Skocz do zawartości
IGNORED

Prowokacja Krystiana Zimermana:)


Grzegorz J.

Rekomendowane odpowiedzi

Fragment artykułu „Na marginesie nowej płyty Krystiana Zimermana”

 

" Fanatykom nowych technologii zarzuca, że mamią się złudzeniem, jakoby “więcej przejrzystości i czystości” oznaczało “więcej muzyki”. Otóż dźwięk, gdy wybija się na pierwsze miejsce, zabija sztukę. Muzyka nie jest nagromadzeniem dźwięków, lecz naszym o nich wyobrażeniem, kreacją naszego mózgu. "

 

źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby muzyka była samym dźwiękiem nie odczuwalibyśmy dyskomfortu przy zmianie z naszej skali na pentatonikę. To samo dotyczy dodekafonia itd.

Słuchając muzyki perskiej nie potrafimy nawet swobodnie wydobywać ciągów wybrzmiewających na swobodnych i występujących w wielu wariantach strojach - w ten sposób trudno się wtedy skupić się na "idiofilstwie" skoro ledwo chwytamy podstawowe zależności w tej muzyce.

Skoro nie wiemy jakie realne możliwości ma fortepian i jak rzeczywiście brzmi na dużej czy małej sali (twardej/drewnianej itd) to możemy się epatować kuriozalnymi nagraniami z TelArcu które wiele wspólnego z rzeczywistością nie mają za to brzmią dość sugestywnie.

Sugestią świata nieistniejącego :-))))

 

Trzeba chodzić na żywe konerty i tyle. Płyty nie są całością muzyki a sam Zimerman miał swoje przejścia z nagraniowcami w DG. Wiedząc co oni od pewnego czasu robią na płytach nie dziwię się temu. Efekty są różnie ale bywa tak że DG potrafi spieprzyć ważne artystycznie nagranie.

 

A poza rozdzielczością i "analitycznością" bardziej mnie martwią marne właściwości dynamiczne tańszego sprzętu hi-fi. W przypadku amplitunerów to jest już dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Wątek wprawdzie na inny temat, ale tytuł pasuje jak ulał... więc może tutaj wrzucę niusa:

 

"Polski pianista Krystian Zimerman wywołał skandal podczas koncertu w Los Angeles, zapowiadając, że jest to jego ostatni występ w USA z powodu polityki zagranicznej tego kraju - pisze dziennik "Los Angeles Times"."

 

więcej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jak słuchałem 35 lat temu z radyjka tranzystorowego „Sylwia 7 transistors” radia Luxemburg to wydawało mi się, że niczego mi nie brakowało? Muzyka i ja, tylko.

Miałem projekcje muzyki. Teraz gdy już mam przyzwoity sprzęt a i płyt kilkaset, nie zostaje zaskoczony interpretacją (słucham też muzyki klasycznej; orkiestrowej (dużej), kameralnej i solistów). Najwyżej próbuje odnaleźć się w nowej przestrzeni (również brzmieniowej). Mózg naprawdę wiele potrafi.

Artyzm to chyba przede wszystkim kompozycja i interpretacja?

Bardzo duża konkretność dźwięku nie jest wymagana i jego umiejscowienie jest drugorzędna.

Pan Krystian ma dużo racji. . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.