Jump to content
IGNORED

Kolumny jako rezonatory helmholtza

Miky

Recommended Posts

Z tym zwieraniem styków to raczej nie bardzo, bo to rezonansu mechanicznego nie powstrzyma i głośnik może w pewnym sensie grać jak ta membrana bierna.

Jeśli chodzi o nieużywane kolumny - to dwie opcje. Chodzi Ci o totalnie pasywny system? Pytanie co masz na myśli, rezonans głośnika (to raczej nie) czy wykorzystanie pustej obudowy (to prędzej, ale za duże otwory i raczej nie da się tego nastroić). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są niedawno zkomercjalizowane aktywne pułapki basowe. Są to w zasadzie kolumny, ale napędzane dość rozbudowanym systemem dsp z mikrofonem na zasadzie systemu aktywnego tłumienia typu feedback, mikrofon zbiera charakterystykę częstotliwościową w punkcie a potem system dostraja impedancję kolumny tak, żeby to wszystko wytłumić. Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%... cena 9000$ za sztukę :D

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam dwie pary takich kolumn, jedne mniejsze, drugie większe, pomyślałem że skoro i tak leżą w szafie nieużywane to może spróbuję wykorzystać je do adaptacji.. myślałem raczej o wytłumieniu wnętrza wełną i postawienie tego w rogach, jako pułapki

Hidden Content

Z tym zwieraniem styków to raczej nie bardzo, bo to rezonansu mechanicznego nie powstrzyma i głośnik może w pewnym sensie grać jak ta membrana bierna.

Ohlala☺ A kolega to zna zasadę działania bass reflexu? Bo zaczynam wątpić. Radzę sobie policzyć jakie musiało by być SPL aby ruszyć membranę zablokowaną przez zwarcie uzwojenia.

Jeśli chodzi o nieużywane kolumny - to dwie opcje. Chodzi Ci o totalnie pasywny system? Pytanie co masz na myśli, rezonans głośnika (to raczej nie) czy wykorzystanie pustej obudowy (to prędzej, ale za duże otwory i raczej nie da się tego nastroić). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są niedawno zkomercjalizowane aktywne pułapki basowe. Są to w zasadzie kolumny, ale napędzane dość rozbudowanym systemem dsp z mikrofonem na zasadzie systemu aktywnego tłumienia typu feedback, mikrofon zbiera charakterystykę częstotliwościową w punkcie a potem system dostraja impedancję kolumny tak, żeby to wszystko wytłumić. Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%... cena 9000$ za sztukę :D

Mając 4 suby jest to w stanie zrobić każdy ogarnięty akustyk a nawet cierpliwy użytkownik.

Hidden Content

Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%

Od dawna jest np. PSI AVAA C20, ktoś nawet na GS je testował:

8330a + SUB

Hidden Content

8330a + SUB + 2 x AVAA C20

post-53661-0-95798100-1525196050_thumb.jpg

Jak widać działa zupełnie nieźle.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.