustyka ??

 

Między SMami są mniejsze różnice, między FPGA a SM5847 jest dużo większa.

Największe zaskoczenie FPGA to szerokość sceny, przy jednoczesnym braku odchudzenia dźwięku...

 

Muzyki słucham różnej, zależy od wielu czynników, nastroju, potrzeb, danego okresu w życiu...

 

Już od parunastu lat słucham tylko na słuchawkach...

Były/są Grado SR325, Denon D2000, AKG k550, oppo pm-3 oraz wiele innych słuchałem...

Wzmacniacze to staram się sam coś zrobić, były/są SOHA, Lehmann i różne wariacje, a teraz głównie jadę na diy Project Ember i oppo ha-2.

Do tego mam/miałem różne dace na CS4397, WM8741, AK4490, ES9018 a teraz PCM63...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między SMami są mniejsze różnice, między FPGA a SM5847 jest dużo większa.

Największe zaskoczenie FPGA to szerokość sceny, przy jednoczesnym braku odchudzenia dźwięku...

 

Muzyki słucham różnej, zależy od wielu czynników, nastroju, potrzeb, danego okresu w życiu...

 

Już od parunastu lat słucham tylko na słuchawkach...

Były/są Grado SR325, Denon D2000, AKG k550, oppo pm-3 oraz wiele innych słuchałem...

Wzmacniacze to staram się sam coś zrobić, były/są SOHA, Lehmann i różne wariacje, a teraz głównie jadę na diy Project Ember i oppo ha-2.

Do tego mam/miałem różne dace na CS4397, WM8741, AK4490, ES9018 a teraz PCM63...

 

Dac-a na PCM1704 albo PCM1794 miałes może jakiegoś do porównania ??

Coś z lampami na wyjściu miałeś ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PJotr jak wypada PCM63 do ES9018-niby taki super

Nie można oceniac DACa przez pryzmat kości, a raczej aplikacji - nic odkrywczego...

Modne kości powodują wysyp wątpliwej jakości produktów opartych na nich i dlatego są różne opinie...

Poza tym wszystko to trzeba dobierać do całego systemu. Np. ES jest szczegółowy, ale lekko odchudzony,

dlatego potrzebuje np. gęstego źródła - taka moja subiektywna opinia.

 

Ale tutaj rozmawiajmy o FPGA reszta do innych wątków lub na priva...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PJotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno zdopingowany Waszymi wyczynami zacząłem montaż płytek które zamówiłem.

Mam nadzieję niebawem posłuchać fpga, soft już od Olka otrzymałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

W domu porównuję DAC-a Soekrisa bezpośrednio z TDA 1541a (w CD 880 Philipsa)

 

Mam u siebie DAC-a D.I.Y. na kości 1541. Dzięki uprzejmości forumowego kolegi @Radka miałem przyjemność posłuchać u siebie jego DAC-a, na Soekrisie. Świetnie zrobiony z bardzo rozbudowanym zasilaniem na Salasach i z Amanero na wejściu USB. Robota @audiosynergii

I mój 1541 poległ. Może nie był to nokaut ale na punkty na pewno przegrał. A nie jest taki najgorszy, bo w zeszłym roku podczas forumowego spotkania był porównywany np. z Heglem HD20 i .... i nie było nawet co porównywać. Hegla chciało się wywalić za okno. Zupełnie przy tym 1541 nie grał.

W porównaniu z Sokrisem mój się bronił może większą dynamiką, uderzeniem i drivem. Jednak Soekris był lepszy we wszystkich innych aspektach. Wszystko robił w sposób bardziej kulturalny. Wygładzał wokale nie pozbawiając ich szczegółowości a wręcz przeciwnie. Scena była bardziej uporządkowana. Ilość detali i czystość dźwięku wzrosła.

Uderzenia było może ciut mniej ale za to wydaje mi się że bas schodził niżej. U mnie więc Soekris wniósł do dźwięku większą kulturę grania, mniejszą nerwowość przekazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa byś się zainteresował budową DSD DAC z analogową filtracją?

Taki dac najprościej zrobić na WM8741.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość A&T

(Konto usunięte)

Tu w wątku Waldiego jest krótka dyskusja.

 

http://www.audiostereo.pl/dac-ak4137-ak4490_123986.html/page__st__800?do=findComment&comment=4077913

 

 

Ja to widziałbym w dwóch częściach. 1. Blok bowiedzmy FPGA DSP realizujący konwersję z Pcm do DSD i remaster DSD64 do DSD128 lub DSD256. 2. Dekorowanie DSD128 lub DSD256 z analogową filtracją.

 

Coś jak na tym materiale poglądowym.

 

PSAUDIO podaje DSDx10. Więc może taki oversampling? Generalnie zaletą tego rozwiązania ma być słuchanie na analogowym filtrze co mabyć przewagą do innych rozwiązań.

post-60595-0-30958900-1494708418_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tak czułem :)

 

upsampling i modulator to ja mogę zrobić, ale trzeba by się zastanowić co z tym robić dalej, tworzenie noise shaperów 5 rzędu nie jest moim marzeniem. Mam na ten temat swoją teorię, ale nie chcę podawać jej publicznie. Jakby coś zapraszam na pw :)

 

Wracając do tematu wątku, chciałbym w tym miejscu podziękować koledze PJotr za zaangażowanie w temacie !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku, chciałbym w tym miejscu podziękować koledze PJotr za zaangażowanie w temacie !

Należy się ! W sensie pomógł !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

żeby nie było, że się nic nie dzieje w temacie :)

jak co poniektórzy koledzy wiedzą, trwają intensywne prace nad kodem

 

cały rdzeń filtracji został przepisany na nowo i opiera się teraz na wykorzystaniu pamięci ram oraz rejestrów slr32, dodatkowo przy użyciu paru tricków typu 3 stage pipeline dla układów mnożących udało mi się uzyskać stabilną pracę układu przy częstotliwościach przekraczających 200MHz.

Po co to wszystko, ano po to żeby można było realizować filtry o długościach rzędu 2000 i więcej :)

Układ wykorzystuje standardowe zegary 22/24MHz i używa pll do wygenerowania wysokich zegarów, żeby nie było, na wejściu i wyjściu są odpowiednie bufory fifo

 

w obecnej konfiguracji układ ma wejście w formacie i2s oraz rj z dowolną możliwością wyboru długości słowa, tak samo jest na wyjściu, dodatkowo zostanie przewidziana generacja sygnału wyjściowego, zanegowanego dla układów zbalansowanych.

Możliwość wyboru oversampligu od x2 do x16 (single stage), długość filtru do 2048 tapsów. Przełączanie albo automatyczne, albo ręczne na switchach.

Przy zejściu z systemowej szyny danych do słowa wejściowego zastosowałem dithering TPDF. Jednocześnie trwają testy odsłuchowe różnych metod liczenia współczynników (nie ja je robię, nie bardzo mam czas na słuchanie :)

 

stay tuned......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby :)

poniżej odpowiedź impulsowa oraz sinus 20kHz

 

fin=44.1kHz, oversampling x16, L=2048 taps

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-2765-0-85681400-1497297555_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.