Skocz do zawartości
IGNORED

Miasto 44 vis a vis Kanał


Stairway To Heaven

Rekomendowane odpowiedzi

W wątku muzyka jest dział najlepsza muzyka upamietniająca Powstanie Warszawskie . Wczoraj u " ukochanej " TVP obejrzałem ponownie Miasto 44 a po nim Wajdowski Kanał . Pierwsza projekcja Miasta 44 ,wywołała mieszne uczucia , obecnie troche poczytałem recenzji i sarałem sie spojrzec na ten film mniej krytycznym okiem . Ciekawe ja zestawiacie porównanie do Kanału ? Pierwsza projekcja jak miłem lat naście wywołała takie emocje że bałem sie spac całą noc i wydawało mi sie że zaraz będzie konic świata. Wczorajsza projekcja po ponad 40 latach aż takich emocji nie wzbudziła , ale uważam ze jest to arcydzieło i kreacji aktorskich , reżyseri i scenografi

 

W wątku muzyka jest dział najlepsza muzyka upamietniająca Powstanie Warszawskie . Wczoraj u " ukochanej " TVP obejrzałem ponownie Miasto 44 a po nim Wajdowski Kanał . Pierwsza projekcja Miasta 44 ,wywołała mieszne uczucia , obecnie troche poczytałem recenzji i sarałem sie spojrzec na ten film mniej krytycznym okiem . Ciekawe ja zestawiacie porównanie do Kanału ? Pierwsza projekcja jak miłem lat naście wywołała takie emocje że bałem sie spac całą noc i wydawało mi sie że zaraz będzie konic świata. Wczorajsza projekcja po ponad 40 latach aż takich emocji nie wzbudziła , ale uważam ze jest to arcydzieło i kreacji aktorskich , reżyseri i scenografi

sorry - starałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie porównanie nie ma sensu.Miasto 44 to widowisko,obraz zagłady miasta przy użyciu współczesnego aparatu filmowego.Wątki osobiste są ukazane fragmentarycznie i nie są pierwszoplanowe.Aktorstwo szkicowe,postacie ledwo zarysowane.Obraz poraża rozmachem i wielkim planem.A Kanał to film kameralny,opisujący dzieje grupy ludzi.Poprzez ich tragedię Wajda ukazuje dramat miasta.To historia ludzi zamkniętych w kanałach o charakterze symbolicznym.Tragedia na miarę tragedii antycznych.Kanał to arcydzieło a Miasto to sprawna robota i efekty specjalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie porównanie nie ma sensu

Te dwa filmy dzieli dużo - pół wieku czasu realizacji , możliwości techniczne , adresat obrazu ale łaczy je temat Powstania Warszawskiego , traumy tamtych wydarzeń . Są to trochę odmienne opowieści ale w obu przypadkach ja to odbieram jako dzieje pewnych grup ludzi. Miasto 44 to film bardziej dla młodzieży , w jakims sensie opowieść o trójkacie miłosnym wplecionym w te tragiczne chwile .Piszesz że postacie szkicowe , ledwo zarysowane ale o ludziach z tego plutonu w w Kanale nie dowiadujemy się nic więcej . Na poczatku narrator nakreślił o kilku z nich jednozdaniową charakterystykę postaci , później o nich nie można było sie dowiedzieć już nic wiecej . W Mieście 44 większośc bohaterów anonimowa , poza Stefanem i Biedronką gdzie można było nieco się dowiedzieć z jakich rodzin pochodzą .

Komasa miał do dyspozycji wszystkie wspólczesne mozliwości techniczne - Wajda budował scenografię bardzo skromną - jakieś fragmenty ruin które sprawiały wrażenie jakby budynków odłączonych od aglomeracji warszawskiej. W filmie Komasy przeszkadzało mi wplecienie piosenek powstałych już sporo po wojnie , te efekty specjalne to już sprawa dyskusyjna ale jesli sprawiło to że film miał sporą przez to ogladalność to jo to aprobuję . I choć pochodzę z pokolenia wychowanego na Czterech Pancernych , przez długi okres na wojnę spoglądałem przez pryzmat seriali z tamtych lat to jednak bardzo sznuje takie kino jak Kanał czy Ogniomistrz Kaleń .

Zakładając ten watek nie miałem na celu porównywania tych filmów 1 do 1-go bo to tak jak pisałeś jest bez sensu , ale porównania emocji i przeżyć jakie te obrazy moga wywoływać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto 44 to film bardziej dla młodzieży

M44 to film zrobiony przez ludzi młodych, o młodych i dla młodych. Nie uczestników powstania, ale wizualizacji tej traumy i podtytuł "miłość w czasach apokalipsy" jest najbardziej adekwatne do tej produkcji. "Kanał" to trauma widziana przez ludzi, którzy przeżyli ten koszmar - bardziej mroczna, dołująca i wręcz rozpaczliwie poczucie beznadziei... Technicznie i jeden i drugi to mistrzostwo. Wajda pierwszym długim ujęciem z komentarzem z offu nadaje klimat, dalej jest jeszcze lepiej z świetnymi rolami aktorskimi. Miasto 44 to piękne kadry z przemyśleniem każdego detalu, komiksowe ujęcia z retoryką i symbolizmem. Oczywiście Komasa nie był wstanie dorównać mistrzowi Wajdzie w budowaniu atmosfery i uważam, że stanął na wysokości zadania tworząc obraz na miarę światowej produkcji komercyjnej.

Teraz po obejrzeniu np. "Dunkierki" gdzie Nolan praktycznie mógł wszystko - uważam, że nasza produkcja wcale nie jest gorsza. Bo jak byście odebrali M44, gdyby ktoś wam powiedział, że reżyserem filmu był James Cameron, J.J. Abrams, czy sam Steven Spielberg?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto 44 to przeciętny film nie dorównuje ani Kanałowi ani Dunkierce. Pokolenie Wajdy, Różewicza to było jedyne pokolenie, które umiało pokazać doświadczenie historyczne w formie artystycznej. Nolan z kolei umie pokazywać mity. Twórcą M44 nie ma tych umiejętności. My w ogóle trudno dystansujemy się do swojej historii, a bez dystansu, uogólnienia - nie ma sztuki. Smarzowskiemu też tego trochę brakowało. Choć Wołyń jest znacząco lepszy od M44. Można się czepiać Rosjan, ale ich najlepsze filmy wojenne są nie do pobicia np. Lecą żurawie, Wniebowstąpienie, Idź i patrz itd.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smarzowskiemu też tego trochę brakowało. Choć Wołyń jest znacząco lepszy od M44. Można się czepiać Rosjan, ale ich najlepsze filmy wojenne są nie do pobicia np. Lecą żurawie, Wniebowstąpienie, Idź i patrz itd.

Smarzowskiego Róża i Wołyń mnie poruszyły . Tak jak ktoś z recanzentów filmowych powiedział to jedyny reżyser który może kontynuować drogę Wajdy . Mi również Dunkierka się podobała ale czy poruszyła to nie wiem ? Każda kinomatografia ma swój nieco odmienny charakter.

Inaczej pokazują wojnę rosjanie , polacy , niemcy a inaczej amerykanie ..Te kino rosyjskie miało olbrzymią siłę rażenia właśnie przez siermienżność , prostotę ukazywania ludzkich losów i tragicznych przeżyć zwiazanych z traumą ludzką .Ja to odbierałem jako bliższe prawdzie . Kino polskie starało się kreowoć bohaterów , nadajać im często cechy mocno ideowo wybielające . Dlatego spora cześć ludzi tak linczowała Pokłosie . Kino amerykańskie prawie zawsze jest realizowane perfekcyjnie , posiadaja najwyzsze budżety i mozliwości techniczne , ale czesto zamiast dobrych filmów liczy sie oglądalność , a produkcja pod masowego widza potrafi zabić walory artystyczne.

Ostatni kilka razy obejrzałem u siebie na duzym ekranie niemiecki Upadek - bardzo mnie i moich bliskich ten film poruszył .

Miasto 44 - nie okreslam ani jako słaby ani dobry - oberzałem po raz drugi z ciekawością . Ale jesli p rzezycia piorunujace wrażenie wywarł na mnie drugi film komasy - ten odrestarowany dokument na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego - choć akurat tego widzowie kinowi nie docenili

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Smarzowskiego Róża i Wołyń mnie poruszyły

Mnie też utkwiły w pamięci.Chociaż do tego drugiego podchodziłem sceptycznie,to po obejrzeniu stwierdzam,że jest świetny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też utkwiły w pamięci.Chociaż do tego drugiego podchodziłem sceptycznie,to po obejrzeniu stwierdzam,że jest świetny.

Smarzowskiego porónują do Tarantino - amerykanina szanuję za pastiż , bawienie się konwencjami , dobór aktorów i muzyki do swoich filmów , u pana Wojtka też w niekórch dziełach są tego oznaki , ale akurat te dwa filmy są to poważne obrazy. Poczatek Wołynia zaczynał sie tymi niewinnymi oczepinami , po pierwszych 20 minutach powietrze zaczynało gestnieć do tego stopnia że ogladałem ten film w kinie a teraz boję się obejrzeć ponownie w telewizji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto 44 to kit a doklejenie ideologii że to film dla młodych , inne czasy nie zmnienia wartości filmu bo to jest poprostu kit a z pewnością nie wszystkim młodym się też podobał i całe szczęście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto 44 to kit a doklejenie ideologii że to film dla młodych , inne czasy nie zmnienia wartości filmu bo to jest poprostu kit a z pewnością nie wszystkim młodym się też podobał i całe szczęście.

Nie jestem za ani przeciw , film obejrzałem i nie powiem że nie miałem miesznych uczuć . ALe mnie zaintrygowała inna rzecz , czy obecnie moze powstac film który przyciagnie do kina masowego odbiorce , na który bedą kolejki do kas . Czy może powstać taki wspólczesny " Potop " na który ogladało wówczas 90 % polaków . Ja w to nie wierzę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się Miasto 44 nawet podobało, ale te wstawki z "efektami specjalnymi" dla mnie są totalnie niepotrzebne i przez to film dużo traci. Kanał to klasyk, nie ma co porównywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te wstawki z "efektami specjalnymi" dla mnie są totalnie niepotrzebne

 

Twórcy szukają nawych form przekazu , może swojej artystycznej autonomi . moze dojścia do pewnej grupy widowni . Ale ja uważam ze temat powstania jest na tyle poważny że to nie pasuje aby robić z tego Matrixa czy nie pamiętam już tytułu jakiegoś filmu z Andeliną Jolie gdzie w czasie strzelaniny w pociagu kule zakręcały zmieniajac kierunek lotu .Miasto obejrzałem dwa razy i odnoszę wrażenie że tla twórców ważniejsze od przesłania było bawienie sie efektami komuterowymi , wyrywając bohaterom wszelakie członki ciała

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"Kanał" porównany z "Miastem 44" wypada tak samo, jak porównanie Powstania Warszawskiego z jego muzeum.

 

Można się czepiać Rosjan, ale ich najlepsze filmy wojenne są nie do pobicia np. Lecą żurawie, Wniebowstąpienie, Idź i patrz itd.

 

Tu akurat lepszym określeniem byłoby kino radzieckie, ponieważ 2 z 3 wymienionych przez Ciebie filmów popełnili Białorusini. Warto też pamiętać o co najmniej jeszcze dwóch arcydziełach radzieckiego kina wojennego - "Losie człowieka" i "Balladzie o żołnierzu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.