Skocz do zawartości
Miky

Kolumny jako rezonatory helmholtza

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy można zrobić użytek z nieużywanych kolumn b-r w zastosowaniu jako rezonatory (np. pułapki basowe)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej poleca się aby nieużywanym kolumnom zwierać styki aby nie rezonowały.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tym zwieraniem styków to raczej nie bardzo, bo to rezonansu mechanicznego nie powstrzyma i głośnik może w pewnym sensie grać jak ta membrana bierna.

Jeśli chodzi o nieużywane kolumny - to dwie opcje. Chodzi Ci o totalnie pasywny system? Pytanie co masz na myśli, rezonans głośnika (to raczej nie) czy wykorzystanie pustej obudowy (to prędzej, ale za duże otwory i raczej nie da się tego nastroić). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są niedawno zkomercjalizowane aktywne pułapki basowe. Są to w zasadzie kolumny, ale napędzane dość rozbudowanym systemem dsp z mikrofonem na zasadzie systemu aktywnego tłumienia typu feedback, mikrofon zbiera charakterystykę częstotliwościową w punkcie a potem system dostraja impedancję kolumny tak, żeby to wszystko wytłumić. Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%... cena 9000$ za sztukę :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dwie pary takich kolumn, jedne mniejsze, drugie większe, pomyślałem że skoro i tak leżą w szafie nieużywane to może spróbuję wykorzystać je do adaptacji.. myślałem raczej o wytłumieniu wnętrza wełną i postawienie tego w rogach, jako pułapki

Edytowane przez Miky

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tym zwieraniem styków to raczej nie bardzo, bo to rezonansu mechanicznego nie powstrzyma i głośnik może w pewnym sensie grać jak ta membrana bierna.

Ohlala☺ A kolega to zna zasadę działania bass reflexu? Bo zaczynam wątpić. Radzę sobie policzyć jakie musiało by być SPL aby ruszyć membranę zablokowaną przez zwarcie uzwojenia.

Jeśli chodzi o nieużywane kolumny - to dwie opcje. Chodzi Ci o totalnie pasywny system? Pytanie co masz na myśli, rezonans głośnika (to raczej nie) czy wykorzystanie pustej obudowy (to prędzej, ale za duże otwory i raczej nie da się tego nastroić). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są niedawno zkomercjalizowane aktywne pułapki basowe. Są to w zasadzie kolumny, ale napędzane dość rozbudowanym systemem dsp z mikrofonem na zasadzie systemu aktywnego tłumienia typu feedback, mikrofon zbiera charakterystykę częstotliwościową w punkcie a potem system dostraja impedancję kolumny tak, żeby to wszystko wytłumić. Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%... cena 9000$ za sztukę :D

Mając 4 suby jest to w stanie zrobić każdy ogarnięty akustyk a nawet cierpliwy użytkownik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%

Od dawna jest np. PSI AVAA C20, ktoś nawet na GS je testował:

8330a + SUB

post-53661-0-96462000-1525195999_thumb.jpg

8330a + SUB + 2 x AVAA C20

post-53661-0-95798100-1525196050_thumb.jpg

Jak widać działa zupełnie nieźle.

Edytowane przez Audiomono

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powierzchnia czynna skazuje takie rozwiązanie na bardzo małoefektywne niestety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi