Jump to content
IGNORED

pleksa

Jasku

Recommended Posts

Ostatnio bylem u kolesia co pod glosniki podlozyl gruba plekse (okolo 3cm), a kiedy zapytalem czy to do ozdoby czy moze cos wnosi w dziek powiedzial ze pleksa dziala jak plyty granitowe. Czy to jest prawda czy moze kolesiowi sie we łbie poprzestawialo jezeli ktos cos wie na ten temat to prosze o odpowiedz poniewaz nigdy wczesniej sie z takim czyms nie spotkalem. dodam jeszcze ze stolik na sprzet tez mial z pleksy skrecony...

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

kamień (np. granit) stosuje się ze względu na nieregularną strukturę i dużą gęstość (czytaj masę),

czyli ma dobre właściwości tłumienia drgań i to ma chyba jakieś uzasadnienie (poza tym ładnie wygląda... :-D),

natomiast plexi (czyli polimetakrylan metylu) ma regularną sieć karystaliczną (jak każdy polimer) i jest do tego jeszcze lekki więc zupełnie nie rozumiem dlaczego ma to działać jak granit...

ale jak to mówią: gupich nie sieją, sami się rodzą... :-)

Hidden Content

Choroba nadal sie rozwija....

Najlepiej zest.głośnikowy od podłogi izoluje guma[jeszcze lepiej warstwowa]...kolce,marmury...nie tłumia energi tylko ja zamieniają na inne ,naogół wyższe częstotliwości...

Hidden Content

• Redaktorzy

Plexi stosuje Sound Project w podświetlanych płytach pod sprzęt, ale tutaj chodzi o walory estetyczne (o sonicznych nic nie wiem)

Hidden Content

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

darkul

sam oczywiście badań w tym zakresie nie prowadziłem, ale gdzieś czytałem opis jakiś kolumn Thiela z frontem z kamienia/betonu i tam był mniej więcej podobny tekst, ale pisałem to "z głowy" (czyli "z niczego" jak mawiał jeden pan doktor na mojej uczelni) to i mylić się mogę...

niemniej porównywanie granitu z plexi zakrawa mi na "letką" paranoję ze względu na całkiem różną budowę obu tych materiałów

Hidden Content

• Redaktorzy

Jeśli chodzi o zastosowanie różnych "dziwnych" materiałów w produkcji kolumn, to proszę:

Lexan (Polikarbonat) – wizualnie podobny do pleksiglasu, lecz mający zdecydowanie wyższą stratność. Zalecany do budowy obudów w zakresie średniotonowym. Obecnie Lexan jest spotykany w elektrostatycznch kolumnach Martin Logan np. modelu Odyssey i Prodigy gdzie wykonano z niego ramę napinającą diafragmę pomiędzy elektrodami.

Corian (nazwy handlowe: Fountainhead, Avonite, Surell, Gibraltar) – produkowany wyłącznie przez DuPont. W jego skład wchodzi wodorotlenek glinu (około 60%) związany żywicami akrylowymi. Doskonałe właściwości akustyczne, jak wysoka sztywność i bardzo wysoki wskaźnik tłumienia, czynią z niego materiał szalenie ciekawy. Z jednej strony, gdy występuje przewaga proszku kamiennego lub ceramiki, jest ideałem części średniotonowych, z drugiej – z odpowiednimi domieszkami jest wykorzystywany dla dolnego zakresu. Jego wadą jest skomplikowana obróbka i oczywiście cena. Corian w połączeniu z MDF-em został wykorzystany przez Reference 3A w modelach Royal Master oraz L'Integral Nouveau

Marmur – bardzo trudny w obróbce, charakteryzuje się wysoką stratnością i sztywnością. Pamiętać należy także o dużej masie w przypadku ścian o znacznej szerokości.

Marmur do produkcji obudów głośnikowych wykorzystywany jest przez firmę Ars Aures w modelach Do i Sine, oraz nOrth w modelach 7.0 Marble i 9.0 Marble

Porcelana – niezwykle rzadko spotykana jako materiał do produkcji obudów głośnikowych, lecz znalazła zastosowanie w modelu Celedon 4.0 Green firmy nOrth

Sklejka – jej własności są mocno uzależnione od budowy i typu. Generalnie jest ona materiałem o słabym tłumieniu wewnętrznym, chyba że dysponujemy sklejką o grubych warstwach naprzemiennie bardzo miękkiego i bardzo twardego drewna – wtedy stratność może wzrosnąć diametralnie.

Sklejkę brzozową zastosował Tannoy w zestawach serii Dimension np. w TD 12 i Jadis w modelu Eurythmie 11

Aerolam – materiał złożony z dwóch warstw duraluminium przedzielonych aluminiową strukturą plastra miodu, wykorzystywany w lotnictwie. Ma doskonałe właściwości fizyczne, jest bardzo lekki i sztywny, jednak bardzo trudna obróbka i znikoma dostępność wykluczają go praktycznie z zastosowań akustycznych.

Materiał ten został użyty przez Celestion do produkcji obudów w modelu SL600si

Marlan® - syntetyczna żywica (65% ATH (trójwodzian aluminium) + 35% żywica syntetyczna), twarda jak granit, mająca doskonałe własności mechaniczno-akustyczne, nie ujawniające żadnych własnych rezonansów. Właśnie z tego materiału w całości zostały wykonane futurystyczne kolumny B&W Nautilus będące szczytowym reprezentantem linii Prestige

-plastik – Avantgarde Trio , Blueroom Minipod. Obie kolumny wykonane zostały z plastiku o nazwie handlowej ABS

Hidden Content

Fr@ntz

"I am an audiophile"

• Redaktorzy

fade - ja tysz: Thiel CS6 . Obudowa (ściany boczne i tylna) wykonana została z 2,5cm MDF-u, natomiast front z 7,5 cm betonu.

Hidden Content

Fr@ntz

"I am an audiophile"

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.