Skocz do zawartości
IGNORED

KOLUMNA WŁASNEJ ROBOTY ! [ AMATOR ]


SarSu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ;) Może na początku zacznę od tego że jestem AMATOREM. Przyszedłem na to forum w celu małej "edukacji" jak i doradzenia się. Owszem , mógłbym to wszystko zrobić bez wchodzenia na to forum , ale chciałbym się nauczyć podstawowych rzeczy. Ale do rzeczy.

Posiadam niewielką kolumnę , która jest w opłakanym stanie. Była ona robiona przez mojego wujka który nie zrobił tego tak jak trzeba , może sprecyzuje , że wszystkie kable do zwrotnicy były inne. Głośniki były dobierane na "odpier***" , nie wiadomo co to za firma była , ile WAT ile OHM. NIC.

Wziałem ja na sylwestra bo i tak nie zalezało mi na tych głosnikach bo już były stare (bez kolorów , dziury w zawieszeniu) Tam wybił jej żywot. Zakupiłem kolumny Tonsila ZGC60C115/1 , i już kiedyś pisałem na tym forum o nich jak i o sobie :D

 

CHCE ZREGENEROWAĆ KOLUMNE OD 0 !

 

Obudowa to nie problem , mam szpachlówke drewnianą , papier scierny i klej do drewna. Z okleiną też nie będzie problemu , i to już będę potrafił zrobić sam.

 

Bardziej chodzi mi o zwrotnice i głośniki. Nie będę mówił czego oczekuje od kolumny , poza czystoscią i brzmieniem tej kolumny.

Kolumna będzie podłaczana do wzmacniacza 2x25W 8 OHM.

Może najpierw weżmy na cel głosniki , a poźniej zwrotnice , bo zaraz gównoburza sie zrobi , a to nie jest potrzebne , chce uniknąc jakiś zbędnych komentarzy typu "tonsil to gówno" "wyrzuć to do kosza". Darujcie sobie. Oczekuje na pomoc od któregoś z Was , jeśli wiecie co to Hobby.

 

 

** Wypowiadajcie się pod postem , ja dodaje zdjęcia kolumny **

 

Narazie przeczysciłem ją , i kleiłem klejem. Teraz będę czyścił jeszcze raz , i nakładał szpachle.

 

Pozdrawiam i czekam na komentarze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-62849-0-36771800-1489159559_thumb.jpg

post-62849-0-83484300-1489159559_thumb.jpg

post-62849-0-59878700-1489159560_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma z czym działać.

Gdyby otwór na średniaka był mniejszy, to byś mógł poprosić w STX-sie o komplet do F-130n.

Niestety otwór średniaka jest za duży.

 

Myślę że nie ma sensu w ogóle w te obudowy inwestować.

Za cenę którą musiał byś włożyć w te obudowy aby zagrały, kupisz już jakieś używki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ;) Może na początku zacznę od tego że jestem AMATOREM. Przyszedłem na to forum w celu małej "edukacji" jak i doradzenia się. Owszem , mógłbym to wszystko zrobić bez wchodzenia na to forum , ale chciałbym się nauczyć podstawowych rzeczy. Ale do rzeczy.

Posiadam niewielką kolumnę , która jest w opłakanym stanie. Była ona robiona przez mojego wujka który nie zrobił tego tak jak trzeba , może sprecyzuje , że wszystkie kable do zwrotnicy były inne. Głośniki były dobierane na "odpier***" , nie wiadomo co to za firma była , ile WAT ile OHM. NIC.

Wziałem ja na sylwestra bo i tak nie zalezało mi na tych głosnikach bo już były stare (bez kolorów , dziury w zawieszeniu) Tam wybił jej żywot. Zakupiłem kolumny Tonsila ZGC60C115/1 , i już kiedyś pisałem na tym forum o nich jak i o sobie :D

 

CHCE ZREGENEROWAĆ KOLUMNE OD 0 !

 

Obudowa to nie problem , mam szpachlówke drewnianą , papier scierny i klej do drewna. Z okleiną też nie będzie problemu , i to już będę potrafił zrobić sam.

 

Bardziej chodzi mi o zwrotnice i głośniki. Nie będę mówił czego oczekuje od kolumny , poza czystoscią i brzmieniem tej kolumny.

Kolumna będzie podłaczana do wzmacniacza 2x25W 8 OHM.

Może najpierw weżmy na cel głosniki , a poźniej zwrotnice , bo zaraz gównoburza sie zrobi , a to nie jest potrzebne , chce uniknąc jakiś zbędnych komentarzy typu "tonsil to gówno" "wyrzuć to do kosza". Darujcie sobie. Oczekuje na pomoc od któregoś z Was , jeśli wiecie co to Hobby.

 

 

** Wypowiadajcie się pod postem , ja dodaje zdjęcia kolumny **

 

Narazie przeczysciłem ją , i kleiłem klejem. Teraz będę czyścił jeszcze raz , i nakładał szpachle.

 

Pozdrawiam i czekam na komentarze :)

 

cześć,

ja też jestem amatorem i też się tak bawiłem dawno temu. Spróbujmy kolegi nie zniechęcić ale faktycznie nie bardzo jest z czym działać.

Powiem ci tak, w domu mam kilka kolumn tonsil ZGC 30 4 i 8 omowe kupowane za groszę (50-80pln) na części, były kompletne do regeneracji i jeden komplet zgc 50-8-44 (3way) i z takimi konstrukcjami mógł bym ci coś doradzić. Kup sobie takie będziesz miał kompletne kolumny, kultowe tonsile, wymienisz membray może mały tunning wysokotonówki, wymiana kondensatorów, kabli, wymiana materiału na maskownicy, jakiś tunning lakierniczy i będziesz miał "fajny i kultowy sprzęt". To co pokazałeś, wymiary otworów to wymiary głośnika czy otworu, bo na 20cm otworu to jaki tam wejdzie głośnik 22cm? Podaj trzy wymiary skrzynki szerokość x wysokoś x głębokość, wtedy można wyliczyć objętość i próbować dobrać do tego głośnik, nakleić nowy front i wyciąć nowe otwory ale naprawdę nie warto, bo nie masz wielu rzeczy i za kilka z nich zapłacisz więcej niż za te kompletne kolumny co ci poradziłem. pozdrawiam Adam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę mnóstwa wolnego czasu.

Reanimowanie tygodniowego trupa...

Po co?

 

Jeśli już chcesz mitrężyć czas i pieniądze (owszem - niewielkie) - zacznij od zera.

 

A satysfakcję z tak "poczętego dziecka" będziesz miał większą, niż z tego złomu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekuje ? W sumie żeby to jakoś dało rade na domówki czy coś tego typu. Żeby nie charczało odrazu.

Chce sie z tym pobawić bo chce zrobić coś sam. Pobawić się. Lubie sie tym zajmować , i sprawia mi to przyjemność , mimo że nie mam czasu i tak samo pracuje. To jak wracam do domu , to właśnie takim czymś czasami lubie się zajmować ;)

 

Sam mam kolumny ZG60C115 , i to jest już klasyk i mam sentyment do nich , więc to są moje oczka w głowie , i tych nie będę ciągał gdzieś po (domówkach,sylwestrach itp) w obawie że coś sie stanie i ze względu na ich wage (20kg jedna).

 

Chce zbudować własną kolumne jedną taka , tak jakby przenośną , jeśli mnie rozumiecie. Że gdzieś na jakieś wypady ze znajomymi. Bo tych moich ZG60 , szkoda mi.

 

Jeśli chodzi o otwory , to na niskotonowy jest 20 cm tak jak na załączniku. od lewej do prawej. myśle że 22 cm by weszło , a w sredniaku , to myśle że 16 cm. a o wysokotonowym , to myślałem rzucic coś w stylu GDWK 9/80 , takie jakie są w moich ZG60.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekuje ? W sumie żeby to jakoś dało rade na domówki czy coś tego typu. Żeby nie charczało odrazu.

Chce sie z tym pobawić bo chce zrobić coś sam. Pobawić się. Lubie sie tym zajmować , i sprawia mi to przyjemność , mimo że nie mam czasu i tak samo pracuje. To jak wracam do domu , to właśnie takim czymś czasami lubie się zajmować ;)

 

Sam mam kolumny ZG60C115 , i to jest już klasyk i mam sentyment do nich , więc to są moje oczka w głowie , i tych nie będę ciągał gdzieś po (domówkach,sylwestrach itp) w obawie że coś sie stanie i ze względu na ich wage (20kg jedna).

 

Chce zbudować własną kolumne jedną taka , tak jakby przenośną , jeśli mnie rozumiecie. Że gdzieś na jakieś wypady ze znajomymi. Bo tych moich ZG60 , szkoda mi.

 

Jeśli chodzi o otwory , to na niskotonowy jest 20 cm tak jak na załączniku. od lewej do prawej. myśle że 22 cm by weszło , a w sredniaku , to myśle że 16 cm. a o wysokotonowym , to myślałem rzucic coś w stylu GDWK 9/80 , takie jakie są w moich ZG60.

 

Podaj wymiary tych skrzyń?

Widzę to tak,jak się chcesz się pobawić>Nowe fronty,wyciąć otwory pod max dwa głośniki, okleić to filcem, zamontować uchwyty i maskownice z siatki na głośniki, takie "przenośne estradówki". GDWK 9/80 mam z tych zgc 30 to możemy pohandlować;-) Skąd kolega jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj wymiary tych skrzyń?

Widzę to tak,jak się chcesz się pobawić>Nowe fronty,wyciąć otwory pod max dwa głośniki, okleić to filcem, zamontować uchwyty i maskownice z siatki na głośniki, takie "przenośne estradówki". GDWK 9/80 mam z tych zgc 30 to możemy pohandlować;-) Skąd kolega jest?

 

nie za bardzo chce mi sie robić nowy front pod jedną kolumne. Wolałbym raczej opcje numer 2. Zrobić nowe kolumny od postaw , tyle że wolnostojące , 3 drożne.

 

Chciałem z tej skrzyni zrobić coś "w miare" możliwości. Ale jeśli nie to , to wole zrobić z jakiegoś projektu dwie kolumny wolnostojące.

 

Tylko nie bierz pod uwage , ze jestem miliarderem :D

 

Może zróbmy dwie opcje. Jakie głośniki i zwortnice dać do skrzyni na zdjeciu , i drugą taką , jakby to miało wyglądać z wolnostojącymi.

A wymiary tej skrzyni to :

 

50 CM - wysokość

30 CM - szerokość

20 CM - głębokość

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo chce mi sie robić nowy front pod jedną kolumne. Wolałbym raczej opcje numer 2. Zrobić nowe kolumny od postaw , tyle że wolnostojące , 3 drożne.

 

Chciałem z tej skrzyni zrobić coś "w miare" możliwości. Ale jeśli nie to , to wole zrobić z jakiegoś projektu dwie kolumny wolnostojące.

 

Tylko nie bierz pod uwage , ze jestem miliarderem :D

 

Może zróbmy dwie opcje. Jakie głośniki i zwortnice dać do skrzyni na zdjeciu , i drugą taką , jakby to miało wyglądać z wolnostojącymi.

A wymiary tej skrzyni to :

 

50 CM - wysokość

30 CM - szerokość

20 CM - głębokość

 

Nie wiedziałem, że masz jedną skrzynię. Teraz to już w ogóle nie ma sensu. Pojemność wychodzi około 19 litrów to jakiś głośnik z nowszych o średnicy 16cm mógłby tam zagrać.Wielkość skrzyni, pojemność, podobna do tych zgc 50-8-44, czyli mógłbyś sobie zrobić jedną kolumnę na tonsilach gdn 20/30 lub 20/40 w obudowie zamkniętej + te gdwk 9/80. Front musisz dorobić i druga kolumnę-nie ma to sensu. Kup te tonsile zgc 30, 40, 50 przy nich i tak będziesz miał dużo roboty przy regeneracji. Ja za 100pln ostatnio kupiłem kolumny dwudrożne UHER kompletne z głośnikami Westra 1328 8 tylko dla porównania z moimi klonami Radmor LS. Podsumowuję:

Pomysł1>Generalnie kupuj kolumny do regeneracji i przerób wg siebie lub rób nowe kolumny od podstaw ale to na pewno będzie droższe. Powiedz ile chcesz wydać i może ktoś ci jeszcze doradzi.

Pomysł 2> może taniej zrobić dwie satelity (mniejsze kolumny, pudła), a z tego twojego pudła zrobić SUB,a pasywnego ale to już trzy skrzynki do zabierania, wynoszenia na prywatki. Jednak sub byłby jakby częścią kolumn musiałby mieć dwa głośniki po 8 om, bo masz tam jakiś wzmacniacz 2x25 8om.

Ostatni pomysł 3 (AS)>ja ma w takiej skrzyni zrobione przenośne radio warsztatowe i na plac jak pracuję. Tanie głośniki samochodowe z demontażu, radio samochodowe z pamięcią panasonić, blaupunkt, jvc, kenwwod i zasilacz. To wszystko wrzucasz do tej skrzyni,trzeba ją podzielić na pół w środku, będziesz musiał wyciąć tę przednią scianę, którą tak pieczołowicie zakleiłeś. Montujesz uchwyt i masz Mega Boomboxa, przenośnego grajka na imprezy, który wymiata. Jak kupisz lepsze radio to masz podłączenie pod mini jacka (aux ) do telefonu i jedziesz z MP3,czy co tam chcesz. Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że masz jedną skrzynię. Teraz to już w ogóle nie ma sensu. Pojemność wychodzi około 19 litrów to jakiś głośnik z nowszych o średnicy 16cm mógłby tam zagrać.Wielkość skrzyni, pojemność, podobna do tych zgc 50-8-44, czyli mógłbyś sobie zrobić jedną kolumnę na tonsilach gdn 20/30 lub 20/40 w obudowie zamkniętej + te gdwk 9/80. Front musisz dorobić i druga kolumnę-nie ma to sensu. Kup te tonsile zgc 30, 40, 50 przy nich i tak będziesz miał dużo roboty przy regeneracji. Ja za 100pln ostatnio kupiłem kolumny dwudrożne UHER kompletne z głośnikami Westra 1328 8 tylko dla porównania z moimi klonami Radmor LS. Podsumowuję:

Pomysł1>Generalnie kupuj kolumny do regeneracji i przerób wg siebie lub rób nowe kolumny od podstaw ale to na pewno będzie droższe. Powiedz ile chcesz wydać i może ktoś ci jeszcze doradzi.

Pomysł 2> może taniej zrobić dwie satelity (mniejsze kolumny, pudła), a z tego twojego pudła zrobić SUB,a pasywnego ale to już trzy skrzynki do zabierania, wynoszenia na prywatki. Jednak sub byłby jakby częścią kolumn musiałby mieć dwa głośniki po 8 om, bo masz tam jakiś wzmacniacz 2x25 8om.

Ostatni pomysł 3 (AS)>ja ma w takiej skrzyni zrobione przenośne radio warsztatowe i na plac jak pracuję. Tanie głośniki samochodowe z demontażu, radio samochodowe z pamięcią panasonić, blaupunkt, jvc, kenwwod i zasilacz. To wszystko wrzucasz do tej skrzyni,trzeba ją podzielić na pół w środku, będziesz musiał wyciąć tę przednią scianę, którą tak pieczołowicie zakleiłeś. Montujesz uchwyt i masz Mega Boomboxa, przenośnego grajka na imprezy, który wymiata. Jak kupisz lepsze radio to masz podłączenie pod mini jacka (aux ) do telefonu i jedziesz z MP3,czy co tam chcesz. Powodzenia

 

Dzięki za odpowiedz i rade ;)

Ogólnie to dobrze mówisz , ale właśnie kupować kolumn nie chce. Wolałbym zrobić coś swojego. Chyba że tak jak mowisz , żeby z tej kolumny zrobić przenośną typowo. Bo ja myslalem inaczej. Żeby z niej zrobić jakaś kolumne, i brać wzmaka do tego. Ale może by zrobić tak jak mówisz ze akumulator do środka. Teraz mysle żeby tak zrobić , że akumulator do srodka , 3 głosniki i wyjscie jakies z tamtąd. i jak to zrobie , to kolumny (podłogowe,wolnostojące) zrobić. Bo chciałbym już takie dwie zrobić.

 

Więc jak ktośby mógł podesłać jakiś projekt tych kolumn podłogowych-wolnostojących. Chodzi mi o typu TONSIL FIESTA/SIESTA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może obejrzyj sobie te linki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i może będziesz już coś wiedział.

Gdyby jeszcze był lepszy tweeter, to te Tonsile nie miałyby czego szukać ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz na domówki, to popatrz na ten projekcik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na domówki, to kupiłbym jakieś aktywne kolumny estradowe, skoro kolega ma wzmacniacz 2x25W (przy takim wzmaku, nawet jak zrobi nowe pasywne kolumny, to moze szybko je popalić za słabym wzmacniaczem przy imprezowych głośnościach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może zaczniemy jednak od pieca ;-)

Jaki jest budżet; czy LOW-END czyli np. Fonicsy 8' plus DT 99 Monacora,

czy na komplet głośników STX'a czy coś bardziej ambitnego ....

Dotychczas tego szczegółu nie było.

 

Co do głośników do skrzyni, to są np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dźwięk wyda na pewno ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może zaczniemy jednak od pieca ;-)

Jaki jest budżet; czy LOW-END czyli np. Fonicsy 8' plus DT 99 Monacora,

czy na komplet głośników STX'a czy coś bardziej ambitnego ....

Dotychczas tego szczegółu nie było.

 

Co do głośników do skrzyni, to są np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dźwięk wyda na pewno ;-)

 

Oooo , dziękuje bardzo ;)

Hm. No i chodzi mi o coś takiego jak te "ALTO II" , tylko nie wiem czy 3 drożne , czy 2. Nie wiem dlaczego , ale jakoś bardziej te 3 drożne chodzą mi po głowie.

 

Dziękuje również za głośniki które mi podesłałeś do tej kolumny którą robie teraz ;)

Nie oczekuje że to bedzię lepszy dzwięk niż z stereo altonów 80 , albo tych moich zg60. Ale sama zajawka że coś swojego :D Wiesz o co mi chodzi ;)

 

A co do kosztów. Ciężki temat :D

Z jednej strony ambitnie z drugiej strony oszczędzanie na głośnikach , bo są najdroższe.

Myśle że na głośniki + zwrotnice itp to tak 400-500 zł mógłbym dać. Pierwsze zrobiłbym pudła , i okleił , poźniej ogarniałbym kase na głośniki itd.

 

Jakbyś mógł jeszcze podesłać projekt kolumn 3 drożnych i 2 drożnych.

I jakie głośniki do 3 drożnych i 2 drożnych. Wtedy będę wiedział na czym stoje , bynajmniej.

Napisz jeszcze jaka zwrotnica do tej kolumny co robie teraz , i do tych kolumn wolnostojacych :)

Dzięki wielkie :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ten STX 25/100/8 nie będzie za duży do otworu 20 cm ? xd

 

Ten głośnik to do jakiej obudowy? Robisz nowe.

Bo sugerują CLosed 45L (zamknięta). To Twoje pudło razy 2,5. Inaczej basu nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ramid ma rację, Twoja kolumna ma poniżej 30 litrów (50x30x20) - doczytałem i z basem może być słabo.

Trzeba by poszukać takiego, jak był czyli 25/40/4 lub podobnego :-(

 

Jest jeszcze inna możliwość; kupujesz inny głośnik i robisz BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc jednak z drugiej strony ten STX ma Qts = 0,44 więc można go chyba

również zastosować do BR.

Objętość kolumny znamy, Fs też - może być lepiej na dole, niż w OZ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc jednak z drugiej strony ten STX ma Qts = 0,44 więc można go chyba

również zastosować do BR.

Objętość kolumny znamy, Fs też - może być lepiej na dole, niż w OZ.

 

Przepraszam kolego SarSu ale trochę się wtrącę z innym tematem.

Cześć kolego "audioburak", dawno mnie tu nie było. Ty mi wtedy doradziłeś z tymi philipsami car audio do moich Polarisów 200- w końcu wylądowały wysokotonówki Quadrala. Zajrzyjj proszę na mój nowy wątek o wyborze woofera do 2 way, może coś mi znowu doradzisz-podoba mi się twoje podejście z dystansem do tematu.

Te Philipy też sprawdziłem, w domu mam i z BMW i SKODa/VW i są inne, różne rozmiary ale dźwięk z obu ładny, czysty ale tak do zastosowań niskobudżetowych- idealne do reanimacji kolumn tonsila-jeden koc spada po wymianie wysokotonówki. Musiałbym się pochwalić i zamknąć ten poprzedni post.

Z góry dziękuję

 

Co do tematu powyżej, głośnik do br się może nadaje ale do bass reflex to wyjdzie jeszcze większa obudowa. Toż to już będzie kolumna estradowa/stadionowa na kółkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już sam nie wiem co robić ;/

Czyli musiałbym nową kolumne zrobić ? Bez sensu robić jedną. Już wole zabrać sie za te podłogowe/wolnostojące.

Więc jakbyście mogli to dajcie jakies projekty oprócz tych "ALTO II" , bo tam są 2 drożne. A chciałbym też zobaczyć projekt 3 drożnych i podsumować to wszystko. Cene głośników , jakość , które mogłyby być lepsze itp.

 

A co do tej skrzyni co mam... No cóż. Nowej nie opłaca mi się robić i tak jak napisałem wyżej , wole zrobić nowe.

Aczkolwiek do niej też coś wsadze , bo już wyszpachlowałem , to szkoda mi 6.50 zł na szpachlówke i siły na czyszczenie jej xd

Więc coś tam do niej wsadze.

 

Jakbyście mogli mi powiedzieć jakie głośniki do niej dobrać do wzmaka 2x25. i tak jak napisałem wyżej , zacznijmy temat z projektem kolumn podłogowych. Może lepiej by było stworzyć nowy temat.

Czekam jeszcze na odpowiedz co do tej nieszczęsnej skrzyni ;/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup do niej np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i albo zostaw bez przeróbek, albo zrób BR a będziesz miał więcej dołu.

Strojenie BR do przewidzenia; tunel w dowolnym miejscu.

Ew. są ale dwa takie, czeskie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

można włożyć też bez przeróbek.

 

Odwiedź stronę np. Troelsgravesen z projektami 3 drożnymi np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

fakt, że prosto i tanio nie jest, albo poszukaj czegoś na forum DIY,

albo u nas np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup do niej np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i albo zostaw bez przeróbek, albo zrób BR a będziesz miał więcej dołu.

Strojenie BR do przewidzenia; tunel w dowolnym miejscu.

Ew. są ale dwa takie, czeskie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

można włożyć też bez przeróbek.

 

Odwiedź stronę np. Troelsgravesen z projektami 3 drożnymi np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

fakt, że prosto i tanio nie jest, albo poszukaj czegoś na forum DIY,

albo u nas np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cześć,

da radę do tych 19 litrów obudowy zaaplikować tego Tonsila czy innego GDN 25cm? To pytanie czy szukamy optymalnie czy bo dziura jest za duża i kolega nie chce zrobić frontu.

Kolega ma chęci ale szkoda mu wyrzucić obudowy bo wydał 6,5 pln na szpachlę. Przecież, to żaden koszt w stosunku do tego co będziesz musiał wydać żeby cokolwiek zrobić. Ja wiem, że to boli, sam to przerabiałem, jak się nie wie co i jak. Też się wkurzałem, jak mi inni tak doradzali. Może tobie SarSu się uda nie brnąć w ślepy zaułek?

Kolego SarRu, zrób sobie z tego pudła suba, możesz go napędzać tym wzmakiem 2x25w 8om, nawet z jednego kanału. Za firanką się zmieści, dobra smukła obudowa ale trzeba zatkać te dziury.

Dołóż płytę która zakryje wszystkie otwory z przodu, wzmocnisz ściankę w której będziesz montował docelowy głośnik lub głośniki co będzie korzystne, zawsze ściana, gdzie są montowane głośniki powinna być grubsza. Szpachli nie żałuj i tak ci jeszcze będzie potrzebne więcej i to nie jest żaden koszt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja. Żaden koszt. Macie racje.

 

Wiem doskonale o tym że jak będę chciał zrobić nowe kolumny , to będzie więcej pracy niż jakieś nędzne szpachlowanie.

 

Cóż , poszukam jakiegoś projektu , i podeśle go tutaj. Wyrazicie wtedy swoje zdanie. Co do tego co podesłał 'audioburak' to nie jest najgorsze , tylko tak jak mówiłem że 400-500 zł chciałbym wydać na głośniki + zwrotnice. Myśle że spokojnie znajde coś za tą cenę. SEAS'y są o wiele droższe. Nie jestem jakimś audiofilem , że potrzebuje sprzetu za kilkanaście tysięcy złoty. Słuchałem kilku kolumn min. (alton 80 , altus 110 , tonsil zg60 , altus 75) i nawet z takich efektów jestem zadowolony , chociaż nie znam innych marek. A z tego co przeglądałem fora , to jest ich dużo ;) Wieczorem do tego usiąde , i będę patrzył , bo narazie praca wzywa ;)

 

EDIT. Zrobie nowy temat , na budowanie kolumny. Podeśle swój projekt jaki wypatrzyłem , i wtedy zaczniemy rozmawiać tylko o projekcie kolumn które chce budować. Nie ma sensu przewijać dwa tematy w jednym. Napisze tam czego oczekuje itd , bo teraz w sumie tego nie zrobiłem. Dzisiaj jeszcze postaram się ogarnąć to ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 way jest bardziej skomplikowane i od razu droższe, choćby ze względu na średniaka,

plus jeszcze pierwsze cięcie pomiędzy basowym i średnim wymaga zwykle cewek

o dużej indukcyjności, a to są też niemałe koszty; zwrotnicy jako całość nie wspomnę ..;-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego powiem ci tak

Najtańszy możliwy projekt, który zje wszystkie tonsile, które słyszałeś na śniadanie ale nie będziesz na nim robił imprez tylko dla ciebie do słuchania, to klony monitrów Radmor LS 10. Jak je zrobisz to te twoje tonsile użyjesz na domówki z tym wzmakiem co masz:

Tu masz dwa głośniki, które potrzebujesz do tego projektu:http://allegro.pl/tesla-jak-westra-glosniki-55-100w-4ohm-arn-5694-i6752284837.html, dwa razy więcej, niższego basu przy bassreflex niż z kolumn na Tonsilach 20cm w obudowie zamkniętej. Wszystkie kontury, loudnessy bass na minimum w co sam nigdy nie wierzyłem. Radio musiało mieć loudness, wzmak też. Uwaga impedancja 4 om-masz taki wzmak? Jak nie to musisz szukać tvm arn, Westra na 8 om.

Do tego również jakaś sensowna w stosunku do niskobudżetowego projektu wysokotonówka VIFA, monacor, audaxmission jak u mnie, nawet Philips car audio da radę i zrobisz kolumny klasy około 800pln za 500pln. Tyle w temacie. Bierz pomysł albo szukaj, mnie te poszukiwania więcej kosztowały. Tobie je przekazuję na tacy.

Projekty są dostępne, poczytaj o nich trochę w necie, poszukaj. Taniej i lepiej się nie da. Mam to i wiem jak gra.

Szukaj projektów na gośnikach TVM ARN, WESTRA i poprzeglądaj portale sprzedażowe co jest dostępne i co można zrobić. Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej ;-)))

Już kilka lat temu kumpel zrobił monitory na Fonic'sie 20 cm 8 Ohm plus Momacor DT99.

Z moją zwrotką "w ciemno" - no, prawie i twierdzi, że żadne Tonsile,

łącznie z Bolero 200 mu tak nie grały.

Piszę to tylko dlatego, że taniej się chyba nie da ...

Dziś brałbym np od stx'a 18 za 70 zeta plus coś z Dayton'a albo Monacor'a.

 

A są też GDN 20/40 20/60/3 i inne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.