Skocz do zawartości
IGNORED

"Co we wzmacniaczu piszczy" czyli zakupy.


Hemisys

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam te wszystkie poradniki i dostaję mętliku w głowie, jeden gra ciepło inny ostro jeszcze inny dynamicznie etc, ale niby co to znaczy? Czy gdy włączę Purple Rain Prine'a to we wzmacniaczu ostrym usłyszę nienaturalnie głośniejszą solówkę gitarową? W dynamicznym zabije mnie werbel i bas? Jak czytać te wszystkie określniki opisujące to co znajdujecie w brzmieniach swoich modeli?

Parametry nie są istotne, bo i tak nie mają znaczenia liczy się to jak wzmacniacz zagra. A że zagrają inaczej, przy każdych innych kolumnach, to już nie wspomnę.

Co więc zrobić przed zakupem? Jeździć i słuchać, najlepiej z własnymi głośnikami, bo każdy oferent ma inne i najlepiej z jakimś przenośnym pudłem akustycznym imitującym akustykę własnego pokoju, bo ta też jest ważna. Utopia.

Do tego nie wszyscy są z dużego miasta i nie wszyscy mają czas, żeby przesłuchać z 10 egzemplarzy. Z resztą i po co z powodów powyższych?

Pozostaje dylemat różnorodności charakterystyki odtwarzania.

Czym więc kierować się czytając wasze posty? Jakie są główne kierunki charakterystyki brzmień? Co jest kluczowe, co najważniejsze?

Innymi słowy z czym to wszystko zjeść?

 

Z racji różnorodności budżetu, temat dedykuję głównie konstrukcjom kilkuset złotowym. Nikt kto chce kupić wzmacniacz za kilka k nie będzie szczędzić opon i czasu, a i doświadczenie ma na tyle, że wspomniane dylematy mogą wydawać się abstrakcyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz geraz jakies audio? Aby wytyczyc kierunek zmian najlepiej posluchac tego co masz i okreslic co Ci nie pasuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego nie wszyscy są z dużego miasta i nie wszyscy mają czas, żeby przesłuchać z 10 egzemplarzy. Z resztą i po co z powodów powyższych?

Dokładnie. Ja np. z powodu kłopotów zdrowotnych i braku salonu audio w promieniu 150km nie jestem w stanie odwiedzać takich miejsc. Posiadam wzmacniacz CA azur 651a. Wszędzie czytam, że CA grają jasno a takie modele z niższej półki to już na 100% jasno. Też mam mętlik we łbie od tych określeń. Powiadają jeszcze, że zależy jaki wzmacniacz z jakimi kolumnami jest ożeniony. Dobrze, ale też są różne gatunki muzyki, a w nich różnie grające albumy. Jeśli ktoś więc słucha różnego rodzaju muzyki, to w takim razie powinien mieć z pięć wzmacniaczy i tyle samo par ZG, o źródle już nie wspomnę. Mam w planach wymienić wzmacniacz, ale czy to będzie miało sens, kiedy jest tak, jak opisał to kolega @Hemisys.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakbym sobie coś kupował, to zacząłbym od pojeżdżenia i zakupu kolumn. Tutaj są największe różnice. I naprawdę każdy ma swój gust. Jeden jak bas zabija ilością, drugi jak ma chirurgiczną górę... A różnice są duże.

W drugiej kolejności zakup wzmacniacza. Tutaj już można popytać co się zgrywa z twoimi kolumnami i popróbować kupić zdalnie, powymieniać 2-3 sztuki. Tutaj jest tak, że jeśli wzmacniacz jest poprawny, to różnice są dużo mniejsze. Ale niestety niepoprawnych konstrukcji jest sporo. To znaczy może i poprawne, ale za to ekonomicznie zrobione tak żeby były tanie i bezpieczne technicznie. Za to gubią plankton.

Tak widzę, że niższa półka kolumn jest dedykowana raczej do kina domowego, ma niezgorszą efektywność, ale konstruktorzy zakładali że będzie sub i DSP więc dół i generalnie barwa raczej słabo, nie są neutralne. Za to nie mają dużych wymagań co do wzmacniacza. No to są na rynku wzmacniacze którym się stawia niezbyt duże wymagania :)

A w trzeciej kolejności karty muzyczne, dac-i itp. Tutaj jeśli znowu sprzęt jest poprawny, to różnice są do wyłapania, ale raczej w bezpośrednim porównaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycz od kumpla hifi na 2 tygodnie, posluchaj, opisz co cie wkur... (a nie czego brakuje do idealu) a Forum Ci pomoze. Albo (zaleznie odbudzetu) wez na testy na 2 tygodnie najtanszy zestaw... i dalej to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam szukać zarówno kolumn jak i wzmacniaczy o jak najbardziej neutralnym brzmieniu. Nie ma wtedy problemów z za dużą ilością czegoś- natomiast jeśli w domu brakuje jakichś częstotliwości to wtedy otwiera się kolejne pudełeczko Pandory w postaci akustyki pomieszczenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.