Skocz do zawartości
IGNORED

Jaka igła / jaka wkładka?


alienick

Rekomendowane odpowiedzi

Penetracja rowka ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia każdego mężczyzny :) więc jak mi piszesz że to nie ma znaczenia to .....łapy opadają

 

to idź na rentę :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko o to , że ostre szlify mają zmniejszone powierzchnie boczne tarcia z bocznymi powierzchniami rowka płyty.

o tym własnie mówię, to powoduje odczyt wszystkiego. popatrz sobie na wymiary sferyka, po prostu nie "wchodzi" wszędzie i Twoje czary o 103 nic nie pomogą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o zestrojenie całości , to już jest sztuka . Dlatego mamy forum by sobie pomóc w uzyskaniu jak najlepszego grania dla siebie i innych . Witek wiesz jak jest " mały a wariat " :)

 

Jak dobrze pamiętam wszystkie 103 mają sferyka . Chodzi o 103 zwykłą R i Sa .

 

Na koniec powiem tak , przewaliłem sporo wkładek ale dopiero R mnie przewaliła :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie ja osobiście po ostatniej przygodzie z nude eliptyk nawet nie spojrzę na nic bardziej okrągłego choćby cały świat piał z zachwytu nad jakąś wkładką

 

to idź na rentę :P

więc jak? ma znaczenie czy nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To błąd , doświadczenia u siebie są najważniejsze - spróbować trzeba wszystkiego . O ile budżet pozwoli .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o głębokość penetracji rowka tylko o odczytywanie wszelakich mikro zagłębień tak po jednej jak i po drugiej stronie

 

to ty pisałeś , że ostra wejdzie głębiej.

ale te mikro nacięcia czytane są bokami igły , a spłaszczenie / zmniejszenie ich (boków) pomaga w penetracji rowka na boki.

ostry sferyk też podejdzie w te miejsca , może nie tak dosadnie do końca , ale w końcowym efekcie uzyska się bardziej zróżnicowane brzmienie , subtelniejsze.

 

zresztą czy rylec to jakaś shibata jest ? . Czym ryta płyta tym powinna być odtwarzana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim "ostrzejsze" szlify mniej niszczą rowek bo lepiej leżą na jego zboczach i wywierają dużo mniejszy nacisk jednostkowy na zbocza rowka, jak sferyczne (std).

Co za tym też idzie, rzeczywiście lepiej odczytują drobne sygnały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim "ostrzejsze" szlify mniej niszczą rowek bo lepiej leżą na jego zboczach i wywierają dużo mniejszy nacisk jednostkowy na zbocza rowka, jak sferyczne (std).

 

niestety nie do końca to prawda . eliptyki i pochodne mają mniejszą powierzchnie przylegania , temu stosuje się zmniejszony docisk na igłę i temu ponoć mniej niszczą płyty .

 

Ale jakby na obu typach igieł zastosować tę samą wartość siły dociskającej igłę , to eliptyk niszczył by płytę bardziej - z racji że obciążenie skumulowało by się właśnie na mniejszej powierzchni . Na pewno też wzrosła by temperatura w miejscu tarcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że precyzyjne szlify w przekroju poprzeczny przylegają do ścianek rowka na większym odcinku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi z tego malunku wychodzi odwrotnie .

 

bo jakiś dziwny ten rowek. powinien być trójkątny.

To w teorii , ale rowek też prosty nie jest i w praktyce eliptyk styka się przez większość czasu pracy w kilku punktach , widać to dobrze pod mikroskopem na zużytej igle , Spłaszczenie ma kształt półokręgu patrząc na przekrój w płaszczyźnie poprzecznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym eliptyk a line contact to trochę co innego.

 

taki ekstremalny przykład dałeś w zwykłym eliptyku też jest kontakt punktowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ekstremalny, pisałem o ostrych szlifach.

Sam napisałeś, że czym płyta ryta, tym powinna być odczytywana. Trudno się z tym zgodzić, bo szlif rylca jest zupełnie inny jak igły odtwarzajacej. Jest po prostu kanciasty, inaczej nie ciąłby rowka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze taka klaryfikacja jeśli chodzi o Ortofona - seria jest jedna, tzn OM/OMB(bodajże starsza nazwa), a 5, 10 itd to tylko igły (wyższa to droższa i lepsza), tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

po milihenrach i omach widać że to nie te same wkładki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Osłuchuje co poleciłeś, czyli 10. Teraz wybywam na tydzień, jak wrócę to jeszcze zakupię jakieś płyty z elektroniką no i napiszę swoje wrażenia ogólnie. Aczkolwiek czy powinny być one dla kogoś wskazówką - nie sądzę. Na pewno nie jestem zawiedziony, ale potrzebuje jeszcze trochę czasu i paru płyt żeby definitywnie się określić:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ok 18kHz każda igła sobie poradzi. Nie z każdą jednak wkładką będzie współpracował każdy preamp. W typowych zakresach orekcji pojemności wkładki będzie ok, ale jak wkładka będzie wymagać korecji wejściowej powyżej 100pF, może być zaburzona ch-ka wejsciowa, stąd lepsze, czy raczej bardziej uniwersalne preamp mają regulowaną pojemność wejściową. Wtedy można sobie dopasować pojemność do każdej wkładki i po problemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę swoje wrażenia ogólnie. Aczkolwiek czy powinny być one dla kogoś wskazówką - nie sądzę.

nawet nie zdajesz sobie sprawy jaką wielką pomocą dla innych może być Twoja opinia, ja sam jestem ciekaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc tak. Primo, przepraszam, że tyle czekałem, ale w sumie tak się nakręciłem jak zacząłem przesłuchiwać wszystkie nowe płytki że mi dwa dni zeszło:D

Generalnie jestem bardzo zadowolony, naprawdę wkładkę polecam. Za tą cenę spodziewałem się czegoś słabszego. Napisałem, że nie sądze aby moje rady powinny być brane pod uwagę, ponieważ tak naprawdę nie mam porównania za bardzo, no ale..

 

Moja poprzednia wkładka grała myślałem jako-tako. No szału nie było, ale też nie wiedziałem tak naprawdę jakiej półki jest to sprzęt. Prawdę mówiąc myślałem że nie jest to żaden bubel, dopiero kiedy zacząłem szukać igły nabrałem podejrzeń, że to może nie jest oryginał. W sumie to nadal nie wiem i pewnie się już nie dowiem. Uczciwie też muszę powiedzieć, że nie podchodziłem tak pedantycznie do kalibracji gramofonu przy poprzedniej, ale wiadomo - nówka sztuka to wszystko musi być cacy, plus trochę wiedzy w tym czasie też nabyłem.

 

Meritum, czyli jak to gra. Dla mnie gra super. Naprawdę, wcześniej dźwięk był dla mnie trochę jakby wyprany - przy niektórych płytach zdecydowanie wybierałbym puścić sobie to samo w formie cyfrowej, głównie tych wiekowych oraz z tych gdzie niskie tony odgrywały większą rolę.

Pisałem i czytałem o tym wcześniej i utwierdziłem się w przekonaniu, że to jednak winyl - cyfrowo teraz wszystko ma podbite (głównie) niskie tony. Plus świadomość, że mój sprzęt to jednak niewysoka półka no i tak trochę się pogodziłem z tym faktem.

Zdecydowanie dźwięk jest głębszy (to chyba najlepsze określenie), słychać ciut więcej w tle, jest bardziej ..mięsisty? Dużo lepiej wypadają przede wszystkim niskie tony i bynajmniej nie chodzi mi tu o strikte uderzenie basem, ale tak, jest większe (sensie raczej głośniejsze). Teraz naprawdę czuję przyjemność ze słuchania winyli:D

Nie oczekiwalbym naprawdę więcej - czy ktoś mający lepszy tor audio wyciągnie z tej wkładki więcej - nie mam pojęcia. Nie jest to różnica niebo-ziemia w porównaniu do poprzedniczki, nie padłem na kolana jak usłyszałem dźwięk z nowej sztuki, ale wszystko brzmi bardziej soczyście a tego brakowało.

Dźwięk jest też czystszy, ale to wiadomo - w końcu nowa igła.

 

Jest za to jeden minus, ale nie jest to wina wkładki. Ortofon jest trochę wyższy niż moja poprzednia wkładka. Nie mam u siebie możliwości zmiany wysokości ramienia i czasem zdarza się, że igła delikatnie dotyka płyty pomimo, że ramię jest w pozycji UP. Nawet jeśli (w większości przypadków) nie, to trzeba być bardzo delikatnym ustawiając ramię nad płytą aby igła nie stukneła o winyl - odległość między igła a winylem w pozycji UP jest bardzo mała.

 

Dodam, że wkładkę kupiłem u wamata - dostałem gratis w postaci czyścidełka do igły, a nie dobiłem do kwoty gratisu - miły gest.

 

Trochę zbaczając z tematu - jak bardzo pednatycznym trzrba być obchodząc się z igłą? Kiedy ustawiałem igłę na wadze to ręcę mi się trzęsły, robiłem normalnie na wydechu i tak ze wszystkim. Próbowałem też ustawiać antyskating na płycie CD to jak mi poszło ramię na zewnątrz (za duży ustawiłem kręcąc) to miałem mikro zawał. Parę razy igła też mi stukneła o winyl. Nie jakoś mocno, ale jednak.

Jako, że wygląda to jak piórko to tak staram się z tym obchodzić, ale może przesadzam? W końcu jednak sunie to godzinami w rowkach płyty i daje rade..

 

No i oczywiście dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i innym za pomoc:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

Ortofon jest trochę wyższy niż moja poprzednia wkładka. Nie mam u siebie możliwości zmiany wysokości ramienia i czasem zdarza się, że igła delikatnie dotyka płyty pomimo, że ramię jest w pozycji UP.

 

Wymień matę na cieńszą , lub podklej do rurki ramienia od spodu 1-2 mm grubości np filcu , jest to miejsce które spoczywa / opiera się na tzw języczku .[quote

name=alienick' timestamp='1512436910' post='4251368]

 

 

Kiedy ustawiałem igłę na wadze to ręcę mi się trzęsły, robiłem normalnie na wydechu i tak ze wszystkim.

Jaka to waga , i gdzie ją ustawiłeś do pomiaru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alienick

dziękuje za słowa uznania, cała przyjemność po mojej stronie.

 

Ortofon jest trochę wyższy niż moja poprzednia wkładka. Nie mam u siebie możliwości zmiany wysokości ramienia i czasem zdarza się, że igła delikatnie dotyka płyty pomimo, że ramię jest w pozycji UP.

jedyna możliwość to zmiana maty na cieńszą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy i Koleżanki :)

 

Nie wiem czy znajdę odpowiedź, ale kilka tygodni temu zacząłem swoją pierwszą przygodę z gramofonem. Noszę się z zamiarem wymiany wkładki na Goldring 1042 lub Goldring 1012 lub Ortofon 2M Black.

 

Mój obecny zestaw:

 

Marantz TT15-S1 (Clearaudio Emotion) + wkładka MM Shelter 201 + Preamp Rega Phono MM 2017 + wszystko podpięte pod lampkę Mastersound 845 lub pod prestereo Emotiva XSP1 (emotiva ma wbudowany preamp, ale niestety bardzo słaby na moje ucho) z monoblokami Emotiva XPA. Na końcu kolumny AP Tempo VI

 

Dźwięk jest wspaniały, jednak pytanie co mogę osiągnąć wkładkami Goldring 1042, 1012 lub 2M Black. Czytam w internecie różne testy i głupieję.

 

Słucham rocka: Pink Floyd, AC/DC, Lady Punk, Dream Theater, nie pogardzę też cięższym brzmieniem jak Metallica, Panthera, Disturbed. Lubię również posłuchać też coś spokojniejszego jak Adele, Imany czy Selah Sue. Lubię szeroką scenę, ciągnący, mięsisty bas jak i cykające wysokie tony.

 

Wczoraj celowałem w Goldringa 1042, dziś zaś poczytałem sporo o bardzo uniwersalnej wkładce 1012, ale również o zachwytach nad wkładką Ortofon 2M Black.

 

Bardzo będę wdzięczny za jakąs podpowiedź oraz sugestię osób, którę mają w tym temacie większe doświadczenie jak ja :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde najslabszym ogniwem mojego systemu jest gramofon? Ja wiem, ze wiekszosc na forum posiada Projecty, ale czy naprawde Clearadio to "zlo" :-P Avid, AdFontes? To zagra lepiej? Nic juz z tego Marantza nie "wycisne"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień matę na cieńszą , lub podklej do rurki ramienia od spodu 1-2 mm grubości np filcu , jest to miejsce które spoczywa / opiera się na tzw języczku .

Jaka to waga , i gdzie ją ustawiłeś do pomiaru ?

 

Wagę ustwiałem na talerzu, bez maty. Jest to zwykła waga kieszonkowa ze sklepu elektronicznego - dokładność: 0,01g i zakres: 0 - 200g

 

Swoją drogą zauważyłem że igła im bliżej środką tym niżej schodzi. Gramofon oczywiście jest wypoziomowany. Może to przez latelar weight? Mam ustawiony dokładnie jak w manualu niby:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.